5177
\"A repülés: álmunk, szerelmünk, életünk, emlékünk.\"


\"Mindannyiunk




Vitorlázó repüléssel foglalkozó oldalak:


Vitorlázórepülés.hu | Magyar Vitorlázórepülő Szövetség (MVSZ) | Magyar Repülő Szövetség (MRSZ) | Vitorlázórepülés.lap.hu


Hungarian Gliders | Horváth Balázs honlapja | SailPlaneDirectory | AIRLINERS.NET képek: Glider | Gliding Videos | OLC




A Condor-ról is itt társalgunk.




Közlemény!


A Hungarian Team Magyarország scenery-t készít a Condorhoz. A fejlesztést végigkövethetitek a hivatalos fórumon.
  • Clidey
    #5017
    Itt valami titok lappang, immáron hosszú évek óta, én mondom...! :)

    És még egy adalék:
    Mikor 2000-2002 környékén megjött az SGD a nagyjavításból az új szárnyakkal, a cseh ember annak rendje s módja szerint beleragasztotta a korlátozásos matricát is. Ez általában a kabinplexi tetején a függönytől kicsit lejjebb volt ennek viszont bal oldalt a vészledobó környékén található. Nos, azt nem tudni fordítási hiba-e vagy tényleg igaz (azóta se derült ki számomra) de bele van írva hogy dobott orsót is lehet végrehajtani - holott ugye egy Z-142-vel elvileg nem lehet...
    A hatósági berepülésre kijött K. Palibácsi is kiszúrta eme kis nüanszot (gondolom :D), mert berepülés címszóval szinte csakis és kizárólag vizszintes ill. függőleges dobott orsókat gyártott. :D
    Nnna, ekkor öregedett vagy 20 évet a gép gazdája, aki a földön állva figyelte a műveletet, s vihartempóban beragasztásra került a műszerfalra egy korlátozó vérvörös színű matrica, miszerint "Műrepülés és szándékos dugóhúzó végrehajtása tilos, repülés csak normál "N" kategóriában engedélyezett"
    Azóta nemhogy műrepülés, de 2G-nél nagyobb terhelés nem is érte a gépet, AMU-1 meg új szárnyak ide vagy oda.
    :)))))

    Ui.: Egyébként volt olyan szerencsém, hogy alkalmam volt több ízben is repülni ezzel a géppel - és hát valami félelmetesen szuper! Mind motorikusan mint állapotra. Gyakorlatilag mint egy szalon állapotú Mercedes. :)
  • Baluxx
    #5016
    Na ebben nem tudok allast foglalni szor, de teny, amikor tavaly vizsgaztam Laci bacsinal 142-esbol, akkor elotte kunyeraltam egy 142 legiuzemet Budaorsrol (mivel a tobbiek mar boszen tanultak, es vizsgaidoszak elott bajos lett volna masolgatni ossze-vissza, igy tanult kollegam, N.Z. unszolasara megkerestem a Pinke Sanyi ba'-t Budaorson, o meg eliranyitott a Matuz Pista bacsihoz) es annak az elso oldalan volt egy ilyen bulletin lista (igaz nem teljes).
    A listaban azok a bulletinek voltak, amik a legiuzemeltetesre vannak hatassal - vitorlazo vontatasa, murepulesnel kompresszor hasznalat, dugoban szandekos teljesitmeny-adas megtiltasa, gepbol valo kiugras szabalyai, keverek-vezerles beallitasa, fordulatszammero szinezese, stb. Eeesss: Idezet szo szerint: "Repulogep uzemeltetesi korlatozas - a repulogep 3600 oras elettartamaban murepulesi vagy vegyes kategoriaban max. 190 orat uzemelhet".
    Na most aztat nem tudom, hogy az MRSZ uzemeltetesu 142-esekre ez hogy vonatkozik, ha mint mondtad, a hatosag azt mondta, fityisz.

    Erdekes...
  • Clidey
    #5015
    Ez így nagy majdnem igaz amit mondasz, de én úgy tudom a történetet, hogy amikor az a bizonyos 142 elhagyta a szárnyait Csehországban, akkor azonnali hatállyal le lettek állítva a gépek az egész világon. Majd az eset kivizsgálása után a gyár kiadott egy bulletint, miszerint csakis főtartóvasalás-erősítés után repülhetnek újra a 142-esek. Ezt persze csak a gyárban csinálhatták meg sehol máshol. Állítólag Nyíregyen is csináltak egyet, de azt a gyár nem fogadta el (ennek a gépnek nem tudom mi lett végülis a sorsa - az is lehet hogy csak urban legend). Szóval ekkor indultak meg a karavánok a világ minden tájáról Otrokovice felé.

    Ami nem gyűrűzött be hozzánk (értsd: a magyar hatóság nem adta tovább a magyarországi üzemeltetők felé, nem is fogadta el) az az, hogy ama bizonyos bulletin azt is tartalmazta hogy ezen vasaláscsere után a maradék műrepidőt még ki lehetett volna repülni a gépekből, utána viszont már csak a komplett szárnyak lecserélése és AMU-1 beépítése után lehet ismét műrepülni az adott géppel. Akkor viszont 5500 órát, ahogy mondod te is.
    Ezzel szemben nálunk azt mondta a hatóság, hogy ha megvan a vasalás-csere, akkor is csak normál kategóriában repülhet a gép, a benne levő maradék műrepidő meg mehet a levesbe. :(
    Tehát tudtommal Magyarországon jogilag egyesegyedül a SGD műrepülhet az új szárnyaival.
  • Baluxx
    #5014
    Telleg lhmc, Rudirol mit tudsz?
  • Baluxx
    #5013
    Ejha, hogy felelenkult a forum:) Helyes.

    Szatyi, te meg told fel majd a keped msn-re, mert lehet, hogy kollegak lettunk, de meg mindig alig talallak meg... :) Nem bujhatsz el a sok sor elol:D Ami amugy pofatlanul draga a C7-ben, de ez mellekes. Majd szeptemberben hozok egy rekesszel, jau?:D
    Es tudod, milyen alarc? Sz... alarc

    lhmc: szeptember-oktobertol lesz ejszakaizas, (augusztus vegen, szeptember elejen nyari tabor II. van) szerintem akkor terjetek vissza a temara. (Bocs, hogy en valaszolok Szatyi helyett, de o csak delutan lesz itt szerintem.:) )

    Clidey: ha jol tevedek, a cseh "fenyestekintetu legugyi hatosag" (na kitol ideztem?:D - Szatyi tudja:D) 2000-ben kiadott egy bulletint, hogy a 142-es osszelettartamat 3600 orara korlatozzak, es ebbol murepulesi, vagy vegyes kategoriaban max. 190 orat uzemelhet.
    Szarnycsere, meg AMU-1 eseten mar mas a leanyzo fekvese, mert ott mar felmegy az elettartam valami 5500 orara. A Golf-November valoban nem szarnycseres, de ha van meg benne murep. ido, akkor miert ne? :)

    Ja, Szatyi ne nyuld le a dumamat, hogy "amig van nyomas a centroplanban, miert ne" mert ezt en szoktam mondani, szor.
    (Flecsrol nem is beszelve:))
  • Clidey
    #5012
    Én se értek lévén nincs barna szakszóm, de az adott bulletinekkel tisztába vagyok mivelhogy repülöm a típust.
    A 'vígan műrepülés'-t nem szószerint értettem, hanem hogy egyáltalán mertek vele műrepülni. :) És a 'merés'-t sem rossz értelemben értem hisz a repülő tuti alkalmas rá, sőőőt... csak van annyi vér a pucátokba hogy szartok az itthoni begyöpösödött irodista bürokráciára. :)

    Btw mostanság három haverról is tudok aki hozzátok jár Trénerezni...irigylem is őket rendesen! Majd talán egyszer én is...
  • lhmc
    #5011
    Hali!

    Azta de rég pofátlankodtam erre felé!
    De most gondoltam beböfögök pár sort.
    Miskolc, meg nyíregy között most van forgalom rendesen, levegőben és földön egyaránt. Brian-nak már nem az első nyíregyi leszállása a mostani.
    Jómagam is megyek a hétvégén LHNY-re, mert az lesz az utolsó oktatós (motoros PPL) útvonalam, majd még aznap egyedül mégegyszer menni fogok. Aztán köv hétvégén hatósági vizsga, ha ők is úgy akarják. :P

    Soaringpilot!
    Van pár srác akiknek van NVFR jogosításuk, és gyakorlat képpen szoktunk átjárni C-152-vel éjszakaizni, de ezt akkor érdemes, mikor a fősulisok is nyomják az éjszakait. Nincs infód véletlenül, hogy ez mikor fog történni?

    Üdv.: Sz.T.
  • Soaringpilot
    #5010
    Én ehhez nem értek, nekem egy itteni oktató mondta:) Az viszont túlzás hogy vígan műrepülünk a Novemberrel, nagyon ritkán szokott a normálistól eltérő üzemmódban repülni:) Egyébként is, amíg a centroplánban van nyomás, addig nincs gond:DDD Ezt a legutolsó mondatot nehogy komolyan vedd:D
  • Clidey
    #5009
    Na hát ez az! Ez nekem a rohadt furcsa! Ugyanis habár a gyári bulletin szerint azokkal a gépekkel, amelyeken elvégezték a főtartó-vasalás megerősítését (figyelem: nem szárnycsere!) ki lehet még belőlük műrepülni a még bennük maradt pártíz órát, azonban ez Magyarországon NEM érvényes, a hatóság ezt a bulletint nem "gyűrűztette be" hozzánk!
    Itthon egyetlen esetben lehet Z-142-vel szabályosan és hivatalosan műrepülni: ha vesz rá a gazdája két vadiúj(!) gyár által átkonstruált/megerősített vasalású szárnyat és az ülés alá berakat egy AMU-1 adatrögzítőt! Ilyen gép pedig tudtommal itthon egyetlen egy darab van itt nálunk LHDK-n az SGD.
    Tehát ti vígan műreptek az SGN-el, pedig igencsak tilos volna... Ezt nemértem én igazán, hogy ilyenkor ki követ el szabálytalanságot? Az országban tucatjával találhatók még 142-esek bennük ragadt műrep-idővel, de a hatóság mindegyiket leállíttatta egytől-egyig...csakis főtartóvasalás csere után repülhettek újra, akkor is csak talpon. Szóval nem vágom én ezt...de örülök a szerencséteknek, használjátok ki, míg arra nem jár egy hatósági ember akinek szemet szúr! ;)
  • Soaringpilot
    #5008
    Brian!

    Elképzelhető, hogy a hét közepe felé megyünk LHMC-re touch and go-zni:) Jó sokan, kb az egész évfolyam, kivéve egy-két embert. Még nem tudom melyik géppel megyek, mindig aznap reggel dől el, most is az utóbbi 3 útvonalamat 3 különböző géppel repültem:D Szóval touch and go, jön a gép vissza LHNY-re, növendékcsere, és megy is vissza, úgyhogy aznap jó sok forgalmatok lesz:)
  • Soaringpilot
    #5007
    Igen, a Golf November, amely úgy tudom, itthon az egyetlen hivatalosan is műrepülhető 142-es (lehet hogy van több is, de ez biztosan az). Ezt viszont ritkán használják ki, ugyanis tudtommal kevés műrep idő maradt benne. A lajstromjele is arra utal, hogy az itteni flottában ez a legfiatalabb gép. Egyszer amúgy repültem vele mint utas, de kiképzésben még sajnos nem volt alkalmam kipróbálni. Remélem mihamarabb eljön ez is:)
  • Clidey
    #5006
    Kikérem magamnak én állandóan itt vagyok - mégha rídonliba is... :)
    Úgyhallottam ezek közül valamelyik(ek)kel lehet akrobáciázni is...erről van valami infód?

    Na jah, a Zlin az Zlin, élvezet vele minden pillanat repülés! ;)
  • Soaringpilot
    #5005
    Clidey!
    Mondom állandó jelleggel:DDD
    Az itteni 5 142-es közül eddig hárommal volt szerencsém repülni, legtöbbet a Fox Yankee-vel (ezzel is repültem ki egyedül), valamint a Fok Kiloval és a Fox Oscarral. Eddig az Oscar jön be a legjobban, a Kilo húz balra, a Yankee-nek meg recseg a rádiója:D Nem mintha nem lenne élvezetes bármelyikkel repülni:DD Eddig olyan 25-26 óránál tartok:)

    Brian!
    Mikor szálltál te itten le?:) Én hétvégén nem vagyok itt. Tel. számot majd msn-en:)
  • Brian89
    #5004
    Szatyikám!
    Számod megadhatnád:) direkt leszálltam a Cobrával nyíregyen h dumáljunk aztán ott se vagy:D...
  • Clidey
    #5003
    "Szóval hamarosan állandó jelleggel egy motoros pilóta is látogatni fogja a fórumot:D"

    Az eddig is látogatta...

    Melyik 142-vel tolod?
  • Soaringpilot
    #5002
    Értelmeset??? Arra ne engem kérj meg:DDD

    Vadkeleten zajlik az élet, nyomjuk 142-essel az útvonalakat:D Még egy hét van a táborból, de sajnos a szakszó nem fog beleférni a végére, pedig direkt egy héttel tovább tartjuk a tábort mint eredtileg terveztük:S Viszont augusztus utolsó hetétől folytatjuk onnan ahol abbahagyjuk majd pénteken:) Szóval hamarosan állandó jelleggel egy motoros pilóta is látogatni fogja a fórumot:D Addig is jó repülést mindenkinek!

    Üdv.: Szatyiiiii::D
  • Baluxx
    #5001
    Koszi. Kicsit bele kene huznom. Meg talan a szezon vegere osszejon a tav. Ket opcio van, vagy Per-Beled, vagy Per-Moha-rakodo. Majd meglassuk.

    Latom leultunk. Mindenki repul, vagy miaszosz? Hun van a regi hangulat? He? :)

    Szatyiiiii irja be valami ertelmeset! :D
  • Brian89
    #5000
    gratulálok!
  • Baluxx
    #4999
    Gyerekek. Nagyon durva dolog tortent velem folyo ev julius 12-en.

    Ugyanis leotoraztam 5 ora 5 perccel.

    Ugy elvertek, mint a repat. Szoval nagyon. Igaz, nem csorlesbol Gobeval, hanem csorlesbol Ka-7-el, de igy is valami. Nekem legalabbis.

    :)
  • Brian89
    #4998
    azt hittem ennél azért jobban fog tetszeni Nektek:(...
  • Brian89
    #4997
    Red Arrows - The Condor Movie

    http://www.youtube.com/watch?v=kyQQpqET_yA

    bocsi, nem cifrázom a linket az index fórummotorja már ígyis felbosszantott...

    Laci
  • Siraly72
    #4996
    http://picasaweb.google.hu/szucsi2003/MalevDunakupa2009#5353175218160825826
  • Brian89
    #4995
    És az őrült condoros újra lecsap :)))

    Ezúttal a Red Arrows került sorra.
    Egyelőre csak egy előzetes, a nagy videóhoz még keresem a megfelelő zenét, de szerintem ez épp elég ütősre sikeredett:)

    http://www.youtube.com/watch?v=5F8KLSDwUT8

    ( vagy akit érdekel jobb minőségben:
    http://laci.eqmontoya.hu/condor/Red_Arrows_Trailer.wmv )

    Laci
  • Soaringpilot
    #4994
    Akkor nem ebbe a topikba írt volna:D
  • gliderpilot
    #4993
    I/A orvosit is kérdezhetett volna...:) Grat a kígyóhoz!
  • Soaringpilot
    #4992
    Hali!
    Inkább msn-en:) Amúgy k**** jó:D
  • Tomaszman
    #4991
    ilyen bajok nincsenek, h ne bírnék ülni, vagy fájna utána a hátam. Nagyon köszönöm a segítséged! Ez 1 nagyon jó hír:D Köszi még egyszer.
  • Brian89
    #4990
    Szatyi!
    Mesélj már valamit!
    Milyen a képzés?? biztos fülig ér a szád így az első hét után:)))

    ui: mivel ma meglett típusnak, így a köv távomon már Cobrával foglak meglátogatni:)))
  • Soaringpilot
    #4989
    Ha már Vitorlázórepülés a topik címe, gondolom az űrhajós alkalmassági iránt érdeklődik...:)
    A gerincferdülés nálunk egyáltalán nem kizáró ok. Ha úgy ítélik meg, hogy kényelmesen el tudsz helyezkedni a kabinban, és minden kezelőszervet bármilyen megerőltetés nélkül elérsz, alkalmasnak fognak ítélni. Ha egyébként nem szokott fájni a hátad sok ülés után, vagy nem válik kényelmetlenné a hosszú ülés, akkor szerintem nincs semmi okod az aggodalomra.
  • gliderpilot
    #4988
    milyen alkalmasságin?
  • Tomaszman
    #4987
    Sziasztok!

    Azt szeretném megkérdezni, h gerincferdülés kizáró ok lehet alkalmassági vizsgán?

    Előre is köszi. TOmi
  • Brian89
    #4986
    szia!

    itt vannak scenerynkénti bontásban a magasság rekordok:
    http://www.condor-club.eu/altitude/184/

    Ha kutakodsz egy kicsit ezen az oldalon biztosan fogsz találni direkt magasságrepülésre kihegyezett feladatokat.

    Laci
  • Papa01 #4985
    Szia János,

    Oké, köszönöm szépen a segítséged! :)
    Lehet, hogy ez egy láma kérdés lesz, de Condor-ban milyen magasra tudtok felemelkedni?

    Én 3000 fölé soha nem tudtam emelkedni, még akkor sem, ha az Alpi3.1 területet használtam...
    Köszönöm a segítséget :)

    Papa01
  • Tornyai János
    #4984
    Nem limites, de ha valami gondod akad az alpi 3al, akkor privátban szólj, és tudok segíteni.
  • Papa01 #4983
    Bocsi, akkor rosszul tudtam... de az ALPI 3.1 sem limites?? :)

    Üdv:
    Papa01
  • Papirzacsi
    #4982
    Nem limites.
  • Papa01 #4981
    Szia!

    Nem tudom, érdemes -e kipróbálni... Emlékeim szerint a Condor is install limites nem? :)
    Az RC pedig csak egy évig használható, de lehet, butaság amit írok...

    Üdv:
    Papa01
  • DJviolin
    #4980
    Nekem is lenne egy Condoros kérdésem: Próbálta már valaki feltenni Windows 7 RC-re? :) Ha igen, akkor mik a tapasztalatok?
  • Papa01 #4979
    Szia,
    Értem, köszi szépen a választ! :)

    Üdv:
    Papa01
  • gliderpilot
    #4978
    Szerintem igen, a honlapon is fent van a Vista, mint támogatott op rendszer, meg nekem is megy a gépemen.