750
  • valamit
    #608
    épp az imént mondtam, hogy
    1. lemodellezték, mint már utaltam többször
    2. nem éri meg teljes nagyságban megcsinálni (nagyon nagyon, kicseszett módon de nagyon nem, a világon senkinek se)
    3. ott vannak
    4. megkockáztatom, hogy nem természeti jelenségek, tehát valakik építették
    5. arrafele éltek akkoriban egyiptomiak
    6. a 4-5-öt összekötve valószínűbbnek látszik mai fejjel, hogy ők építették és nem Isten mozgatta meg hegyeit, Ufok se igen építettek azóta ilyesmiket errefele
  • assdf
    #607
    Én egy másfél tonnás köre gondoltam, mint amilyenből egy piramis áll. A modellekre viszont az jellemző hogy kicsiben megcsinálják.
    Amit én javasoltam az nem modell, egy az egyben ugy van ahogy az eredeti piramis, azzal a kitétellel hogy CSAK 1 KÖVEL kell megcsinálni. Nagyon tudom sajnálni ha ezt nem érted.Azok nem megszólitások voltak hanem véleményem a felfogóképességedről. Persze azt hiszem ez is majd csak holnapra esik le neked.
    3 apró dolog a témában:
    1.nem mondtam hogyha ma nem épitünk piramist akkor régen sem tudtunk ezt a te szüleményed.Azt mondtam hogy miért nem probáljuk meg lehetséges-e.Nagy különbség.
    2.Nekem semmiféle elméletem nincs, nem tudom hol olvastad.Azt javasoltam bizonyitsuk be a te, vagy bármelyik más elméletet.Sajnos még ezt sem értetted meg.
    3. A piramisok tényleg állnak és ez számomra is bizonyiték hogy valaha valakik megcsinálták.De ettől még nem tudjuk hogyan készitették. Sztem mindenki érti csak te nem ezért leirom egyszerübben.Ha neked van egy új m3as bmw-d az bizonyiték arra hogy valahol vkik meg tudták csinálni.De azért nem esküdnék meg arra hogy te összeraksz egyet az udvaron.
    Végezetül semmivel sem tudsz többet alátámasztani mint én, főleg azért mert nekem nincs rá elméletem hogy hogy csinálták. Neked meg van, de soha senki nem probálta ki hogy meg lehet e csinálni.
  • IoIa
    #606
    "A piramisok állnak, tehát valaki csinálta" - ez nem kérdéses. Nem spontán keletkezett, ez biztos. A kérdés a HOGYAN.
  • valamit
    #605
    a hogyan az például a kettővel ezelőtti hozzászólásomban az volt, amikor a modellre utaltam
  • IoIa
    #604
    Ez nem válasz pl. a páros és páratlan szervek kialakulására, mert ahhoz valamilyen szimmetrikus környezetre lenne szükség.
  • valamit
    #603
    kifejtenéd, hogy mire gondolsz?
  • IoIa
    #602
    Ismét csak mellébeszélsz. A HOGYAN-ról írjál.
  • valamit
    #601
    az hagyján, de egyikünk se látott együtt dolgozni százezer embert. ha már ötszázat látunk, akkor már akár stadion vagy felhőkarcoló épül, és nem negyven évig.
  • IoIa
    #600
    Szerintem nem érted a lényeget.
  • Adamfark
    #599
    Fel sem merült benned, hogy a mai embernek esélye sincs arra, hogy egyáltalán lemodellezze az akkori körülményeket, mert neked ott a géped előtt nem az életed múlik ezen, hanem csak a jó közérzeted.
    Meglepődnél ha tudnád, hogy egy vésővel, egy kalapácsal milyen dolgokra lehet képes az ember. De se nekem, és valószínüleg neked sem lehet elképzelése sem arról, hogy milyen lehetett mondjuk minusz 60 fokban a tajgán a "Sztálinvasutat" kaja nélkül felépíteni. Mégis megépült. Egy páran túl is élték....
  • valamit
    #598
    "B@szki te ritka lassú felfogású vagy." - az első megszolításod
    "Lassan kezdem elhinni hogy a butaság tényleg végtelen. Hiába na Einstein is megmondta." - a második megszólításod
    Ehhez képest a na öcsi, szerintem nagyon gáláns volt.

    Tisztelt assdf úrfi,

    A kiktató modorod tartsd meg anyukádnak, vagy a profjaidnak: biztos meglesz a hála.
    "Az semmivel sem jobb mint az elmélet. A modell bizonyiték a hozzá felhasznált elméletre, de nem bizonyiték a gyakorlatra.Szóval épitett vki ilyen piramist vagy csak otthon feltolt egy 10 kilos követ két méterre ezzel a modszerrel..?" - az egész piramis dolog ebből indut ki; erre mondtam én, amiket. Mivel nem tudtál vele vitatkozni, viszakoztál egy kőre, csak épp ha az meglenne, arra mutogatnál úgy mint most a modellre.

    3 apró dolog a témában:
    1. ha nem fogunk ma piramist építeni akkor 3-5 ezer éve se tudtunk? (vagy csak gazdaságilag nem érné meg nem csak az 5 ezer éves, de a mai technikával se?)
    2. be tudsz e bármit bizonyítani az elméleteidből? Az az, hogy volt Egyiptomban más is, Isten vagy Ufo mint az egyiptomiak? Avagy be tudod e bizonyítani, hogy volt más fejlett technikájuk, melyel könnyebben lehetett kivitelezni?
    3. A piramisok állnak, tehát valaki csinálta. Nekem ez bizonyíték, ha te hozol a saját állításaid mellé lehet neked fogok hinni. De neked semmi más nincs csak beszélsz hol erre, hol arra, fia alátámasztás nélkül.

    Nem mondom, hogy én mindent alá tudok támasztani, de jóval többet mint te.
  • Adamfark
    #597
    Ha tanulmányaimra jól emlékszem vissza, akkor az őssejtekből létrejött differenciált sejtek a átalakulását a környezeti hatások szabják meg.
    Ez a környezet lehet a külvilág, de a körülvevő többi sejt is. Mondok példát. Ha egy sejt a sejtcsoport külvilág felöli részén van, akkor neki ez lesz a meghatárózó környezete. Sokkal jobban kell alkalmazkodnia a szárazsághoz, hőmérsékletváltozáshoz, mint egy központi sejtnek. Tehát neki a minnél hosszabb életben maradáshoz ehhez kell alkalmazkodnia. Minden sejtben a "tervrajz" csak olyan szinten van eltárolva, hogy milyen külső hatásra milyen fehérjét termeljen. Ezért lehet az, hogy életképes a bőr az átültetések után is.
  • assdf
    #596
    Tisztelt valamit úr! Jó lenne ha ismernél magyar megszólitási formákat, azért mert fórumban irsz még nem otthon vagy.
    Azért mert nem tudod mi a különbség egy kő meg egy egész piramis között az a te szociális problémád.
    Én felvetettem hogy mi lenne ha megprobálnának (nem te hanem mondjuk vmelyik ezzel foglalkozó tudós) egy kövel megcsinálni hogy meglehet-e vmelyik javasolt módszerrel és mennyi ideig tartana ez.
    Te meg egyből azzal jöttél hogy senkise fog 40 éven át 10ezer emberrel piramist épiteni. Erről viszont senkise beszélt.Ha nem tudsz olvasni az egyéni szocprobléma mint ahogy az is ha nem érted meg amit leirnak.De ha nem tudsz értelmesen hozzászólni, akkor inkább ne irj semmit, hanem gondolkozz el magadon.
  • IoIa
    #595
    A személyeskedést félretéve assdf-nek igaza van.
  • IoIa
    #594
    Úgy írsz a Nílusról, mintha az egy jelentéktelen patak lenne. Ha már személyesen nem láttad, legalább olvasnál róla, hogy milyen folyó a Nílus...
  • valamit
    #593
    na öcsi,
    én veled nem személyeskedtem, de neked a pofád igen nagy, mögötte meg olyan sötét kút rejlik amibe a piramist állítva mind bele lehetne tenni, és még férne.
    neked Einsteinel azér kell előhozakodnod, hogy az eszednek legalább látszatja meglegyen.

    az én gondolatmenetem az volt ami. ha visszaolvasod látod. ha meg addig jutsz el, hogy mert ma nem fogunk piramist építeni, akkor nem tudtunk háromezer éve se, ezért isten rakta oda vagy az ufók, akkor csókollak
  • assdf
    #592
    Mellesleg a gazdag embereket is kivagdostak az egyetemről.
    Ugy látszik én már nem leszek gazdag ember... :)
  • Ironka
    #591
    Jó kifogás. Ezek szerint neked nem megy annyira.

    Nem dicsekvésből írtam, csak hogy lássa, van némi közöm a dologhoz
  • assdf
    #590
    Lassan kezdem elhinni hogy a butaság tényleg végtelen. Hiába na Einstein is megmondta.
    Szóval mert van piramis ez bizonyiték arra hogy hogyan épitették? Ez arra bizonyiték hogy valahogy vkik megcsinálták. Nem arra hogy kik és arra sem bizonyiték hogy hogyan.
    A te gondolatmeneted alapján ha létezik a fekete lyuk, akkor ez már bizonyiték arra hogy tudunk fekete lyukat csinálni...
    Asszem a fejedben is lehet egy ilyen fekete lyuk
  • assdf
    #589
    Ismét nem kötekedni akarok,illetve nem abba szólnék bele amiről vitatkoztok, hanem csak azt hogy a 4.5ös átlag csupáncsak annyit jelent hogy teljes mértékben hasonulsz ahhoz amit tanulsz illetve tökéletesen be tudod vágni el tudod fogadni.Szinte a legtöbb hires feltaláló vagy tudós aki rájött vmire újra arról volt hires hogy pocsék tanuló volt mert nem vágta be az egyetemi anyagot, hanem önálló gondolatai voltak, amiket legtöbbször nem is fogadtak el.
    Na mindegy ez csak egy gondolat volt
  • Adamfark
    #588
    Az evolúció kezdetben csak feltételezés volt, azonban folyamatosan kerülnek helyére az építőkockák. Ha pedig az életről beszélünk, amiben a fajok is saját rendszert alkotnak, akkor elég erősen "feltételezhető", hogy magának a fejlődésnek is lehet rendszere. Namost az evolúcóban már felfedezhetsz rendszert, de nem nagyon tudsz még egy ilyet kitalálni.
    Méghogy evolúciós kísérletet még senki sem csinált????
    Rohadt jó pálda erre a kutyatenyésztés. Az évek során a természetes szelekció felgyorsításával tanui lehetünk új fajok kialakulásának. Egy Faj kilalkulása nem úgy történik, hogy egyszer csak úgy lesz. Először egyes populációk elkülönülnek. Apróbb mutációk jönnek létre. Ha tartós az elkülönülés, akkor egyre nagyobb különbségek jöhetnek létre, minek során már külön fajként alfajnak, majd fajnak lehet őket nevezni.
    A kutyáknál is egyre nehezebb elképzelni, hogy mondjuk egy csivava, és egy dog természetes úton szaporodjanak. Persze ahogy eljutottak idáig, az tulajdonképpen nem tökéletesen modellezi az evolúciót. De ha nem hiszünk az evolúció létezésében, akkor mi más alapján jöhetettek létre a kutya "fajták". És ez egy olyan folyamat, amit kivállóan dokumentáltak, ráadásul tudjuk, hogy 1-2 közös ősből jutottunk el idáig.
    Abban egyezik a kutya "kisérlet" és az élet, hogy rengeteg "selejt" is keletkezett. Ha "tudatos tervezés" lenne a háttérben, akkor mire voltak jók a selejtek?
  • valamit
    #587
    dehogynem, megcsinálták már, ott vannak a bizonyítékai a piramisok. neked ez nem elég, menj oda és bizonyítsd be, hogy nem lehet megcsinálni. én ha látom, elhiszem neked is, hogy nem lehet, addig meg az egyiptomiaknak is, hogy meglehetett.
  • Ironka
    #586
    Ezek valóban az vízközeli eredet ösztönei lehetnek. (Nálam ugyanez :)) Persze kinél erősebben, kinél gyengébben, de a többség igenis imádja a vizet. A víziszonyosok nagy részénél meg valami gyerekkori fuldoklásos élmény figyel be.
  • valamit
    #585
    az ős-ősembert ha megnézzük nem sok választotta el a ma ismert mondjuk csimpánztól, mondjuk a tűzkészítés előtt. az első homo xxx őseink úgy (cirka) 500 ezer évesek... de még a mi fajunk a h.s.s. is úgy 150 ezer éves ehhez képest a földművelő ember az úgy 10-15 ezer éves, nem csoda, ha embrió korban inkább vagyunk még majmok mint olyan más fejlett faj, amit szeretnénk látni

    amiket ma látunk különbséget az valóban látványos, de egyáltalán nem biztos, hogy genetikusan akkora eltérés... ahogy a 98-9%-osan hasonló génállomány mutatja is
  • assdf
    #584
    B@szki te ritka lassú felfogású vagy. Senkise beszélt arról hogy épitsél fel egy piramist 40 év alatt tizezer emberrel.
    Arról volt szó hogy fogjál egy olyan "kavicsot" EGYET hogy értsd mert ugy látom neked az EGY KŐ az neked egy piramist jelent, told át a niluson aztán told fel 140 méter magasba.A könnyités kedvéért összeturhatsz 140 méter magas homoktömböt markolóval (asszem már ez se kis feladat de mint tudjuk százezer szabad polgárnak ez akkoriban nem volt gond egyesek szerint...) képzeld azt hogy ez a piramis, és erre told fel azt a nyavalyás EGY darab épitőkövet. Természetesen csak egyszerü eszközöket használhatsz, azaz fa, kötél, állati erő, emberi erő és ezek variációja. Ezek után ha sikerült azt a követ átpasszirozni a niluson, feltolni a dombra, akkor már kiszámolhatod hogy ehhez mennyi ember kellet, mennyi időbe telt és igy tovább és aztán már csak szorozgatni kell.
    De a helyzet az, hogy senkise csinálta ezt még meg még egy fél kövel sem, szóval mindenki gyártja itt a fantasztikusabbnál fantasztikusabb elméleteket, miközben fogalma sincs meg lehet e valósitani.
  • Ironka
    #583
    Én nem olvasok pubi??? Jelenleg biológus és geográfus abszolutóriumom van picim 4,5 fölötti átlaggal. Eddig egyszer sem irtam, mit fényezzem magam, nem az én stilusom. Az ilyen magadfajta kontárok meg osztják az észt és mindenki bedől nekik.

    A szavanna elmélet ugyanúgy nincs bizonyitva, mint a vizi, csak jobban berögzült a tudományos és laikus köztudatba. Egy Raymond Dart nevű arc tette közismertté 1925-ben. Mennyit fejlődött azóta szerinted az antropológia? Hol volt akkor még a genetika, evolúcióbiológia vagy mondjuk a lemeztektonika (ami szerint abban az időben beltengerek borították a szahara egy részét ) Az ilyen elméleteket amúgy sem lehet klasszikus értelemben bizonyitani. Irjad már meg picim, mik a bizonyitékok? x=y? persze Itt csak közvetett bizonyítékok lehetnek a legjobb esetben is. És a szavannát se zárja ki, később oda kerülhettünk. De az alapvető eltérések a többi főemlőstől alapot adnak az elmélet komolyan vételére. Egyáltalán nem biztos, sőt valószínűleg nem mindegyik ilyen tulajdonság ott alakult ki és egyszerre, de egy jó részük igen.

    Sajnos még ma is a többség a szavanna elméletet támogatja, de egyre inkább nyitnak a tudományos körök felé. És a kettő kombinációja is elképzelhető. Mindenesetre SOKKAL hihetőbb, ha a közvetett bizonyítékokat nézzük.

    Figyelj csak:



    Ez a magzatvizes duma meg nevetséges. Ilyen alapon minden emlősnek vízimádónak kéne lennie.
    És ki nem szarja le, hány haverod szeret hegyet mászni? (Én is imádom) Azt nézd meg HÁNY ember megy tengerpartra nyaralni és HÁNY hegyet mászni nagy átlagban?

    Okosodj pubikám:
    http://www.aquaticape.org/
  • Kornan
    #582
    De most mér? :DD
    Akkor módosítom azzal hogy mikor szárazság volt akkor vitték át,ha megnézed a Dunát nyáron a legnagyobb aszályban,nem is lenne olyan mély ha nem tették volna hajózhatóvá.A nílus egyes részein is vannak ilyen gázlók amik csak szárazságban használhatók,vagy pl mondok egy masikat:Egy időre elterelték a nílus egyik ágát,nem nagy cucc kiásni egy rövid medret amiben folyhat a víz.Vagy csináltak egy helyet ahova folyhat a víz pár napig...............
  • valamit
    #581
    nem arról van szó, hanem arról hogy amit akkor lehetett azt ma mért nem. ma nem lehetne (vagy csak nehezen, jókora ráfizetéssel a gépekhez képest) rávenni 50 ezer embert, hogy húzkodja a kőtömböket mer akkor abból negyven év múlva lesz egy piramis.

    az ókorba viszont ez nem volt vitás, dolgoztak az emberek, mert nem volt más
  • IoIa
    #580
    Az embrió fázis után jön a csecsemő fázis...
    "de ebbol nem latszodik, hogy "felegyenesedett" az ember" - miért? Más látszódik?
  • IoIa
    #579
    "Az fel sem merült benne, hogy annak idején úgy építettek ahogy tudtak" - Ember! Pont az a kérdés, hogy HOGYAN tudtak. te meg itt elkezdesz mellébeszélni. Az pedig teljesen triviális, hogy csak úgy építhettek, ahogy tudtak. Ahogy nem tudtak, úgy nem is építhettek.
  • uniu
    #578
    Akkor olvass el megecce, "baratom"...
    A majmokig erthetoek a lepcsok, csak onnan nem. Innen is ez a topik. Erre emlexik a DNS, embrio fazisokban, de ebbol nem latszodik, hogy "felegyenesedett" az ember, hanem csak a nagyobb lepcsok. Ha jol emlexem a hullokre emlekezteto mozzanat eleg kiveheto volt. Valoszinu azok a mozzanatok a "keyframe"-ek, ahol nagyon sok ideig tartott az evolucio.
  • Adamfark
    #577
    Öregedés: Mai napig sem tudnak erről túl sok mindent, de azért lehet még egyszerű megoldása a dolognak.
    Szerintem nem kellene lemenni molekula szintig. Egyszerűen csak bele kellene gondolni, hogy mennyi egy testi sejt átlagos életkora. Nem túl sok. Csak abba érdemes belegondolni, hogy ezek hányszor cserélődnek le. Szerintem egyszerűen lehetetlenség huzamosabb ideig fenntartani magát a szerkezetet. Egy idő után a "toldozás-foldozás" eredménye egy hajlott hátú öregember lesz. Ebben még az is közrejátszhat, hogy az idegsejtek nagyon korlátozottan - ha egyáltalán - tudnak csak regenerálódni. Egyszerűen romlik a szabályozás. Ezáltal nem optimális a működés, gyorsuló öregedés. Ez csak egy váz, érdemes lenne ezt az elméletet egyszer valakinek kifejteni.
    Piramisok: Az sem volt normális, aki azt javasolta itt cvalakinek, hogy építsen valaki egy piramist, hogy be lehessen bizonyítani, hogy az ókorban emberek építették. Próbálj már meg 50-100 ezer embert egy ilyen hülye kísérletre rávenni. Az fel sem merült benne, hogy annak idején úgy építettek ahogy tudtak. Persze maximális precizitással, mert ha nem, akkor mehetsz a krokodilok elé. Még egy kérdés: Ha csak úgy ott lettek, vagy az UFO-k építették oda, akkor nekik miért kellett ragaszkodniuk a Nílus folyásához?
    Az úszóhártya elméletről: Ha nem lenne az újjad között + bőr, akkor nem tudnád szétnyitni az ujjaidat, ugyanis a bőr annyira feszülne, hogy meg sem tudnád mozdítani. Ebből az okból van pl. a könyöködön is bőr felesleg. És ne mondja már nekem senki, hogy ez is a vízi életmódban volt fontos tényező!

  • valamit
    #576
    na ácsi:
    tüzet már én magam is csiholtam két darab fával. lochnessie-t ha évente állandóan 30 ember keresi, akkor valszeg sokat mondtam, a bermuda háromszögről nincs fogalmam hányan kutatják, de tegyük fel évente állandóan tíz kutató hajó, legyen 200 ember. ez hol jön ahhoz a tíz ezerhez, meg a negyven évhez?
    ráadásul ezek az említett kutatók a mai technikát használják, nem szivatják magukat halálra az ötezer évvel ezelőttivel. viszont az az - mondjuk negyven - ember, aki számodra a másfél tonnás kőtömböket húzkodná egy éven át, táplálkozna, ahogy anno az egyiptomiak és lakna ahogy ők, na ők finoman szólva is sokat kérnének ezért. 140 méter magasra meg alighanem nem az első kőtömböt tették az egyiptomiak se, szal ahhoz, hogy emeljenek "olyan magasra", ahhoz alatta ott kell legyen az egész piramis. (ha csak nem építettek előbb földből egy óriási kúpot majd kiásták a kockakövek helyét, passz)
  • IoIa
    #575
    "Amugy erdekes dolog, hogy amikor az emberi embrio fejlodik, az alakja az evolucioban levo fazisokra hasonlit" - "amúgy" nem értem, hogy az "amúgy" a fázisokon végbemenő fejlődés mellett miért kell "amúgy" egy erre utazó fajnak "amúgy" beleszőni bármit is, akik "amúgy" leléptek?
  • assdf
    #574
    Figyelj nem azt mondtam hogy most lásson neki mindenki piramist épiteni.
    Viszont nem hiszem el hogy a tudósok nem probálkoznak meg vele.Szerinted mennyibe kerül a lochnesi szörnyet keresni, vagy bermuda háromszögben kutatni? Ehhez képest én még sosem hallottam olyat hogy vki megprobált volna egy nyamvadt követ átcipelni a niluson és felemelni olyan magasra.Csak probaképp. Tudod van aki megprobált tüzet csiholni két darab fával és sikerült neki. Nem azért csinálta mert rajong az okori technikáért(ugyebár már létezik gyufa) csak kiváncsi volt müködik e. És müködik. Egy ilyen követ viszont senkise pakolgat. Talán mert nem tudják megismételni.
  • uniu
    #573
    Amugy erdekes dolog, hogy amikor az emberi embrio fejlodik, az alakja az evolucioban levo fazisokra hasonlit(madar nincs:). Valoszinu, hogy valahogy kozunk van a vizhez, de pl a majmok is onnan jottek :) Amugy en a csillagok nezesekor erzem az otthont... Amugy eleg vad dolgok vannak itt, akkor felvazolom az en teoriam!:)
    Szal sztem az evolucio majom szakaszanal lephettunk be, de nem Darvin szerint. Sztem kivulrol jovo, DNS igazitas tortent(most nem az UFO legendakra gondolok, pl egy erre utazo faj beleszotte DNS lancat egy igeretes majomtorzsbe,aztan leleceltek), es utana jelent meg az ember. Nem feltetlen osember... Az is lehet, hogy az osember lett feljavitva.
  • uniu
    #572
    "2.Ha a Nílus másik felén volt a kőbánya hogyan vitték oda?Pl:Csináltak egy ideiglenes gátat,sok embernek ez pár nap alatt megvan,aztán mikor gyorsan átvitték ujra kiásták a nílust.Igaz veszélyes volt hogy a homok besüpped ezért mondjuk máshonnan hoztak megfelelő talajt vagy kavicsokat tettek oda...." ez igy egy kicsit eros volt :))
    Elzarni egy folyot 1 napig asoval meg lapattal?:) Es a felgyulemlett vizzel mit csinaltak ? megittak ?:)
    Amugy van egy olyan teoria is, miszerint a piramisok mar reg alltak, mikor az egyiptomiak megalapitottak az allamukat, es ok csak "belaktak", mert ok is felismertek a konzervalo meg stb tulajdonsagukat.
  • joofiu17
    #571
    hát persze hogy mindenben hibat kell kapni es semmi sem tetszik... bezzeg point forditva volt Darwin idejében...
  • valamit
    #570
    ma már ha van 100 ezer embered ki tudsz menni az űrbe, 95000-et elbocsátasz, a maradék 5 megfelelően válogatva meg megépíti neked a SpaceshipOne-t

    a mai technikával meg lehetne csinálni a piramist, ezt gondolom te se vitatod. viszont 3-5 ezer évvel ezelőtti technika alkalmazása már kissebb volumenű munkáknál is ráfizetéses. ekkora méretűnél meg had ne mondjam mekkora ráfizetés, nagyon nagy, ember nincs aki a te kedvedér ennyit kiszórna, a gyakorlatilag nagy semmire, főleg ha meg se éri
  • assdf
    #569
    Én a technikai korlátokról beszélek. Látom itt mindenki azt hiszi hogy van 10 ezer vagy 100 ezer embere akkor mindjárt még az ürbe is ki tud menni.