64
  • assdf
    #24
    Ez mondjuk igaz. Régen azt sem tudták mi az a rák, ergo fogalmunk sincs róla hogy mennyien halhattak bele, meg mégrégebben meg az 50 éves ember már aggastyánnak számitott a legtöbb 30 max 40 éves korára meghalt vmi "hagyományosabb" módon (lelőtték, levágták a fejét,éhenhalt stb... )
  • Molnibalage
    #23
    Régen még többen haltak meg rákban arányaiban mint most, csak akkor nem tudták, hogy abban haltak meg. Tudod akkor gyógyíthatalan volt, tehát gyakorlatolag 100% belehalt. Akkor most hogyan halahatnak meg többen?(arányaiban ne mszámszerűleg)
  • BiroAndras
    #22
    A hagyományos lőszerekben levő ólom is nehézfém, és az is elég csúnya dolgokat művel a szervezettel. Az urán ehhez képest jobb vagy rosszabb?
  • Kagemusha
    #21
    Miért? Szerinted a vasatom hogyan kapcsolódik a hemoglobinhoz? Márpedig méretbeli különbségek ott is vannak jócskán.
    Meg aztán az urániumnál, mivel fém, nem igazán beszélnék molekuláról...
  • Kagemusha
    #20
    Mondjuk eddig is meghaltak emberek rákban, csak éppen nem tudták, hogy mi az. Ma meg már van neve...
  • Loopus
    #19
    Fenn is all, ahogy nagyon sok nehezfemnel. Itt most nem a fegyver jelleget kell nezni, hanem a kornyezeti hatasokat, amik a harcok utan a civiekre, meg az elovilagra jutnak. Nem veletlen, hogy '91 utan kb 4-5-szorosere nott a szuletesi rendellenesegek szama Del-Irakban az azelotti idokhoz kepest...
  • rohadt alma
    #18
    Most a harckocsizókra jelemző az ilyen megbetegedés?
  • Teppik Amon
    #17
    Béláim az úrban. Valaki csináljon egy statisztikát legyenszives hogy 20évvel ezelőtt mennyi rákos megbetegedés jutott 1000 főre és ma mennyi. És ez a nagy különbség mitől van?
    Lehet hogy a sok műanyag szemét amit megetetnek velünk? Vagy a sok kísérleti atomrobbantással a levegőbe került xar miatt?
    vagy csak pánikot keltek és tévedek? :)
  • haxoror
    #16
    Senki nem beszél a sugárzásról, az urán nehézfém mivoltából származó rákkeltő hatásáról már annál inkább.

    Ha egy ilyen lövedék eltalál valakit az simán meghal lévén nem kézifegyver lőszerről van szó hanem masszív páncéltörőről pl A-10-es tankvadász repcsi is ilyenekkel lövöldöz ha jól tudom szal ez lényegtelen, az igazi gond az hogy a környezetet szennyezi a szétporladt urán még jóval a harcok után is és nem a katonák szopnak hanem szokás szerint a civil lakosság.
  • haxoror
    #15
    A páncélos ugyan véd amíg le van zárva de a személyzete nem Ohio-ban száll be a tankba és nem is marad bennt a háború végéig, a töltőkezelő nem a lőszer taperolásával fogja összeszedni az uránt hanem akkor amikor a lövöldözés után kiszáll és belélegzi lásd #11
  • Cat #14
    az amcsi katonákat érinti ez a legkevésbé: belőlük csak százötvenezer van ott, mig lakosból 25 millió :)
  • Zocsi
    #13
    És erre mondja azt amerika, hogy ők nem háborúznak biológiai fegyverekkel.

    Mellesleg nem félek én, csak vicces hogy ilyen dolgok vesznek minket körül. A nép meg csodálkozik a statisztikákon, hogy 100 éve nem volt ennyi rákos megbetegedés.

    Másfelől az sem bizti, hogy az adott katona fog padlót fogni a radioaktív fegyverektől, hanem lehet, hogy csak a gyereke lesz enyhén "torzíttot arcú"...
  • wanek
    #12
    Ha az amerikaiak nem mentek volna oda, és nem lövöldöztek volna ilyesmivel, akkor most nem lenne mitől félniük.
  • Cat #11
    "Ha bárkit eltalálnak egy ilyen lőszerrrel, az nem azzal fog foglalkozni, hogy van x% esélye, hogy rákos lesz, hanem hogy túlélje a az előbbi manővert"

    csak éppen a baj azzal van, hogy pl. ott van irak, támad a tank. Kilövi egy A10es vagy egy amcsi Abrams. Ezek elpusztulnak, de ott marad a roncs. Azután van hogy hetekig, honapokig ott állnak kiégve, jön a szél, elfujja a nagyon finom uránport, és az ut mellett elhaladó katonák/lakosok belélegzik. Tehát hetekkel, hónapokkal azután öl, hogy használták. (Megjegyzem, Boszniában ugyanez a helyzet).
  • TommyC
    #10
    de hogy egy uránium atom/molekula hogy kapcsolódhat a dns-be/hez....a dns-t alkotó atomok (C,N,O,H,P) azért jóóóval kissebbek, mint az urán atom... érdekes lehet egy ilyen dns szerkezete...=)
  • Molnibalage
    #9
    A gyengített urános "nyíllövedékek" ú.n. űrméret alatti lövedékek. Csak a csőelhagyás után vélik le a köpeny. Nem okoz kárt.

    Mellesleg azon is el lehet gonodlkozni, hogy miért érné meg az egy kormányak, hogy folyamatosan betegedjen meg a katona. Kicsit túl gyakran kéne teljes új személyzetet képezni az egész ARMY-nak. Ez anyagilag kész csőd lenne.
  • SYB
    #8
    Aki egy kicsit is foglalkozik magfizikával, az könnyedén beláthátja, hogy ez az egész dolog fel van fújva. Az uránérc, tehát a bombagyártásra használt U235 és felesleg U238 természetben megtalálható kis radioaktivitású anyag. Az emberi szervezetre ilyen szempontból egyáltalán nem veszélyes.
    A cikkben lévő veszélyforrás, maga az érc rákkeltősége fenn állhat, de álljunk már meg egy pillanatra: ezek fegyverek. Ha bárkit eltalálnak egy ilyen lőszerrrel, az nem azzal fog foglalkozni, hogy van x% esélye, hogy rákos lesz, hanem hogy túlélje a az előbbi manővert. A cigaretta is rákkeltő, mégsem tiltják be, nap mint nap találkozunk vele, mégsem esik senki pánikba emiatt.
  • Szefmester
    #7
    sztem a lőszerre gondolt... amúgy miért kell az atomfegyverek, urántöltetes lőszerek ellen tiltakozni... mindenkinek adjanak egyet aztán jöhet az armageddon.... /vicc volt/

    én sem értem miért csak most derült ez ki...
  • rohadt alma
    #6
    Idézek a #1 hsz.-ból amire reagáltam "aztán 5-10 éven belül rákos lehet, pusztán csak azért, mert a páncélos osztaghoz került".A mai páncélosok védenek a levegőben szálló mérgező anyagoktól.Azt nem tudom,a hozzászló arra gondolt megbetegszik mondjuk a töltőkezelő aki betölti a lövedéket?
  • haxoror
    #5
    Ha a lövedék eltalál vmit akkor esélyesen elporlad egy része ami a levegőbe jut, ha nem vagy vegyvédelmi cuccban akkor simán belélegzed az uránport.
  • haxoror
    #4
    Hát én leszarom a katonákat mert a helyi civilek szopnak a legjobban, ők a háború után is a csatamező mellett fognak élni.
  • rohadt alma
    #3
    Ennyire nem kell félni.Annak az uránnak be is kell jutni a szervezetbe.
  • Shadow_THH
    #2
    egyszerü: eddig senkinek nem volt célja, hogy kiderüljön
  • Zocsi
    #1
    Érdekes cikk. Azt nem értem, hogy a ezzel miért nem foglkoztak korábban?! Mókás, hogy elmegy az ember katonának, aztán 5-10 éven belül rákos lehet, pusztán csak azért, mert a páncélos osztaghoz került.
    Azt hiszem sok ilyen felmérésre, másodszori felfedezésre váró anyag van még a mindennapi használatunkban. Csoda hogy bírja a szervezetünk...