34
  • h4x0r
    #34
    Basszátok meg! Nem kurva mindegy, hogy domainnel vagy doménnel? Mellesleg a domén ismert a matematikában már elég régóta, és a jelentés hasonló. Szóval...

    A cikkhez: egy ilyen dolgot, mint Kremen lemondása a sex.com-ról nem lehet visszavonni?
  • dez
    #33
    A computer viszont semmi sem lett (legalább is én nem találom a szótárakban), mert a kompúter hülyén hangzik, a kompjúter meg hülyén néz ki. :)
  • gz8
    #32
    A kurzor is kurzor lett, nem körször...
  • TommyGun
    #31
    Lehet hülye vagyok csak érdekel, hogy az angol doméjn-nak ejti tehát van benne egy "J" betűs hajlítás...akkor miért nem írjuk már "doméjnnak" ? Ha már fonetikusan használjuk...
  • gz8
    #30
    Zsadon mester szíves és utólagos engedelmével idéznék egy ide passzoló levélből:
    "a'sszem, itten valami kapitális téveszmék forognak fent. Egybe-külön írás dolgában (ahogy a toldalékoláséban sem) nincs semmiféle külön szabál az "idegen" szavakra (a Peugeot-féle hülyevéghangzó-bokrok ügyét leszámítva). Merthát mijafasz is az az "idegen szó"? A domainnév úgy egybeírandó, mint a pinty. A webszerver meg a marketingszakértő is. Az "e-mail cím"-et az alapszóban levő kötőjel miatt ajánlják a szótárak különírni (a 3. mozgó mintájára), de spec. az Indexnél kötelező az email, és így az emailcím írásmód.

    Mellesleg az OH.-ban (és ebben, nem kis büszkeségemre, nekem is volt szerepem (azaz rumci mester elfogadta az érvelésemet) már nincs domain, csak domén, doménnév, doménszerver stb. (azaz visssza van térve a százados Fischer-domén, DNS-domén stb. írásmódhoz)."



    Itt be is rekeszthetjük a vitát.
  • gz8
    #29
    Neked csak annyit tanácsolok, hogy menj el szépen egy ácshoz, aki kihúzza a szemedből azt a bizonyos gerendát.
    A mondatot nagy kezdőbetűvel kezdjük, megfelelő módon zárjuk le, és olyan, hogy mind2, nem létezik.

    Szóval menj hátra és válts gatyát.
  • gz8
    #28
    Mielőtt eldöntenéd, hogyan helyes és hogyan nem, megsúgom: a mostani Osiris Helyesírásban jelent meg doménként a kifejezés. Ő az, akinek köszönhetően ez az írott alak bekerült a helyesírási szabályzatba, tehát Zsadon mesternél lehet jelentkezni nagy nyugodtan, ha valami nem tetszik.

    Amúgy quod licet Iovi, non licet bovi.
  • Mice
    #27
    most ez hogy jön ide?? nem a fordítások vs. eredeti külföldi alakról szól a vita! ha nem tűnt volna fel pont az ilyen csinálványszavakról van szó aminek nincs normális fordítása!

    amiről itt szó van az a "kerékpár-szitu". ha tudnak neki szép magyar szót találni azzal senkinek nincs baja, de ha ilyen hamarfordításokat csinálnak mint bicikli, drájver az szerintem annak szerencsétlen szónak mind2 nyelvbeni megcsúfolása...

    szóval a "gyökér" inget nem veszem fel, de neked tanácsolni tudnám hogy előbb nézd meg miről van valahol vita minthogy értelmetlenül beleugass
  • Mice
    #26
    nem a ragozott hanem a menüs magányos alakokról beszélek (fordítások). gyorsabb olvasni, írni, hamarabb átlátja az ember a felületet.
  • St
    #25
    ja, ilyen gyökerek mint te hívják az egeret "mauz"-nak, a billentyűzetet meg tasztatúrának (rosszabb esetben kíjbordnak)

    szóval inkább magyarosan...
  • St
    #24
    nyisd ki hamar a helyesírás kéziszótárt és olvasd ki a toldalékolást...
  • PyRex
    #23
    ...de a legjobb, hogy ugyanebben a cikkben pár sorral lejjebb:

    "domainnevet"

    egyben sem helyes :) Ráadásul most akkor döntsük már el, hogy hogyan kell írni... Elég szomorú... :(
  • PyRex
    #22
    "doménnevet"

    Te jó ég...
  • dez
    #21
    És jobban tetszik az, hogy pl. "file-lal"?

    Szerintem még mindig jobb magyarosan, ejtés szerint leírni (vagyis az így létrejövő szót használni), legalábbis amit amúgy körülményes lenne ragozni, mint mindenhez magyar szavakat keresni, pl. köteg. (Az állomány még elmegy. Bár kicsit túl "mérnökös".)
  • Mice
    #20
    te vagy már gy$kér. ha valaki nem fogadja el (mert én is utálom az ilyen csinált szavakat) akkor az már tudatlan? én is tudom, hogy létezik a fájl és társai, de ettől még utálom az összes ilyet. egyszerűen voltak néhányan régen akiknek foguk sem volt róla, hogy hogyan írják le, majd aztán szétterítették mint hülyeséget a nép között...
  • gz8
    #19
    Néma hangzó, azt úgy híjják :))

    Tarts ki, egy-két év, aztán magától is rájön a gyerök.
  • dez
    #18
    Csak akkor kell a kötőjel, ha az utolsó betű hangtalan, pl. phone-nal. (Azaz telefonnal, csak nem jutott most eszembe jobb szó. :) )
  • gz8
    #17
    És ha spanyol szót írsz le, akkor azt egybe lehet írni? Taníts, mester!
    Jó lenne, ha egy kicsit utánanéznél az ilyen apróságoknak, mielőtt nevetségessé teszed magad.
  • Zedas
    #16
    Tudtommal, ha angol szót írsz le magyar szövegben ragozva, akkor a kötőjel és a kiejtés szerinti rag dukál:

    domain-nél
  • AtisH
    #15
    Ha már ennyire offolunk, akkor inkább magyarosítani, mint "lemagyarosítani". Khmmm...
  • Darth Sith
    #14
    mér kell az ilyen angol kifejezéseket lemagyarosítani ilyen idétlenre?
  • uniu
    #13
    ja..elosszor is ferjhez megy :))
  • bundee
    #12
    Na, most azt nem értem, hogyha Kremen tudomást szerzett arról, hogy valaki a nevében írt egy levelet, akkor miért nem ment be személyesen a személyiével a regisztrátorhoz, és szolt nekik hogy rakják vissza a nevére??? Mit kell itt éveket jogászkodni?
  • Nethyrrea
    #11
    meglehet, de én ezt inkább úgyhívnám hogy ostoba magyarítási szokás. namindegy, én maradok a domainnál.
  • St
    #10
    tudatlan vagy, a domaint magyarul "domén" -nek kell írni
  • MacrosTheBlack
    #9
    De most majd megváltoznak a szexuális szokásai. :D
  • joebacsi
    #8
    hát szerintem 1 nagyonjó évtizedért megérhette a csávónak :)
  • gz8
    #7
    Nem haldoklik, sőt.
    Szerezz be egy Osiris Helyesírási Szabályzatot, és láss csodát.
  • valamit
    #6
    ha jól rémlik Kazinczy nyelvújító volt ;) ma meg azok hivatkoznak rá, akik épp ellenkezőleg begyepesedettek :) vannak vicces dolgok :) (mégha most nem is a te konkrét eseted)
  • Nethyrrea
    #5
    doménnév....vazz, kazinczy újfent haldoklik...
  • Geza ba
    #4
    "A sex.com a legelső volt a bejegyzett domainnevek között."

    Nem valószínű. A sex.com-t a korábbi cikk szerint 1994-ben regisztrálták, míg a legelső domainokat 1985-ben (nec.com, think.com, stb).
  • szombi
    #3
    A sex.com a legelső volt a bejegyzett domainnevek között. nem is csoda...
    Ez pont olyan, mint amit legutóbb meséltem a fehérgalambos temetésről...
  • Antifasiszta
    #2
    jó csinálta a csávó!
  • Antifasiszta
    #1
    az igen