58
Építőművészet
  • petyka2
    #1
    No comment.
  • Botond #2
    jó topik,asszem ibtl
  • petyka2
    #3
    Ugye,hogy ugye!
  • petyka2
    #4
    Lehet keverem a szezont a f@aszommal...
  • akos
    #5
    Na akkor írsz pár gondolatot a témáról, és kiderül
  • petyka2
    #6
    Hááát,izééé...Az új épűletek dizájnával foglalkozol,vagy a régi pusztulatokéval,vagy mindkettővel?
  • akos
    #7
    Igyekszem mindkét témában tájékozódni.
    Érdekel a régi épületek sorsa, főleg a belvárosi, eklektikus részek rehabilitációja és megmentése. De ugyanakkor nagyon is szükségét érzem, hogy Budapest egy kicsit vérfrissítsen, mert nem sok minden épül mostanság, ami építészeti szinten magas nívót képvisel. (És itt nem csak a kivitelezés minőségét értem.)
  • petyka2
    #8
    A régi épületek sorsával van bajom vannak szépek is-mint ahol dolgozom-és vannak rondák-gondolok itt a régi bérházakra-Az újak nem szépek,bár van ami f@sza-ASIA center-,rettenet-Récsei...
  • akos
    #9
    És pontosan mi a baj a régi épületek sorsával?
  • petyka2
    #10
    Túl sok van belőlük,helypazarlás kb3 méteres belmagasság...
  • traXion
    #11
    LOL
  • akos
    #12
    Akkoriban ez volt a divat. Ez volt a mainstream.
    Ma a lakóparkok, ligetek a divat. Akkoriban más volt a szabályozás, mások a megkötések és a törvények.
    Hol itt a baj? Ha belegondolsz: még ma is (több, mint 100 éve elteltével!!) ezeket az épületeket mutogatjuk a turistáknak. 100 éve semmi jelentős nem született Budapesten - ami a város életében (városépítészetileg) meghatározó lett volna.
    Nem véletlen, hogy nem az újpesti lakótelepekre, nem Cinkotára, nem a békásmegyeri, vagy a kelenföldi lakótelepkre visszük a túristákat Budapest-nézőbe.
  • petyka2
    #13
    Igen csak némelyik szétesik...A panel nem megoldás ez tény.De az sem,hogy a régiek mellé épitik az újakat
  • akos
    #14
    Hát abban a minőségben, ahogy ma, itt egymás mellé teszik az újat és a régit, tényleg nem működik.
    De pl. Prágában eléggé okosan megtudták oldani ezt. És ott nagyon is yol megfér egymás mellett a történelmi belváros, valamint az új épületek.
    Csak hát ott kevésbé konzervatív a közönség, és nem is dilettánsok irányítják a várost (minden bizonnyal).
  • petyka2
    #15
    Anarchia!!!
  • akos
    #16
  • petyka2
    #17
  • Galy
    #18
    ez hülyeség, így is sűrűn lakunk (Bp.)
    ha egy méterrel magasabb a szobám, annak örülök...

    de lehet panelba költözni....tessék
  • akos
    #19
    középülettervezés európában: bauhaus múzeum (aachen)





  • akos
    #20
    mosonmagyaróvár - műemléki rekonstrukció és lakásépítés

    - a helyszín:



    - a rekonstrukció:





    - példaértékű társasház: izléses, hivalkodásmentes...





  • G_ArchAngel #21
    felülről az 5. kép az garázssor? Oda egy nő betud állni autóval???
  • akos
    #22
    miért ne tudna? yol teletömött plázaparkolóban sincs több hely... és oda be tud :)
  • akos
    #23
    üröm - családi ház:







  • G_ArchAngel #24
    nekem az a bajom ezzel a stílussal, hogy erősebb a méhkaptár jelleg, mint a régi paneloknál...

    ott a 90/120-as ablakokon a kutya se nézett be, itt meg ha a szomszéd kimegy a kertbe bulizni a haverjaival, akkor a lakó jobb, ha besötétít...
    Intimitás = 0

    Jópár ilyan projekt építésében vettem részt, és a beruházó meg csodálkozik, hogy a kutyának sem kell a kertkapcsolatos földszinti lakás...

    Kevesen érik meg a Big Brother szellemiségét:)
  • akos
    #25
    ez nem big brother szellemiség...
    sokkal inkább bizonyos mentalitásbeli hiányosság... viselkedni tudás hiánya.

    dánoknál, norvégoknál gyönyörű üveghomlokzatokat csinálnak a házakra - mögötte él a család; bárki nézheti, aki akarja... de nem igazán akarják.

    kicsit el kéne mozditani a közfelfogást erről a "nézzük, milye van a szomszédnak, mert ha ő 82 centis plazmatévét vett, akkor én 84-eset fogok és akkor én leszek jobb két centivel"... és akkor talán a leskelődés iránti szenvedély is megszűnne.
  • akos
    #26
    mellesleg én nem érzem olyan eszeveszetten áttörtnek ezt a hátsó homit... egy-egy 90/210 ajtó +90/60-as felülvilágító, ami nyitott hátrafelé... a lőrések kora lejárt a középkorban :)
  • G_ArchAngel #27
    oké, de a skandináv országokban, nemhogy társasház, de még az ikerház sem divat - ott sincsenek nagy üvegfelületek mindenhol

    saját családiházam is csak annyira lesz üvegből, amennyi pénzem lesz rá...:)

    és ugye teljesen felesleges két ennyire eltérő kultúrát összehasonlítani: ott a szauna a közösségi foglalkozás, nálunk a borgácsgulyás szilvapálinkával...:)
  • G_ArchAngel #28
    részemről - és ez a vásárlók részéről is visszajelzett tapasztalat - a magyar építő/lakásteremtő kultúrában egy zárt "félidegen" közösség nem díjazza azokat a felületeket, amelyek nyitot könyvet csinálnak a család magánéletéből...

    sajnos a "magukat menőmanónak tartó" építészek nem veszik figyelembe a majdani vásárló/építtető igényeit, és inkább a divatos elemeket használják fel a beváltak helyett...

    Ugye, az építész van az ügyfélért és nem fordítva...
  • akos
    #29
    radics béla szavait idézve: "a közönséget nem csak kiszolgálni, de nevelni is kell..."

    ha mindig mindenben az aktuális igényeket követnének, sosem fejlődnénk sehonnan sehova.. progressziv gondolatok, népnevelés kell.
    nem véletlen az sem, hogy a magyar közizlés még mindig a száz évvel korábbi állapotokban, az eklektika környékén tesped... ideje volna már egy kis vérfrissités... és nem tűzépbarokk házakat emelni neoprimitiv stílusban - csak azért mert erre volna igény.
  • Punker
    #30


    bár ez még mindig balkán és nem skandinávia :(
  • G_ArchAngel #31
    az igaz, de van egy alap, amivel ha szembeállítunk egy teljesen ellentétes stílust, akkor abból baj lesz, nem nevelés...

    ha az ország egészét nézzük, akkor például a települések 95%-án, a helyi építési hatóság - akár van érvényben lévő rendezési terv, akár nincs - nem preferálja a 6,00 méter, vagy az feletti építménymagasságot, esetlegesen a lapostetőt...

    S miért?

    Mert szöges ellentéte a múltunknak (nem a XX.sz. közepére gondolok...): el kell fogadni, hogy van egy alap, amibe injektálhatunk újdonságot, de ha felforgatjuk a gyökereket, abból csak fájdalom lesz...

    például, családi ház:
    Nagyrészt a 30-45°-os tetejű, szürke/fehér/sárga színezetű, fehér műanyag/natúr fenyő nyílászáró a divat...
    Itt kell elkezdeni a nevelést: van más szín, van más burkolat...
    Sokaknak egy kávébarna, okker, terrakota szín, vagy a natúr tégla burkolat is idegen, ha a nagyobb felületeket fabetétekkel feldobjuk, akkor a legtöbben már mennek is más tervezőhöz, mert ez modern és biztos marhadrága...

    Ha az apróságokat, felületi változásokat megszokják, jöhetnek a formabontó ötletek - ezt 20-ból, jó ha 1 ügyfél viseli el...
  • G_ArchAngel #32
    Az utolsó bekezdésemhez kapcsolható a magyar építészek legnagyobb hiányosága: nincs kivitelezői tapasztalatuk:
    nincsenek tisztában az anyagok élesben való alkalmazásával és a költségekkel...

    senki ne várja el egy közepesen gyakorolt szakmunkástól, hogy egy számára idegen anyagbot megfelelően használjon fel, mert ha a tervező nem fogja felvilágosítani, akkor visszatér egy korábbi korszerűtlen, de ismert technológiához...

    Az ügyfelek nagy része, miután 90%-os állapotba került a terv, megkérdezi a tervezőt, hogy "ez mennyibe fog kerülni?" - erre az építész a hasára üt, és mond egy arányszámot - a magyar mentalitás szerint nem az Ő dolga, pedig jobb helyeken költségvetés jár a terv mellé...
    Ilyenkor lehet visszakanyarodni az újdonságokhoz:
    Mennyi az árkülönbség egy jól kivitelezett, átlagosnál jobb technológiát felvonultató lapos és magastető ára között...
    Mennyivel többe kerül a kommersz vakolat, mint egy egyedi terrakota?

    És akkor jöhet a nevelés...
  • akos
    #33
    ezzel teljes mértékben egyet tudok érteni - de ugye te sem vitatod, hogy NEM:)minden településen, vagy azok környékén szaporodnak *goNbamód* az olyan vagy ahhoz hasonló építészeti koncepciót tükröző házak, mint amilyen az alábbi mosonmagyaróvári sorházé...

    belinkeltem ide, mert előremutatónak (hazai viszonyok tekintetében) és igényesnek tartom - de távolról sem jelenti azt, hogy úton útfélen az ilyenek építését tartom kívánatosnak.

    és a továbbiakban: igyekszem majd nagyon heterogén módon összeállítani a topic tartalmát - egymástól nagyon eltérő stílusokat, akár végletesen elütő építészeti gondolatok által tervezett házakat megmutatni.
    nem feltétlen azért, hogy itt, ma, magyarországon ilyeneket kell(ene) építeni, hanem azért, hogy legalább egy maroknyi ember (aki reményeim szerint néha-néha betéved ide), lásson ilyeneket is... hátha legalább egyikükben megfogan majd az igény valamikor, hogy ne a szomszéd kőbabáskorlátos alpesihódfarkús házát másolja le hanem innen 1-2 elcsípett ötletet.
    tudod, egy fecske nem csinál nyarat - de egy kutya megmentése már üdvözítő cél volt ahhoz, hogy egy topicot bezárassunk... a világmegváltást is kicsiben kell kezdeni ;-)
  • akos
    #34
    gábor hidd el - teljesen egyetértek veled abban, amit a hiányosságokról mondasz. jóformán csak hiányosságaink vannak a vizuális kultúra területén - és még a szakmán belül is.

    mivel aktiv építész hallgató vagyok, nagyon yol tudom, hogy mennyire nem ismerjük az anyagokat (sem), mivel az anyagtan oktatás egyenlő a nullával. yoformán semmit nem tudunk a betonról, a fáról, a kerámiáról, mert nem az alkalmazhatóságukat, az egymás mellett való viselkedésüket tanuljuk, hanem törési mutatókat, szakítószilárdságot és a kötési időt... magoljuk.
    ugyanez elmondható a színelméletről, stb stb stb.

    q nehéz dolog alapok nélkül elindulni... de egyszer csak el kell indulni; valahonnan... valahová.

    és én el akarok. én nem ebben a nagy magyar ugarban akarok dagonyázni.
  • G_ArchAngel #35
    a legjobban akkor jársz, ha egy olyan céghez mész, akik a tervezés mellett kivitelezést is vállalnak, vagy legalább a felügyeletét...

    a pályám kezdetén egy olyan garázsirodában voltam, ahol szerencsére építőanyag forgalmazás és kivitelezés is volt, így a prospektusok pakolgatása mellett megtanultam az habarcs-szánkó használatát vagy koszorú vasalatot készíteni...
    Nem kellett volna, de érdekelt...

    Azóta nem tervezek olyan sok hülyeséget, mióta láttam kivitelezéseket:)

    Az, hogy nem akarsz beállni a sorba?
    Ha megakarsz élni a tervezésből, akkor beállsz - és minden különleges igényű ügyfél kicsit karácsonyi hangulatot fog benned ébreszteni...

    Tudom, 10 éve nyomom az ipart - 2 hónapja lakom ebben a faluban, és helyi építéshatóság vezetője úgy bízza rám a munkákat, mintha 10 éve ismernénk egymást...
    Nincs diplomám, de megtudom mondani, hogy miért kivitelezhetetlen az a lábazati szigetelés, ami a gyártó katalógusában van...

    Míg nem veszel rész egy mosonmagyaróvárihoz hasonló sorház kivitelezésén, addig nem érted meg, hogy a magyar építőipar nincs felkészülve a faszerkezetű/burkolatú szerelt falak kivitelezésére - javarészt...
  • akos
    #36
    szakközépben minden nyáron... és azóta is gyakran járok apummal kivitelezni...
    ő ács... ismerem a fát, csináltam én is vasalatot, zsaluzatot minden szirszart :) - ennek nyomán tisztában vagyok azzal is, hogy milyen mértékű a szakképzetlenség az ún. szakmunkások körében (tisztelet a kevés kivételnek), legyen szó fáról, tégláról, acélról, bármiről...
    (hogy miért van mindez így, ahogy... miért büdös manapság a munka, és miért vagyunk tele konzumidiótákkal - miközben egy derékszögű falsarkot senki sem tud tisztességesen felfalazni... és helyette inkább a románok csinálják itt a sok szart - ez egy sok mindenen átivelő gondolatsor lenne, nem akarok belekezdeni)

    általánosságban mondtam az alábbiakat.
  • G_ArchAngel #37
    Akkor visszatérhetünk az építőművészetre...

    Segíthetnél nekem keresni képeket, mert a google-lal nem sikerül...
    Inkább Dél-Francia (Marseille, St. Tropez) vagy Spanyolországra lehet jellemző:
    Talán mediterrán, talán nem; növényekkel befuttatott homlokzat, nagy zsalugáteres nyílászárók, esetlegesen olajzöld faszerkezetek, borospince - amolyan művész-kúria...
  • akos
    #38
    hőha... sürgős, most? este inkább nekiállnék majd...
  • G_ArchAngel #39
    nem, még holnap nem építkezek...:)

    Pár mediterrán típus vázlat - érdekes árakkal...
  • akos
    #40
    típusház 500 milkáért? az kedves...