152
  • Zsoltika 007
    #72
    Fantáziát látnak
    Én csak ezt írtam. Azért én sem azt mondtam hogy mindenre jó lenne mert az nem lenne igaz. De azért nem annyira rossz mint ahogyan azt sokan beállítják.
    Amúgy meg egy ekkora szervezetnek is hosszú idő mire lecseréli minden szoftverét egy másik platformra. Ez nem egyik napról a másikra megy.
  • Equ
    #71
    "Tiszta hülyék ezek a németek amúgy is. Fantáziát látnak a szar linuxban."

    Óvatosan gyerekek, a münchen-es pr rizsa osztásával... Jelenleg ott tartanak, hogy el se tudták kezdeni, évek óta csak pilot projekteket tervezgetnek, az eredeti költségvetés dupláját próbálják kisírni, mert már rég kifottottak az egészből, ezen kívül, ha valaha sikerül átállniuk linuxra, akkor még évekig vmware-ben fognak windowst futtatni, mert a hivatlokban használt szoftverek nagy részére nem találtak linuxos alternativát...

    Egy kis adalék: http://pcforum.hu/hirek/9708/Kesik+Munchen+Linuxra+valtasa.html

    ill.

    http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=29719&count16=1

    "Érdekes lehet nekik mégis jó valamire csak egyeseknek nem... "

    Egyelőre még nekik sem jó az ég világon semmire sem, mert 2 év alatt, egyetlen gépet sem sikerült linuxra migráljanak, annyit szivnak.
  • Equ
    #70
    "De nem akarok belefolyni a dolgokba"

    Fizikus (tanulóként) lehet nem is kéne. Legalábbis nem megpróbálni kioktatni valakit olyan témában amiről gőzöd sincs...

    "De nem akarok belefolyni a dolgokba, csak az átlaguserről volt szó, nem pedig web-service-ről."

    Az az egy a felsorolás közül amiről hallottál már? De teljesen mindegy, mert nálunk az átlaguser is használ web service-t. Habár a szót még sosem hallotta, azt se tudja mi az, csak azt látja, ha megnyomja a nagy gombot az excel táblán, akkor realtime devizaárfolyamokkal átszámítódnak olyan adatok, amelyek nem is az ő gépén vannak, majd magától megformázódik az egész és kimutatás készül belőle a főnökének, amit a szokásos excel funkciókkal még kiegészíthet, vagy tovább számolhat a realtime adatokkal...

    És ez a szép a windowsban, az átlagusernek szinte semmit nem kell értenie hozzá, a hozzáértők viszont olyan dolgokat tudnak megcsinálni vele, amiről más csak álmodhat...

    "Bár azt fenntartom, hogy erre célszoftvert kellene használni."

    Az előbb még adatbázist akartál ráerőltetni nem tárolt és még csak nem is relációs adatokra most már "célszoftvert", gratulálok...
  • Zsoltika 007
    #69
    Tiszta hülyék ezek a németek amúgy is. Fantáziát látnak a szar linuxban. Érdekes lehet nekik mégis jó valamire csak egyeseknek nem...
  • Caro
    #68
    Kösz, de mivel odaírtam, hogy úgyse olvassák el tuti elolvasták volna
  • Zsoltika 007
    #67
    "A szakemberek szerint biztosan lesznek még kisebb-nagyobb problémák, ám bizakodóak. Végülis München mellett több város és intézmény, így például Bécs, a német Szövetségi Információtechnikai Biztonsági Hivatal és a Migrációs Hivatal is a Linux mellett döntött és a példák azt bizonyítják, hogy igenis lehet Linux alapokon megbízható, olcsó számítógépes rendszereket üzemeltetni."

    Lusta embereknek.
  • Caro
    #66
    Egyébként a kapcsolódó cikkek közül is ajánlanám az utolsót, annak is az utolsó bekezdését.
    (a fenébe is úgyis lusta mindenki megnézni ;)
  • Caro
    #65
    Oks, nem olvastam vissza még egyszer a hozzászólásodat, mikor reagáltam rá, ez az én bűnöm.
    De egyébként buktad, mert fizikusnak készülök, nem "fafejű infósnak".(mielőtt sértésnek venné bárki is, azért régebben én is az voltam ;))
    De nem akarok belefolyni a dolgokba, csak az átlaguserről volt szó, nem pedig web-service-ről. Bár azt fenntartom, hogy erre célszoftvert kellene használni.
  • h4x0r
    #64
    Nocsak TanarUr. :)

    "Tényleg? Sajnos az általam felsorolt technológiákat majd csak az egyetemen fogod tanulni, ha eljutsz oda, addig meg hidd el nekem, hogy egy adsi, wmi, web service dolgoknak halvány köze sincs az adatbáziskezeléshez, az excelbe importálandó adatok nem adatbázisból jönnek, hanem realtime keletkeznek..."

    Heh, jo vicc. Ilyet nem igazan tanitanak. Legalabbis nalunk. De biztos az egyetem gagyi.

    Viszont illemtan-oran tanitottak meg altalanosban, hogy nem illik szemelyeskedni, meg ha igazad van, akkor sem.
  • Equ
    #63
    megszólalt a linux guru, lássuk a szakmai kvatilásokat...

    "szóval te makróztatod a szövegszerkesztőt."

    Ha majd elvégezted az általános iskolát avagy a gyorstalpaló ECDL tanfolyamot, majd rájössz, hogy amikor azt mondja valaki "a user csak megnyomja a nagy piros gombot az exel tábla szélén" az nem szövegszerkesztő makrózását jelenti...

    "mert valószínűleg egyáltalán nem hatékonyan csinálod meg a dolgot. "

    A fentiek fényében én látatlanban kijelentem, hogy nem szeretném úgy csinálni, ahogy a te kis fejedben elképzeled az informatika hatékony működését...

    "Szerintem jobb lenne, ha tanulnál egy kis adatbázis-kezelést, mert azzal kellene megcsinálni, ami ott makróval van."

    Tényleg? Sajnos az általam felsorolt technológiákat majd csak az egyetemen fogod tanulni, ha eljutsz oda, addig meg hidd el nekem, hogy egy adsi, wmi, web service dolgoknak halvány köze sincs az adatbáziskezeléshez, az excelbe importálandó adatok nem adatbázisból jönnek, hanem realtime keletkeznek...

    Na ülj vissza a vonalas füzet elé és írd meg a leckédet, ha majd 1-2 évtized szakmai tapasztalattal rendelkezel nagyvállalati hálózatok és információs rendszerek üzemeltetésében, akkor vitázhatunk...
  • mrzool
    #62
    "3)mrzool: az CYMK."

    Rosszul tudod. Bár igazából tökmindegy, ezen nem fogok összeveszni senkivel.

  • h4x0r
    #61
    Igen, es pont egy Windowsos topicban volt szo arrol, hogy a Linuxosok huzzanak a Windowsos topicokrol. Ezzel szemben Windowsosok irnak a legtobbet ide. Nem mintha gond lenne, a normalis vita mindig jo.

    FTeR: En is elnek egy peldaval (az autos pelda nyoman):
    Ket fele gep van (durvan):
    1. Megveszed az alkatreszeket, es osszerakod te magad. Erdened kell hozza: tudnod kell, hogy milyen alaplapot, procit, videokartyat, stb.-t kell venned. Otthon az alkatreszekbol ossze kell tudnod allitani. Ha keszen van, akkor minden oke, ott a geped, azt csinalsz vele, amit akarsz. Ra fog menni jo sok idod, de az eredmeny egy olyan gep, amilyen neked kell (ha ertesz hozza).
    2. Megveszed a komplett gepet. Kapsz egy olyan konfigot, ami nagyjabol meg fog felelni a celjaidnak, de "zart" lesz: ha kinyitod, oda a garancia. De egy-ket ora alatt elintezheto az egesz.

    Equ: Lehet, hogy te, mint grafikus igenyled a kepszerkesztodtol azokat a funkciokat, amik gimpben meg csak 10 ev mulva lesznek meg, de az emberek zome nem. Ezert arra kene az atlagfelhasznalot buzditani, hogy toltson le gimppet, ahelyett, hogy lopna a Photoshoppot. Hacsak nem grafikus akar lenni. Mert akkor kell az a tanulashoz.
    Itt is igaz a 80/20-as szabaly: az emberek 80%-a a funkciok 20%-at sem hasznalja ki. Igaz ez pl. szovegszerkesztokre is: OO.org lehet, hogy kevesebbet tud, mint az MS Word, de meg ez is sok a felhasznalok zomenek. Gizike talan meg az sem tunne fel, hogy OO van elotte, nem Word.
    Mellesleg OO.org tud alapbol pdf-be exportalni, ezt hianyoltam a Wordbol, amikor valtottam, de ez senkit sem erdekel.
  • Caro
    #60
    Namost :)
    1)Én fix.tv-n már láttam OS X-et PC-n futni. Azt mondják boot managerrel még nem megy, de külön vinyóról tud bootolni.
    2)Ez most hosszú lesz. ;)
    Nemrégiben kellett gépet telepítenem, meg emellett ki is pucoltam picikét. Csak a procihűtő ventit elfelejtettem visszadugni.(1000-es P3) Linux telepítés(debian 3.1 sarge), desktop beállítással lehúzza a netről a csomagokat(1.5 óra). Végez, linux működik. WinME telepítés. Format. Elmentem vacsizni, visszaérek, azt írja bedöglött a vinya.(ekkor vettem észre a hiányzó prociventit, akkor raktam vissza) Onnan kezdve tényleg bedöglött, valami bootsector hibája lett, és mikor linux installal vissza akartam rakni a grub-ot, nem látta a win partíciót. Kértem egy shellt, bemountoltam a linux partíciót chrootoltam bele, lefuttattam a lilo-t egy -P fix paraméteretzéssel, és utána ismét szeretik egymást.
    Mindent linuxon csinálok, windows egyedül játékra van. És minden műkszik is. Olyanokat megcsinálok vele, egyszerű winuserek nem is álmodnának róla.(Bár win alatt is meg lehetne csinálni ;)).
    A lényeg: linuxot felrakom passzív hűtéssel másfél óra letöltés aztán kitömörítés, és nem fagy meg a rendszer. Windowsnál meg egy formázás annyira megterhelő, hogy kifagyasztja a hűtés nélküli procit.
    Következtetés: Az open-source szoftverek mindig is jobbak lesznek(hatékonyság). Egy fejlesztő nem hagyhat a kódban tróger részleteket, mert bárki más megnézheti, és kérdőre vonhatja az ő programozói tudását. Emellett mindenki tudja, hogy mit csinál a gépe(helyesebben tudja, hogy mit nem csinál, nem jelenti le, hogy milyen zenét allgatok, stb...).
    3)mrzool: az CYMK.
    4)Equ: aha. persze. szóval te makróztatod a szövegszerkesztőt. A parasztvakítást hagyd meg másnak. Ha meg tényleg azt csinálod, akkor meg sajnállak, mert valószínűleg egyáltalán nem hatékonyan csinálod meg a dolgot. Szerintem jobb lenne, ha tanulnál egy kis adatbázis-kezelést, mert azzal kellene megcsinálni, ami ott makróval van.
  • kbupdate
    #59
    :D Én is 5 évet jósolok a Linuxnak, aztán kipusztúl:D

    Nem bírtam kihagyni:D
  • kbupdate
    #58
    Minden MS, Windows, Linux topicban ez megy...
    eh
  • janyikzs
    #57
    Az igaz, hogy most MAC-en megy, de ha jól alakulnak a dolgok, és az új x86-os procival szerelt MAC-ek elterjednek, az OS esetleg képes lehet idővel más x86-on is produkálni. Remélem, már csak a 3. résztvevő miatt.
  • dnes82
    #56
    Akkor mondok mast, bar mar kihalt: OS/2.
  • smv
    #55
    De az tudtommal csak mac-en megy, ergo máris visszaesett a népszerűségi indexe, hisz PC-t jóval többen ahsználnak home júzer szinten. Vagy tévedek?
  • dnes82
    #54
    Erre van egy regen osszedobott Unix. MacOS a neve :)
  • dnes82
    #53
    Ez valoban "UFF".
  • Equ
    #52
    "Már tíz éve hallom minden évben, hogy 'a következő év a linux éve lesz'"

    Bizony-bizony. Egészen pontosan 1999-ben kiáltották ki a 2000-es évet a "linux évének".
    Ill. azóta is szinte minden évben kikáltják a következő évre...
  • Equ
    #51
    "Persze én is egyetértek veled, hogy még nem egy photoshop, de csak idő kérdése a dolog. Pár verzióváltás és megoldódik a kérdés. "

    Ezt ugye nem gondolod komolyan... Mire a gimp pár verziót vált és elér olyan funkciókat amik photoshopban 10 éve elérhetőek, addigra a photoshop már fényévekre lesz. De mint mondtam, akinek elég a linux, a gimp stb-stb, az használja boldogan. Csak ne akarja elhitetni azokkal akiknek nem elég, hogy jó lesz neki a linux... (trabant esete)

    "Akkor most nézzük az ár/érték arányt a photoshop és gimp nem versenyében. "

    Lásd trabant esete, nem tud vele versenyezni ezen a téren az M5-ös BMW, és? Akinek elég az használja...

    "Szövegszerkesztő téren, pedig ha az userek 90% -áról beszélsz, akkor az is jusson eszedbe, hogy az userek 90%-a qvára nem fogja scriptelni magának a szövegszerkesztőt"

    Ők nem is. Nálunk az informatikusok írják a scripteket, makrókat a user csak megnyomja a nagy piros gombot az exel tábla szélén és történik a varázslat. (mögötte ADSI, WMI, COM objetumok-ok, web service-ek stb-stb)
    Így bizony esélyük nem lenne a usereknek a normális munkavégzésre, hiába maguk nem írnak scripteket, a tudtukon kívül de 100%-osan kihasználják az office 2003 tudását...

    "Viszont abban igazad van, hogy a felhasználókat az nem érdekli, hogy valami miért nem megy, a lényeg, hogy menjen. De erről a programozók is tehetnek."

    És? Akkor most térjünk át linuxra és veszítsünk milliókat, mert nem tudnak normálisan dolgozni a userek?
  • smv
    #50
    Vérprofi ősfelhasználüknak (akik tényleg 1-1 szakmában dolgoznak) meg van mindegyik szakmábanak a saját favorit programja, ezektől nem is lehet őket elszakítani. Mint a CorelDraw, PS, stb. De átlag júzernek tökéletesen elég amit nyújt alapból.

    Mellesleg a hatalmat szerintem se veszi át sose, de ezt már többször mondtam. Én csak arra vágyom, hogy verseny alakuljon ki. Sőtt, annak drukkolok, hogy egy harmadik nagy rendszer is jelenjen meg win és lin mellett, így tényleg nagy csatákat láthatnánk. És ez az usereknek csak jó lenne...
  • Alfa Of NS
    #49
    "Ha ez mind megvalósulna, amit alant leírtál, akkor kapnánk egy másik windózt, amit Linuxnak hívnak."

    Csak a sajat technologiajat hasznalna es az tenyleg hasznalhato lenne sok felhasznalo szamara. Abban kell gondokodni, hogy a legtobb usernek primitiv modon hasznalhato oprendszere van szuksege.
  • mrzool
    #48
    Mielőtt vki belekötne, ofcoz elgépeltem, és helyesen: CMYK
  • mrzool
    #47
    "Azért a gimp ahhoz képest sokmindent tud."

    Tud már CMKY-ra bontást? Érdekes, mikor én photoshopot használtam az elmúlt két évben, szinte csak erre volt szükségem. Dögöljek meg, hogy néha nyomdába kell leadni egy-egy tervet, ugye...? A többire inkább nem is reagálnék...

    SMV, a te korodban én is nagy linux-hívő voltam. Aztán felnőttem és kinyílt a szemem. Pont.

    Már tíz éve hallom minden évben, hogy 'a következő év a linux éve lesz' meg 'x éven belül a linux átveszi a hatalmat'. Megtörtént? Nem. Meg fog? Valszeg soha.
  • smv
    #46
    Alfa Of NS : A használatához nem is kell. Alaptelepített uhu kezelőfelülete nem sokban különbözik a wintől. Ikonok, kattintás, X-ecske is lehet, a jobb sarokban, még a kinézetét is áthúzhatom xp-sre. Egy dupla kattintáshoz nem kell mérnöki diploma...

    "Epp ez az egyik gond, gyakorlatilag linux szakertokon kivul mindenki elveszik a disztribek kozott. Nincs meg az egysege"

    Miért baj az, ha van választásod? A probléma nem ott van, hogy sok disztrib van, és mind másra van kihegyezve, hanem, hogy akiszeretne megtanulni linuxolni, az nincs megfelelően tájékoztatva (ha csak nincs linuxos ismije), hogy ő mit használjon. Ami viszont hiányosság az összes disztrib között a 100%-os kompatibilitás.

    Equ: Akkor most nézzük az ár/érték arányt a photoshop és gimp nem versenyében. Gimp = ingyen, photoshop = sok sok pénzért. Azért a gimp ahhoz képest sokmindent tud. Persze én is egyetértek veled, hogy még nem egy photoshop, de csak idő kérdése a dolog. Pár verzióváltás és megoldódik a kérdés. Szövegszerkesztő téren, pedig ha az userek 90% -áról beszélsz, akkor az is jusson eszedbe, hogy az userek 90%-a qvára nem fogja scriptelni magának a szövegszerkesztőt, extra fícsöröket sem használja, hanem minő meglepő, szövegeket szerkeszt benne, és nyomtat. Ehhez képest az openofice jóval többet tud. (És tudom az openofice létezik windowsra is, de tudtommal most a linuxról van szó, és a linux alatt is elérhető. Pont mint FF, vagy Opera.)

    Amiben a linux ismét csak kevesebbet nyújt, az a játékok. Majd lesz változás ezen a téren is. Én személy szerint nem játszani használom a gépem (nagyon ritkán játszok 1 kis starcraftot), így nem ejt kétségbe a dolog, hogy ott kevesebb játék érhető el.

    Viszont abban igazad van, hogy a felhasználókat az nem érdekli, hogy valami miért nem megy, a lényeg, hogy menjen. De erről a programozók is tehetnek.
  • dnes82
    #45
    Jogos; ennek nem is allitottam az ellenkezojet.
  • Axon
    #44
    UFF!
  • Alfa Of NS
    #43
    "A linuxosok azert linuxosok, mert szeretnek fejleszteni, es alapvetoen lustak."

    De valamelyest hasonlo a helyzet a felhasznalok igen donto tobbsegevel is. Nem szeret/nem akar fejlesztgetni es nem akar mernoki diplomat az oprendszer hasznalatahoz.
  • Axon
    #42
    Te még mindig csak win-ben tudsz gondolkodni. Ha ez mind megvalósulna, amit alant leírtál, akkor kapnánk egy másik windózt, amit Linuxnak hívnak.
  • Equ
    #41
    "A profi tervezoprogramok kivetelevel mindenre letezik GNU program. Meghozza mindenre jol mukodo, letisztult GNU program letezik.. "

    Ja igen, nem véletlen halt meg annyi grafikus nevetőgörcsben, mikor a linuxosok előadták, hogy gimp olyan mint a photoshop...
    De persze ezt az összes programra előadjátok, aki ért hozzá az meg csak nevet. A windowsos programok linuxos megfelelői az esetek 99%-ban annyira vannak egy szinten tudásban, mint a gimp meg a photoshop, de a legtöbb még annyira se. Hogy NEKED az elég, az engem - és a világ 90%-át hidegen hagyja. Van akinek a trabant is elég, sőt meg van róla győződve, hogy az milyen jó és semmi pénzért nem cserélné le. Egészségére.

    ""Hibasan megnyilo doksikrol" meg ne beszeljunk, mivel azert mindketten tudjuk, hogy ki a felelos."

    Igen, a hibásan működő program írója. De hagy kérdezzek valamit. Mi a francért érdekelne engem - és a világ 90%-át - hogy miért nem használható egy rendszer, miért nyílnak rosszul meg a doksik, miért kell percekig konvertálni egy párszáz oldalas kis dokumentumot, miért hiányoznak alapvető dolgok programokból, miért nem felhasználóbarát, miért nincsenek használható programok bizonyos feladatokra? Szarok rá. Nem fogom azért szivatni magam vagy a cégem, mert egyesek irigyek vagy ferde igazságérzetük van. Azt használom amivel mégtöbb pénzt tudok keresni, ez pedig a windows...
  • janyikzs
    #40
    A linuxnál maradva tényleg nem rossz, nem árthat a növekedése, ez csak a MS-tot sarkalja jobb OS kiadására, csak a versenyhelyzetnek tesz jót.
    Nekem mindkét OS fent van a gépemen, amire szeretném, mindkettőt tudom használni, bár (a játékon kívül) minkettőt tudom a másikkal pótolni.
    Csak egy dologra kérek mindenkit, ne hozza fel azt a linux mellé érvnek, hogy alapból szöbegszerkesztő meg képszerkesztő, meg ilyen-olyan dolgok vannak hozzá ingyenesen. A win-nél is ugyanez a helyzet, az Openoffice is létezik ingyenes rá, mint megannyi más szövegszerkesztő, és képszerkesztővel is Dunát lehetne rekeszteni, amik ugyanígy ingyenesek. de ha alapból benne lennének az Op. rendszerben, akkor ezért is beperelnék őket. Nem véletlenül a xp 1 cd-s, a SuSe linux pedig 5 cd-s, ezt ne feledjük!
  • dnes82
    #39
    Hmm.. A linuxosok azert linuxosok, mert szeretnek fejleszteni, es alapvetoen lustak. Nincs kedvuk megismerni az ablakok rejtelmeit, inkabb hasznalnak egy egyszeru atlathato, jol dokumentalt rendszert. A lustasagbol viszont adodik, hogy nem torekednek a csinos grafikus alkalmazasokra, illetve arra sem, hogy a felhasznalo szamara egyszeruen atlathato legyen az egesz. Azt mondjak, minden le van dokumentalva, ha gondod van, csinald meg... es nagyon igazuk van. Velemenyem szerint sokan csak azert szajkozzak, hogy bonyolult, mert sohasem tanultak informatikat, pusztan szot, excelt, hatalompontot.
  • FTeR
    #38
  • FTeR
    #37
    ez így nem igaz. winnél is adott a lehetőség ha nagyon akarod. ha nem a default telepítőt használod, akkor akár saját telepítőt is összeállíthatsz (van rá m$ sw) és csak azt rkja fel amit te akasz (a függési viszonyokat figyelembe véve). a kezelő felületre sem kötelező az explorert (nem IE) használni, neten lehet találni mást is. természetesen nem olyan mennyiségben mint linuxnál.
  • dnes82
    #36
    Ez nagyon jo peldabeszed volt. Frappans, talalo.
  • Alfa Of NS
    #35
    "Eppen azert van sokfele disztribucio, mert a dolog ugy mukodik, hogy aki akar osszepakol maganak egyet, es ha gondolja feltolti, mint egy disztribuciot."

    Epp ez az egyik gond, gyakorlatilag linux szakertokon kivul mindenki elveszik a disztribek kozott. Nincs meg az egysege (gyk: nem a kernelrol beszelek). Sokkal eselyesebb lenne a Linux, ha egy disztribucio lenne elterjedve a nagyvilagban, a tobbi maradna adott feladatra (szerver stb), ahol ugyis szakertok buheraljak. Es ez az egy disztribucio lenne nagymertekben konfiguralhato, de nem config fajlok buheralasaval, hanem gyakorlatilag gombnyomasra cserelned rajta a szoftvert, mint kvazi a winnel. De a lenyeg az lenne, hogy egy disztribucio lenne elterjedve es alaposan megtamogatva.
  • smv
    #34
    ""És bárki leülhet csinálni magnak saját disztribet"

    Igaz, elvegre akar barki irhat maganak sajat oprendszert. Egyszeru ez. "

    De legalább a lehetőség adott. Windowsba bőven nem...
  • FTeR
    #33
    attól, h értek hozzá, még mindig nehéz(kes) marad a használata.