50
  • M2 #50
    Javaslom írásod kicserélését a cikkel!
  • Epikurosz
    #49
    A jelenség a lényeg.

    Két dologról vagyon szó:

    1. száraz homok, pld. a szaharában. Kalandfilmekben, fáraó átka típusú filmekben találkozhatsz vele.
    A szél a finom porszemcséket befújja a mélyedésekbe. Mész a tevéd mnellett, egyszerre csak zutty! Belehuppantál a homokba, amely - mivel megmozgattad, és felborítottad metastabil állapotát, elkezd tovább görögni lefelé, és ha nem jön a társad, hogy kihúzasson a tevével, akkor szépen rádfolyik a SZÁRAZ homok, bemegy a tödődbe, a nadrágodba, a cipődbe, és lassan megfulladsz. Van olyan eset is, hogy nincs olyan nagy tömegű homok a dombon, amely lavinaszerűen betemetne (FIGYELEM!!!! Ez ugyanaz, mint a hólavina, csak pepitában!!!!), tehát mondjuk a szád, füled, szemed épp csak kintmarad, de ekkor meg jön egy kobra, és az veszélyeztet. Persze ilyenkor jön Mr. robinson, és lelövi a puskával, téged meg kihúz a puska tusával. Érted?!

    2. A másik verzióba általában repülőgépszerencsétlenség áldozatai, vagy smaragd, esetleg gyémántok vadászai, netalántán amerikai kommandósok, újabban titkos gyógynövények után kutató kalandorok esenek bele, jellemzően az Amazonas vagy Közép-Afrika őserdeiben. Itt nem homokról van szó, hanem:
    a. humuszról, amely vízzel keveredve ==> SÁRt okoz. Undorító, piszok kellemetlen, de még elmegy.
    b. mocsári ingovány, itt szintén elrothadt szervesanyagok vannak, (SÁR), esetleg tőzeges a terep, de ekkor nincs olyan nagy gáz (csak metángáz), merrt, mindjárt meglátjuk miért
    c. agyagos talaj, amely iszappá alakult át. EZ A LEGVESZÉLYESEBBB!!!
    Ugyanis - most jön a lényeg - az agyagt belső kohéziója nagyon nagy, ráadásul, amikor vízzzel megszívja magát, akkor nagy belső nyomás keletkezik. ahogy a részecskék a víz miatt kezdenek megduzzadni, egymásnak feszülnek. Ha egy ilyenbe belekerülsz, akkor tényleg nagy bajban vagy. Itt víz, AZ életadó víz tényleg segít, mert folyóssá teszi az agyagot, és ki tudsz szabadulni a fogságából. Persze itt is nagy segítség ha jön Mr. vagy Mrs Robinson, esetleg van egy terepjáró is a közelben, és kevés az anakonda.
    Az agyaggal valahol egy kategóriába tartozik a lössz is, de erről már beszéltünk.

    Itt Európában kevés az ilyen hely, azt is gyógyiszapfürdőként tartják számon, és horribile dictu, még fizetni is kell érte. Persze nem is nagyon lehet belefulladni.

    Remélem segítettem.
  • jointeer
    #48
    míly meglepő
  • Gregorius
    #47
    Én máig nem tudom eldönteni, hogy mi az, de olyan vicces. El tudom képzelni, ahogy valaki kapálózik a futóhomokban, sárban, mocsárban, lápban, iszapban, akármiben, és úgy elsüllyed, hogy bemozdul.
  • faz
    #46
    "A kutatók laboratóriumban finom szemcséjű homokból, agyagból és sós vízből megépítettek egy miniatűr folyóhomokot. Az összetevők közül a víz az, amelyik előidézi a folyóhomok-jelenséget, mellyel főként a nagy folyódeltákban lehet összefutni."

    ööö... sár?
  • Pukkár
    #45
    Ez már volt a Mítoszrombolókban...
  • TommyGun
    #44
    LOL, Taz nem is futóhomokban áll hanem egy pohár teszkós mustárban
  • FoxMulder
    #43
    Futóhomok... igen, az az, ami meglazult, és a szél kihordja pl az útra, így elakad a közlekedés. A cím pontatlan.

    Ez holland kísérlet, nem amerikai...
  • Epikurosz
    #42
    "folyóhomok"
    igen így teljesen rendben lenne.
  • Epikurosz
    #41
    Igen, ezzel egyetértek, de a futóhomok jellemzően a szél által tovasodort száraz homok , még ha ki is moderálták - miért is? - a hozzászólásom.
    A Magyar Nyelv Értelmező szótárát kimoderálni... ki hallott már ilyent?
  • maozedong
    #40
    behugyozol és már szabadulhatsz is ki.
  • Gregorius
    #39
    Mert nem kavar légörvényt a sok luk, és különben is, a vajszín sokkal áramvonalasabb.
  • [HUN]PAStheLoD
    #38
    Lol, jó tudni ..
  • morgo
    #37
    raadasul a megkent felenek kisebb a legellenallasa, igy meg tovabb no a kenett felere valo eses valoszinusege:)
  • Mice
    #36
    amerikában? ott az...
  • sweech
    #35
    ezt akartam énis mondani :) tényleg nem nyel el teljesen de lehetetlen kijönni belől és szomjanhalsz
  • Gregorius
    #34
    A sci-fit-t!
    Ott a pont!
  • Gregorius
    #33
    A pirítós jó vastagon kent vajas fele úgyis nehezebb a sima felénél, tehát kb 0,00000001%-kal gyakrabban fog arra felére esni. Egyébként pedig a pirítós kenyér gurul, pattog, meg minden szart csinál, amikor leesik, és az egyik fele ragad.
  • Pharaoh
    #32
    Mythbusters nagyon jó, de van mikor elszúrják.
    A vajas pirítós nem értettem mindig a vajs fele esett le, de ők megcáfoltá, úhy hogy egy képet csináltak ami élével ejti le, így kizárva az emberi tényezőt. Ez ok, de a piítós nem élével szokott az aztalon lenni.
  • IoIa
    #31
    Mióta számít közepes autónak egy két tonnás autó?
  • M2 #30
    "Tévesen ábrázolják a filmek a folyóhomokot"

    Egy pillanat - van olyan amit a filmek helyesen ábrázolnak!?
  • fie
    #29
    Mythbusters? Hát vannak néha kétségeim, nem elég nagy a mintavételük bizonyos kísérleteknél. Pl hogy a CD nem robban szét. Van pár szervizes, aki ezt cáfolná. Jó kis olcsó távolkeleti noname CD-k amik nincsenek kiegyenlítve és jó gyenge műanyagból, esetleg hajszálrepedéssel. Otthon van is ilyen CD-m.
  • burninhell
    #28
    loool
    ezt eddig is tudtam csak azt nem h nem süllyed el teljesen
    amerikába a tűzoltók ezt gyakorolják 1-2 mocsaras helyen... discoveryn láttam régebben
  • Mice
    #27
    viszont ha hoznak vizet és rádjön a szükség kiszabadul a lábad :)
  • janyikzs
    #26
    Vajon ezek a fizikusok + prof. mennyit keres/keresnek, hogy ilyenekkel ráérnek szórakozni, pedig a D. channelen is megnézheték volna az eredményt.
    Valami épkézláb dologra is költhetnék a pénzt. Ha megnéznék azok a Mythbuster ezen részét, akik a pénzt adják nekik, nem biztos, hogy sokáig dolgoznának még ott.
  • jihad
    #25
    Inkább headshot hogy ne szenvedj. :D
  • fie
    #24
    És (azt hiszem német) tudósok bizonyították be, hogy a sivatagi homok, egy sivatadi szélvihar után, képes úgy viselkedni, akár egy folyadék. A videó szerint beledobtak egy fagolyót és a homok pont úgy fröccsent fel, mint ahogy a víz egy vízcsepp, pohárba cseppenés után. A fagolyó pegid egy pillanat alatt elsűlyedt.
  • Balasnyikov
    #23
    bocs most olvastam vissza az nem "szar" akart lenni hanem sár ,meg derékig a "driélig" ...
  • Balasnyikov
    #20
    de kulombseg van a dedves homok es a futo homok kozott, nedves homokot mindenki is meri sztem.. a futo homok leginkabb massza szeru mar mar inkabb sar.. szovla lehet konnyen kijottel a nedeves homokbol de driélig szarban elmerulve nem jottel volna ki magadtol.. ezt elhiheted..
  • Cat 02 #19
    tényleg volt az állítólagab
    de hát izé azé ennyire értelems hírt is rég láttam :D
  • aDannyBoy
    #18
    Az a lényeg, hogy Taz megúszta :)
  • Gregorius
    #17
    Azon kívül pedig tök mindegy, mert ekkora erő hatására szerintem előbb leszakad a fejed a nyakadról, vagy tőből beletörsz a homokba.
  • tcpip2
    #16
    Gondolom a 100000 Newton az lehet, ha görcsbe áll a lábfejed és nem tudsz spiccelni, hogy könnyebben kihúzhasd. Akkor a lábad fölött lévő anyag "széttöréséhez" kellhet ennyi.
  • FTeR
    #15
    de az nem kötött meg, te is írtad, hogy nedves volt.
    gondolj már bele, komoly döngölő gépek nem elegek ahhoz, h nagyobb réteg homok leülepedjen, a haverjaid mitől tudták volna elérni a kívánt eredményt?
  • haxoror
    #14
    "Egy láb kihúzásához megközelítőleg 100 000 Newton erőre lenne szükség"
    Az embernek két lába van, az 200 000 Newton? :o

    Taz a képen nem derékig hanem majdnem nyakig merül, sokat számíthat ha nem tudod használni a kezeidet, illetve ha szabadok a kezeid de nem tudsz megtámaszkodni velük mert semmi szilárd nincs körülötted.
  • PyRex
    #13
    Újabb hülye cikk. Poénból tengerparton temettek már be derékig úgy, hogy függölegesen voltam és keményre taposták a homokot, meg nedves is volt. És kijöttem. Mondju knem volt egyszerű, de ez a 100 000 Newton szerintem egy hihetetlen baromság.
  • Sir Quno Jedi
    #12
    Az élő tesztalany a legjobb ! Egyetértek ! Főleg ha utána is él...
  • vincuska
    #11
    jaja, Mythbustersbe ezt mar regen megcsinaltak. tobb fajta homokkal, normalis meretben, nem pedig muanyagpoharban. es elo ember ment bele a homokba, nem szaroztak Taz-el :-)

    <http://dsc.discovery.com/fansites/mythbusters/mythbusters.html>

  • kbupdate
    #10
    Jaja, le se lehetett nyomni az embert a "homokba"!
  • atlagember
    #9
    Már csak az azért sem mert az emberi test sűrűsége kisebb a futóhomoknál, tehát egy ideig ugyan sűllyed, de utána már fennmarad. (Aztán pár nap alatt szomjanhal.)