95
  • uniu
    #1
    Nem rossz, csak rovid :(
  • Kryon
    #2
    Úgy tudom a TOPOL-M ráadásul lopakodó,a radar nem látja,és kiégés után az infrakereső sem.Ezért problémás az ellenségnek,hogy menet közben pályátmódosíthat,mert ezt már a "láthatatlan" szakaszban teszi,így nem oda érkezik,ahová "eltűnése" után várják.....
  • pentium419
    #3
    ICBM-ekről nem írtál túl sokat de ne érts félre én ilyet se tudnék összehozni!
    vagy azok a legközelebbi epizódban folytatódnak?
  • [NST]Cifu
    #4
    Kétségeim vannak ezzel a lopakodó mivoltal kapcsolatban. A légkörbe való visszatéréskor a robbanófej a légkör surlódásától mindenképpen felmelegszik, így infravörös tartományban láthatónak kell lennie.
  • juzosch
    #5
    Egy megjegyzés: A valóságban soha nem állt fenn az atomháború veszélye, mert mind2 nagyhatalom csak a válaszcsapásra készült.
  • Reyes
    #6
    Emlékszem, egyszer láttam a TV-ben, hogy az oroszok tervbe vették (pár évtizede), hogy egy tankerhajót feltöltenek nukleáris töltetekkel, így egy hatalmas atombombát létrehozva, ami elpusztította volna az egész földet...

    Erről mennyit tudtok?
  • juzosch
    #7
    Annak mi értelme lett volna? Az oroszok sem voltak hülyék.
    Max néhány részeg tábornok viccelődhetett vele:)
  • Pharaoh
    #8
    Valóban terveztek ilyet, ha a kummunizmus elbukik akkor a föld ne legyen inkább senkié egy hatalmas puszkos bombávval sugárszennyezetté akarták tenni az egész földet, szerencsére csak terv marast.
  • [NST]Cifu
    #9
    Próbáltam tömör maradni, csak egy alapozásról van szó, hogy mi egyáltalán az a ballisztikus rakéta, robotrepülőgép (következő részben), stb.
  • [NST]Cifu
    #10
    Ezt megkérdőjelezném. Ott a Koreai-háború esete (amerika atomfegyver bevetését pedzgeti), kubai-válság (szovjet atomfegyverek állnak készen arra, hogy amerikai célpontokra indítsák el őket), stb.
  • Invader
    #11
    Nem rossz. Azért remélem előbb-utóbb beleerősítesz.

    A bunkerrobantó low-yield atomfegyverekről annyit, hogy egyelőre viták kereszttüzében áll, és könnyen lehet, hogy nem lesz belőle semmi.

    Az első részbe már bepostoltam, lehet elkerülte a figyelmedet:

    "Az a baj ezekkel a földalatti bunker-killer "földrengéskeltő fegyverekkel", hogy még a legalacsonyabb, 0.1-1kt-ás kategóriájú robbanótölteteket is (talaj/alapkőzet típustól függően) jó 100 méter mélyre le kéne juttatni, hogy biztosan ne érjen felszínre a robbanás krátere, tehát minimalizálják a felszínre jutó rombolást, és radioaktív csapadékot. (Ugyanis ezeket a fegyvereket civil környezetbe "rejtett" bunkerek ellen terveznék, amiket szinte lehetetelen levegőből, pláne kevés civil áldozattal támadni)

    A gond ezzel az, hogy pusztán kinetikus energiával megoldva a földbe juttatást nincs olyan burkolóanyag, amivel 10 méternél mélyebbre lehetne hatolni úgy, hogy a rakéta burkolata épségben megóvja a belsejében levő nuk. fegyvert.
    Önmagát villámgyorsan "beásó" fegyvert pedig még nem csináltak. (ha lassan ásna, rádobnak pár kézigránátot, vagy valami nagyobbat, és a veszély elhárul)"
  • BiroAndras
    #12
    "A valóságban soha nem állt fenn az atomháború veszélye, mert mind2 nagyhatalom csak a válaszcsapásra készült."

    62-ben komolyan fennált a veszélye. Ugyan se a SZU se az USA nem akart háborút, de nem volt teljesen a kezükben az irányítás.
    Akkor még nem volt túl szigorú a rakéták indítási protokolja, szinte bárki kilőhette őket.
    Emellett az orosz hajókat kísérő tengeralattjárókon nukleáris töltetű törpedók is voltak, és nem éppen dísznek.
  • BiroAndras
    #13
    "Emlékszem, egyszer láttam a TV-ben, hogy az oroszok tervbe vették (pár évtizede), hogy egy tankerhajót feltöltenek nukleáris töltetekkel, így egy hatalmas atombombát létrehozva, ami elpusztította volna az egész földet..."

    Az elgondolás az volt, hogy készítenek egy akkora bombát, ami garantáltan elpusztítja a Földet, és képes automatikusan érzékelni egy atomcsapást, és külső beavatkozás nélkül felrobban. Ennek az a logikája, hogy így lehetetlen elkerülni a válaszcsapást. A terv hibája az automatika. Nem lehet tökéletesre megcsinálni, és senki se szeretne téves riasztást (pl. mit reagált volna Csernobilra?).
  • Matyóhímzés
    #14
    Most jön egy hülye kérdés. :)
    Már hosszú ideje foglalkoztat a következő dolog. Mi a francok azok a vékony függőleges felhő (füst?) csíkok mindig a gombafelhő melett? :)
  • juzosch
    #15
    Kubába miért is vittek rakétákat? Mert az amcsi rakéták már majdnem az orosz határ mellett sorakoztak(talán törökországban, ebben nem vagyok biztos), és enélkül nem tudtak volna megfelelő válaszcsapást adni. Korea, ahogy te magad is írtad, szintén egy úgymond védekező megmozdulás volt az amerikai atomfegyver ellen.
    Mind2-ejüknek csak a válaszcsapásra volt kidolgozott tervük, mert féltek egymástól. De annyi esze mind2ejüknek volt, hogy nem kezdeményeznek, mert pontosan tisztában voltak azzal, hogy ez a válaszcsapás eltörli őket is.

    Sajna most ez a helyzet változik(irán, korea)
  • [NST]Cifu
    #16
    A B61-11 nem feltétlenül low-yield fegyver, a robbanóerő 0.1-től 100 kT-ig skálázható, ez pedig már elég ahhoz, hogy bármilye föld alatti bunkert elpusztítsanak. Amúgy a B61-11 esetén "4 feet" (~1.2 méter) a hivatalos érték arra, hogy milyen mélyre ássa be magát.
  • [NST]Cifu
    #17
    Azok segítségével állapítják meg a lökéshullám terjedési sebességét. A füstcsíkok a robbanás túloldalán vannak a felvételeket készítő kamerákhoz képest, és ahogy a lökéshullám elhalad a füstcsík és a kamera között, látható optikai torzulásként követhető.
  • [NST]Cifu
    #18
    Korea esetén az amerikaiak kezdeményezték az atomfegyver bevetését válaszul a hatalmas kínai emberáradatra. Kuba esetén a szovjet atomfegyverek minden további nélkül bevethetőek voltak felsőbb utasítás nélkül is, és ez tette veszélyessé a helyzetett.
  • irkab1rka
    #19
    nagykirály cikk.
    Kár hogy több helyen katonát ír az ember helyett :S
  • HUmanEmber41st
    #20
    Olvastam, tényleg színvonalas, csak tudod a téma...:( :(
  • tehen_m
    #21
    Nincsenek nukleáris robbanásról nagyobb felbontású képek?
  • Molnibalage
    #22
    Nem, de van néhány videóm.
  • teddybear
    #23
    Pár éve anyagot kerestem a töri órára a könyvtár archívumában. Egy most kb. 30 éves Delta Magazinban találtam egy cikket, amelyben arról írtak, hogy kísérleteznek úgyn. "ásó rakétával".

    Ez egy 6-8 méter hosszú, kb méter átmérőjű rakéta volt, amelynek a hajtóművét módosították. Egy kisebb fúvóka egyenesen le, 6 pedig 45° fokos szögben oldalt-felfele állt.
    Azt írták, hogy közepesen kötött talajban 10 másodperces égésidővel kb. 32-40 méterre ássa be magát.

    A cikkben azt írták, hogy "kútfúrásra akarják használni".
  • Librarian
    #24
    Király cikk, epedve várom a folytatást! :-)
  • teddybear
    #25
    Egyébként az angolok már a világháborúban használtak erre alkalmas bombákat. Megdobálták vele pl. a német tengeralattjáró-bunkereket Franciaországban, de a Tirpitz is kapott belőlük, hiába javították hosszú ideig,nem tudtak vele többé mit kezdeni.
  • Kryon
    #26
    Ez nyilván így van,ám a légkörbe való visszatéréstől a robbanásig már nem sok idő van a védekezésre.Szerintem bőségesen elegendő,ha a pálya magasabb szakaszán láthatatlan,mert így az űrfegyverek nem szedhetik le.

    Arról,hogy lopakodó még egyszer a TV-ben beszéltek,egy haditechnikai témájú műsorban.Legalábbis,ha jól értelmeztem amit mondtak,hogy láthatatlan a radar számára meg effélék.

    A technológiája minden esetre nem lehet túl hétköznapi,ugyanis azt is megemlítették,hogy az amerikaiak külön "megígértették" az oroszokkal,hogy ezt a technológiát nem adják el Kínának.....
  • Kryon
    #27
    Ilyet tényleg terveztek.A "VÉGÍTÉLET" nevet adták neki találóan.....
    Ez egyetlen hatalmas H-bomba lett volna,még jó,hogy a szovjetek is megrettentek tőle,és nem építették meg....
  • Kryon
    #28
    "kútfúrásra".....,hát ez jó..
  • Kryon
    #29
    A cikk egyébként nagyon jó....

    Az a baj,hogy valamiért van egy olyan kellemetlen érzésem,hogy ezeket a fegyvereket még bőven az életem során be fogják vetni......
  • wander01
    #30
    nuki robbantás videokat tudna linkelni valaki? egészen kiváncsi lettem :)
  • wander01
    #31
    jolvan találtam kisebb mennyiséget gugli videon :)
  • MacrosTheBlack
    #32
    A Halálcsillag mikor kerül sorra?
  • MacrosTheBlack
    #33
    Majd egy zerg beviszi és lerakja az ajtóban. :D
  • MacrosTheBlack
    #34
    "The machines are digging..." :)
  • RoLii
    #35
    Hamar ott tartunk hogy mikor volt kozel a vilag az atomhaboruhoz, akkor nem szabad megfeledkezni a Yom Kippuri haborurol(1973) amikoris az izraeli vadaszbombazok fuggesztett es elesitett bombakkal varakozatak a piros vonalon...
    Miutan az egyiptomi erok a szamitott 72 helyett 6 ora alatt attortek a Bar-Lev vonalat, a Zahal es a kormany komolyan fontolora vette taktikai toltetek beveteset...
    Amugy jo cikk :)
    nemigazantudom hogy egy ICBM hogy lehetne lopakodo...sem azoknak az anyagoknak a parameterei nem teszik ezt lehetove amivel a csokkentett erzekelesu gepeket epiteni szoktak, sem pedig a formaja. Egy dolgot tudok elkepzelni a csekely hozzaertesemmel, az pedig a raketa korul gerjesztett plazmamezo, ezt a rendszer az oroszok vadaszgep eseten mar alkalmazzak. Korlatozott formaban a Su-33/35-osok orrkupjat, es foleg a mogotte talalhato lokatorantennat arnyekoljak vele., de ez egy icbm eseten korulmenyes lehet, energia, stb.
  • RoLii
    #36
    btw atomagyu. Az elso nuklearis loszerrel (is) tuzelo loveget az USA hadseregenek keszitettek, 280mm urmerettel. 15 kt-s egyfazisu toltettel.
  • [NST]Cifu
    #37
    Nuclear Testing Images
    USA Tests @ Nuclearweaponarchive.org, itt alul vannak linkek a különféle tesztsorozatokhoz, és ott találsz képeket.
  • [NST]Cifu
    #38
    Amennyire én ki tudom venni, a Topol-M különlegessége inkább abban lehet, hogy a pályáját képes folyamatosan változtatni (mégha valószinüleg csak bizonyos keretek között is), hiszen így nagyon nehéz megállapítani azt, pontosan hova is fog becsapódni. A radarok számára való nehéz észlelésnél amúgy nem csak a rakétatest álcázásáról kellene gondoskodni, hanem a rakétahajtómű lángcsóváját is "kezelni" kellene, mivel az is jelentősen megnöveli a radarkeresztmetszetett (ismert példa: az SR-71-es esetén az utánégető alkalmazásakor a két hajtómű mögötti lángcsóva durván megduplázta az SR-71-es radarkeresztmetszetét).
  • [NST]Cifu
    #39
    Majd ha kilép a fantáziavilágból a valóságba. :D
  • harcu
    #40
    A szovjet atomhajó el is készült, 50MT robbanóerőre tervezték. Alkalmazás esetén eljuttatták volna valamelyik keleti parti USA nagyváros kikötőjébe (preferált New York) és ott robbantották volna fel. A rombolásnál számításba vették a létrejövő szökőárat, amely a teljes keleti parton kifejtette volna a rombolóerejét, valamint kisebb földrengést idézett volna elő.