260
Avagy a PhysX PPU vs. Havok Engine
  • [NST]Cifu
    #140
    Szerintem a programozóknak lenne erre egy-két ízes kommentjük. ;)

    Lehet igen jól optimalizált játékot írni, de az időbe tellik, és sok ember kell hozzá a mai komplex játékmotoroknál. Márpedig a mai időkben a játékfejlesztések amúgy is a határídőkkel és a költségekkel küzdenek, tehát megnézik, hogy mit miért tesznek bele. Miért nem nagyon látunk 64bites támogatást például a játékokban? Procija már lassan mindenkinek van hozzá - node az op.rendszer terén még igencsak gyenge lábakon áll az elterejdés...
  • Inquisitor
    #139
    Ha meg valaki nem hiszi el, hogy mennyivel többet tudhat egy célproci, akkor nézzetek utána létezik speciális FPU avagy Cooproci, ami többprocis Opteron alaplapba lehet építeni, és vagy 100 CPU számítási teljesítményét tudja. Igaz, annyiba is kerül :)
  • karben
    #138
    Hi!

    Szerintem érdemes elolvasni a physx.hu oldalon lévő leírást. A processzorok kérdésében pedig: a processzorok nincsenek célterületre optimalizálva. Nagy számítási teljesítményt pedig valóban csak a professzionális felhasználásra szánják, pl. majdnem az összes Adobe szoftver többszálú számításokat végez. A játékok sokkal inkább memória "függők", a programozók meg lusták/képzetlenek több szálon megírni a játékokat. Nem véletlen, hogy kellett a GPU, most meg jön a PPU is. Ahhoz, hogy igazán élethű legyen egy játék, még sokat kell fejlődnie a hardvereknek is.
  • [NST]Cifu
    #137
    A PC nem játékgép, nagyon sokan sokmindenre használják. A különféle utasítás-bővítményeket még elintézték a multimédiával, de a többprocis rendszerekre az emberek többségének jelenleg nincs szüksége. Kihasználják a grafikusok, a videóeditálással, szerkesztéssel foglalkozó emberkék, de ennyi.

    Amit te leírsz, az pont az, hogy a PC-t játékgéppé alakítaná. Ez viszont a konzolok "bája", annak minden előnyével (egységes platform) és hátrányával (a sok célproc miatt nehézkes programozás).

    A CPU fejlesztések biztos, hogy PC terén nem ebbe az irányba fognak elmenni. Jelenleg az az út, hogy több mag a prociban, és a több magot kell(ene) kihasználniuk a programozóknak. Csakhát ez nem olyan egyszerű dolog, és ugye ráadásul az emberek elsöprő többségének még egymagos procija van, tehát nem fogja látni az ebből fakadó előnyöket sem. Viszont ez a jövő, csak idő kell, hogy áthangolódjon rá a fejlesztés...
  • Inquisitor
    #136
    Na jó, de ha csak több procimaggal tudnak a CPU gyártok plusz teljesítményt adni, akkor pont attól esünk el, ha "másra" használja valamelyik magot, nem?
  • mrzed001
    #135
    Ami hiányzik hozzá:
    1) ki kellene találni, hogy hogy is működhetne a dolog
    2) legalább pár próbapéldányt gyártani
    3) überszép tech demót hozzá, amivel be lehet mutatni, hogy mire is képes
    és itt jönne az, hogy már a játékkészítők is ráharapnak, és beépítik a játékaikba (elsőnek persze opcionálisak, tehát ha van szép a víz és testek mozgása, különben csak buta, mint eddig, aztán úgyis elterjed)
    Valójában én a proci gyártóktól azt várnám, hogy (mivel frekibe már nem igazán lehet überelni a procikat ezért a többmagosság az egyetlen "kiút", erre már rájöttek, azaz ) különböző teljesítményű célmagokat építsenek a procikba (fizika, AI, útvonalkeresés, ...), ezzel tényleg "játékgéppé" fejlődne a PC
    Az azonos kinemhasznált magok eleve hallva született dolog (célproci olcsóbb, kisebb, gyorsabb, ...)
  • [NST]Cifu
    #134
    Behype-olták, de látod, a hype hiába nagy, ha nincs húzónév mögötte, nincs semmi, amit letéve egyértelművé válik a PhysX létjogosultsága. A Ghost Recon AW esetén sokan megjegyezték, hogy azért annyit nem dob rajta a gyorsítókártya. A Cell Factor pedig nem olyan játék, amelytől padlót fog a közönség. Az olyan nevek kellettek volna az induláshoz, mint a Prey, az UT2k7 vagy a Crysis...
  • Zsoltika 007
    #133
    Jó de most már a cpu gyártók is belátták hogy nem tudnak a végtelenségig mhz-et emelni most már a programozóknak is rá kéne lassan jönniük.. Nem hiszem el hogy nem érné meg optimalizálni. A Fear az Oblivion és a GR:Advanced Warfighter is megtáltosodik 2 magos gépen. Egyszerűen ez a jövő! Nehogy már a szoftver cégek diktálják az iramot! Pedig most nagyon ők a legkisebb keresztmetszet a dologban. (Home szinten persze)
  • [NST]Cifu
    #132
    Csakhogy ez munka. Az meg idő és pénz. Megcsinálni azt, hogy menjen 32bites és 64bites rendszeren, sőt, ki is használja az utóbbit idő és pénz. Megcsinálni kétmagos támogatásra szintén. Utána supportot nyújtani, kijavítani a bugokat, stb. szintén. A mai játékiparban a fejlesztések pedig igencsak időkorlátozottak...
  • [NST]Cifu
    #131
    Jogos, alig több, mint egy év.
  • mrzed001
    #130
    Ez igaz, csakhogy most behypeolták a PhysX kártyákkal a jónépet, tehát ha valamikor akkor most lenne eladható egy ilyen termék.
  • Zsoltika 007
    #129
    Pont ez a baj. Most már tényleg megérné optimalizálni egy bizonyos szinten.
  • Punker
    #128
    dual proci nincs még 2 év
  • [NST]Cifu
    #127
    Ez a probléma. Ott van a 64 bit a CPU-kba hány éve is? 3-4? Hány játék használja ki? Az összesből talán 1-2%? Kint van a dual-core asztali CPU hány éve? 2? Hány játék használja ki? Kevesebb mint 1%...
  • [NST]Cifu
    #126
    Pont az a poén, hogy a Virge 3D volt az, ami már sokat késett, és ráadásul gyenge volt a teljesítménye. Ha jól tudom az első gyorsítókártyák az 1995-ben debütált Number Nine Imagine 128, a Real3D, a 3DLabs Gigi chipes Creative 3DBlaster és valóban az nVidia NV1-ese volt, ami éppen egy összeépített videó és hangkártya volt, amit a Diamond adott ki Edge nevű kártyáján. Ezek szinte egytől egyik elbuktak...
  • mrzed001
    #125
    Mert a PC nem csak és kifejezetten játékra készül
    Egyértelmű, de nem is fog senki dual, meg 4 magos procit venni szövegszerkesztőhöz, viszont ha az egyik mag fizikai, akkor azt ki tudnák használni a játékosok, 3D-s animátorok, ... (mellesleg épp a játékosok a legnagyobb gépfejlesztgetők)
    Persze gameknak kell épülni rá, csak úgy eladható
  • Inquisitor
    #124
    Hát ja, kipusztult az S3 Virge 3D(én emlékszem mikor Kompjúter Karácsonyon a Guru standon mentek a játékdemok Win 3.1 alatt rajta), kipusztult valami másik kártya aminek nevére se emléxem (NV1?) ami nem háromszögekkel, hanem négyszögekkel dolgozott, majd megbukott az eredeti GL-Quaket rendelő Rendition is.
    A 3Dfx Voodoo maradt fent. Most meg hol van?
  • Inquisitor
    #123
    Megnéztem a teszteket/videókat még eme topic beindulása idején, meg a nagyjáboli adatokat, az SLI rendszer is nagyságrendekkel kevesebb objektumot tud lekezelni, másrészt a Havok kevesebbet tud az Ageia-nál.
    Amúgy a Ghost Recon AW-ban/hoz megvásárolták a Havoc-ot is, és állítólag a konzolos verziókban Havoc volt, a PC verzióból meg kiszedték.
  • [NST]Cifu
    #122
    Végülis valami hasonló a SLI kihasználása a fizikai gyorsításra a Havok motorban...
  • [NST]Cifu
    #121
    Mert a PC nem csak és kifejezetten játékra készül. A másik probléma pedig az, hogy szép és jó a célproci, de azt ki is kell használni. Nem tudom hányan emlékszünk itt, hogy melyik is volt az első 3D-s gyorsító kártya, és hogy milyen véget is ért...

    Hiába lesz a CPU-ba beépítve egy fizikai gyorsítórész, ha nem használja ki semmi, akkor nem fogja megvenni a kutya sem...
  • Inquisitor
    #120
    Hát nézd, a Cyrix gyártott procit hangkártyával és VGA-val integrálva, nem volt túl sikeres.
    Most azok az emberek minek vegyék meg és fizessék ki a fejlesztését/gyártását egy olyan részének a procinak, amit sose fognak használni? :)
    Másrészt akkor hosszú távon tök mindegy, hogy a prociban kell pluszban megfizetni vagy kártyán, max. hűtés/kártyafoglalat szempontjából praktikusabb.
    Aztán ki tudja, lehet jövőhéten kijön a Creative XFi 256MB ramal, és fikzikai gyorsítós driverrel? :D
  • mrzed001
    #119
    Elbeszélünk egymás mellett. A kérdésem az, hogy ugyan mié nem csinálják úgy a 4 magos procikat, hogy ebből egy mag fizikára optimalizálva (azaz célprocesszor)?
    Miért kell ezt külön kivezetni egy kártyára, amikor prociközelben is megoldható?
  • Inquisitor
    #118
    Egy proci sose lehet olyan gyors, mint egy célprocesszor.
    Na most nem kell elhinni, amit az Ageia sugall, hogy a PhysX 100x gyorsabb 2db P4 magnál, de például egy 200MHz körül ketyegő célproci csontnélkül csinál oda vissza MPeg2/Mpeg4 videot folyamatos jelfolyamból, míg számítógépen (nem is döccenőmentes) olyan 2Ghz fölötti procikkal tudja ugyan ezt.
  • Inquisitor
    #117
    Hát pedig de. A múltkor volt egy cikk pár fejlesztővel, a most kint lévő X360 játékok nem nagyon használják ki a multi procit, és arról sírtak, hogy X360-ra IS nehéz fejleszteni, de a Ps3-ra még nehezebb.
    A konzolokban meg régóta van sok külön célproci, de az más tészta.
  • mrzed001
    #116
    Emlékszel a régi 386-os időkre, ott még külön Coproci volt, aztán szépen beépítették a prociba. Szóval pölö a 4 magból egyet nyugodtan lehetne fizikára optimalizálni sztem. A Wordre meg netre bőven elég az első proci is :)
  • mrzed001
    #115
    Xbox360 is 3 proci ha jól emlékszem, PS2 is már sokprocis volt, szóval nem annyira nagy ördöngősség ez azért
  • NeoMaN
    #114
    Hát, szvsz ha mélyebbre néznénk sok hasonló furcsaságot találnánk a szoftverekben. :)
  • [NST]Cifu
    #113
    Ez nagyon-nagyon meleg... Viszlát Aegia?
  • Inquisitor
    #112
    Ehez meg kéne tanulnia a fejlesztőknek normális többszálú programokat fejleszteni, másrészt feltételeznünk kéne, hogy 1 proci mag nem lasabb mint egy célprocesszor, ami nem igaz, még ha nem is a PPU-ra gondolok.
  • Inquisitor
    #111
    Hűha, potpm egy hét késéssel leadták ezt a hírt? Lol.
    (Mondjuk papírújság korukban is akkor írtak a PIII-450 megjelenéséről amikor már 600-as procit kapott az ember.)
  • Punker
    #110
    nem nagyon akarják megtanulni :( a 64 bit is mióta van már és semmi :(
  • mrzed001
    #109
    Eddig is azon töprengtem, hogy jönnek a 2-4 magos procik, akkor ez minek? Ha megtanultak fejleszteni akkor képesek olyan progit írni, ami egy procin csak a fizikát számolja, egy az AI ...
  • Zsoltika 007
    #108
    Muhahaha!! 60 ropiért aki megvette most eheti a kefét!
  • janos666 #107
    Felraktam a driverüket, néztem ezt a dobozos demót, persze csak szoftwer módban, mert nim vettem kártyát. A CPU terhelést vizsgálatát alaposan kitrükközték, mert az érintetlen dobozoknál is mereven 100%-ot eszik. De lehet hogy így szoftwer módban is jobb motor ez mint az a Havok amit utóljára láttam játékban. Nincs hasonló házilag futtatható demó az új GPU-s Havokról?
  • balu666
    #106
    Szerintem év végénél előbb semmiképpen nem éri meg a +70 ezres kiadás, de jövő évre már biztosan kelleni fog.
    Én arra lennék kiváncsi, hogy nem több fajta van? Mintha 256 mb-ról is olvastam vólna valahol...
  • Inquisitor
    #105
    Még nagyon nem éri meg. Majd ha 20-30e között lesz és a játékok jórésze támogatja ... majd akkor.
  • Sly06
    #104
    Én arra lennék kiváncsi ,hogy 1álltalán megéri e venni ? 1enlőre sztem elég drága..
  • karben
    #103
    Háj!

    Ha valakit érdekel, akkor lehet itthon kapni a Physx-et. Physx HU illetve OHS
  • Inquisitor
    #102
    És az összes többi Unreal motoros játék smafu? :)
  • janos666 #101
    Ha végigfutod az oldalukon tervezett egyneányet azok közül a címek közül nekem csak az UT2007 mond annyit hogy talán meg kéne majd venni. De az még csak 1 játék jövőre...