26
  • FeketeFény
    #26
    Nem a becsapódásra gondoltam, hanem az ismeretlen organizmusokra vagy anyagokra amiket a kis szondácskákn magukkal hoz az égből.
  • atys2
    #25
    aha, persze. azzal a csigalassusagu tempoval amivel erkezne?!
  • Sanyix
    #24
    Ez csak egy feltevés hogy az üstökösök adták az életet. Amúgy látnok vagy hogy aztmondod hogy ez lesz a pusztulásunk forrása? :D
    Egy üstökös nem olyan nagy alapból, és nagyon sok jeget tartalmaz. Na ha egy ilyen beérne a föld légkörébe valószítnűleg szépen elpárologna, a légellenállástól.
  • FeketeFény
    #23
    Az üstökösök régen az életet adták a földnek, most pedíg ez lesz a pusztulásunk forrása.
  • Zedas
    #22
    Valóban, elcsesztem szépen, köszi a kiigazítást.
    Itt is van (legközelebb nem fejből írok hülyeséget, hanem megnézem):
    http://www.mimi.hu/csillagaszat/parszek.html
  • sz4bolcs
    #21
    ...csodálkozik az ember azokon a misztikus öngyulladásokon
  • sz4bolcs
    #20
    így van... annyi szén meg hidrogén van bennünk, hogy befeküdhetnénk a kazán mellé. :D
  • Sanyix
    #19
    Utolsó mondat befejezése : többi bolygó keringési síkjához képest.
  • Sanyix
    #18
    A parsec az egy kicsit nagyobb távolság :)
    1 parsec = 206265 AU (csillagászati egység, nap föld távolság)

    A pluto pályájának legközelebbi pontja a naphoz 29 AU-ra van (ilyenkor az Neptunusz és az Uránusz pályája között van a legtávolabbi pont 49 AU-ra van, tehát erősen ellipszis pályán kering, elég nagy dőlésszögben (17 fok) a többi bolygóhoz képest
  • Zedas
    #17
    Sedna lemaradt:
    http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/sedna/
  • Zedas
    #16
    Valóban, ez eléggé nyilvánvaló, de én hol írtam erről? :)

    Mindenesetre köszi a pontosítást.

    Egyébként elgondolkoztató hogy a Plútó pályája kb. 11 parszek (nap-föld távolság), az Oort felhő határa pedig több mint 100000. Több holdnagyságú bolygó is keringhet ott (párat már találtak is, pl.: a Quaoar és az Ixion, sőt, igazából a Plútó is ide tartozna és nem a belső naprendszerhez). Van egy elmélet, miszerint olyan 40000 parszekre van egy a Jupiternél 10x nagyobb tömegű valami.

    Itt vannak, amiket eddig találtak:
    http://home.cwru.edu/~sjr16/advanced/solarsystem_edge.html
  • kukacos
    #15
    Sajnos az elemeknek igazából nincs "kora" és története. A kintről gyűjtött minták az összetételük, fizikai szerkezetük és a bennük található molekulák miatt érdekesek.
  • Darth Sith
    #14
    miért nem landol vmelyik tengerben? ott nem törne össze, kevesebb kockázat lenne.
  • Sanyix
    #13
    Ja lehet, az ősrobbanásra nem gondoltam :) hiszen akkor is volt egy "kevés" hő, meg nyomás ami beindíthatott egy kis fúziót :D.
  • Sanyix
    #12
    Megreped? Sztem örülhetünk ha nem ég el a légkörben a cucc :) 13 km/h-s belépési sebességgel. Csak összehasonlításképpen az űrsiklók kb 6,5-7,5 km/sec sebességgel lépnek be a légkörbe, és még az sem kevés :)
  • BiroAndras
    #11
    "Minden hidrogénnél nehezebb anyag a csillagok halálakor keletkezett"

    A hélium nem, abból az ősrobbanás után is keletkezett egy csomó. Meg asszem egy egész kevés lítium is.
  • abelr
    #10
    sikertelen landolás következtében megreped a burkolata, akkor a tudósok elbúcsúzhatnak a mintákban rejlő felfedezésektől, illetve egy 7 éven át tartó projekttől - több is az 7 évnél
  • Sanyix
    #9
    Minden hidrogénnél nehezebb anyag a csillagok halálakor keletkezett, szóval nem csak az arany :)
  • mondnick
    #8
    jól
  • Indestructible
    #7
    az arany is ugye, szupernovákban képződik ha jól vágom
  • abelr
    #6
    "Csillagporból lettél, és csillagporrá válsz." - Mester! Követlek mindenhová!
  • echo
    #5
    "Te pl. rengeteg szenet tartalmazol, ami bizony már megjárt legalább egy csillagot."

    Kicsit kapcsolódik
    http://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/miert/vinci.html
    (egyébként ha visszább mentek egyel van itt egy csomó mókás kérdés)
  • Sanyix
    #4
    13 km/s-el érkezik a légkörbe? az szép :D kíváncsi vagyok kibírja e
  • Epikurosz
    #3
    Soha nem felejtem el, amikor a néhai Carl Sagan, egyik tudománynépszerűsítő filmben büszkén jelentette ki, hogy mi mindannyian valamikor réges-régen egy csillag anyagát alkottuk.
    Ehhez adnám hozzá én: "Csillagporból lettél, és csillagporrá válsz." (Mennyivel optimistább a kicsengése, mint a hagyományos mondásnak!)
  • Zedas
    #2
    A földön és a napban minden részecske idősebb magánál a napnál :)

    Te pl. rengeteg szenet tartalmazol, ami bizony már megjárt legalább egy csillagot. A hidrogénen kívül szerintem minden (de majd a nagytudású kollégák kiigazítanak).

    Az dolog lényege az lenne, hogy az elmélet szerint az üstökösök az Oort felhőből - a nap gravitációjának hatására - kiváló nagyobb tömegű testek. Az Oort felhő veszi körül a naprendszert (a Plútó pályáján túl), és ugyanazokból az anyagokból áll, amiből a belső naprendszer (minket is beleértve) kialakult. Így tehát ha mintát veszünk egy üstökösből, az ugyanaz mintha az eredeti felhőből vennénk mintát, amiből aztán maga a nap is kialakult.

    http://www.solstation.com/solsys/oort.jpg
  • Indestructible
    #1
    a földön nincsenek a napnál idősebb részecskék? odáig rendben hogy más csillagok részecskéiért ment a szonda, mit várhatunk egyébként ettől?