35
  • [NST]Cifu
    #35
    Miért is szól a videókártyákról? :)
    Én eddig azthittem, hogy a PCI-Express csatis alaplapokról szól. :)
  • [NST]Cifu
    #34
    gyakorlatban milyen gyakran van az alkalmazasnak "szerencseje", hogy pont a vezerlo/winyo cacheben van az adat?

    Nem kell még csak a Cacheben sem lennie, inkább abba gondolj bele, hogy egy adatszerver esetén mi a helyzet, amikor egy vezérlőkártya 4 vincsit is vezérel egyszerre. Persze itt is inkább elméleti a határ.
  • arty
    #33
    jah, amugyis a topik a videokartyakrol szolna ;) oda nem kell a pci-e ;)
  • arty
    #32
    kicsit osszekutyultam :D

    szal azt akartam mondani, hogy a olyan eset, amikor csak a winyo/vezerlo CACHE bol kell adat es kritikusan hamar kell az adat, nos ez inkabb csak elmeleti jelentosegu SZVSZ :)
  • arty
    #31
    gyakorlatban milyen gyakran van az alkalmazasnak "szerencseje", hogy pont a vezerlo/winyo cacheben van az adat?

    de ha ott is van:
    -van 8mb cache a winyon
    -133mb mehet a pci-on
    -igy ha ELMELETBEN pont a winyo keseben van az a 8mb adat, ami kell az alkalmazasnak, azt 0.0625mp alatt kapja meg. Es ennyi. Ha kell meg adat akkor az az atlagidot rontja, hogy a winyo nem eleg gyors, ugye boven a 133 alatt lesz...

    Sztem a gyakorlatban ez a savszeelsseg meg nem korlatoz. Ha pl. hdtv adast digitalizalnank, akkor mar lehetne keves a PCI... de a winyorol olvasas nem tipikusan jo pelda.
  • arty
    #30
    a mai winyok masolnak 30-50mb/s-el... hol van meg a 133/150 :)

    meseld el, a hdtv tomoritest mire erted? ennkod? dekod? milyen formatumban ? mert ez a mondat csak ugy log a levegoben ...
  • [NST]Cifu
    #29
    Ez igaz, de a vezérlő felé akkor is ott van a PCI 133MB/s korlátja, márpedig ha a vezérlő több SATA meghajtót is kiszolgál, akkor már realizálódott is a szűk keresztmetszet...
  • dez
    #28
    A vinyóknál a 133MB/s és a 150MB/s csak a pár megás cache-re vonatkozik, a lemezre/-ről irás/olvasás ennek a töredéke.
  • GABOR16
    #27
    A PCI-E -re manapság már szükség van, pl HDTV tömörítés, amit a 2 csatornás rendszere tesz lehetővé.
    Vagy pl. Gigabites Ethernet kártya (nem lehet a sima PCI felületen 100% -osan kihasználni).

    Meg szerintem lehetne oda kapcsolni egy külön kiegészítő procit is. A sávszélesség adott.

    Ezen kívűl talán a winyóknak is könnyebb lessz gyorsúlni, mert a sávszél kibővült pl. a sima PCI-on az elméleti maximális sebesség 133MB/s, amit a mai winyók leggyorsabb darabjai kivétel nélkül teljesítenek.
    De jeleneg a S-ATA is a PCI re kapcsolódik, ezért mondhatni parasztvakítás az a 150MB/s, mert annyit el sem tud érni a PCI miatt.

    Szerintem ezáltal aki ezt feleslegesnek tartja az nagyban téved.
  • [NST]Cifu
    #26
    Szerintem te PCI-Express-t akartál írni. A PCI-X egy másik csatolófelület...
  • JTBM
    #25
    A kovetkezo nagy ugras a videokartyaknal a 3D fizikai modell tamogatasa lesz. Ahhoz viszont oda-vissza kell irogatni az adatokat, amihez kell a PCI-X.
  • [NST]Cifu
    #24
    Itt egy jó kis link, amely a PCI-Express-t bemutatja.

    Itt van a PCI-Express rendszerek lehetséges felépítése - az Ethernet PCI-Express hídon keresztül kommunikál, a SATA vezérlők is kommikálhatnak PCI-Express kapcsolaton keresztül, bár ez inkább a szerverek esetén nyújt előnyöket.

    Épp ez az előnye: nagyon rugalmas, nagy szabadságot ad az alaplapi chipgyártók kezébe.
  • dez
    #23
    Nem tudom, AGP-n mehet-e az áttöltés úgy, hogy közben nem áll meg minden, és remélem, PCI-Express-nél igen.
  • dez
    #22
    Hopp egy bug az SG fórummotorban: egyszerre írtunk, és 2 #21-es lett, de mindkettő a tied.

    Válasz magamnak: megnéztem az Eszközkezetőben (kapcsolat szerinti listázás), és bizony ez ma is így van, minden eszköz a PCI buszon lóg. Ennek nyílván architektúrális okai vannak. Tehát a PCI-Express méllyebb változásokat hoz, nem csak a bővítőslotok mások.
  • arty
    #21
    sajnos, halál mind1, hogy a megakadás 0.5mp avgy 2 mp :( HA akad, már régen rossz, élményrombolo :(

    Abban igazad van, hogy a dx/ogl megoldás lenne, hogy általánosabb feladatokra is jo legyen a GPU, de nemtom az MS miért is épitené ezt be :) Az OGL.. talán. De közvetlenül szvsz nem sokan vállalkoznak majd e GPUk programozására a jövőben sem ...

    Meg a kérdés, a dx/ogl tranziciokkal nem e pont a sebesség veszne el ...

    PCI-E4VGA, BTX, DDR2 sux :) Marketingcucc.
  • dez
    #20
    (Legalábbis régebben még így volt.)
  • dez
    #19
    Azért az sem teljesen mindegy, mennyi idő alatt mennek át az új textúrák a main ramból a vramba, mennyire észrevehetően akad az alkalmazás ilyenkor, stb. Úgy tudom, az ilyen textúra-feltöltés 1x sebességgel megy AGP-nél, és a 8x sebességet csak render-time textúraolvasáskor használja a GPU.
  • dez
    #18
    Hogy érted, hogy utópia? Már most is van rá alkalmazás (az alább említett SG cikk írt róla). Ez (és persze a rendelkezésre álló teljesítmény) inspirálhat más feljesztéseket is.

    Bár akkor lesz igazán jól használható a dolog, ha nem mindenféle kerülőutakon lehet majd visszakapni az adatokat, hanem direkt támogatás lesz hozzá a driverekben, plusz a DirectX-ben/OpenGL extension-ökben.
  • dez
    #17
    A south-bridge perifériái szintén mint a PCI buszra csatlakozó eszközök kerülnek megvalósításra, csak a chipen belül.
  • Cat #16
    egyetértek

    aki jobban bele akarja ásni magát, itt egy egész jó cikk a témában

    egy idézet: "A PCI Express foglalatok a specifikáció szerint 60 watt maximális fogyasztást engednek meg az egyes kártyáknak, amely valamivel több, mint az AGP által biztosított 40 watt, de a legújabb grafikus kártyák igényét azonban így sem fedezi."
  • Cat #15
    az ethernet hálózatnak semmi köze a pci expresshez
    a sata eszközöknek szintén nincs
    itt van például egy intel chipset, mint egyértelműen látható, a hálózat vagy a PATA/SATA csatornák teljesen függetlenek a 6 PCI dugasztól

  • arty
    #14
    sztem még egy ideig utopia marad az "általános célu felhasználás"...

    a másik: mit ér a 4gb/s, ha az onboard vram is ugyan ekkora léptékkel gyorsul ? ugyanugy lemaradásban van/lesz a pcie a gddr3-al szemben, a kutya sem fogja (ki) használni az "agpmemoriát".

    cifu: más területen TALÁN jo lesz, de a VGA piacra felesleges volt ráerőltetni :(

    a tápgondokat meg nem orvosolja az a 70W, mivel éppcsak két-három tápcsati nem kell a kártyára ;) - ennyit erről ...
  • [NST]Cifu
    #13
    Itt a portok egységesítése a cél. A PCI-Express nem csak az AGP portot váltja, de a PCI portokat is. Nem lesz több megosztott AGP/PCI port, nem lesz abból probléma, hogy a PCI portok 33Mhz-e az FSB-hez van kötve, hogy csak a gyakorlatiasabb előnyöket nézzük. De az egészt rendszer is sokkal rugalmasabb, lásd több 16x-os PCI-Express port lehetősége és társai. És akkor arról még nem is szóltam, hogy a PCI-Express már a nagyon nagy sebességű CPU-kra is fel van készítve (elvileg olyan 10Ghz körüli az elvi csúcs).

    És hogy mire a nagyobb sávszélesség? Jönnek a nagyobb sebességű hálózatok (már most is reális a 10GBites hálózat), nagyobb sebességű SATA eszközök lehetősége és a többi.

    Kissé káros az, hogy a PCI-Express csak a videókártyák terén kerül szóba, mert mindenki csak ezt veszi alapul, és nem is gondolnak bele milyen más (egyenlőre tényleg nem túl látványos) előnyökkel jár a PCI-Express...
  • Gabest
    #12
    16x oda-vissza (4-4 giga/sec).

    Nemrég volt itt egy cikk a GPU általános célú felhasználásáról. Most hogy eléggé izmos kezd lenni, érdemes lenne a kiszámított adatokkal kezdeni is valamit, nem csak a monitorra dumpolni.
  • arty
    #11
    és mennyivel lesz ennél gyorsabb a pci-e ?

    mert ha mondjuk 4x, az még mindig nem fogja mellőzhetővé tenni a 256/512mb kártyák használatát, azaz a vram tovább növelését...

    komolyan nem látom azt a speciális helyzetet, amikor az agp már nem elég, de a pci-e majd pont elég lesz :) irsz valami spec GYAKORLATI helyzetet ?

    bocs, h nem olavsok utána, de fáradt vagyok.
  • Gabest
    #10
    Ja, ez egy ati 9800pro volt, nem s3 trio.
  • Gabest
    #9
    A kedvedért lemértem újra, mert már nem emlékeztem rá :) Egy 1024x1024 32bpp paraméterű textura videómemből sysmembe olvasása 78ms, ami kb. 51MB/s, ami egy nagy túró ugye. És ez még a GetRenderTargetData volt, ha lockolom és cpu-val másolom, akkor több mint fél másodperc egy ilyen kép. Jó lesz az pci-x, ha tényleg úgy teljesít ahogy monnyák.
  • asysoft
    #8
    Úgy tudom, a PCI-E némileg nagyobb áramot képes leadni, mint az AGP, így -gondolom én-elhagyhatjuk a VGA-król a plusz tápcsatlakozót, ezzel is javítva a házban a szellőzést.
  • arty
    #7
    pontosabban pont a graf kártyához SEMMI értelme ;)

    eddig sem az agp volt a szűk keresztmetszet ...
  • pite
    #6
    whoa! hogy kérdezhetsz ekkora butaságot? csak nekünk magyaroknak fejlesztik a pci express foglalatú belső modemet! :Ð
  • Cat #5
    milyen más olyan tömegigényt kielégítő periféria van a grafkártyán kivül, amihez kell ekkora sáv? nem véletlen AGP volt az előző neve is, azaz Accelerated Graphics Port
    ha kellene másnak is, nem igy hivnák
  • [HUN]PAStheLoD
    #4
    PCI-Expressre váltani sajna még annyire nem éri meg , hacsak nem veszel 2 gef 6800GT-t
  • [NST]Cifu
    #3
    A PCI-Express nem csak a gyorsasága miatt előnyös, és nem csak grafikus interface-hez használják.
  • RpPRO
    #2
    Hiaba, az OEM a nagy falat, ott a penz...
  • Alfa Of NS
    #1
    Kicsit fura, hogy egy gyorsasagra kifejlsztett busz elsonek integralt kartyaval erkezik