47
Linux/Apache/MySQL/PHP versus Microsoft megoldásai
  • Lacc
    #7
    Maradok lampnél.
  • Sir Quno Jedi
    #6
    Ja. ASP, MSSQL, JAVA, VBSCRIPT, ActiveX mindenhez elég. Én még mondjuk Delphi-t nyomok mellé oszt haller.
  • dokar
    #5
    Véglegesítették a VS 2005-öt? Nekem még a Bétás van meg.

    A Visual Basic már OO, miért nem tetszik?
  • Thanatos
    #4
  • Pheel
    #3

    Örülök, ha így látod; még jobban örülök, hogy leírtad ezt ide. Mögöttem is van néhány év fejlesztői múlt (sic!), és hasonló véleménnyel vagyok a dolgokról az alkalmazásfejlesztés területén is. A Visual Studio ugyan nem ingyenes, de bőven behozza az árát, amint komolyabb fejlesztésre kerül sor, és nem csak az iskolai beadandót kódolja az ember. (hú, de régen volt már :) )
    Webes fejlesztések területén én maradtam a LAMPnál, de csak azért, mert erre van saját hostom. Sokat elárul, hogy Windows-os környezetben fejlesztem azt a kódot, ami később NIX alatt fog futni, ráadásul én is összedobtam egy virtuális Linux szervert itthon, hogy gyorsabban tudjak tesztelni. Hangsúlyozom, virtuális gépben fut.
    Persze megnéztem magamnak az ASP.NET-et is, nagyon csábító, de sajnos nincs hozzá tárterületem. Tekintve, hogy nem ebből élek, nem erőltetem a dolgot.
  • ReTeK
    #2
    LAMP fenntartási költségeiről írnál ?
    nem kötözködés miatt írom, hanem érdekel a téma
  • FTeR
    #1
    Egy friss élményemről szeretnék beszámolni, ha lenne blogom biztos abba írnám. Kicsit win vs lin is lesz benne, akit ez zavar, attól elnézést kérek.
    Aki olvasgatni szokta a fő hírek kommentjeit, az biztos ismeri a beállítottságomat (de szépen fogalmaztam ;)), azonban a szemfülesebbeknek feltűnhetett, h minden elvem és érvem ellenére a kenyeremet LAMP (Linux/Apach/MySql/PHP + javascript) programozásból szerzem, segítségnek pedig az adobe Dreamweaverét használom (remélem nemsokára elmondhatom, h használtam).
    Kb 2 hónapja belekezdtem egy elég komoly projektbe. 0ról kellett egy teljesen dinamikus (ez alatt mindent értek ami 1 wboldallal kapcs dinamikus lehet), adminisztrációs felülettel ellátott könnyen bővíthető websiteot készíteni. A munka kb 1 hónapja tartott, a motor keretrendszerével készültem el, néhány kiegészítő modullal, adatbázis még sehol, amikor közbejött pár kisebb, de nagyobb prioritású munka. 3 hét elteltével (kb 2 napja) jutottam odáig, h újra nekiállhassak a félbehagyott munkának. Azonban mielőtt újra elindítottam volna a DW-t, feltűnt .Net körüli hájp (új sql server/framwork/asp/visual studió) , kb 1 éve foglakoztam utoljára, nagyon felszínesen, az asp-vel és a VS-t is csak a C# miatt súroltam, azt sem webes megközelítésből.
    A lényeg, ms kiadott (letölthetővé tett ingyenesen!) egy komplett web alkalmazást fejlesztő szoftver, ami gyak teljesen olyan mint a VS, csak a web fejlesztésre van lekorlátozva és a licensz csak tanulásra engedi használni (ezt a verziót)… Visual Web Developer 2005 Express Edition
    A letöltő oldalon van 1 rész, ahol tutorial videók szedhetők le, kb 6 órányi anyaggal. Kíváncsiságból elkezdtem nézni őket, majd szépen lassan elkezdett leesni az állam. A végén elhatároztam, h fogom a websiteom tervét és megcsinálom a VWD-vel.

    Kicsit eltérve a fejlesztői menettől, jöjjön egy kis setup/karbantartás. Minden rendes web developernek van egy „testing server”-e, ennek fényében én is összedobtam az apache-os megoldást windowsra, mivel azon programozom. Ez kb (és röviden) úgy nézett ki, h az apache oldaláról beszereztem a megfelelő verziójú (azt amelyiket a valós szerver is használ) apache server telepítőt, szépen felraktam bekonfogiltom, leszedtem hozzá a kellő modulokat (pl GD, Pear, stb.). Aztán elmentem a php oldalára ott is megkerestem és letöltöttem a megfelelő verzsönt, majd feltelepítettem, hozzáillesztetem az apache-hoz és szépen bekonfigoltam. Aztán irány a mysql oldala, azt is leszedtem és felraktam, + bekonfigoltam. Elmondhatni, h elég felületes voltam, mert teszting szerver lévén a biztonsági beállításokkal nem nagyon foglakoztam. A szükséges infókat mindenféle fórumokról és hivatalos leírásokból szedtem össze. Ezzel elment egy egész délután, úgy hogy végig vele foglakoztam és asszem ügyesnek is mondhatom magam, h ilyen hamar végeztem. Azóta is ezt a szervert használom fejlesztéseknél.
    Nos kezdetnek ez az ms féle megoldásnál úgy nézett ki, h leszedtem a vwd telepítőjét 2,8mega. Elindítom, szól, h korábbi beta verziós framework sw-k vanak fent szedjem le (ha kell a linkelt útmutató alapján), vagy a köv linken töltsem le az automatikus eltávolítót. Mivel fogalmam nem volt mikkel akadhat a cucc és az útmutatóhoz sem volt kedvem, az utóbbi opciót választottam. A cucc fél pillanat alatt leszedte a nem kívánatos részeket. Újraindítom a telepítőt, ami szépen jelzte, h netre szeretne menni letölteni a köv sw-ket: IIS, .Net Framwork 2.0, MsSql 2005, ASP.Net, írta h kb 1giga lesz az egész. OK-t nyomtam, majd szépen elkezdtem mással foglakozni. Egyszer csak jelzett, h leszedett mindent, ha akarom bontsam az internet kapcsolatot (ezt kihagytam, korlátlan net rlz) és szépen elkezdett telepíteni, majd egyszer csak szólt, h készen van. Ennyi, közben sg-t meg vicclapot olvasgattam és haverokkal chateltem.

    Kitérőként még annyit, h LAMPos környezettel kb 2 éve foglakozom profi szinten, az ms megoldással meg max csak a „Hello World!”-ig jutottam. Mivel van önkritikám a készülő webszájtom kódjára 10ből úgy 6ost adnék, legfőbbképp a káosz miatt, ami szépen kezdett eluralkodni rajta.

    Elindítottam a VWD-t –úgy kora délután- és a videókban látottakat alapul véve plusz a website tervem alapján elkezdtem legyártani a keret rendszerem. Server oldali nyelvnek a C#-ot választottam (ami phpval ellentétben nem csak 1 script nyelv), mert azt már ismertem valamennyire, a VisualBasikről meg egyébként is rossz véleménnyel vagyok, a J#ról nem is beszélve. A lényeg, estére már jobb állapotban volt a kódom, mint a phpban lévő. Nem is tudom, büszke vagy inkább ideges voltam jobban. 1 hónapos munkát letudtam egy délután alatt, mindezt egy általam még sosem használt környezetben, egy alig ismert script nyelven (hint: ASP).

    Azt hiszem innentől kezdve bárki bármilyen rizsát nyomhat nekem az opensource előnyeiről, meg a közösség erejéről, bullshit az egész. M$ platformot használva 1 hónap alatt több pénzt kereshetek, mint amennyibe a LAMP ingyenességén spórolhatnék (a fenntartási költségekről nem is beszélve) és még az ügyfél is elégedettebb lesz, mert rövidebb határidővel minőségibb munkát kaphat.

    A pro/contra érvek felhozatalától, most eltekintenék. Nem a két platform jellemzése volt a célom, csak egy tapasztalatomat akartam leírni.