142
Megteheti-e, van-e hozzá joga és mi tehetünk-e ellene?
  • vizes
    #102
    Fokozatosság elve.
    Kést ránt- felhívom a figyelmét, hogy ha nem hagyja abba a cselekményt fegyvert fogok használni

    Folytatja-előveszem
    Folytatja-figyelmeztető lövés
    Folytatja-lábra leadott, tehát nem életveszélyes, célzott lövés
    Elvileg.
    Így megtehetem. Szerintem.
    Ez nem okoskodás, nem flém, egyébként a gyakorlat teljesen más. (valszeg)
    Meg kellene kérdezni egy jogászt.
  • Ron Ragm
    #101
    Az egy dolog, hogy puszta kézzel, de amíg nem vágja beléd a kést addig még így sem tehetsz semmit.
  • keeper2
    #100
    A védekezés mértéke nem haladhatja meg a támadásét? A válaszul előhúzott fegyver szerintem még nem meghaladott, mivel ő csak megvillantotta az eszközt, fenyegetésre fenyegetés volt a válasz. A következő lépcsőfokot szerintem az jelenti, ha használná is valamelyikük, de az eredeti történet szerint csak a fegyverek bemutatása történt meg. A te példád már más eset, hiszen míg a fenyegető csak a fenyegetést tette meg a fegyverrel, tényleges támadás nem történt, arra válaszul a másik már ténylegesen meg is támadta a fenyegetőt. Visszatérve az eredeti történetre, ha nálam csak pisztoly van, míg a másiknál kés, akkor elméletileg nem tehetnék semmit a pisztollyal, mert ha már elővenném, akkor én lennék jogilag a vesztes, épp ezért kénytelen lennék puszta kézzel szembeszállni a késsel?

    Elméletileg a teleport úgy működne, hogy felméri a forrás anyag összetételét, azt átküldi a célba, majd ha ott minden oké, akkor lebontja a forrás anyagot atomokra eztán a célban pedig felépíti ugyanazt. Kérdés, hogy pontosan hogyan is tenné, lévén egyik lehetőség az, hogy olyan lenne, mint a klónozó, és csak azért bontja le a forrást, hogy ne jöjjön létre két ugyanolyan, de ekkor felmerül a kérdés, hogy akkor hova lehetne teleportálni, lévén, akkor minden olyan atomnak rendelkezésre kell állnia a célhelyen, amiből felépül a teleportálandó anyag. A másik lehetőség, hogy lebontja a forrásanyagot és ezt sugározza a célba, kihasználva, hogy az atomok sokkal gyorsabban tudnak haladni, mint maga a teljes anyag egyben, ekkor viszont ott a kérdés, hogyan lehet biztosítani, hogy minden egyes atom megérkezzen a célba.

    "van-e egy terméket előállító cégnek KÖTELEZETTSÉGE a fogyasztói irányába?"
    Természetesen van, ha az egyebektől el is tekintünk, akkor is úgy nevezhetjük a kötelezettséget, hogy garancia. Tehát az előállító kötelezettséget vállal, hogy terméke a jogilag előírtaknak megfelelően fog működni legalább a jogilag előírt ideig, ha pedig nem így lenne, akkor az eltérést kijavítja, az egységet kicseréli, a vételárat visszadja (ezt sok esetben tévesen az aktuális piaci árnak nevezik, ami mondjuk teljesen jogos, hiszen ha mondjuk majd 1 év után meghibásodik egy számtech alkatrész, annak az ára már jóval kevesebb, mint amennyiért anno vette, tehát, ha a vételárat kapja vissza, abból ő egy jóval nagyobb teljesítményűt tud venni, vagy egy ugyanolyat és marad egy halom pénze. Ha pedig ez történne, akkor sokakban felmerülne az eshetőség, hogy miért ne hibásodjon meg újra a gari (ami cserénél újraindul a jog szerint) lejárta elött, ekkor már "kicsit kevesebb véletlenszerűség miatt", így lényegében egyszeri befektetéssel hozzávetőleg szinten lehetne tartani egy gépet.) Ezek mellett még van pl. szavatosság, meg egyéb jogi kötelezmény is.
  • Vlala #99
    Igen, láttam, bocs az offért.
  • Aquir
    #98
    Igen, én is gondolkodtam ezen, pont így, hogy az eredeti lény ekkor meghal
  • Aquir
    #97
    "miért ne ő maradna életben?"

    szerintem mindenki maradjon életben és élvezze az életet :)


    " És mi van "velem", azaz azzal, ami az éntudatomat létrehozza?"

    Itt mire gondolsz?



    "ha teleportálni csak úgy lehetne, hogy egyik helyen az összes atomod állapotát egy időpillanatban rögzítenék és ezt reprodukálnák egy másik helyen, ÉS(!!!) az a másolat élő lenne, akkor az eredetivel mit csináljanak? a másolat ugyanolyan tudattal rendelkezne? tudattal rendelkezne?"


    Hát érdekes a teleportálás, ha utána a kezdőhelyen ottmarad a kezdeti anyag =)
    Mivel nem tudjuk pontosan hogy is működik az agy, így nem tudom a választ, de ha pontos lenne a reprodukálás akkor lehet hogy teljesen megegyezne az eredeti emberrel
  • ZilogR
    #96
    Itt az volt a valódi kérdés, hogy maradjak a témánál, hogy megölhetem-e a klónomat/megölhet-e a klónom - ha kérdésessé válna, szükség van-e mindkettőnkre!? Kérdésessé válhat egy ilyen?

    -=ZR=-

    A #95-höz pedig: van-e egy terméket előállító cégnek KÖTELEZETTSÉGE a fogyasztói irányába?
  • ZilogR
    #95
    Értem, nem is akarok ebbe az irányba menni - viszont valóban izgat a Coca-Cola vs Kőolaj dolog. Itt arra akartam rákérdezni, vajon van-e felelősségtudata az egyes embereknek? Vajon hulladékot szelektíven gyüjteni az társadalom számára és az egyén számára ugyanaz vagy különböző? Megéli-e az egyén a társadalmi problémákat? Az emberi gondolkodásra egy példa: mindenki azt gondolja, a repülőgépeket kapjuk valahonnan... Ha valakinek fia-lánya bejelenti, hogy ő repülőgépeket fog tervezni, akkor többségében kap egy kedves mosolyt és ezzel el is van intézve. "Persze, fiam, hogyne!" Ez amolyan "más biztosan, de TE nem!" gondolkodásmód. Tipikusan jellemző ránk, emberekre. Ezért kérdéses, van-e az egyénnek és a társadalomnak valójában felelősségtudata?

    -=ZR=-
  • vizes
    #94
    Teleportálás
  • Vlala #93
    Elvileg igen, de szvsz nem a Te tudatoddal. Ha a teleport itt leépíti az élőlényt, az így nyert energiát átsugározza, és azt ott összeállítja, akkor szerintem a lény a teleportálás pillanatában meghal, a másik oldalon egy vele mindenben megegyező, új lény fog megjelenni.
  • ZilogR
    #92
    egy offtopic:

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    egy teleportban teleportot teleportálnak és azt valaki használja, akkor most ki hova kerül??? - csak eszembe jutott


    -=ZR=-
  • ZilogR
    #91
    tetszett Carajo #55 hozzászólásában az, hogy valóban, ha a klón nem hordozza a hibát, miért ne ő maradna életben? És mi van "velem", azaz azzal, ami az éntudatomat létrehozza? van-e ilyen egy klónnak?

    hasonlóan: ha teleportálni csak úgy lehetne, hogy egyik helyen az összes atomod állapotát egy időpillanatban rögzítenék és ezt reprodukálnák egy másik helyen, ÉS(!!!) az a másolat élő lenne, akkor az eredetivel mit csináljanak? a másolat ugyanolyan tudattal rendelkezne? tudattal rendelkezne?

    -=ZR=-
  • Vlala #90
    Igen, "a bírónak nincs videója", azt még megértem, de hogy vak is szerencsétlen...
  • vizes
    #89
    Ha már fegyver van a diáknál, akkor és ott semmit.
    El kell érnie, hogy ne is legyen nála olyan eszkoz amivel megfenyegetheti.
    Persze fenyegethet a diák verbálisan is (Há bazze elásatlak az apámmal ám...)
    Ez már komolyabb baj, mert amig 15-20 éve ilyen lehetetlen volt addig ez most már mindennapos eset lehet. A problémát társadalmi szinten kellene kezelni, de ez a mienkénél idősebb demokráciákban is komoly probléma.
    A kérdésre, hogy megteheti-e?, persze. De, hogy mennyire jogos...
    A diák viselkedhet-e így? Nem. De viselkedik.
    Nincs válasz...
  • Borg
    #88
    Ami egyébként teljesen jogos is, mert ha pisztolyt kap elő, akkor legközelebb a diák is azzal megy, és akkor már megállíthatatlan a dolog. A kérdés persze ettől még marad, hogy "akkor mit tehet".
  • vizes
    #87
    Akkor jogos az önvédelem ha a védekezés mértéke nem haladja meg a támadás mértékét.
    Példaképpen egy eset ami megtörtént: Egy pasas odament egy háromfős brigádhoz és megfenyegette őket késsel a kezében.
    Erre a megtámadottak baltát, vasvillát ragadtak és kishiján kinyírták a bátor és mellesleg tajrészeg lovagot önvédelemre hivatkozva.
    A bíróság nem adott helyt a védekezésnek és csoportosan elkövetett életveszélyt okozó súlyos testisértés tényállása miatt elítélte a triumvirátust.

    A tanár sem kaphat elő egy kéziágyút mert a diáknál kés van...
  • Aquir
    #86
    egy emberi klón tökéletesen ugyanaz az ember, mint mindenki. Nem tehetne róla ha létrehoznák, nyilván emberi jogai lennének
  • ROKICA
    #85

    Igazából nemannyira:(
  • Balo
    #84
    Akkor gondolom nagyon várod...:S
  • ROKICA
    #83
    De itt tényleg nem kell meglepődni mert az olyan suli hogy óra közben odasétál két tanuló az ablakhoz kivülről és baseball ütővel kiveri az ablakot..
  • ROKICA
    #82
    Nem ez valóban megtörtént.. igaz nem magyarhonban.. hanem Szerbiában, vagyis Vajdaságban, egy középsuliban(oda fogok én is járni pár hónap mulva)..

    A következményeket nem ismerem
  • Balo
    #81
    Ami úgy kezdődik, hogy "igaz eset" az nem igaz:)
  • Goth
    #80
    Mindenki megtehet mindent.
  • Cat 02 #79
    hagyjuk :D ma plz azt modnta ki tépi a hajam :D pedig csak a szokásso hülyeségeimet mondtam :D
  • CattiBrie
    #78
    gyárt tévét is?
  • keeper2
    #77
    Az általad vázolt esetet én -jogi végzettség nélkül ugyan-, de úgy látom, hogy a tanár jogos önvédelemből húzta elő a fegyvert, ellenben a tanuló ellen eljárást kellene indítani mivel szerintem ez felért egy életveszélyes fenyegetéssel.

    Én egy filmet láttam a netről letöltve, amin a tanár magyaráz és közben ír a táblára, közben az egyik gyerek kilopakodik és lerántja a tanár nadrágját.
    Na, erre valószinűleg egy igazgatói intő vagy durvább esetben egy kirúgás lehetett a válasz, amire másnap már mennek is be az igazgatóhoz a gyerek szülei sok milliós mercivel és vernyognak, hogy teljesen jogtalan volt a gyerek ellen intézett szigor és ha nem vonják az egészet vissza, beperelik az iskolát.
    Normális jogrendben pedig ennek az elintézése 2-3 akkora pofon kisztása lenne, amekkorát csak a Bud Spencer filmekben lehet látni, és ezzel rövidre zárva a téma, a szülőknek, a gyereknek pedig semmi joga az ügyet bármilyen fórumon (természetesen a fórum alatt nem az sg féle fórumot értem) tovább boncolni.
  • Saddalim #76
    juj én azt sem hiszem hogy ez megtörtént vagy ha igen, a tanár meg a gyerek se maradt sokáig abban a suliban...
  • xotyi
    #75
    ez se magyarhonban volt legalábbis alapossan meglepödnék ha igen..
  • ROKICA
    #74
    Mert ugye hallottam olyan igaz esetről hogy a tanár kihívta az egyik diákot felelni, nemtudott semmit... erre a tanár aszongya: Hát fiam ez egyes lesz..
    Erre a tanuló elővesz a zsebéből egy pillangókést és mongya: Biztos hogy egyes?

    Erre a tanár rezzenéstelen arcal elővesz egy 9mm-es pisztoly-t és aszongya: Igen fiam egyes!
  • xotyi
    #73
    megteheti(mint nálunk ma) de a szankciók se maradnak el...
  • xotyi
    #72
    és miért sztrájkolnának? kevés a fizetésük? hosszú a munkaidő?XDDDD
  • ROKICA
    #71
    Megtehetik e a politikusok hogy szrájkoljanak?
  • ROKICA
    #70
    Megteheti -e a nép hogy erővel vált le egy nemkívánt miniszterelnököt?
  • ROKICA
    #69
    ".. a Coca-Cola, hogy nem gyárt több italt?"

    ital=üdítő?
  • ROKICA
    #68
    hogy a tanuló megüti a tanárt órán?
  • stp4trick
    #67
    © ZilogR ma 09:27 | Privát | Válasz | #1
    Megteheti-e...

    ... egy lábak nélkül született sportoló, hogy speciálisan tervezett végtagokkal futásban induljon az Olimpián és gond nélkül nyerjen?
    ... a FreeMail, hogy beszünteti a szolgátatását, mert nem akar többet ezzel foglalkozni?
    ... a Coca-Cola, hogy nem gyárt több italt?
    ... egy AIDS-es lányt megerőszakoló férfi pert indítson a lány ellen, mert megfertőződött?
    ... egy üzletben a vevő, hogy ne fogadja el az árakat?
    ... bárki, hogy a klónjainak a testrészeit saját nem funkcionáló testrészei helyett felhasználja?
    ... egy nemzet, hogy lassan beszivárog egy másik országba, mert érdeke fűződik hozzá?

    -=ZR=-

    na jó üdítő, ital egy kutya alkoholos termékről nem tudok coca-cola vonatkozásban
  • Cat 02 #66
    ... hogy a tanár megüt órán ? :D
  • ROKICA
    #65
    ki monta h üdítőt gyárt?
  • stp4trick
    #64
    a coca-cola nem gyárt üdítőt, csak frencsájz rendszerben árulja a sűrítményt, tehát nem jó a kérdés
  • Saddalim #63
    amint már mondták: a magyar jogszabály szerint a fájástól...
    akkor már megvannak a szervei. ez előtt tehát elvileg igen, de egy erkölcsös ember ezt szerintem nem tenné meg, hiszen már "az" is tulajdonképpen él.
    utána már "embernek számít", tehát megilletik az alapvető jogok, köztük az ÉLEThez való jog. ha szívbeteg vagy, és ki akarod venni a klónod szívét, akkor bizonyára ő meg fog halni. tehát megsértetted az alapvető emberiségi jogait, és ellened és/vagy az orvosod ellen eljárást fognak indítani.
    mellesleg neki is ugyanolyan érzései lesznek, ugyanúgy suliba árhat, dolgozhat, családot alapíthat, mivel emberként joga van hozzá