197
  • PyRex
    #117
    Nincs értelme, azért van, mert nálunk még a szart is el lehet adni. Ez esetben arra gondolok, hogy forgalomkorlátos netet senki nem venne nyugateurópai országokban, vagy legalábbis kevesen. Itt meg mivel sok helyen nincs más, megveszik. Ilyen egyszerű ez sajna.
  • shabba
    #116
    Amiket leírt NSD az alapján olyan területeken van még mindig komoly baj ahol nem történt meg a DOCSIS megráció, mint Nyíregyháza és Szolnok. Ezek a területek soxor fényévekre vannak más jól teljesítő Chellos területekről. A UPC célja az hogy még idén mindenhol DOCSIS legyen így egy homogén hálózat alakuljon ki. A lokális kábelhálózatokat kell tovább szegmentálni ha adott területen kevés a kraft, ez azért meló, idő és pénzigényes fejlesztés amit minden szolgáltató szeret az utolsókig halogatni. És hát ugye a régiókat összekötő bérelt vonalak is lehetnek szűk pontok ahogy ezekre is többször volt már példa. A hálózat csúcspontjait jelentő csomopontoknál ritkán alakul ki torlódás azok jellemzően minden túlméretezettek.

    Szóval az a bármikor azért szerintem túlzás de megfelelő, átgondolt fejlesztés és bővítés után vannak még tartalékok a rendszerben.
  • mrzed001
    #115
    Akkor magyarázzátok meg a forgalomkorlát értelmét
    A JúPC hivatalos állásfoglalása szerint azért van rá szükség, mert ha mindenk Chello-s ráugrana a netre és töltene, akkor a teljes rendszerük összeomolna (próbálom szó szerint idézni)
    Szóval ha fejállomások felé szűk a keresztmetszet, akkor ez öngól (belső forgalom nem mért, szóval eléggé kihasznált)
    Logikailag a forgalomkorlát a nem chello-s forgalmat csökkenti, tehát akkor ott kell lennie a szűk keresztmetszetnek.
    Jól értem, vagy átb.sz minket a UPC?
  • PyRex
    #114
    Na erről beszélek én is. Szvsz chello-ban iszonyatosan nagy tartalék van és bármikor képes sávot adni midnen megerőltetés nélkül is. Csak mindek adjon, ha a T-Com sem fejleszt...
  • shabba
    #113
    Mellesleg amit ebből a cikkből beidéztél az nem csak az adatpark kapacitása, mivel az adatpark ezt a fatáv/t-com-tól bérli ahogy suxi/tíonlány is minden infrastruktúrát fatávtól bérel. Ezek pedig csak virtuálisan vannak szétválaszva valójában mind egy cég, egy közös infrastruktúra. Szóval ezek a kapacitások amik a cikkben szerepelnek egy nagy közös amin mindenki osztozik aki a fatáv infrastruktúrára rákapcsolódik. Ez jelent ~250ezer broadband netezőt, sokszázezer modemest, jó sok 10/100/1000-es hostingolt szervert, a bérelt vonali ügyfeleket akik pár mbps-től több száz mpbps-ig bérelnek kapacitást, stb.
  • shabba
    #112
    NSD hozzászólásai alapján HwSw fórumból a nemzetközi nem volt sosem szűk keresztmetszet Aorta hálózat bírja. Ugye nemrég üzemelte be a corporate a két új Juniper M320-as 10GE kártyákkal. Mivel redundancia ebben a kategóriában alap, gondolom 2x10GE lehet külföld felé. A szűk keresztmetszet a régiókat összekötő bérelt vonalakon jelentkezett eddig is amit folyamatosan bővítettel az elmúlt években és hasonló redundancia kialakítására törekedtek. Ahol pedig a szűk keretmetszet igazán jellemző az a fejállomások és előfizetők közötti szakasz, ezért álltak át globálisan az elmúlt években DOCSIS rendszerre. Egy hálózatnál minden szakaszon meg kell lennie az adott kapacitásoknak hogy bírja a terhelést nem lehet bizonyos bőven mért szakaszokat kispécizni(mint pl. BIX 2x10GE) és rámondani ha az bírja akkor az egész is bírja. Ez hálózat pont annyit bír mint a leggyengébb láncszeme, ha van egy szűk keresztmetszet odd minden bedugul hiába van akár előtte vagy utána sokkal nagyobb kapacitás többlet.
  • PyRex
    #111
    Remélem amúgy, hogy a chello észhez tér és eltörlik a korlátot. Csak vajon akkor mivel jön majd a sok ADSL-es? :) Akkor már a chello olcsóbb, gyorsabb és ugyanúgy korlátlan lesz. :)
  • PyRex
    #110
    Mellesleg a korlátnak köze nincs külföldhöz, hiszen kevés ember az, aki külföldről tölt le több 10 Gigát. A legtöbb ember az magyar hub-okon tanyázik, arra meg a 10Gbit BIX enyhén szólva is elég. Jelenleg.
  • PyRex
    #109
    "hmmmm. Sose hallottál még arról, hogy egy üvegre több hullámhoszt lehet multiplexálni?
    DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing)
    ha jól emlékszem 10 giga hullámhosszonként, vagy hogy is volt."

    De hallottam. Csak arról nem, hogy ez kis hazánkban is így jelen lenne.

    "Külföld felé ha csak a lent említettet nézzük az kb 1,8 Gb (1800 egyidejű letöltés 1M-s kapcsolattal számolva), ez már jobban hangzik, mint a 100"

    Ez hülyeség, mert mi van, ha a 155MBit-es sávon akarnak letölteni egyszerre 500-an? Ezeket ne add össze, mert 3 kül. irányban vannak. És honnan jön az a 100 egyidejű? Mondom, hogy chellónak 1 gigabitje van külföld felé (+ van még egy 100valahány Mbit-es backlink-je is) Ez is akkor 1000 ember ha így vesszük. És mivel a T-Online-nál van szerverhosting, amik a külföld nagy részét megeszik, mi marad az ADSL-eseknek??

    Chello-nál nagyon gondolkoznak azon, hogy forgalomkorlátot is töröljenek-e, hiszen asszem még 2 országban van korlát, máshol sehol. Nyugi, nem fog ez így maradni örökre...
  • mrzed001
    #108
    "A 10G - 100G gerinc az egy vicc, Te sem gondolhatod komolyan. Persze vannak kábelek, csak milliárdokba kerülne ekkora sávot bérelni rajta. Ingyen meg ugye nem használhatja senki."

    hmmmm. Sose hallottál még arról, hogy egy üvegre több hullámhoszt lehet multiplexálni?
    DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing)
    ha jól emlékszem 10 giga hullámhosszonként, vagy hogy is volt.

    Külföld felé ha csak a lent említettet nézzük az kb 1,8 Gb (1800 egyidejű letöltés 1M-s kapcsolattal számolva), ez már jobban hangzik, mint a 100

    Chello-nak foggalmam sincs milyen a nemzetközi kapcsolata, de csak ennek az alacsony mértékeével lehet magyarázni a forgalomkorlátot. Ha nagy, akkor a korlátjukat dugj.....

  • PyRex
    #107
    Amúgy van 3 vagy 4 optikai gyűrű, ami pl. lefedi Budapest nagy részét és gyakorlatilag "korlátlan" sebességet nyújt, de sajna ez is csak belföld. Külföld fele marad a keserű Gigabit, illetve néhány 100 Mbit.
  • PyRex
    #106
    Nemtom én az SDH gyűrű(k)ről csak olyan cikkeket találtam, amiben 2,5Gbites sávot említenek, ráadásul ez belföldi, mi köze ennek külföldhöz?
  • PyRex
    #105
    Na ezzel nincs is gond, mert én is így tudom. Az eleje rendben van, de az nem CSAK az adatpark sávja, hanem a T-Com sávja, amelyet az adatpark, és az ADSL userek is használnak.

    A 10G - 100G gerinc az egy vicc, Te sem gondolhatod komolyan. Persze vannak kábelek, csak milliárdokba kerülne ekkora sávot bérelni rajta. Ingyen meg ugye nem használhatja senki.

    A chello-nak 10Gigája van BIX felé és 1gigája külföld felé. De a chello-nál nincs hivatalos serverhosting, tehát az 1Ggia az csak a usereknek van.
  • mrzed001
    #104
    "Az Axelero Adatpark 2005. január 6-án tovább növelte a belföldi és a külföldi kapcsolatainak sávszélességét, valamint rendelkezésre állását. Az Adatpark így már 2x10 Gbps belföldi sávszélességgel kapcsolódik a Matáv IP gerinchálózatához. A nemzetközi sávszélesség az alábbi módon oszlik meg: 622Mbps Deutsche Telekom nemzetközi gerinchálózata irányába, 1Gbps Telia nemzetközi gerinchálózata felé, 155Mbps VIX (Bécs) felé."

    ÉS ez csak az adatpark. A gerinchálózat ha jól tévedek SDH gyűrű x*10Gb-100Gb sebességgel (bár rég volt, de 100Gb-ra emlékszem és SDH gyűrűre)
    Szóval én is a munkám miatt :)
  • PyRex
    #103
    Jó figyelj, te olyan nagyon okos vagy, nem vitázom. Azért kiváncsi lennék, hogy szerinted milyen külföldi sávja van a T-Comnak. Ja, meg szerinted mennyibe kerül egy szolgáltatónak 1Mbit külföld.... Csak tippre. Csak mert én 2 éve ezzel is foglalkozom a munkám miatt.
  • mrzed001
    #102
    persze valószínűleg egyszerre csak 100-an töltögetnek le T-com sávon. lol :))
  • PyRex
    #101
    Axeleronak sincs olyan sok, deutsche telekom felé van neki nagyobb, de pl. USA felé neki sincs sok, csak néhány 100MBit ha jól tudom. Ráadásul az Axelero-s sávon rengeteg egyéb ADSL szolgáltató is osztozik, mint tudjuk. Míg a chello-nak saját kábele van, azon csak a chello-sok osztoznak. Számolgass, hogy hány chello-s közt oszlik el ez a sáv, illetve hány ADSL-es között oszlik el az a sáv... Átlagban egy chello-s userre több külföld jön ki szvsz.
  • mrzed001
    #100
    De, ex Axeleronak igen (T-COM). Ezért nem paráznak a forgalom miatt
    2 gigabit???? Az nagyon, nagyon kevésnek tűnik :-))
  • PyRex
    #99
    a gerincet most bővítették Nem akarok baromságot mondani de annyit tudok, hogy 2 kábel is van és ha minden igaz, mind2 Gigabit környéki. Nehogy azt hidd, hogy a többi szolgáltatónak több van külföld felé, sőt...
  • mrzed001
    #98
    Nem a user-ek felé bővítés, a nemzetközi (gerinc) hálózat bővítésére gondoltam.
    UPC-n belül simán megy bármi (lásd chello HUB), tehát userek felé ok a rendszer, de a gerincben bővíteni kellene, hogy azt merjék mondani, hogy korlátlan. Az meg píz, így aztán adják a szar korlátost
  • PyRex
    #97
    Milyen további bővítésre? Elméletben a kábelen akár 20Mbittel is tölthetnél, vagy többel is. De amíg a T-Com nem emeli a sávot, addig ezek sem fognak... Minek? Így is jobbak. (a korlátot leszámítva)
  • mrzed001
    #96
    ADSL: Fatáv kijelentette, hogy üvegszálom van a telközpontjuk kötve, ezért nem megy felénk az ADSL (Pest). Érted?? Kishijján leszédültem a székről a röhögéstől, még ilyen hülye kifogást nem hallottam. Szóval Chello kényszer, különben nem kellene. Fair-nak minimum az 1/3-t tartanám (inkább 1/2). Miért?
    Ekkora sávszélt adnak, akkor úgy fair, hogy ha ekkorát veszek, hogy ki is akarom használni. Különben meg minek, mail-t olvasgatni 128 k is elég.
    Az egész mögött csak annyi áll, hogy nem akarnak további bővítésekre költeni, jó eladható itt ez a sz.r is.
  • PyRex
    #95
    De ez pontosan a fair use. Akkor ugyanis Te nem használod fair-ként, ha 100%-ra kihasználod a nap 24 órájában :) Az internetet ugyanis anno nem arra találták ki, hogy valaki a nap 24 órájában illegális tartalmakat szedjen le. Mondom: mindenki warezol nyilvánvalóan, nem is azzal van most a gond, de aki nagyban nyomatja, CSAK az nyavajog a chello korlátja miatt. Az térjen át drágább de lassabb ADSL-re , vagy béreljen egy szervert 100Mbit-es nettel egy szolgáltatónál. Ilyen egyszerű.
  • PyRex
    #94
    DVD nézése közben látszanak, de TV nézésnél nincsenek hibák, mert az analóg kábelen nincs MPEG2-ben tömörítve az adás, ezt pofázom már mióta...
  • mrzed001
    #93
    Az a sz.r az egyész 30Gb-ban, hogy ha tényleg kihasználod 100%-ra, akkor csak 34 óráig tart ki a neted (1,5 nap), tehát rosszabb esetben 29,5 napig vagy korlátozva. Ezt én nem nevezném fair use-nek
  • mrzed001
    #92
    Na ne regélj. 17 és 19-es TFT-n (32 bites színmélység) még a DVD nézése közben is látszanak hibák.
    T2 ha jól emlékszem 4 mbites volt (és ez igen soknak számít), és még ott is kockásodik (fekete részeket nézd)
    Persze ízlések és pofonok, van akinek már az is tökéletes, de azért vannak perfekcionisták is (digizni én pl 6-8 Mbites Mpeg2-be szoktam :) )
  • PyRex
    #91
    na mindegy, kicsit elkanyarodtunk a témától. szóval megértem, hogy valakinek kevés a 30gb, mondjuk én a 60-ról mondtam, hogy szerintem az elég, igaz az csak a chello plus.
  • shabba
    #90
    Még nincs de majd csak elterjed, bár ezt a nagyon sok évnyi lemaradást még sokáig fogjuk nyögni. Egyébként európában jellemzően úgy sincsenek premieres sorozatok, eddig talán a Battlestar Galactiva volt az egyetlen amit előbb adtak UK-ben és csak később amcsiban. Ezért azok nem HDTV ripek voltak hanem SD DTV-k.
  • PyRex
    #89
    Amúgy 19 collos TFT-n tévézek és nekem is számít a képminőség. Ha a videót kötöm a monitorra egyből (van mindenféle bemenet rajta), akkor is full jó akép, de ha TV tunerrel nézem, akkor is tökéletes. Pedig a gyengébb tunereknek tényleg tökéletes jel kell, mert egyébként zajos lesz...
  • shabba
    #88
    Sajnos az igen szomorú .... (kimaradt egy szó)
  • PyRex
    #87
    Igen de Európában én úgy tudom nincs hdtv, maximum 1-2 teszt adás.
  • shabba
    #86
    Sajnos az igen hogy európában ezzel is spórolnak a műholdas adások bitrátái jellemzően meg sem közelítik a maximális 8-10Mbps-et. Helyette jóval kevesebb, sőt van olyan ami SVCD jön. Amcsik és japánok e téren is jobban adnak a minőségre, hdtv-nél meg 15-18mbps-es bitráták vannak.
  • PyRex
    #85
    De rákereshetsz a neten is, vagy netboard fórumok stb... Ezt mindenki elismeri, hogy pixeles, ráadásul néha szétesik a kép pl. HBO-nál 10-20 másodpercekre, stb... Na ilyen a "szar" kábelen 5 éve nem volt nálam...
  • mrzed001
    #84
    Hát, nekem küldtek digizettet, és sokkal jobb volt, mint amit én az ATI All-in-Wounder-emmel, és annak összes javító algoritmusával ki tudtam hozni a JúPC kábeléből. De mondom, lehet, hogy neked extra erős és/vagy szép a jel
  • PyRex
    #83
    Idézek neked másik fórumokból (prohardver) UPC directről:

    "Egyetlen kifogásom az adások minősége volt. Akkor irtózatosan tömörítettek, és csak a magyar (UPC által adott) csatornákon. Már TV-n is zavaró volt filmeknél a pixelesedés."

    "A képminőség azóta sem változott, azaz a upc spórol a sávszélességgel... (10+ csatornát zsúfolnak be akkora sávszálességbe, ahova másutt 8-at szokás) Aminek az eredménye az ismert kockásodás, vagy szaggatás is előfordul. De ha nem vagy nagyon igényes még elviselhető... "

    "Ha nincs rendes kábeltv szolgáltató a környéken, szerintem akkor érdemes csak UPC Direct-et venni, legalábbis ha legális megoldásokban gondolkodsz."

    "szerintem nem jó!

    ha valami technikai probléma adódik, akkor esélyed sem lesz megoldatni velük.
    nálunk a tv-én mindenféle betűk jelentek meg, de semmiféle módon nem tudták megjavítani a problémát, és nem azért, mert nem tudták volna, hanem mert olyan szar cég.....

    nincs kapcsolat az ügyfélszolgálatuk, a műszaki terület és a számlázási részlegük között, nem kommunikálnak egymással, mindig más foglalkozik a problémáddal, de a végére egyik sem jár.

    tehát ha nem fordul elő problémád, akkor jó, ha igen, akkor megszívtad (mi már az ügyvédükkel levelezgetünk, aki 3 hónappal van lemaradva a történésekben)"



    Ennyi elég, vagy keressek még többet is?

    Mondjuk ez már nem a témához tartozik...
  • mrzed001
    #82
    Digitális, fogd már fel, nem szar analóg trutyi, amit utána a Tv-kbe épített ilyen-olyan javító algoritmosoknak kell kitisztítani és nézhető állapotba hozni
  • shabba
    #81
    Azért van egy minimális szint amit az ember megkövetel, pl. kamerás filmet sem nézek. Azért írtam hogy a többség sima hdtv ripeket szed és vannak igényesebbek akik HR rippeket. Ez utóbbi már tényleg izlések és pofonok kategória, nekem pl. az első tökéletesen megfelel.

    Itt van két sample, az első hdtv-rip, a második HR.

    24.424.hdtv.sample-lol

    ctu-2423-sample
  • PyRex
    #80
    Milyen majdnem DVD minőségű??? Te miről beszélsz? Az MPEG2 az csak a kódolás, fogd már fel. Attól nem lesz jobb felbontású semmi. Pláne jobb minőségű nem.
  • mrzed001
    #79
    HDTV rip-ek egy része egyébként kanadából jön :)
  • mrzed001
    #78
    őőőőőő igen, inkább az analóg kábeles adást nézd, mint egy majdnem DVD minőségű mpeg2-t