146
  • Kornan
    #65
    Szerintem is kínai propaganda az egész,fogadni mernék hogy nemsokára az ottani iskolákban is tanítani fogják,kezdenek az emberek a nyugat felé közelíteni.És ilyenekkel próbálják növelni a nemzeti öntudatot.

    De az sem elképzelhetetlen hogy korábban jártak ott,nincs olyan messze európától sem,egy teljes feltérképezés az túlzás,csak hogy kikötöttek.Főleg vikingek,esetleg görögök,rómaiak,föníciaiak.De nem szervezett utakról lehet szó hanem eltévedt hajósokról,vagy kincskeresőkről,magányos felfedezőkről.A teljes feltérképezéshez több időre van szükség,meg ha már az ember szárazföldet talál nem körbehajózza hanem kiköt és felfedezi.
    Most nemrég volt hogy valakik gyalog átkeltek amerikába oroszországból,mikor be volt fagyva a tenger,az északi sarkon keresztül,nem a bering szoroson.Jókora ellátmánnyal indultak,és tapasztalt sarkkutatók voltak.
    Itt egy térkép az északi sarkról,ritkán látni ilyen szögből:Északi sarki térkép
  • Ironka
    #64
    Te pedig egy igazi hülyegyerek vagy, aki ha rájön, hogy hülyébb a többieknél egyből elkezd fröcsögni.

    És csak a hajók összehasonlító képét linkeltem be, amire Pharaoh is célzott, és semmit sem mondtam az állítólagos fölfedezéseikről. (Amihez azért több bizonyíték kéne.)

    Viszont a hajókról leletek is vannak baromarc.
  • ghost2
    #63
    hol van az animácio?!?!?
  • haxoror
    #62
    Na megnéztem az animációt hát ez egy vicc :D
    A kínai hajók minőségben sehol sem voltak az európaiakhoz képest és amit az animáció mutat azt még a későbbi európai hajók se tudták volna megcsinálni.
    A térképen is egy csomó rész van ahol nme is jártak mégis feltérképezték, ráadásul az egész útvonal inkább azt sugalja hogy már eleve tudták hogy mi hol van és eleve a térképpel indultak útnak Ausztrália, Antarktisz, Új-zéland stb furcsamód az admirális "megálmodta" hogy most merre kell menni mert ott van vmi.

    Ettől még lehet hogy a térkép igazi de abban szinte biztos vagyok hogy
    1. nem a kínaiak készítették hanem összeollózták korábbi térképekből
    2. ez az utazás így nem történt meg
  • haxoror
    #61
    Az hogy szicília görögország és úgy általában európa rajta van magyarázható azzal is hogy soha sem jártak ott de a térképeket mégis megszerezték, kína már az ókor óta kereskedett európával.
    Persze ez elég nyögve-nyelős magyarázkodás :)
  • Pharaoh
    #60
    Azért az animáción párszor átkeltek az Atlanti és a Csendes-óceánon is. Az egy kicst furcsa, hogy Afrika nyugati partjainál miért fordultak nyugatra, ezzel pont kikerülve Európát.
  • haxoror
    #59
    Nagyon régi.
    De a nyílt óceánra a középkor előtt senki sem merészkedett, az összes hajó partmenti vizekre volt építve a "kilógó" szigeteket is többnyire viharban elkeveredett hajók találták meg véletlenül.
  • Anteris
    #58
    az ember hajlamos túlbecsülni azt a társadalmi és kulturális közeget amelyik befogadja. Haverom aki néhány éve amerikába disszidált ódákat zengett a kinti világról aztán érdekes módon nem hazaköltözött végül??
  • valamit
    #57
    máshonnan nézve
    "ez egybeesik Zheng He 1405 és 1432 közötti utazásaival" "Zheng hatalmas, gyakran több száz hajóból álló flottát irányított és számos felfedező utat vezényelt le. Ezeket a Ming dinasztia Zhu Di császár halála után - elsősorban a flotta hatalmas fenntartási költségei miatt - betiltott"
    Zhu Di, a Wiki szerint meghalt 1424-ben. ezek az utazások meg ugye megkezdődtek állítólag 1405-ben. ez alapján 19 éve, de még ha elfogadjuk is a 1433-at, akkor is 27 éve volt felfedezni és térképre rögzíteni gyakorlatilag a délitől az északi sarokig az egész világot Zheng Hi-nek.
    Nem mondom, ha ez űrkutatás lett volna és indítják 1945-ben, akkor műholdakkal meg lett volna 1964-re is talán, 72-re meg méginkább. De ezek vitorlás hajók voltak! Hány km/órával mehetnek? (főleg szélcsendben?) A mai vitorlások egy évig járnak a föld körül, úgy, hogy van térképük, nem térképeznek, és nem járnek körbe 5 kontinenst. Plusz az európai tengrészeknek jópár év (jóval több mint 27) kellett egyáltalán az amerikai kontinens körbehajózásához (és az egész afrika megkerülésével kezdődött), na meg még több mire meglett Ausztrália is.

    lehet, hogy valóban származtak egy "szomszédos szigetről" (amerika) infók Kínából, és azt elhozták az utazók (hisz a Bering szoros Kínától már nincs lehetetlenül messze part menti hajókkal se), de egy ilyen térkép szerintem 27 év alatt csak irdatlan sok vitorláshajóval lenne elkészíthető
  • valamit
    #56
    én nem nagyon értek a hajózáshoz. de ha jól tudom a vitorlák típusa (nem az anyaga, hanem a kialakítása) nagyban meghatározza, hogy egy hajó képes e tengeri utazásra, avagy sem. ha a kínai hajók 1421-ben már ilyen vitorlázattal tudtak készülni, akkor utána mi történt, hogy nem?

    a Ra és Ra II pedig valóban bebizonyította, hogy afrikából dél amerikába papirusz hajókon is lehetséges az átkelés.
    bár a hajósok tapasztalatai (mindkét dzsunka igencsak vacak állapotba került az út során, a Ra I. el is süllyedt) alapján ennél azért úgy legalább 500 éve léteznek jobb megoldások is :)

    a másik dolog, Kína még csak nagyon soká lehet a világ "vezető hatalma". ma katonailag igen messze van pl. az USA-tól. (valszeg Japántól is) gazdaságilag szintúgy (e téren a negyvenes években várható, hogy utoléri, de ma az arány 15%Kína-45%USA), politikailag pedig egy sokkal fejlettebb szintet képvisel az USA (bár ezen sokan fognak itt most majd hörögni:) ), ami pedig a kutatások terén mutatott eredményeit jelenti: itt az sg, mind olvassuk, és kínai hír csak elvétve akad, és akkor is sokszor csak olyan dolgokról amit az amik már 50 éve elértek.
    Kína ma egy jól fejlődő ország, de azon is sok - nálunknál okosabb ember - vitatkozik, hogy egyáltalán Kína vagy India áll e szebb jövő előtt.
  • Gladiator
    #55
    oh, valóban. tévedtem. sry
  • Gladiator
    #54
    oh, valóban. tévedtem. sry
  • NeoMaN
    #53
    Nézzétek meg az animációt, ott látszik, hogy a part mellet hajóztak.

    Persze a kínaiakról simán elképzelem a térkép hamisítást, de tudván mekkorák voltak/vannak a világ körbehajózását is elhinném /kínai nagyfal ugyebár..../.
  • Pharaoh
    #52
    Ironka szerintem csak a hajókról beszélt, amik valóban ilyenek voltak.
  • Mo.Organ
    #51
    Te egy igazi okos tojás vagy. Még maguk a Tudosok is kételekednek,te meg már el is hiszed kézpénznek veszed az állításukat. Hamisitott térképről még nem hallottál?
  • Pharaoh
    #50
    Az nem igaz, hogy mindig is befelé forduló volt, ahogy a cikk is írja, ebben az időben olyan császára volt Kínának, akit érdeklet a felfedezés. Csak anyagi okok miatt befejezték. Olyan viszont valóban rémli, hogy csak part mentén mentek, és valahogy Arfika partjaiig jutottak csak el.
  • Frank99
    #49
    a történelmet sosem szerettem.
    mert minden éppen hatalmon lévő a saját szája ízére formálta.
    Miért nem elképzelhető, hogy eltitkolták, megsemmisítettek bizonyítékokat, csak azért hogy saját magukat fényezzék. pl. a spanyolok?

    Elég nagy kavarc volt a Da Vinci kód körül is, mi van akkor, ha igaz?

    Attól, hogy a történészek azt mondják, hogy nem igaz, attól még igaz lehet, hiszen ők abból dolgoznak, ami rájuk maradt.
    És ha az irányított dolog volt?
    Miért nem lehetett a régi politika olyan oljas , mint most?
    Magyarul atz teték eléd, amit láttatni akartak veled???
  • JimKirk
    #48
    "az 1420-as években"
  • galocza
    #47
    nem vagyok tengerhajózás-történeti szakértő, de a keletázsiai hajótípusok tudtommal partközeli hajózásra voltak alkalmasak, tengerészetük, navigációjuk is ennek volt megfelelő. ezek alapján én is elképzelhetetlennek tartom a körülhajózgatást is, de főleg ilyen remek elkészítését - azért vicces, mert az alapján a "több száz hajóból álló flotta" ellátogatott olaszországba, szicíliába, görögországba (az ember azt képzelnés, esetleg feltűnt vkinek 8), végig ázsiától északra úgy hogy skandinávia valahogy teljesen kimaradt. afrika észak déli kitejedését elég pontosan ábrázolták, emlékezzünk a sokkal vacakabb európai térképekre, és európában legalább a hosszúsági fokokkal tisztában voltak. és persze voltak az antarktiszon, ausztráliában. ha nem lenne bosszantó, nevetnék...
    nem beszélve arról, hogy kína mindig is befeleforduló civilizáció volt, meglepne egy olyan komoly, tudatos (és szvsz évszázadokat felölelő) felfedező és kutatómunka, amely egy ilyen térképet eredményezhetne.
    kicsit olyan, mintha vki a józan észt és logikát sutba dobva, pusztán lelkesedésből (nacionalista öntudatból?) próbált volna hamisítani egy térképet. rosszul.
  • Pharaoh
    #46
    Gondolom a keleti partvidéken valahol. A belső területek nagyon el vannak hanyagolva. A Megszállt Tibetről nem is beszélve.
  • Gladiator
    #45
    "Kizárt hogy ilyen pontos térképeket készítettek, és az meg egyenesen baromság hogy semmi nyoma nem maradt volna ennyi expedíciónak amerikában, ideiglenes táborok, ellátóbázisok, stb..."

    egyáltalán nem kizárt, hogy ilyen részletes térképeket készítettek volna. Olvasd csak eL Graham Hancock: Istenek Kézjegyei című könyvét. Rögtön az első fejezet erről szól. Vmilyen törzsek több ezer évvel ezelőtt, mikor még az Északi-Sarkon nem is volt jég, akkor csináltak olyan részletes térképeket, mintha műholdfelvétel lenne.
  • Gladiator
    #44
    Hmm... A történészek támadják, mert nincs elég tárgyi bizonyíték. Ő ezt azzal indokolja, hogy 1420-ban leégett a pekingi császári palota, és ott megsemmisültek az addigi feljegyzései. Ám a térképre az van írva, hogy 1421: az év, mikor Kína felfedezte a világot.
    akkor hol a probléma?
  • sonicXX
    #43
    Hajózás, barátom. Tudod Te az milyen régi dolog?
  • Frank99
    #42
    illetve sok olcsó polót el kell adni

    :-)))
  • NeoMaN
    #41
    Ez nagyon jó, animálva mutatja az útjukat. :)
  • NeoMaN
    #40
    Egy link:
    itten-e
  • LizardX
    #39
    Hát, gondoltam, hátha olvasok valami vicceset az indiánok ruszki eredetéről, de aztán csírájában fojtottad el az elméletet...
  • NeoMaN
    #38
    LOL, most nézem:
    "A gyűjtő - név szerint Liu Gang..."

    LIU KANG!
  • NeoMaN
    #37
    Barátom kint él Kínában, mesélt dolgokat.
    A TV azt szugerálja belénk, hogy USA a szuperhatalom. Hát szerinte nem így van...
  • Tomalak
    #36
    Jo tuloztam :d meg ize csak nem szeretem ha lenéznek valamit csak mert akàrmi...

    Csak azokat az "olcsó silány minőségű tömegtermékeket" te is legveszed es hasznàlod nap mint nap asszem. Valamit mégis tudnak.

    Miért kellet volna ellàtobàzis? Elfért a hajon is a stuff meg kimondta hogy rà is léptek?
  • Pash
    #35
    #6: Az indiánok ázsiaiak, onnan jöttek ők is
    #9: Ez az óriási felfedezés már elég régi. A kontinensek meg jóval előbb szétváltak minthogy az ember kialakult volna.
    #16: Kizárt hogy ilyen pontos térképeket készítettek, és az meg egyenesen baromság hogy semmi nyoma nem maradt volna ennyi expedíciónak amerikában, ideiglenes táborok, ellátóbázisok, stb...
    #21: Miért lenne a világ legnagyobb hatalma? Milyen szempontból? Olcsó silány minőségű tömegtermékek gyártásában szuperhatalom az biztos...
    #24: 300x fejlettebb? ez kb. olyan mint a 12%-kal simább arcbőr...
  • Ironka
    #34
    Hülyegyerek. Legalább olyan részletesen van ez följegyezve, mint Kolumbusz hajói. Mer amúgy honnan vennéd hogy az mekkora volt? Európaiaknak hiszünk, ázsiaiaknak nem?

    "A great fleet of big ships, with nine masts and manned by 500 men, each set sail in July 1405, half a century before Columbus's voyage to America. There were great treasure ships over 300-feet long and 150-feet wide, the biggest being 440-feet long and 186-across, capable of carrying 1,000 passengers. Most of the ships were built at the Dragon Bay shipyard near Nanjing, the remains of which can still be seen today."
  • Ironka
    #33
    Ez hülyeség, be ne vegyed. A Rusz egy viking törzs volt, akik lenyomták a szláv törzseket a mai Ukrajna területén, az itt élők innen vehették a nevüket. Mindez a 9-11. században történt. Belőlük lettek később az oroszok.
    Namost az indiánok egy csöppet régebben 15-35 ezer évvel ezelőtt (egyesek szerint még korábban) a jégkorszaki földhídon jutottak Amerikába a Behring-szoroson keresztül.
  • Mo.Organ
    #31
    Rajzolni én is tudok nagyokat, és csak a papir mérete szabhat nekem határt
    Jövő héten meg majd azt olvasom hogy a Kinaiak megmár visszafele jönnek a Marsról mert már a Holdat kiismerték. Eddig a pasas csak nézegette egymaga otthon a térképet és csak a szomszédja szólt neki, hogy ez itt csoda ami rajta van? Na mindegy szerintem . . . .
  • rolika
    #30
    erre akartam én is utalni :)
    a múltkor volt a ng magazinban zheng kalandozásairól cikk, és arányos képeken a hajói columbus bárkáihoz képest. hát, a santa maria simán elfért volna a fedélzeten :)
    egyátalán nem elképzelhetetlen, hogy azokkal a dög nagy hajókkal körbehajózták az egész világot
  • Clava
    #29
    amúgy meg nem tök mind1 megint a buzi amcsikról van szó meg most x-száz év elteltével biztos nem fogják megváltoztatni amerika nevét egy kínainak a nevér erről enniy amúgy emg enmtom kit érdekel ez.
  • Ironka
    #28


    Zheng He zászlóshajója a Santa Mariahoz viszonyítva... nemkicsit durva :D
  • LizardX
    #27
    Tyűha, ezt honnan veszed?
  • Ironka
    #26
    Afrika és Dél-Amerika kb 100 millió éve vált szét a krétában, szóval ezeknek az esetleges barlangrajzoknak semmi köze hozzá. (A Homo sapiens 200 000 éves, a mai értelemben vett főemlősök 40 millió éve alakultak ki, bár az 'ősfőemlősök' már a krétában voltak.)

    A rajzok inkább azt az elméletet támaszthatják alá, h Afrikából is eljuthattak korabeli papirusznádból font hajóikon az egyiptomiak (és így átadva pl a piramisépítési technikát is). Ezt hivatott bizonyítani Thor Heyerdahl Ra és Ra II expedíciója. Az öreg ilyen hajókon átutazta az Atlanti-óceánt.
  • haxoror
    #25
    "egypártrendszerű diktatúra, ahol börtönbe zárnak ha kiejted a demokcácia szót"

    Róma meg rabszolgatartó volt Anglia meg gyarmatosított szinte mindent ahol ki lehetett kötni, ennek nincs sok köze ahoz hogy egy civilizáció fejlett-e

    Nem olyan biztos hogy hosszú távon a demokratikus rendszerek lesznek a befutók...