108
  • juzosch
    #28
    Nm. Nem egyszerű megemészteni, de szerintem a legérthetőbb anyag a témában, miközben azért kicsit bele is mélyed a dolgokba.
  • juzosch
    #27
    Idézet magamtól:
    "...ennél azért jóval többet tudnak. És persze ennél még 10x többet nem. "

    Tehát természetesen a fekete lyuk még homály, de annál azért mégiscsak többet tudnak, hogy nehéz):
  • Tiberius B
    #26
    kösz
  • Tiberius B
    #25
    Ok, én is olvastam már egyet s mást, de akkorse tudunk túl sok mindent róluk, mint a cikk is írja, nem tudjuk őket leírni másképp, mint olyan helyek, ahol nem a szokványos fizika parancsol, extrém gravitációs mező van, ergo fekete, mert elnyeli a fényt is, erre jött Hawking, és nem tok semmit a sugárzásáról (magyar nyelven még nem olvastam róla)...
    Csak próbálok rávilágítani, hogy egyelőre ismeretlen helynek számítanak.
  • juzosch
    #24
    Csaba Zoltán: Szuperhúrok és a mindenség...

    Ezt olvasd el. Sokat írnak benne a fekete lyukakról is.
  • nearo
    #23
    Igazából erre akartam célozni, hogy teszünk rá egy windows-t, aztán majd jól lefagy.
  • juzosch
    #22
    Ne engem kérdezz, mert én is a laikusok közé tartozom. Olvastam pár dolgot, de csak félig értettem, és már régen is volt. De azon kívül, hogy nagy a gravitációjuk, azért még sejtenek pár dolgot. Keress egy cikket pl. (nem nehéz, mindjárt itt van egy az oldal tetején:))
  • Tiberius B
    #21
    pl. még mit lehet róluk tudni?
  • juzosch
    #20
    Mi(laikusok) nem igazán. De az okosok ennél azért jóval többet tudnak. És persze ennél még 10x többet nem. De ez a cikk is azért készült, mert dolgoznak rajta, hogy jobban megértsük.
  • juzosch
    #19
    Olyan nincs, hogy nem létezik, mert túl bonyolult. Inkább azt a kifejezést használd, hogy belátható időn belül a közelébe sem érünk ahhoz, hogy felfogjuk.

    Az elméletek természetesen messze nem teljesek. Ezt ők is tudják, és nem is tagadják. A cikkben is közlik. De valahol el kell kezdeni. Ez még csak a megértéshez vezető út eleje, de ha el sem indulunk, mert 'túl bonyis', akkor tuti nem jutunk el sehova.
  • Tiberius B
    #18
    Tudunk valamitis a feketelyukakról azon kívül, hogy naggyon naggyon nagy a gravitációjuk, és emiatt(?) ők szingularitások, azaz "rendellenességek"?????????
  • wanek
    #17
    "Egy tanulmány felveti a lehetőségét, hogy egy nap a fekete lyukakat, mint elképesztően pontos kvantum számítógépeket használjuk, csupán néhány akadályon kell túl jutnunk." - igen. És ez az akadály az, hogy még nem sikerült jó zárat felszerelni a sárga színű házra.
    Nemsokára várható, hogy az MIT egyik újabb idiótája előáll azzal, hogy nanocsövekből készült űrliften kell a fekete lyukakba a kvantumbiteket szállítani, és a szinguláris hősugárzás 17. dimenziójának kvantumrelatavitása adja a végeredményt... :)
  • Szefmester
    #16
    aha.. windowst... és mi lesz ha lefagy? vagy írnak rá valamiféle vírust :) armageddon?
  • Shadow_THH
    #15
    10 print "hello wormhole"
  • szivar
    #14
    "márpedig egy csillag után hátramaradt feketelyuk nem csupán nagy, hanem bizonyos paramétereiben végtelen!!!"

    Legalábbis ezt állítják róluk. De ez még -mondhatni- koránt sem biztos. Fekete lyukak 'kutatása' nagyrészt csak elméleti alapokon nyugszik, tehát a valóság ezektől az elméletektől nagyságrendekkel el is térhet.
  • Riddick
    #13
    Ez érdekes dolog,lassan csak feltalálják a hyperhajtóműveket...
  • etzel
    #12
    untakoznak, és baromságokat írkálnak
  • Abator
    #11
    na majd amikor egy feketelyuk pda tönkremegy, és bekebelezi a naprendszerünket ...
  • Flashy
    #10
    fura cikk, valaki szabadjára eresztette a gondolatait egy számára egyszerű dolog alapján, eljutott valami nagyon nagy őrültségig, eddig oké, mindenkinek vannak ilyen pillanatai, csak nem írunk belőle cikket.
  • nearo
    #9
    Pfff..., telepítsünk windows-t a feketelyukakra!
  • HUmanEmber41st
    #8
    Jövőre már ilyen cikk is lesz:
    Fekete lyukakból nagyfelbontású televízió...
  • NEXUS6
    #7
    A jelenlegi elméletek nem teljesen zárják ki, csak éppen a jelenlegi elméletek egyáltalán nem teljesek.

    Valamint valójában senki nem tudja milyen kvantummechanikai folyamatok játszódnak le egy nagy tömegű, energiájú test közelében (ilyen mérésekkel nem rendelkezünk, csak elméletekkel), márpedig egy csillag után hátramaradt feketelyuk nem csupán nagy, hanem bizonyos paramétereiben végtelen!!!

    Ez valójában az "Isten tud-e olyan nagy követ teremteni, amit már ő sem képes felemelni" kérdés modern kori megfelelője.
    ;)))
  • atlagember
    #6
    Ekkora baromságot már rég olvastam. Ki az a barom, aki ilyet elhisz?
  • NEXUS6
    #5
    ;)

    Nem persze, hogy nem.
    De te sem gondolod, hogy a egy feketelyukat leíró matematikai modellt valaki valós időben tud összevetnei egy a feketelyukba épp belezuhanó űrhajó kvantummechanikai modelljével (ilyen persze nem is létezik, mivel túl bonyis lenne).

    Nem is beszélve arról, amit a cikk is ír, hogy nincs egzakt kvantumgravitációs modell.

    Ergó a tudósbácsik is kénytelenekaz intuíciójuk után menni, ami viszont valszeg a suliban felszedett egyszerűbb modelleken (is) fejlődött.
  • BiroAndras
    #3
    Ugye nem gondolod komolyan, hogy a témával foglalkozó fizikusok gyerekeknek szóló ismeretterjesztő irodalomból tanulnak?
  • NEXUS6
    #2
    Szerintem a kvantum elméletnél, az anyag hullám és részecske állapotának kettőségét rosszul értelmezik, vagy rosszul szemléltetik. Aztán ehhez a rosszul sikerült "szemléletes képhez" ragaszkodnak, innen eredhet elég sok probléma.

    Valójában nincs kettősség!!!!!
    Erről szól a kvantum elmélet is és ehhez egy sokkal emészthetőbb kép is van!;)
  • mikloss
    #1
    WTF?!