163
  • Jimmyke
    #1
    Mikor valják már be végre hogy van élet a Marson?
  • The Termentor
    #2
    majd ha elpusztitottak
  • Darth Sith
    #3
    majd akkor amikor bevallják azt is hogy nem volt ember a holdon...
  • Dzsini
    #4
    "4 millió év rettentő hosszú idő, a Mars történelmének ez azonban mindössze 0,01 százaléka"

    akkor a Mars 40 milliárd éves? ezzel eléggé túlteljesíti kedvenc univerzumunkat, az a számítások szerint 12-18 milliárd éves.
  • Robeast
    #5
    Lehet, hogy én vok a hülye, de hogy kaptad meg a 40 milliárdot?
  • The Termentor
    #6
    most 1 a szaz szazalek vagy 100 nak a0,01 resze mer akkor telleg 40 milliard.
  • Cat #7
    még az is sok, én annak harmadára emlékszem
  • Jimmyke
    #8
    Én 11-et tanultam. :) Az volt 3 éve :D
  • akyyy
    #9
    Most azt mondják vulkánok vannak a marson...később azt állítják hogy azok csak 'sötét viharfelhők' voltak, majd később kiderül, hogy a felhők vulkánokból származnak...stb.stb...
  • blackeagle
    #10
    akkor már 11.000000003 milliárd :)
  • Anteris
    #11
    ""Azt gyanítom, hogy ahogy minél több űrszondát állítunk pályára annál nagyobb lesz az esélyünk egy aktív kitörés észlelésére" - mondta Jim Head"

    hehe, a kis rafinált tudós bács! : )
  • Kelta
    #12
    Az univerzum végtelen ideje létezik!
    csak a benne lévö anyag, legalábbis a mi kis részünk az amelyik 10-20? milliárd éves
    sokan keverik a végtelen teret(univerzum) és a benne lévö parányi anyaghalmazokat:))))
  • Chappy
    #13
    ja
  • Dzsini
    #14
    a téridő - Einstein számításai alapján - egybefüggő, így az ősrobbanás elmélet alapján a szingularitás magába foglalta a teljes teret és időt is, így értelmetlen, és értelmezhetetlen "előtte"-ről beszélni, mivel nem létezik semmi, ami a szingularitáson kívül helyezkedett volna el, és egy esemény oka lehetne, vagy emlékünk lehetne róla. a szingularitásnál nem volt sem tér, sem idő, ez alapján az univerzumunk korát az azóta eltelt valahány milliárd évben számítjuk. (ami a legutóbbi WMAP mérések alapján 13,7 milliárd év 1%-os pontossággal)

    a 0,01 sehogy se stimmel, mert ha nem százalék, akkor viszont 400millió éves lenne a Mars, ami nem stimmel, ha százalék akkor meg 40 milliárd, ami szintén nem - a tényleges kora - a Földdel együtt - kb 4,5 milliárd év, amiből kb 3,9-4mrd amit már többé-kevésbé szilárd kéreggel töltött. a Marsnál nincs ilyen pontos érték még, de feltételezhető, hogy nem sokkal idősebb.
  • Kelta
    #15
    Nem értek veled egyet.
    Szerintem az anyag a végtelen kozmoszban folyamatosan körforgásban van, összehuzodik, kitágul(ösrobbanás) végtelenszer. mi az egyik ilyen kitágulásban létezünk.
    és az hogy az ösrobbanás elött nem volt tér, szerintem, nemjo.a tér létezett, mi csak az ösrobbanás(ha volt)utáni állapotrol tudunk adatokat gyüjteni, nyilvánvaloan.a tér végtelenjében a mi is anyaghalmazunk elenyészö porszem csupán.
    szerintem végtelen sok ilyen anyagtömörülés lehet a végtelen térben, és azok végtelenszer összehuzodnak és széttágulnak.....márha .)
  • Dzsini
    #16
    lehet, hogy volt - erről nem is írtam. azt írtam, hogy (a kutatások jelenlegi állása szerint) az ősrobbanást (ha úgy tetszik a mi ősrobbanásunkat) egy szingularitás váltotta ki, ami 1 pontban magában foglalta a mostani teret és időt egy planck-méretnél kisebb pontban, így hogy mi volt előtte, vagy mi lehetett, arról felesleges beszélni, hiszen se az azt megelőző időről se a térről nincs, és nem is lehet tapasztalatunk - ezt még a szuperszál elmélet sem borítja fel.
    a párhuzamos univerzumok létére pedig 1-2 elméleti találgatáson kívül még semmi nincs, pár dolgot többé-kevésbé jobban lehet magyarázni a 11dimenzióval, viszont sokkal több kérdést fel is vet. ez még a jövő zenéje, hogy valaha lesznek-e olyan szerkezeteink, amelyek képesek lesznek ilyen mérések végrehajtására.

    (arról most nem is ejtenék szót, hogy pont a lenti WMAP mérések azt látszanak igazolni, hogy a jelenlegi téridőnk nem fog összehúzódni, hanem a folyamatosan lassuló tágulással örökké tágulni fog, ennek a jelenlegi mértéke 71 km/sec/megaparsec 5%-os pontossággal - de ezek nagyon friss mérési eredmények, és nincsenek kellőképpen ellenőrizve és újramérve)
  • HUmanEmber41st
    #17
    Az indiai filozófia-rendszer szerint a világegyetem sokkal régebbi, (majd utánanézek pontosan)mint a mostani 11,7 Milliárd év.
    DE ! azt állítja, hogy a Világegyetem ciklusosan létezik. Isten megteremti, fenntartja, majd elpusztítja. A világegyetem ilyenkor egy kis "mag"ban van "összecsomagolva" kb annyi ideig ameddig előtte létezett. Tehát az összes információ a mennyországban van eltárolva Univerzumunkról. Majd amikor "letelt az idő" újból kilélegzi magából Isten, és kitágul gömb-formájúra. Ilyen gömbforma Világegyetem nagyon-nagyon sok van, és vannak belül bonyolultak, meg egyszerűbbek is. A "mienkben" 4 irány (4 tér dimenzió) van, de van olyan Világegyetem, melyben 1000 vagy még több irány is létezik. Mindezt 5ezer évvel ezelőtt írták le....
    olyan nyelven, amilyen nép sosem létezett (szanszkrit)hm hm ....
  • Dzsini
    #18
    ajánlom neked is figyelmedbe Héjjas István legújabb könyvét, Buddha és a részecskegyorsító címmel jelent meg, és pont a jelenlegi modern fizika és pszichológia és a régi keleti filozófia közötti párhuzamokkal és összefüggésekkel foglalkozik, igen érdekes olvasmány.
  • HUmanEmber41st
    #19
    THX Dzsini ! majd beszerzem valahonnan! Bár a Buddhizmus is Indiából indult...a szent szövegek most is szanszkritul íródnak

    Ha le akarsz fordulni a székről ( a röhögéstől) ROTFL, olvasd
    www.taltos7.hu
  • UnnameD
    #20
    13.7 milliárd éves.. de ugye ezt valahogy az űrben lévő háttérsugárzásbol számították ki, ahol másmilyen gyorsasággal telik az idő, szóval amíg a földön vagy más hasonló gravitációjú bolygó közelében eltelik egy év, addig pl a nap közelében az csak 3/4 évnek számít. szóval ha egy ilyen gravitációs térben számoltuk volna az éveket, akkor lehet hogy most nem 13 hanem 20 milliárd évet számoltunk volna.Ez sztem igy logikus, de javitsatok ki ha nem.
  • Dzsini
    #21
    kicsit olvass utána a relativitáselméletnek és az idődilatációnak, utána gondold át megint a kérdésed :) az idő mindig a megfigyelő szempontjából telik valahogy, és számunkra, mint a Földön üldögélő népek számára a 13,7 milliárd év a legpontosabb közelítés. (és ett se telik más sebességgel az idő, 1 másodperc pontosan ugyanannyi - csak egy másik megfigyelőhöz képest esetleg lassabban telik. számukra viszont nálunk telne lassabban, hiszen hozzájuk képest mi mozgunk relativisztikusan nagy sebességgel)

    a Nap közelében pedig még távolról sincs olyan téridő torzulás vagy nagy sebességkülönbség, hogy ennyire extrém lenne az eltérés.
  • Dzsini
    #22
    Buddha soha nem írta le tanításait, nem tartotta fontosnak. a szanszkrit írások jóval később keletkeztek, a páli kánon és a többi formában, ebből adódik, hogy több helyen többen többféleképpen értelmezik a tanításokat, ugyanezt lehet látni az újszövetség 4 főbb (és rengeteg kisebb) evangéliumában, vagy akár csak az Ószövetség keresztény és zsidó, vagy akár iszlám értelmezésében. - mindegyiket sokkal később jegyezték le a keletkezésénél, és az író szájíze szerinti értelmezésben.
  • RpPRO
    #23
    Ez a 11 megas kep igen buntet.
  • UnnameD
    #24
    Aha. Még egy dolog, az a bizonyos sugárzás is lehet 'öregebb' mint valóságban az ösrobbanás, mert mondjuk egyszer egy bolygó vagy nap közelébe ér, ott kicsit lelassul, aztán kikerül onnan,és eredeti sebességgel megy, de az idővesztesége számunkra megmarad
  • ge3lan
    #25
    A fény nem tud lelassulni. Ez az alapja a relativitás elméletnek.
  • UnnameD
    #26
    Utána kell még járnom pár dolognak ;)
  • Kelta
    #27
    Dzsini: ezt irtam én is....
    Unnamed: ha a fény nagy erejü gravitácio közelében halad el, akkor nem lassul, hanem eltér(görbül) az irányátol, a supergravitácio meggörbiti a teret és igy a benne halado fényt is.
    Azt hiszem soha nem fogjuk megtudni valojában mennyi idös piciny univerzumunk :))))és persze mihez képest :)
    Tágulásnak is vannak ellentmondo adatok, nem is olyan biztos hogy tágulás van :)))csak mozgás végtelen körforgásban a térben...
  • dez
    #28
    Szerintem nem "egészen" ugyanazt írjátok Dzsinivel. Szerinted az idő és a tér "önálló" dolgok, és függetlenek az anyagtól ebben a tágulásban. Pedig maga a tér tágul, nem a benne lévő anyag... Az idő meg... Össze-vissza "relativizálódik". :)
  • dez
    #29
    Legutóbb még gyorsulva tágult az univerzum...
  • dez
    #30
    Jó az a kép, de hol a párja (hogy sztereo lehessen)?
  • Kelta
    #31
    szerintem meg a tér nem tágul, legalább is nem a valos tér.csak az anyag benne...
    Az anyag tágul bele a végtelen kozmoszba( a semmibe) ha igy könnyebb
    az idö önnmagában nem létezik, csak az anyagi térrel együtt..
    ha nincs anyag a térben az idö nem létezik
  • Dzsini
    #32
    az idő ugyanúgy relatív, mint a tér, hiszen ugyanannak a téridőnek számunkra különbözőnek tűnő nézetei. ami számunkra X idő és Y tértávolságra van, az valaki másnak más idő és más tértávolságra lesz. olyan, mintha egy koordinátarendszert forgatnál, 2 pont ami alatta van más és más komponensekből épül fel, de attól még ugyanaz a két pont. csak az egyik szemlélő számára egy időben történik a két dolog, a másiknak nem, az egyiknek ugyanott van helyileg a 2 esemény, a másiknak nem...
  • Dzsini
    #33
    hát, a WMAP méréseredményeit nyáron hozták nyilvánosságra, és az alapján éppen lassuló tágulásról van szó... de nem tudni egyelőre biztosat.
  • dez
    #34
    Szerintem nincs abszolút tér. Anyag nélkül tér sincs, nem csak idő.
  • dez
    #35
    Persze. Én is ezt próbáltam írni. :)
  • dez
    #36
    De az igaz, hogy ha csak a tér tágulna, akkor nem változnának a mérhető távolságok (mert akkor ugye minden tágulna). Csak talán a gravitáció változna. Gondolom, csökkenne, és akkor az anyag is tágulna (egyre gyorsabban).
  • dez
    #37
    A gyorsulva tágulást is ők mérték?
  • Dzsini
    #38
    a térben lehet vákuum, ott nincs anyag - ott csak tér (vagyis távolság) van.

    ez is egy olyan dolog, hogy a "semmi"-t nem tudja az emberi értelem egyszerűen felfogni, ahogy a tér tágulását, és az egész relativitást sem, hiszen nem találkozik hétköznapokon vele.
  • ge3lan
    #39
    Nos szerinted csak az anyag repül szét a térben.Akkor gondolom nem fogadod el azt az eredményt sem, hogy 13,7 milliárd éves (vagy mondhatnék 10-15-öt is) az univerzumunk. Vagy te hogy gondolod ezt?

    Amugy a multiuniverzumos elképzeléshez annyit fűznék hozzá, hogy egy ilyen rendszernek a koráról mi semmit sem mondhatunk, mert térben és időben is el vannak határolva egymástól. Nincs semmilyen mérőeszközünk vagy elvi módszerünk ami ezekról bármit is tudna mondani, úgyhogy maradunk a saját felfúvódott világunkban vizsgálódni.
  • dez
    #40
    A vákuum kicsit más, mert kürülötte még lehet valami. De egy teljesen "üres" univerzumban semmi sincs, tér sem. Ezért nincs is. :p De komolyabbra fordítva, úgy tudom, a mai legjobb modellekben nem "önálló" dolog a tér sem.

    A tér görbülését azért még fel lehet fogni. A végtelen semmit már kevésbé, de szerintem az értelmetlen is.