78
  • Epikurosz
    #78
    Ezekről lemaradtam. A Naboo és a droidikák, meg a zsugori űrkereskedők - ezek azért nekem is mondanak valamit. (Különben, könnyű Gulliver utazásait lekoppintani, modernebb eszköztárral.)
  • Indestructible
    #77
    SW-ban az egyik bolygó. Ott fut bele a Han Solo az ifju Luke Skywalkerbe..
  • IstvánTM
    #76
    papája, pályája :)
  • Enkil
    #75
    vagy legalábis már akkor is megvoltak győződve róla csak még a pájája nem volt meg
  • Enkil
    #74
    ezt a hírt már 5 évvel ezelőt is leírták valahol
  • Epikurosz
    #73
    Ezt kifejtenéd bővebben?
  • ge3lan
    #72
    Mégiscsak a Szíriusz lett volna jó, hisz onnan származnak a magyarok, ufók, sumérok stb
  • Zsoldos
    #71
    Dehogynem, pl a Tatooine.
  • Epikurosz
    #70
    Na, jó, ott van még kb. 11,4 FÉ-re a Procyon A (Alpha Canis Minoris) is, de van neki párja (B). Szerintem a földszerű bolygók nem szeretik ha több csillag van egy rendszerben.
  • Epikurosz
    #69
    Különben annyiban rátappintottam a lényegre, hogy az igazi célpont nem a Proxima Centauri kellene, hogy legyen, mert ez egy vörös törpe, amely ráadásul hunyorog, hanem az Alfa Centauri kettős csillag, illetve ebből is az A jelű, mert ez egy az egyben olyan, mint a mi Napunk, sárga törpe (G2 típusú).
    Kb. 12 fényév távolságra egyébként az Alfa Centauri A-t leszámítva csak a Tau Ceti olyan, mint a Nap, ráadásul ez egyedül van, nem hármasban.
  • Epikurosz
    #68
    Érdekes...
    Az Aldebaran = Alfa Tauri, és 65 fényévre van tőlünk.
    Szerintem a Pioneer 10 cigányútra ment. No, majd a többiek.
    Amúgy a Szíriusz csak 9 fényévre van innen (épp annyira, hogy a fény megtudjon kilencszer csavarodni :-). Az engem tényleg érdekelne.

    A #65 hozzászólásomban annyiban tévedtem, hogy a hozzánk legközelebb eső csillag nem az alfa Centuri, hanem a Proxima Centauri. Mondjuk ez logikus, mert proxima (lat.) = a legközelebbi. Ugye, ugye.
  • ge3lan
    #67
    http://www.sg.hu/cikkek/34565
    Az Aldebaran felé megy. Ezt könnyebb eltalálni, mert nagyobb :)
    A Naprendszer határát többféle képpen is lehet definiálni, pl ameddig a Nap gravitációja dominál, és akkor jó messze van, vagy ameddig a Naprendszerből származó anyag dominál a csillagközivel szemben.
  • Frosty01
    #66
    az kb olyan mint netes game-ben a lagg..
    csak éppen 4.5 évet késik az információ :D
  • Epikurosz
    #65
    Jogos az észrevétel, a Plutó-Charon kettős tényleg kilóg a sorból.
    Inkább egy Kuiper-övi objektumról van szó, amely a Qoaor és Sedna mellett kicsit nagyobb, mint a többi. A Kuiper-övben még sok kis sziklás objektum lehet még. A másik érdekesség az Oort felhő, amelyről keveset lehet tudni. Ki tudja, lehet, hogy ott is van nagyobb, bolygó nagyságú égitest ("Nibiru").

    Amúgy a Naprendszer maga egy kb. 2 fényév sugarú gömb. ezt mondják a tudósok.
    Az Alfa Centauri meg kb. 4,5 fényévre van "tőlünk" (Naptól, Földtől?), hát akkor majdhogynem összeérünk, vagy nem?

    Engem az érdekelne, hogy a Naprendszer határán bóklászó űrszondák kb. milyen sebességgel mehetnek kifelé? Mondjuk azt sejtem, hogy ugyan küldenek vissza adatokat, de az irányítás már nincs emberi kézben. Nem t'om, hogy amíg még volt lehetőség pályakorrekcióra, becélozták-e velük éppenséggel az Alfa Centaurit, hisz az van a legközelebb, és talán az unokáink - ha valamit onnan vissza lehetne sugározni - hasznát vennék...
  • Inquisitor
    #64
    Amúgy érdekes kis film volt arról, hogy milyen meglepő bolygórendszerek vannak más csillagok körül, és a mi kevert (gázóriás + kis kavicsok) naprendszerünk teszi lehetővé a belső bolygópályákon az életet.
  • Inquisitor
    #63
    Ha nem a napot vesszük vizsonyítási alapnak, akkor az életben vissza nem tér a bolygó a tér ugyan azon pontjára, tehát se kör, se ellipszis. Bár ... a múltkor voltak példák pont bolygópályákra, animálva és ott eléggé "zizegtek" a pályák, szóval még a saját napjukhoz képest se ugyanoda érnek vissza az "évfordulójukon" csóri bólygók.
  • Commandante
    #62
    "Akkor lehetne ellipszis, ha csak a nap és a föld létezne. A bolygók egymásra is hatnak, hol közelebb hol távolabb kerülnek egymástól."

    na pont ezert irtam azt, hogy:

    "(persze vonatkoztassunk most el a tobbi egitest vonzasatol, mert az eleg szepen bezavar)" - de ezt mas mar szebben megfogalmazta...

    "csillagász-buzi-faszagyerek" - egy olyan tarsadalomban, ahol ket diploma es 3 nyelvvizsga nelkul szart sem ersz, ott bizony minimum akarmi-buzi-faszagyereknek kell lenned, mar töpszli korodban is. Megjegyeznem, hogy ez nem teljesen fedi az en velemenyemet, de ez lenyegtelen...
  • dez
    #61
    (Huhú, néznének is bután a kis stréberek! :P)
  • dez
    #60
    Na de még csak nem is ellipszis! Hanem csak valami, ami nagyjából olyan egy körtől icipicit eltérő ellipszis. De se nem ez, se nem az. Ennyi erővel egy kisiskolás számára egyszerűen egy kör, mert az ő szintjén arra hasonlít a legjobban. Vagy annak is 1-est kell adni, aki azt mondja, hogy ellipszis, merthogy nem az.
  • Zocsi
    #59
    Köhm... ez a tankonyvben torzítva van az ábra dolog sztem baromság. Ti is én is így tanultam annó, és most mégis értem, hogy hogy van. Szegény 8éves gyereknek meg úgyis mindegy, mert ha nem "csillagász-buzi-faszagyerek", akkor lakkaknatja és megy haza legozni, ill. jáccani apu szgépén. Jól van ez így...
    Buffy: Jajj de szép vagy!
  • Zocsi
    #58
  • troc
    #57
    mikor veszik már le végre a plútót a bolygók listájáról? az az idétlen kődarab belerondít a képbe :D
  • BiroAndras
    #56
    "Vajon mitől RÖVIDEBB a tél mint a nyár"

    Eccerű : a hőtágulástól. :)
  • Epikurosz
    #55
    Na, még csak annyit mutatok meg néktek, hogy fizikálisan meddig jutottunk:
  • Epikurosz
    #54
    És ami a legérdekesebb az összes bolygó az óramutató járásával ellentétesen forog a Nap örül. Hm...
  • Epikurosz
    #53
    Ez érdekesebb, mert picit 3D-sebb:
  • Akuma
    #52
    erre csak annyit mondok, hogy a kör az kör :)
    deffiniálja a középpontja és a sugara
    hacsak kicsit is eltér (pl egy billiomodot), akkor ezekkel az értékekkel semmit sem érsz! azaz biztos nem kört fogsz számolni, kapni....
    amit te közelítő értéknek azt mondod, hogy már 99%-ban kör, ott is hatalmas eltérések vannak a galaxisban.... itt nem egy gombóc fagyira kell gondolni, hogy egész gombócot kaptunk e vagy felet... itt kőkemény matematika áll a hátterében, amit persze nem is ember számít ki, hanem számítógép...
    én kételkedem ennek a cikknek az igazságában, de majd meglátjuk mondjuk 10 év múlva :)
  • Epikurosz
    #51
    De szép ez a kép...:
  • Epikurosz
    #50
    Hotam nektek két ajándékot (én vagyok az angyal):
    Egy részletes cikk Buffyról, angolul

    ...és a Naprendszer főbb testjeinek pályája, vázlatosan:

  • kev
    #49
    Mennyi mindent nem tudunk még a körülöttünk lévő világról..
  • nagylzs
    #48
    Többen mondták itt, hogy ha egy bolygó nem körpályán kering, akkor az ellipszis. Hát ez is nagy tévedés. A tömegközéppont körül kering, ez igaz. Akkor lehetne ellipszis, ha csak a nap és a föld létezne. A bolygók egymásra is hatnak, hol közelebb hol távolabb kerülnek egymástól. Ez egy dinamikus rendszer, és persze egy általános iskolástól senki nem várja el, hogy ezt megértse.
  • Venom
    #47
    legyen a neve Jenő :)
  • Commandante
    #46
    ja, ertelmesebb nevet nem tudtak neki talalni?
  • Commandante
    #45
    "Ennek ellenére találkoztam olyan tankönyvel/könyvel amiben nevetségesen elnyújtott pálya van rajzolva, holott ha abból a nézőpont-ból néznénk ahonnan ábrázolva van akkor tökéletes(!) kör alakot látnánk"

    Dul az egyetertes... :o) En viszont pont az ellenkezojetol tudok a falra maszni. Eltekintve a profan hetkoznapi alkalmazasoktol ("ugy nez ki, mintha meloznek, pedig mar megint SG-zek") igen is az a fontos, hogy mi az, amirol beszelunk, nem pedig az, hogy minek nez ki. Sajnalattal tapasztaltam, hogy a mai kisdiakok tobbsege nem tud pl. "altalanos 3szoget" rajzolni, mert nem erti, miert nem jo a kvazi-szabalyos haromszog. Utana meg jonnek a "de hat egyenlo hosszusagunak kinezo" szakaszokkal, es a tobbi baromsaggal. Ilyen feluletes tudasert felesleges rabolni a tanarok idejet es az allam penzet. Menjenek inkabb sorozni...

    Roviden: a tankonyvek szemlelteto celzattal torzitjak a valosagot, de asszem ezt felesleges magyaraznom... Es ez igy van jol.
  • Turmoil
    #44
    útközbeN
  • Turmoil
    #43
    Bizony és a Földet figyelik. Illetve próbálják kitalálni, hogy ők voltaképpen kicsidák és miért is figyelik a Földet... A memóriájuk útközbe kiesett az űrjhajójukból.
  • plamex
    #42
    Lehet hogy az egész nakvadából van
  • plamex
    #41
    ha ez igaz ...
    érdemes lenne mgvizsgálni közelebbről :)
  • plamex
    #40
    nem lehet hogy ez az objetum nem olyan régen csapódott a naprendszerünk gravitációs terébe és még nem volt ideje szocializálódni ? :)
  • Epikurosz
    #39
    Óvodásinvázió van itt?
    Nagy a ricsaj, gyerekek.