5675
Dinoszaurusz és egyéb őslények.
  • W B
    #5355
    Azért így belegondolva, a Jurassic Parkban nem azok a kimondott anorexiás dínók vannak. Viszonylag elég jól tápláltak. Van tokájuk is...
  • Vrahno
    #5354
    Játszó Camarasaurus. Nem tudom, hogy ez szerepel-e a könyvben, de ugyanaz rajzolta, mint aki a könyv képeinek többségét, és ugyanaz a szellem járja át.
    Vastagfarkú T. rex. Ez egy régebbi kép, de szerepel a könyvben.
    Jövőbeli emberek. Ez meg bekerült volna a könyvbe, de kihagyták, mert sehogy se illett a témába.

    És akik elmentek az angliai bemutatóra, hogy dedikáltassák a könyvüket, azok a készítőktől ilyen firkantásokat kaptak.
  • m18
    #5353
    Annyira új a könyv,hogy még sehol nincs fenn.
    Úgyhogy várunk..........
  • W B
    #5352
    Amúgy eszközhasználó dínókról nincs szó a könyvben? (Olyan szinten mint a mai madarak)
  • W B
    #5351
    És valami eldugott torrent oldalon sincs fent? Annyira nem értek az ilyen letöltögetéshez.
  • Vrahno
    #5350
    Akkor még néhány gúnykép a jövőbeli paleoművészetről:
    Hattyú.

    És ezek -- melyek (tudtommal) nem szerepelnek a könyvben, hanem a könyvet bemutató előadásra készültek.

    Itt egyrészt a Greg Paul-féle, úgynevezett "zsugorfóliázott" dinoszauruszokat gúnyolják ki. Ő volt ugyebár az, aki a '80-as évek körül átalakította a paleoművészetet, de a dinókat mindig úgy rajzolta, hogy lényegében közvetlenül a csontvázukra húzta rá a bőrt. Ő inspirálta a Jurassic Park dinóit is, és ugyanúgy, ahogy a 20 század elején és közepén a paleoművészetet Charles Knight meg Zdenek Burian határozták meg, úgy jelenleg mi a "Greg Paul korszakot" éljük.

    A cicás kép pedig azt mutatja, hogy a dinoszauruszokkal foglalkozó TV műsorok milyennek ábrázolnák a macskákat.

    Annyira sóvárgok ezért a könyvért amúgy... a nyálam őrjöng a számban. De sajnos e-könyvnek készült, a nyomtatott változat meg csak egy helyről vehető meg és rémesen sokba kerül. Szemétség... mindenki azt mondja, hogy kötelező darab, erre beszerezhetetlen. Talán máshol is kiadják majd, de arra meg még várni kell.
  • Vrahno
    #5349
    Most, hogy van nálunk megint Discovery World, látom, hogy már megy is rajta a Dinosaur Revolution, A dinoszauruszok világa címmel.
  • Vrahno
    #5348
    Hát nagyobbak. És kevésbé okosak.
  • W B
    #5347
    Csak nem rosszabbak, mint egy papagáj.
  • Vrahno
    #5346
    Leharapná a kis kezük a csőrével.
  • W B
    #5345
    Ugyan má'! Macska és kutya helyet ölelgeti való állatka a kölyköknek.
  • Vrahno
    #5344
    El tudnám képzelni őket háziasítva. Adnának prémet, tojást, a farkuk meg jó lenne tollseprűnek.
  • W B
    #5343
    Leaellynasaura nagyon tetszik.
  • Vrahno
    #5342
    Akkor itt van még néhány, ezúttal mai emlősök úgy rekonstruálva, ahogy mi szoktuk rekonstruálni a dinókat:
    Boci
    Pávián

    Egy Triceratops

    És néhány nagyobb felbontású változata néhány már belinkelt képnek:
    Parasaurolophus
    Plesiosauria
    Leaellynasaura
  • W B
    #5341
    Engem nem zavar sőt érdekel.

    Ám a képekről:
    Stegos, olyan mintha egy a görög amfora disztiése lenne.
    Majangosaurus - kopasz pulyka.
    T-rex pedig túl aranyos. Nem csoda, hisz egy pár mellső és hátsó lábát látni. Súlya szerintem eltörné a az elülső lábát ha így feküdne rajta. Hason fekvős elképzelést támogatom inkább.
  • Vrahno
    #5340
    Ezeket is érdemes megnézegetni (szintén a kitárgyalt könyvből vannak):
    Kanos Stegosaurus. Végtére is ma élő állatokkal is megesik...
    Majungasaurus szemből.
    Alvó T. rex.

    Bocs, hogy ennyit beszélek róla, nem reklámozni akarom a könyvet. Csak mivel valószínűleg nem tudom beszerezni, nem tehetek mást, mint hogy ezeket a képeket lesem.
  • m18
    #5339
    Tetszik.
  • W B
    #5338
    Na ez cuki kép.
  • W B
    #5337
    Erről beszélek.


    Teret kell engedni ezeknek, mértékkel. Mert lehet 10-20 évvel előrébb lennénk már ha megkapták volna a terüket.
  • Vrahno
    #5336
    Szavaid Robert Bakkert idézik. (Bár például az ormányteóriát eléggé megcáfolták, miután a Sauropoda koponyákon nem találtak olyan csatlakozási... izéket, amik ehhez kellenének. De mindegy, nem ez itt a lényeg.)

    Van erre egy paleoművészeti "előírás" is, amit néhol olvastam: Ha a fosszília nem teljes, rekonstrukciókészítéskor próbáljuk kreatívan kipótolni a hiányzó részeket. Még ha tévedünk is, legalább jól fog kinézni a rajz. Ez jobb annál, mintha a kép egyszerre pontatlan ÉS unalmasan is néz ki. Merjünk kreatívak lenni, mert a tudományosság néha ad helyet ilyesminek. Csak persze ne essünk túlzásba, ne mondjunk ellent annak, amit BIZTOSAN tudunk.

    Meg eszembe jut az is, amit Luis Rey rajzoló mondott egy interjúban. Tizenvalahány éve, amikor lerajzolta a pulykafejű Deinonychust, mindenki lehurrogta, hogy túl radikális meg spekulatív. Ma már annyit változtak az elképzelések a dinókról, hogy a pulyka-nychus tisztára konzervatív ötletnek számít.
  • W B
    #5335
    Primavis lehet bárki, de olyan dolgokba köt bele... hogy huhúúúúúú. Több hozzászólásából is az jött le, hogy ő rühelli amikor fantáziálnak az állatokról. Neki csak száraz tények mit a csontok mesélnek.

    És eme könyv pont ezzel a nézőponttal helyezkedik szembe. Hülyeségnek tartjuk még mindig az ormányos sauropodákat... Mamutról azért tudjuk, hogy ormányos, mert élnek elefántok. (Meg találtunk jég befagyott mamutokat, meg azért viszonylag kortársaink voltak.) Nekem is rengeteg ötletem van az őslényekkel kapcsolatban, mire nincs bizonyíték, mégis reális. Primavis szemlélete szerint ezeknek nincs létjogosultsága. Nekem ennyi a bajom.

    A macskás példára ott van még a Gorgonopsid és más hasonló állatok. Egyre többször ábrázolják őket szőrzettel és a mai emlősökre jellemző orral. Már nem olyan hüllőszerűek.

    Saját elméletre ott van, hogy mikor kiderült a Psittacosaurus tollassága. Én onnantól gyanítottam, hogy más későbbi ceratopsida is hasonló mód tollas volt. És igen, bejött.

    Hasonló elméletem ugye, hogy a dínók eredendően melegvérűek és kültakaróval rendelkeznek (Pterokkal közös ős, persze ha nincs ellen bizonyíték) Ergó minden dinosaurus családnál meg van a tollasság esélye. Csak ugye mi nem férünk hozzá a leletekhez és megkövült bőrökhöz. Pl. Stego faroktüskéi, mi van ha tollak közt lapultak meg? számtalan képtelen ötlet van, mi lehet úgy volt a valóságban. Jó pár még igaznak is bizonyult. (Tollas triceratops.)
  • Vrahno
    #5334
    A fórumos viszálykodás nekem sincs nagyon ínyemre, de ettől eltekintve...

    Igazad van! Nagyon felkeltette az érdeklődésemet a könyv, kár, hogy még nem találtam olyan helyet, ahonnan meg tudnám venni... no meg pénzem sincs rá nagyon. Ki kéne adniuk magyarul is, hogy okuljanak a dinókról az itteni népek is.

    Van itt még pár ilyen kreatív kép: Pl. ezek.

    Sorban: Pufi Parasaurolophusok, álcázott plesiosauria, "Homo diluvii testis" (vagyis amikor egy óriásszalamandra kövületről azt hitték, hogy egy bibliai időből származó ember maradványa), és pelyhes Leaellynasaurák. Utóbbiak nagyon aranyosak. A farkukat jelzőeszközként használják, akár néhány mai madár.

    Aztán itt van ez. Így néznének ki a macskafélék, ha úgy lennének megrajzolva, mint a "hagyományos" dinoszauruszok (pl. a Jurassic Park-féle raptorok). Végül is ha nem lennének emlősök, és csak a csontvázuk lenne ismert, akkor honnan tudnánk, hogy nem így néztek ki? A raptorok is így jártak, amíg ki nem derült, hogy lényegében madarak voltak.
  • szabod
    #5333
    Azért ne oltsd le primavist, nekem van egy erős tippem, hogy ki lehet, és ha tényleg ő, akkor hatalmas respect neki, hogy egy ilyen "jelentéktelen" fórumra is be-be néz.
  • W B
    #5332
    Hát igen. Mikor oroszlán nevel gazellát, és azért nem sikerül felnevelni mert nem megfelelő a teje. Ezzel szemben egy Allosaurus feltudna nevelni egy Camptosaurust... leszámítva ha a falka nem falja fel.

    Fára mászó Protoceratops... mért lenne hülyeség? Vannak olyan hülye kecskék kik még a villanypóznára is felmásznak.

    Szerintem még nézi a fórumot... "Dr. egyetemi prof" primavis. Na ő tudott olyanokba belekötni.
    "Mé nagy a feje? Mé nagy a szeme? Mé tollas? Mé van egy fa ágon? Mé néz egy bogarat?"
    Talán azért mert, fióka, ezé nagy a feje és a szeme, azért van egy ágon mert tud fára mászni, és azé nézi a bogarat mert érdeklődik vagy megakarja enni... De nem az a kép tudománytalan.

    Tetszik nekem ez a könyv, mert jól kifigurázza az ilyen "tudománytalan" dolgokat. Mért lenne az? Mai állatok is tudnak olyat alkotni, hogy el sem tudjuk képzelni, mégis megteszik. Ezért szoktam DevintArt-ot böngészni. A hobi művészekonek rengeteg érdekes ötletük van, mi elsőre nevetséges, mégis valós. Pl. fáról támadó Deinonychus, mi enyhe siklással veti magát a prédára. Mért lenne hülyeség? Ez jó elmélet.

    Ilyen dokumentum filmet kéne csinálni. Ahol bemutatják a leleteket, és több elméletet is felvázolnak. Mai dok. filmek sajnos nem ilyenek. Egy elméletet mutatnak csak be. (Tisztelet a kivételnek)
  • Vrahno
    #5331
    Most kiadtak egy újabb paleoművészeti mérföldkőnek számító könyvet, amiről én csak most hallok először:



    Az egész könyv a paleoművészet nagy kritikája. Két részre tagolható: Először a régi és modern paleoművészetről ír, könyörtelenül bírálja a hibáit. Közben nagyon spekulatív, merész új színben tünteti fel a dinókat, szokatlan helyzetekbe teszi őket, de mindezt úgy, hogy szigorúan tudományos és realisztikus keretek közt marad. A borítókép jó példa erre, de van még pár: ez a bozontos Therizinosaurus és a békésen nézelődő Allosaurus és Camptosaurus. Furák, de nem rugaszkodnak el a valóságtól.

    A második részben ma élő állatokat rekonstruálnak úgy, mintha nekik is csak a fosszíliáik lennének ismertek. Így szemléltetik, hogy milyen keveset árulnak el a nyers kövületek egykor létezett lényekről. Például így képzelnénk el a keselyűt, ha csak a csontvázát ismernénk. Van még benne pikkelyes macska meg szarvatlan orrszarvú is.

    Ígéretesnek látszik, be kéne szerezni. A netes paleo-közösség máris az egekbe ajnározta, mondván, hogy ez az elmúlt négy évtized legfontosabb paleoművészeti könyve, pedig csak nemrég jelent meg. Plusz, John Convay az illusztrátor, és én imádom a képeit.
  • W B
    #5330
    Lécyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
    Így jó?
  • m18
    #5329
    Ha szépen megkérsz,elmegyek rá :)
  • szabod
    #5328
    Megnéztem, tényleg a 0.805. Amúgy én is kihagyom, mert egész nap az MFGI-ben leszek.
  • W B
    #5327
    Sajna ez megint kimarad az életemből :(
    Majd valaki pár soros beszámolót írna ha megkérhetem?
  • m18
    #5326
    Öhmm...passz.Én úgy emlékszem,hogy a 0.803-as.
  • szabod
    #5325
    A Fejér Lipót az a 0-805-ös terem ugye?
  • m18
    #5324
    Dínók Magyarországon
  • W B
    #5323
    Na, kérnék véleményt!

    AvP2 filmből van eme jelenet:
    http://img202.imageshack.us/img202/4176/tw1copy.jpg - Ugye Triceratops koponya szemet szúr.
    Méretre és a szem fölötti szarvak jók egy fiatal állatnak. Ez alapján
    Ám az orri szarv, nem stimmel, max ha T. prorsus az állat. (elvben)

    Jobb minőségű képet nem találtam. Neten próbáltam találni, de nem volt. Így erre támaszkodva még kétségeim vannak, hogy Triceratops-e. Főleg, hogy a film 2004-ben játszódik. És az AvP-nek elvben semmi köze a JP-hez.
  • W B
    #5322
    Az az a impotens dínó? Mi értelme azoknak a kókadt szarvaknak?
  • Vrahno
    #5321
    Ezek a furábbnál furább fejű Ceratopsidák csak úgy jönnek.

    Mondjuk, szerintem a Kosmoceratopst még nem tudták überelni. Annak igen figyelemre méltó a feje.
  • W B
    #5320
    Xenoceratops
  • W B
    #5319
    Végén még kiderül, hogy válogatósak voltak és ezért nem voltak dögevők. Ez poén lenne.
  • Vrahno
    #5318
    A fej alján található finomabb fognyomok alapján a rexek ínyencek voltak, akik a Triceratopsok nyakhúsát fogyasztották. A galléron lévő durvább nyomok arra utalnak, hogy sokat bíbelődtek a fej leválasztásával, hogy a nyakhoz férjenek. A gallért egyfajta fogóként használták, mint a konzervek nyitófülét.
  • W B
    #5317
    És amúgy mért tépné le a fejét? (nem értek angolul)
  • Vrahno
    #5316
    Ez már bizarrabb... tanulmány arról, hogy a T. rex hogyan tépte le a Triceratops fejét. A mellékelt képek lépésről lépésre szemléltetik a folyamatot. Minderre a fognyomok alapján jöttek rá.