5177
\"A repülés: álmunk, szerelmünk, életünk, emlékünk.\"


\"Mindannyiunk




Vitorlázó repüléssel foglalkozó oldalak:


Vitorlázórepülés.hu | Magyar Vitorlázórepülő Szövetség (MVSZ) | Magyar Repülő Szövetség (MRSZ) | Vitorlázórepülés.lap.hu


Hungarian Gliders | Horváth Balázs honlapja | SailPlaneDirectory | AIRLINERS.NET képek: Glider | Gliding Videos | OLC




A Condor-ról is itt társalgunk.




Közlemény!


A Hungarian Team Magyarország scenery-t készít a Condorhoz. A fejlesztést végigkövethetitek a hivatalos fórumon.
  • Baluxx
    #4748
    Fiuk, ha megremeg kezemben
    E dus neduvel telt pohar
    S a ven Kaszas gepem szarnyanal
    Mar vegoramra var,
    Ne sirjatok, elrendelem mar reg
    A tort, mit ertem uljetek,
    S ha megis elmennek kozuletek,
    Fiuk!
    Ne sírjatok. Repuljetek!

    Bandicsek, Zoli, jo leszallast az egi leszallopalyan.
  • Baluxx
    #4747
    En nem veszek ossze.:o)
  • Soaringpilot
    #4746
    Sztem a McCready témáról ennyi elég is, asszem mostmár mindenki érti, használni is tudja, örüljünk neki, és ne vesszünk össze egy ilyen hüyleségen.
  • Soaringpilot
    #4745
    Írta valaki hogy bonyolult?? Max az lehet a gond, hogy a drága volt klubomban ezt senki nem magyarázta el, oktatáson sem...
  • Baluxx
    #4744
    Vaze, azert azt is meg lehet erteni elsore, ha rendesen elmagyarazzak... nekem nem volt semmi bajom a megertesevel... mi benne bonyolult?
  • Soaringpilot
    #4743
    Végre már valaki rájött, direkt azt vártam ki lesz az első aki ezt beírja:D Köszi Brian!!!:)
    Tehát: magát a tárcsát tekergetni ha hiszed ha nem eddig is tudtam, hiszen nincs benne semmi művészet...:) Ami nekem újdonság volt, az az egésznek a matematikai levezetése. Tehát eddig tudtam, hogyan működik, mostmár azt is tudom, miért úgy működik:) Ugye érted???:D
  • Brian89
    #4742
    azért Baluxx nem vagyok benne biztos h Te érted...mert én sem értem, bár igaz hogy nem szántam rá közel sem elég időt...
    mert tekergetni a tárcsát és azzal a sebességgel repülni ahova a variótű mutat valóban nem nagy tudomány de ha felütitek a teljesítménykönyvet hamar rá fogtok jönni hogy több tíz oldalon keresztül a matekját ecseteli a szerző, valszeg nem értelmetlenül...
  • Soaringpilot
    #4741
    Minkét mondat végén ott van a :D ...
  • Baluxx
    #4740
    Baze, en a helyedben ezt nem irtam volna ki.
  • Soaringpilot
    #4739
    Már megnéztem, a McCready tárcsát mostmár kezdem érteni:D Majd a koszorútávon kipróbálom:D
  • Tornyai János
    #4738
    Igen:) Én is észre vettem:) Egy sorral fölé nyomtam. De azért Te is olvashatod:)
  • Soaringpilot
    #4737
    Köszi, de szerintem ezt nem nekem akartad írni:D
  • Tornyai János
    #4736
    A magyar Condor oldalon találsz az elméleti anyagok közt egy pár hasznos dolgot. Fojamatosan bövül, és minden repüléselméletel kapcsolatos anyagot felszeretnénk tölteni.Most már fent van a termikelés,az optimális körözési sebesség és forduló sugár megválasztása, a McCreday elmélet, a gazdaságos sebesség megválasztása, egy kis müszertan, stb. Itt a link: http://vo101.pumasqn.hu/CONDOR/Index-C.html

    Jó repülést!
  • Baluxx
    #4735
    Volt mar pelda ra nem egyszer eloben is, hogy valaki a lejto orvenyes reszere kerult, oszt' magassagot vesztett, lejjebb meg a fak miatt volt orvenyles, igy szepen feszket rakott a fak tetejen...
  • Soaringpilot
    #4734
    Gratula!

    Én is leérettségiztem, immár másodjára:DD Össze se lehet hasonlítani a tavalyival, most sokkal nagyobb esélyem van arra hogy bekerüljek a hajózóra... Pontot még nem tudok mondani, 26-án már igen:) De körülbelül 455 körül lesz. Nem tudom elég lesz-e, a tavalyi rendszerben elég lett volna...
  • Brian89
    #4733
    mikor elindítod a játékot megnézed hogy merről fúj a szél...iránytű alapján belövöd a hegygerinc helyzetét és a szélfelőli oldalára mész...de legtöbbször akkora szél kell hozzá hogy a rátartásból simán érzed még a condorban is hogy merről fúj...akkor van lejtő, ha a gerinc merőleges nagyjából a szélirányra...a szél felőli oldal emel, a másik merül..ennnyi


    amúgy leérettségiztem:))))) végre vége, mindennel kész vagyok:))) van 432 pontom:D KIRÁÁÁÁLY!!!!!:D
  • Papa01 #4732
    Sziasztok!

    Köszönöm szépen a válaszokat, ezt sokat kell majd gyakorolni! :)
    Lenne egy másik kérdésem is, de lehet h ez baromság.. :)

    Kipróbáltam a lejtőzés is, ez sokkal jobban megy! :)
    De ugye ha átkerülök a hegy másik oldalára, akkor ugye elég durván kezd merülni, gondolom ott leáramlás van.

    No, és a kérdésem az, honnan lehet megállapítani, hogy a hely melyik oldala az, ahol az emelő áramlatok találhatóak?

    Köszönöm a válaszokat:
    Papa01
  • Soaringpilot
    #4731
    Persze, írtam is, hogy a termik szélességétől függ.
  • Baluxx
    #4730
    Viszont vedd hozza, hogy szuk termiknel pedig pont donteni kell, amennyire a csovon kifer... (igaz, nem 0,5 m-ben, mert ott mar sz@rnak a pofon...) nekem is volt mar olyanom, hogy majdnem fuggolegesen alltak a szarnyak, es csak ugy tudtam emelkedni...:) Szoval ez a helyzettol fugg. Ha lavortermik, akkor abban lehet szep nagy katolikus spiralokat nyomni, de ha kitapogattad, es latszik, hogy nincs olyan nagy, akkor bizony dogozni koll...:)
  • Soaringpilot
    #4729
    Nem is beszélve arról a hatásról, hogy nagy bedöntésnél a magassági és az oldalkormány szerepe felcserélődik, de ez könnyen belátható.
  • Soaringpilot
    #4728
    Ez a termik szélességétől függ. A nagy bedöntést kerülni kell, mert akkor már lecsökken a felhajtóerő függőleges komponense, azaz megnő a merülési sebesség, amiből egy gyenge szűk termik már nem biztos hogy emelést tud csinálni:)
    Tehát konkrét válasz nincs erre a kérdésre, minen termik máshogy kívánja meg:) Akkora bedöntést válassz, amivel már benne tudsz maradni az emelésben teljes körön, de azért a szárny ne legyen függőleges:)
  • Papa01 #4727
    Szia Szatyi!

    Köszönöm a részletes választ! :)

    A fordulót mennyire kell szűkíteni?

    Üdv:
    Papa01
  • Soaringpilot
    #4726
    komplec = komplex:D
  • Soaringpilot
    #4725
    Szia!

    Ez egy elég komplec kérdés, de megpróbálok rá válaszolni:)

    Ha belemész a termikbe, és a variométer elkezd felfelé indulni, ne döntsd be a gépet fordulóba rögtön, várj 2-3 másodpercet, hogy teljes körön benne légy a termikben. Ha azonnal bedöntöd, amint belemész, egy 180 fokos foruló után rögtön ki is mész belőle.
    Ha bedöntötted, tartsd az egyenletes bedöntést, azaz próbálj meg szabályos köröket leírni. Az első egy-két kör alatt ne csinálj semmit, csak figyeld a variométert. Nagy valószínűséggel nem fogod rögtön a közepét megtalálni, ezért kell a műszert figyelni. Egy-két kör után a maximális emelés irányában ki kell tágítani a kört, azaz kiveszed fordulóból, utazol kb fél-egy másodpercet ebben az irányban, majd az új körön ismét egyenletesen körözni, és figyelni a variót. Akkor találtad meg a termik magját (pontosabban az általad leírt kör középpontja akkor egyezik meg a termik magjával:)), ha a teljes körön kb ugyanazt mutatja a variométer.

    Ha már megtaláltad a közepét, akkor igyekezz minél kisebb sebeséggel repülni (az adott bedöntéshez képest), mert így kisebb sugarú körön tudsz repülni, közelebb tudsz maradni a maghoz. Persze kerüld a lebillenést, tehát a sebességet tartsd az átesési sebesség felett. Figyelni kell a csúszásmentes manőverekre is, ha közben csúszol, garantáltan jobban merül. És a helyesbítésnél a kormánymozdulatok határozottak legyenek, de ne durvák. Ha tágításnál sokat tökölsz, akkor átesel a ló (a mag) túloldalára:)

    Kb ennyi ami elsőre eszembe jutott, ha valami még nem világos, kérdezd meg nyugodtan, válaszolunk:)

    Bomba termikeket!:)
    Szatyi
  • Papa01 #4724
    Sziasztok!

    Hogyan kell jól termikelni Condor-ben?
    Adnátok néhány gyakolati tanácsot? :)
    Köszönöm!

    Papa01
  • Soaringpilot
    #4723
    Az időjárásra is bejött, de most másra gondolok:DD
  • Soaringpilot
    #4722
    Na, bejött a jóslatom??? (Akiknek szól, azok tudják)
  • Soaringpilot
    #4721
    Hétvégén is lehetne ilyen. De már most látszik, hogy hétvégén megint sz*r lesz... Pedig végre elkezdődött a nyári szünetem, tudnék menni szombaton és vasárnap is mostmár...
  • pasquale
    #4720
    hát nincs rossz idő, az biztos :)
  • gliderpilot
    #4719
    na akkor újra

  • gliderpilot
    #4718
    Itt Pesten a koli ablakából egész szép tornyok látszódnak

    és kb hét perc múlva:

    NA végül repült valaki?
  • gliderpilot
    #4717
    oké,oké csak azért lett volna fontos, hogy valaki reagáljon, mert ma visszajöttem pestre. Egyébként maradtam volna, ha lett volna üzem.
    Majd legközelebb!
  • Micimedve
    #4716
    Hol van még a kedd? Ma még csak hétfő van! Ha reggel szépet mutat az ég, lehet, hogy összehozunk valamit. Tele volt a napom, nem volt időm ma szervezkedni.
  • HAMIC
    #4715

    Ami azt illeti, nem Falke, hanem Brditschka HB-21. Movit. Motor hátul, 1800 köbcenti. De csak adig kell, amíg felvisz! ;)
  • Baluxx
    #4714
    Jah, es az orszag reptereinek 90%an nincs uzemnap kedden... pedig lehetne kuldeni az otorakat, koszorutavokat, 300-akat...
  • Baluxx
    #4713
    Helyes, akkor tessek szepen lejmolni egy vitorlazorepulo tankonyvet, tessek elolvasni, aztan levizsgazni, aztan sokat-sokat repulni.

    (Mondom: repulni, a Falke majd kesobb jojjon:))
  • gliderpilot
    #4712
    Na tényleg gratula!
    Nálunk ma született egy C vizsga, el lehetett repkedni, de csak egy Ka-7tel voltunk kint.
    A keddi üzemre nálunk se haraptak:(
  • Brian89
    #4711
    Gratu HAMIC!:)

    Emberek! az indexen már napok óta rebesgetik hogy kedden valami iszonyatosan jó idő lesz, úgyhogy aki teheti üljön gépbe!!!

    itt Miskolcon sajna megint rá...sztunk....:((((
  • Soaringpilot
    #4710
    Gratulálunk, üdv a klubban:!:DDD Kívánom, hogy ezt a repülést sok hasonló repülés kövesse!!:D

    Jó szelet!
    Szatyi
  • HAMIC
    #4709
    Örömmel közlöm, hogy ma átestem a tűzkeresztségen - felvittek. Már nem csak a szimulátorból ismerem a repülést. Motoros vitorlázóval szálltunk fel, Kaposújlakról, és ezúton is köszönöm Karcsi úrnak ezt a leírhatatlan, és általatok már sokszor átélt élményt. Aztán meg is kaptam a botot meg a pedált, ami meg aztán végképp fantasztikus volt. :DDDDDD Megy ez! Nem is nagyon tudok most összeszedetten leírni mindent, összességében azt kaptam az első kisgépes/vitorlázó repülésemtől, amit vártam, sőt, még többet.

    A tegnapi szutyi időhöz képest ma meglepően magas volt felhőalap, viszonylag napos idő lett délutánra, ezért 1300-ra föltekerve lesiklottunk/tam kb 200-ra és vagy egy órát tekeregtünk Kaposvár környékén.

    Hát, ez remek dolog ez a repülés. :D