95
  • CyrSyS
    #53
    na persze ennyire perfekt vagy angolból hogy csak úgy angol lexikonokat olvasgatol?
  • CyrSyS
    #52
    "2. Igen" ezt benyelted. nem az. na tanuljál még egy kicsit. sehogysem az. nem multiuseres. Egyébként a tanárom csak nevetett és azt üzeni neked hogy irj linusnak levelet és kérdezd meg tőle. egyébként ő személyesen volt a Berkely Egyetemen ahol linus tolvards pár dolgozói tevékenykednek és egyik szakdolgozatát interview-ból írta. Abba is azt írta hogy linux már régebben tudta csak kivárta a megfelelő pillanatot. megint benyelted.
  • BlackRose
    #51
    1. Nem, de sokat olvasgatom...
    2. Igen (de most attól függ, hogy ezt hogyan értelmezed), nem éppen úgy multiuser mint a UNIX-ok
    3. Nem vagyok MSZP-s, sőt politikailag neutrális vagyok (nem szeretem a pártokat és semilyen másfajta érdektömörülést, mert ha belemész akkor elveszíted önmagad, legtöbbször a pártod gondolkodása lesz a tiéd és én mindég szerettem saját fejjel gondolkodni független maradni), de röviden inkább a szabadverseny angolszász kapitalizmust tartom jobbnak, a szocializmust nem szeretem és ha már Magyarországon kell politikailag választanom akkor inkább nem választanák, de ha nagyon muszáj akkor számomra a Fidesz lenne az elfogadhatóbb.
  • CyrSyS
    #50
    te kiolvastad a britannicát?
  • CyrSyS
    #49
    ja és hadd kérdezzem meg hogy a Windows xp multiuseres rendszer?
  • CyrSyS
    #48
    hát most felhivom a tanárt. Te őszintén MSZP-s vagy?
  • BlackRose
    #47
    Na akkor gyerünk mégegyszer... :)

    "Originally, Linus wanted to name his creation 'Freax' (pronounced like the English word freaks). He changed it to Linux at the prompting of a friend.
    "
    http://www.linux.org/info/linus.html

    ettől már azt hiszem megbízhatóbb forrás nincs ami a Linux-ot illeti, különben nem hinném, hogy a Wikipedián péket írnak a bioinformatikáról vagy asztrofizikusok a szivműködésről, de azt sem, hogy iskolások irják le, hogy mi a gazdasági történelem... igenis a wikipédiát szakemberek ezrei szerkesztik és éppen ezért hiteles, mert nem egyoldalú, hanem sokan beleszólnak...
    minnél régebbi rajta a cikk annál kicsiszoltabb, pontosabb... Különben én már sokmindent összehasonlítottam rajda a Britanikával de nem találtam soha sem hibás állítást. Esetleg a Britannica megbizhatósága is kérdéses?
  • CyrSyS
    #46
    "azt hiszem ezek elég megbízható források," Wikipedia neked megbizható forrás? ehhez nem fűzök további kommentet.
  • CyrSyS
    #45
    csak azt elfelejtetted hogy a wikipediát emberek szerkesztik és nem szakértők. Szabadon én is leirhattam volna oda! Sajnos I win.
  • BlackRose
    #44
    Kedves CyrSys,

    Tisztelem és becsülöm Dr. Benyó Balázs tudását, de ebben az esetben nem volt igaza, na de, hogy ne vitatkozzunk már ezen, itt van a bizonyíték (nem voltam rest megkeresni).

    "The name "Linux" was coined, not by Torvalds, but by Ari Lemmke, administrator at ftp.funet.fi, who named the FTP directory from which it was first available [3]. The Linux trademark (SN: 1916230) is owned by Linus Torvalds, registered for "Computer operating system software to facilitate computer use and operation." The licensing of the trademark is now handled by the Linux Mark Institute. LMI has also sought to enforce the Linux trademark in countries other than the US. In September 2005, Intellectual Property Australia, the trademark regulator in Australia, rejected an application to trademark Linux."


    http://en.wikipedia.org/wiki/Linux


    "Ari Lemmke (born December 12, 1963) is the person who gave Linux its name.

    Linus Torvalds had planned to have it named Freax (a combination of "free", "freak", and the letter X to indicate a Unix-like system). Ari encouraged him to upload it to a network so it could be easily downloaded. Ari, however, not happy with the Freax name, gave Linus a directory called linux on his FTP server (ftp.funet.fi)."

    http://en.wikipedia.org/wiki/Ari_Lemmke

    azt hiszem ezek elég megbízható források, de ha nem hiszed el akkor nézz utánna, a comp.os.minix -en megtalálhatod az eredeti üzeneteket amit Linus és a többiek egymás között váltottak.

    Érdekes, de ha valamiben nem vagyok biztos akkor azt úgy szoktam mondani... elolvashatod lejebb, hogy azt mondtam, hogy nem vagyok biztos de azt hiszem, hogy Phreex volt a Linus által kitalált név, és itt tévedtem, mert amint látod nem Phreex hanem Freax. Amikor nem mondom, hogy nem vagyok biztos akkor az vagy tény, vagy saját véleményem, nem szoktam hazudni és nem szoktam kitalálni dolgokat, amit tudok azt tudom, amit nem azt nem. Egy valamit megtanultam az életben az pedig, hogy nem hiszek el semmit még nem hallom vagy olvasom el megbízható forrásból, sok az urban legends ami köröz az emberek elhiszik, pl. nemrég egy pofa azt mondta, hogy Walt Disney nem halt meg, hanem befagyasztották, hogy majd egy szép napon kifagyasszák (ha meglessz a tüdőrákra az orvosság), na most ezt az urbán legendát már halottam és le is ellenőriztem de nem igaz, viszont a pofa majd le nyelt, hogy igen is igaz mert volt a TV-ben meg valami agytlanoknak való színes hetilapban... en nem szoktam meg, mindég ha tehetem az eredeti forrásokon próbálom megtudni mi az igaz, ha MS rendszer akkor a Microsoft, ha CISCO akkor a CISCO, ha programozás akkor KNUTH, ha C++ akkor Stroustrup, ezenkívül Britannica, Gale-Thompson stb. Meghalgatok mindég mindenkit, de Roanald Reagan mondta egyszer.. "Trust but verify", és én ezt szóról szóra így csinálom. Na mindegy, nincs harag, de szeretem ha a dolgok tisztán látszanak bár ott ahol lehetséges.
  • CyrSyS
    #43
    linux szó linustól ered. bizonyiték Dr. Benyó Balázs operációs rendszerek fejlődése bemutató konferencián ezt prezentálta. Ő pedig nem gyenge ürge tudást illetően. Ha kell adom az életrajzát. operácios rendszerek keni vájsz mindenhogyan. Főleg unix,posix,Debian,Redhat, meg minden ami nehéz és profi. Szal neeeee vitatkozz már ezen. De pont erről beszéltem hogy hiába mond valamit az ember és han úgy van ahogy te azt tanultad vagy ahogy azt közülték,olvastad stb akkor nem lehet meggyőzni.
  • Equ
    #42
    "ha Linuxot mint stabil szerver OS-t figyelem akkor a monolit kernel szerintem OK, ha desktop rendszernek figyeljük akkor meg inkább a microkernel lenne optimálisabb... bár ez az én véleményem."

    ezzel nagyjából egyetértek, habár én inkább úgy fogalmaznék, hogy a mono kernel hátránya nem olyan fájó egy stabil hardverösszetételű szerveren, mint egy desktop gépen. Viszont, hogy valós alkalmazásokban kimutatható teljesítmény előnye lenne a mono kernelnek, az nem nagyon állja meg a helyét, de elméletben jól hangzik... :)

    "persze mai hardwareszintel inkább a microkernelt választanám, de amikor Linus ezen kellett, hogy döntsön a 386-osok világában ez jó döntés volt, tehát az üzletnek kedvezett."

    hát... ha nagyon akarjuk belemagyarázhatjuk ezt is, de a mono kernel egyértelműen elavult volt a 90-es évek elején is (nemhogy ma), így ha nagyon kedveljük linus-t, akkor mondjuk azt, hogy TB "előrelátóbb" volt mint linus :)
  • BlackRose
    #41
    Érdekes, de idővel az ember rájön, hogy az IT-ben nem az a legjobb ami a legjobb technológiai megoldás, hanem az ami a legjobb az üzletnek. Különben van egy mondás, hogy - "The best" is the enemy of "the good." vagyis sokszor ha a legjobbra törekszünk nem érünk el semmit. A microkernel vs. monolithic kernel kérdésre nem egyértelmű a válasz, ezért itt Linus is és Tanenbaum is tévedett (CyrSyS most itt nem magyarázok :) előnye a gyorsaság, hátránya a nehezebb karbantartás stb. persze mai hardwareszintel inkább a microkernelt választanám, de amikor Linus ezen kellett, hogy döntsön a 386-osok világában ez jó döntés volt, tehát az üzletnek kedvezett. Na de mindegy, nincs olyan dolog, hogy ONE SIZE FEET ALL, tehát alkalmazástól függően kell választ adni, ha Linuxot mint stabil szerver OS-t figyelem akkor a monolit kernel szerintem OK, ha desktop rendszernek figyeljük akkor meg inkább a microkernel lenne optimálisabb... bár ez az én véleményem.
  • BlackRose
    #40
    A Linux szó valójában nem Linus-tól ered, ez tény amit elolvashatsz elég sok helyen, maga a kernel az igen, de a nevet nem ő találta ki, tehát ez tény (ha nem hazudnak az adott források) és tényeken nem szoktak vitatkozni. Ha bizonyítékod van, hogy a "tény" hamis akkor meg nem vitatkozol, hanem bizonyítod... na mindegy. Különben OK, nem gondolom, hogy primitív ember vagy, nem szoktam senkit sem karakterizálni, mindenkinek megvan a saját szabadsága, hogy olyan legyen amilyen, legfőbb ha nem tetszik kerülöd és kész, az ami kiváltotta reakciómat az éppen az volt, hogy gorombán szoltál és nem láttam mivel érdemeltem ezt ki, na ekkor már kevésbé működik az emberben a racionális, hanem inkább felugrik, hogy "na ez meg mit bánt engem, majd megmutatom neki..." és ez emberi tulajdonságunk amit próbálunk de nem mindég tudunk ellenőrizni.
    Na mindegy én nem haragszok és nem gondolom, hogy nem vagyunk jóban, legfejebb nincs semmi kapcsolatunk, de mivel nem tettél nekem semmi rosszat, nem értem miért kellene, hogy gyűlöljelek stb? Na mindegy, ha az érdekel amit leírtál, ajánlom Donald Knuth-ot, a LINUX-al kapcsolatban meg tényleg nagy a választék... de pl. az O'Reilly - Understanding The Linux Kernel második kiadását ajánlom, de persze ez csak jó bevezető a kernelbe. Még egy jóindulatú tanács az lenne, hogy pedagógusként elég sok türelemre van szüksége az embernek.

    Ja és a VB6 on XP-re a válasz a gondolom következő (mivel VB6-al nem foglalkozok, ezért nem tudok neked biztos választ adni):

    1. Ha magát a VB6-ot telepíted akkor valószínűleg a telepítő mediumal van valami baj, mert 2-3 helyen (haveroknál) már telepítettem VB6-ot és ment probléma nélkül.

    2. Ha VB6-ben írt program telepítésével van gond akkor a következő, valami okból nem tud a TEMP könyvtárhoz hozzáférni (ez lehet registry probléma, közelebbről kell megvizsgálni a dolgokat), lehet, hogy nincs a legújabb SP telepítve, de ha adatbázis alkalmazásról van szó, esetenként az MDAC 2.6 okozhat problémát (a 2.7-el minden műxik OK)

    remélem segítségedre voltam, habár most olyan kérdére próbáltam válaszólni amiben nem vagyok mindennapi, ritkán van, hogy az ember fejből tudja a választ minden kérdésre, és ahogyan látod közelről sem gondolom, hogy mindent tudok, mert nem így van. Általában az emberek arról ismernek, hogy serkentem őket amikor csak birom, hogy osztják meg egymásközt a tudást, hogy ne fordítsák egymás ellen azt amit tudnak, hanem egymás munkáját és életét segítség az által, hogy megosszák amit tudnak, és gondolom, ha arogáns "mindenttudó" szupermen lennék akkor ez nem így lenne, sajnos összekevertél éppen azokkal akiket én sem tűrök magam mellett, csak ezt nem szoktam mutatni, általában kerülöm őket, de sohasem kezdeményezem a konfliktus kialakulását, szerencsére a kolegák szokták az ilyen személyeket ellőkni az utamból.
  • CyrSyS
    #39
    Nem tiszta környezeti tudás fogalmát filozófiailag is meglehet közelíteni illetve kommunikációs módszertanilag is. Lényege hogy egy adott témakörhöz előállított kommutatív mondatra adott reagálás mindegyikéhez szakszerü fogalmazást ad az illető amit ha egy intellektuális rátán értékelünk akkor elvileg azt kell kapni hogy bizonyos esetekbe nem lehetséges tiszta elméleti tudásból merített a válaszadás. most én is szakszerüen válaszoltam hogy lásd hogy nem csak a butaság, és a gorombasághoz értek. Ellenben ami még a bajom veled ami nem csak rád vonatkozik hanem még pár emberkére akikkel természetesen nem is vagyok jóba az az hogy te is értesz valamihez egy adott tudományon belül, akkor már azt hiszed mindenhez értesz. Persze te nem így gondolod de egy külsős így látja és ezt nagyon észreveszem. Gorombaságom nem minősithető személyes bemutatkozásnak mint ahogy írtad mert nem kérdeztél vissza hogy ki és mi vagyok és mi okból! NEm közvetlen érdeklődés által leírtál. Tudod ezt velem ugyanigy eljáccották. Rájöttem hogy ez reagálás és emberi kommunikációs mivoltai teszt. Ahogy elnéztem kíváló hozzászolásaid,gondoltam bevetem. Nos e valóban topic off legyen. Amúgy amit még észreveszek hogy ha valaki valamit monnd te azonnal reagálsz rá. Ragáció szavai jelentése környékezi a cáfolást is. Ebből természetesen az következik hogy megakarod magyarázni hogy az nem úgy van. Pl lejjebb olvastam hogy nem Linus-hoz fűződik a linux szó kitalációja. Most mi értelme van azt mondani hogy nem így van, hiszen úgyis megcáfolod vagy elkezdesz vitatkozni ezen. Linux-to egyértelmüen ő találta ki még hozzá a nevéből merítette az ötletet. ugyanugy mint más linux alá írt program nevének megadása is problémát okozott a fejlesztőknek és ezért saját vagy környezetükben élő vagy tartózkodó tárgy kedvenc vagy hozzájuk közel álló valaminek a nevét vagy annak egyfajta módosított változatát adnák a fejlesztett alkalmazás nevének. pl awk-ot 3 fejlesztő készítette és neve a 3 fejlesztő nevének kezdőbetüiről kapta nevét. Vagy a Biff parancs. Vagy a Korn shell David Korn nevéhez fűződik. Ez megmaradt hagyomány aminek első gyakorlati megnyilvánulása Linus által 386-os PC mikroprocesszorra optimizált kernel megírásából alkotott OR nevének elnevezése ---> Linux.
    Igaz a linuxot nem ismerem még haladó szinten de elméletben már olvasgattam róla több dokumentumot. Én OR működésével,Számítógép architektúrák felépítésével,működési elveikkel,megalkotásuk módszereikkel és alkalmazásaikkal foglalkozom emelett Pedagógusnak készülök. (Ezt azért írom le hogy nehogy a végén egy szemét primitiv embernek tarts bár a történtek után jogodba áll ez) Lényeg hogy szeret az asszony :D
    Egyébként ha már te a programozás területén dolgozol akkor 1 kérdést engedj meg nekem hogy windows xp-n miért nem telepíthető a VB 6 ? Setup exe végrehajtása leáll és egy felugró ablakba kiirja a rendszer hogy a setup.exe hibát észlelt és leáll. Oka kéne!
  • Equ
    #38
    "Majd akinek nem követte útmutatásait a kernellel (mikro Vs monolitikus) kapcsolatban és így megszületett a Linux."

    ... az egyszerű drivercseréhez (és oly sok más dolokhoz) szükséges kernel fordítási kényszerével, ami más oprendszereken még egy újraindítást se követel, ha jól van megírva a driver... Hát emiatt fikázta tanenbaum torvalds-t, hogy már 10 éve is elavult volt a kernel architektúrája, a linuxosok azóta is szívják a problémát... :))
  • pemga
    #37
    Ugyanarról a Tanenbaumról beszélsz, akinak anno Linus beszólt? :). Majd akinek nem követte útmutatásait a kernellel (mikro Vs monolitikus) kapcsolatban és így megszületett a Linux. :))
  • BlackRose
    #36
    "If you ask me what time it is, I will tell you how to build a watch." :)
  • BlackRose
    #35
    Na akkor OK, nem fogok neked szólni. Csak engedd meg, hogy most ezt megszegjem először és utoljára.
    Tanenbaum OK, de azt javaslom, hogy rajta kívül ismerj el más szakértőket is, pl. ha a számítógéptudományról van szó akkor javaslom, hogy Donald Knuth és Edgar Dijkstra se essen ki, de még sokan mások. Különben egy valamiben egyetértek veled, ez pedig az, hogy a szimpla egyetemi tanárokat igaz meg kell hallgatni, de nem kötődni ahoz amit mondanak, minnél több forrásból tanul az ember annál jobb. Meg tudom érteni, hogy valami szerinted nem stimmel a hozzászólasaimban, de ez nem jelenti, hogy alapjából így is van, mert másoktól nem kaptam hasonló véleményt (kivéve, hogy sokat dumálok és nem választom szét a szöveget, de ez rendszerint azért van mert sietek és nincs időm rövidíteni amit mondok), de OK mindenkinek megvan a saját véleménye ezért nem is akarom ezt megkérdőjelezni. Viszont egy valamit nem tudok elfogadni, az pedig az, hogy a múltkor olyan gorombán szoltál hozzám, mintha valami megbocsájthatatlan dolgot követtem volna el ellened, na de ez most off topic. Különben azt mondod, hogy nem fejből jön amit írok, hát ezt nem tudom értelmezni, mert ez nem igaz, fejből írok mindent, elméleti tudás ide vagy oda, de legtöbb dolog amiről irok bár ami a szakmát illeti az mély gyökereket vetett a gyakorlatban, ugyanis több mint 12 éve vagyok jelen az IT-ben professzionálissan.
    Mindenesetre becsülöm, hogy nem akarsz velem beszélgetni és nem is fogom ezt a továbbiakban erőltetni, de ha megengeded egy kérdést tennék fel: Mit értesz "nem tiszta" környezet alatt, hogyan képes a tudás tiszta vagy nem tiszta környezetből eredni? Mert ezt tényleg nem értem.
  • CyrSyS
    #34
    Jó akkor egyezünk meg hogy amit én irok ide netalán valamely cikkhez "TE" ne kommnetáld lehetőelg mert te úgyis megmagyarázod. Egyébként Tanenbaum az egyetlen szakértő akit elismerek, és inkább tanulmányozom könyveit minthogy nekem egy szimpla egyetemi tanár magyarázzon. Tudást igencsak becsülöm mindenkiben de te valahogy nem is tudom hogyan szólsz hozzá. Ismerek számos olyan embert aki a kommunikáció mint képességet nem csakhogy magasszinten műveli hanem még fejleszti is (pl pedagógiai kutató,Szónok stb) és hallok komoly szakszavas válaszokat. no most te valahogy rendkívüli módon adod ezt elő ami irritál.A háttér ami nem stimmel hogy ez nem fejből jön ez valami nem tiszta környezetből származik nem elméleti tudásból ered. Már csak azért sem mert csomó hozzászólásodat elemeztettem. A bajom csak ennyi veled. /őszinte voltam/
  • BlackRose
    #33
    Hello, my name is Mickey Mouse...
    and I really don't understand the pain in your ass...

    na tényleg, nem akarok itt kakaskodni, de nem értem mi bajod van velem? Én azért irok itt a fórumokban, meg vitatkozok másokkal, hogy valamit elmondjak azoknak akik esetleg még nem tudják, és, hogy én megtanúljak valamit másoktól amit még nem tudok. Persze ebből a másikból sokkal több van, ugyanis akármennyire is (bár a te hozzáálásod szerint erre következtetek) hihetetlen neked, hogy az ember tanúlhat és akármennyit is tud, valójában nem tud semmit, elég sokat megtanulhat az ember még az ilyenfajta fórumokban is. Ha pedig az én írásom járult hozzá, hogy valakinek valami világossabb legyen akkor annak különössen örülök.
    Tenenbaum... hát mit lehet tenni, ha az ember nem szereti a monolitic kernel-t... különben mivel nem ismerem, nem akarok szakértéséről sem pozitívat sem negatívat mondani, tanuld meg, hogy mindenről van 1000 nézet és, hogy nem létezik olyasmi, hogy abszolút igaz. Amikor ezt elfogadod és ez szerint élsz akkor megérted majd, hogy mennyire buták vagyunk mindannyian, és akkor majd felfogod, hogy éppen ezért nem érzem magam okosnak ŐSZINTÉN.

    Na üdvözlet és sok szerencsét az életben.
  • CyrSyS
    #32
    őszintén te most okosnak érzed magad? vagy most tényleg azt élvezed hogy kiolvasott szakszavakból kiolvasol valamit és azt ide átfogalmazva leirod? Akkor mond hogy tudás gazdag vagy ha legyőzöd az igazi szakértőt Andrew Stuart Tanenbaumt. addig sztem maradj csöndbe.
  • Equ
    #31
    "Magyarán nem linus az aki ezért felelőssé tehető."

    Ugye nem gondolod komolyan, hogy a perek indítása vagy a license díj duplájára emelése nem linus ötlete volt, vagy nem a beleegyezésével történt? (teli van a levlista linussal ahogy magyarázkodik miért tartja ezt szükségesnek, így ez költői kérdés volt)

    Szóval nyugodj bele, linus emelt díjat, linus jegyeztet be és linus perelte be a 90 céget...

    Egyébként meg idézem a cikket: "amely a kifejezés márkanévként való bejegyzését kérte, mégpedig Linus Torvalds, a platform atyjának részére."
  • strogg
    #30
    Javítsatok ki h a tévedek, de linus felkért egy kis vállalkozást, hogy gondozza a linux nevet, és logót.
    Ők emelték a díjat, és ők akarnak bejegyeztetni. Magyarán nem linus az aki ezért felelőssé tehető.

    Bármilyen szervezet is akar márkanevet, vagy jelőlést, vagy hívjátok aminek akarjátok, annak működési költsége van. Pl: még akkor is ha mindenki ingyen dolgozik ott, lévén a bejegyeztetési eljárás is pénzbe kerül. Nem is kevésbe.

    Nem értem a vitát :)
  • h4x0r
    #29
    Hmmm... Nagyon erdekes. Szerintem Linux nem az a kifejezett opensource fan, arra ESR es tarsai vannak. Ok elkultek mar egyszer-ketszer Linust arra a bizonyos melegebb eghajlatra. :)
    De ez csak mellekes.
  • Equ
    #28
    " 200 dollár azért nem olyan nagy ár a használatáért. Nem hiszem, hogy beledöglenek."

    200 dollár egy 1 gépes garázscégnek, egy normális vállalatnak legalább 5.000 dollár, de végülis ez részletkérdés. (egyébként a 90 beperlt cégtől is 5.000 dollárt követel fejenként, mert használni merték a linux nevet)
  • smv
    #27
    És mellesleg arról nem is beszélve, hogy a cégek bevételükhöz képest minimális összeget fizetnek. 200 dollár azért nem olyan nagy ár a használatáért. Nem hiszem, hogy beledöglenek.
  • pemga
    #26
    ha már létezik egy - világszerte ismert - cég, ami az adott országban jelen van, hogy kaphatja meg egy másik cég ugyanezt a nevet?

    Hogy adhatta a Microsoft az oprendszerének a Vista nevet, holott azt szinte minden országban már használta egy-egy cég? Csak :). Pont a Unix-hoz létezik egy site, ahol fotókat gyűjtenek mindenről ami unix. Van ott minden: pelenka, tv-antenna, müzli, és a jó öreg autoalkatrész-kereskedés :).
  • BlackRose
    #25
    Three witches watch three Swatch watches. Which witch watch which Swatch watch?

    Ezt kellene levédeni :)

    Na vicc ide vagy oda, a Linux egy márkanév amely egy OS kernelhez fűződik amelyet OS ként (tévessen) említenek, (az OS neve különben GNU/Linux)... és az egéssz mesét Linus Torvalds indította el, (de a Linux nevet nem ő találta ki, elfelejtettem pontossan, de mintha Linus az OS-t Phreex-nek vagy valami hasonlónak nevezte volna), és ezért erkölcsileg is joga van a Linux márkanév megóvására a mindenféle vacak kódra való ráragasztásának megakadályozására. És miért ne kérne vissza egy picit abból amit ő tett lehetővé? Gondolom, hogy akik tényleg értékelik és tényleg a szabad szoftver hívei azok egyetértenek vele, könnyű volt kapni, millió sor kódot és ingyenes marketinget élvezni, most amikor egy picit vissza kell adni a haszonból akkor Linus egyből fekete lesz. Itt megjegyezném, hogy aprópénzről van szó, azoktól meg akik nem profitra törekszenek nem venne el egy vasat sem ezek ingyenes licenszet kapnának, de a licensz szükséges lenne, tehát nem lehet csak fejből belőnni, hogy most akkor LINUX és azt teszek vele amit akarok, a szabadség nem egyenlő az anarchiával.
  • bokorn
    #24
    OK, sorry, én néztem be
    azért vhol jogosnak érzem hogy féltik a nevüket. gondolj bele ha nekiállnék Mercedes néven motoros tricikliket gyártani...
    az a jogdíj, amit kérnek (pár száz dolcsi évente, de ezt sem kérik mindenkitől), csak arra biztosíték hogy nem használhatja ész nélkül mindenki a Linux nevet
    amúgy épp ennyire tartom nevetségesnek a microsoft paplan esetét, ha már létezik egy - világszerte ismert - cég, ami az adott országban jelen van, hogy kaphatja meg egy másik cég ugyanezt a nevet?
  • FTeR
    #23
    te értetted félre, végig a linux _márkanévről_ beszélt.
    Eddig úgy volt, h örültek ha valaki pozitív viszonylatban szájára vette a nevet, most meg perelgetnek érte, h nem fizetnek érte.
  • FTeR
    #22
    azért vegyük észre a stílus különbséget. jómagam és Black Rose is maximálisan Linus mellett érveltünk, igaz én inkább a helyzet íróniájára próbáltam rávilágítani.
    Nem írtuk ide, h szar a linux és nem hájpoltuk az ms-t.
    Equ meg csak az ellent mondásra próbál rávilágítani.
  • bokorn
    #21
    "régen ingyenes volt, aztán fizetőssé vált majd nemrégiben megduplázódott az ára"

    vmit nagyon félreértettél. a Linux mint rendszer most is ingyenes, épp' töltöm a frissen megjelent Slackware 10.2-t. az, hogy bizonyos cégek pénzért adják, ezzel supportot és egyéb szolgáltatásokat adva mellé, az ő dolguk. ha szükséged van a plusz szolgáltatásokra, fizetsz érte, ha nem kell, használod ingyen.
    az a bizonyos jogdíjfizetés meg megint más téma, nézz utána hogy pontosan miről is volt szó!
  • fonak
    #20
    A UNIX pl. le van védve? Mert pl. nálunk valami autóalkatrész-kereskedő cég használja a nevet:)
  • Fenjoy
    #19
    Igaza van, a baj, ott van hogy későn jött rá, hogy lekéne védeni:) lassan lassan a sok Linuxs legenda szerte foszlik...
  • Nyiri
    #18
    En tobbszor hasznalok Windows-t mint Linuxot de megis azt mondom hogy Linusnak igaza van. Ha mas penzt csinal belole akkor O miert ne tegye? Nem hulye.
  • dnes82
    #17
    Lam, lam, Linuxos hir, es hogy ugranak ra az ablakok fanok :)) (ezekutan ne legyen vita arrol, ha *nix -osok hozzaszolnak a picipuha hirekhez ;) )
  • Equ
    #16
    egyet is értek vele és így is élek. már csak az "így élés" elismerése/felvállalása hiányzik torvaldsból. (bár elismerem, lehet csak hangos követői állítják be világmegváltónak és torvalds saját bevallása szerint is behódolt a kapitalizmusnak)
  • BlackRose
    #15
    van egy amcsi közmundás:

    "if you are not against the system when you're 20, then you don't have a heart... if you are not in (with) the system when you're 30 then you don't have a brain." - tök igaz!
  • Equ
    #14
    "viszont maga a márkanév az nem muszáj, hogy szabad legyen, és még annyira sem muszáj, hogy ingyenes legyen."

    Nem mondtam hogy muszáj. A tény ellenben, hogy régen ingyenes volt, aztán fizetőssé vált majd nemrégiben megduplázódott az ára, majd pedig 90 pert indított linux márkanevet használó cégek ellen. Hogy ezt most a családi állapotával vagy a világnézetével magyarázza valaki az megmondom őszintén hidegen hagy. Kb. azt magyarázod, hogy joga van hozzá, hogy ezt tegye. Tényleg joga van hozzá. Sokaknak pedig joguk van, hogy felforduljon tőle a gyomruk. Százszor egyenesebb mások viselkedése akik nyiltan vállalják, hogy a pénzért dolgoznak és nem a világmegváltásért és egyéb bullshitért, miközben a zsebüket tömik, pereskedek, levédetnek... (én is ezt tenném/teszem! csak közben nem álszenteskedek...)