28
  • Kara kán
    #28
    " ha találnának rajta egy picike vizet, akkor egész más lenne a helyzet,"

    Hát, találtak!!!!
  • kukacos
    #27
    Nemnem, vízszintes vidám parkra gondoltam :) Ha jól gondolom, az erők eredője nem változna a forgó rendszerhez képest. Persze lehet hogy van valami effekt, amiről nem tudok és kizárja, mert még sehol sem olvastam erről az ötletről.
  • a_n_d_r_e_w
    #26
    Ha függőlegesen gondoltad a dolgot, akkor biztos egy lenyűgöző és ritka élményben lenne részük a bennlakóknak, miközben a forgás során a mesterséges gravitáció mellett lenne egy kis igazi gravitáció ami mindig más irányból hatna rájuk :D
  • HUmanEmber41st
    #25
    Ja, hát ha a Hold felszine alá tennék a "Búgócsigát" akkor tnyleg 2 legyet ütnének 1 csapásra : sugárzásvédelem, alapanyagok a helyszinen, napenergia ( bár csak 14 napos ciklusokban) talán találnak majd valamit, amiből vizet és oxigént tudnak kivonni....
  • kukacos
    #24
    Hiába van napenergia, se kaját, se levegőt, se szerszámokat és pótalkatrészeket nem lehet belőle csinálni :( Ezért van jövője az idegen bolygókra történő kitelepülésnek, annak ellenére, hogy a gravitációs problémákkal ott jobban meg kell majd küzdeni. Nem írtam élőlények odatelepítéséről, ma nincs is olyan égitest elérhető közelségben, ahova Föld-szerű életet lehetne telepíteni. Viszont már ma is végeznek már olyan kísérleteket, hogy hogyan lehet teljesen zárt élő rendszerekkel, amolyan mini-bioszférákkal pusztán napenergia és szervetlen tápanyagok segítéségével megoldani emberek élelemellátását.

    Sugárzással és meteorokkal mindenhol számolni kell, ha el akarjuk hagyni a Föld közvetlen környezetét, miért is felejtettem volna el? Ezek ugyancsak az idegen égitestre települt állomás mellett szóló érvek: ott sokkal védettebbek lennének az űrhajósok ezek ellen, mint egy keringő egységen.

    Talán lehetne ilyen forgó mesterséges gravitációval ellátott állomásokat az idegen égitest felszínén is kialakítani, a felszín alá fúrt gyűrűkkel, mint mondjuk a részecskegyorsítók alagútjai. A "lefelé"-t a centripetális erő és a bolygó gravitációjának eredője adná. Elég sok energiát emésztene fel a rendszer folyamatos, kellően nagy sebességű forgatása, de az ott élő emberek egészsége érdekében megérné. Kicsit költséges vidámpark lenne, de lehetséges. Mondjatok jobbat :D
  • Cat #23
    a sugárzást elfelejted, az ellen is védekezni kell - egy napkitörés, és annyi az egész kolóniának
    ja, és a meteorbecsapodások! egy egycentis is kinyirhat bárkit, és ott az ilyenek is elérnek a felszinig, nincs miben elégniük
  • Tetsuo
    #22
    Meg a napenergiából.. ami nem semmi.
    Egy bolygóra élőlényeket telepíteni (plusz a környezetüket kialakítani) több száz év. :(
  • kukacos
    #21
    1/6 az. Idegen égitesten települni igazából csak akkor és azért éri meg, ha az ott talált anyagokat fel tudod használni. Ha másra nem, falakat húzol fel belőle, pl. a Holdon a kéreg alá építesz bázist. A Hold sajnos nincs elkapatva ebből a szempontból, ha találnának rajta egy picike vizet, akkor egész más lenne a helyzet, lenne oxigén meg víz, fény van, energia lenne, növények tudnak nőni, kaja is lenne, elméletben akár független is lehetne a Földtől. Egy űrbe települt bázis viszont csak abból tud gazdálkodni, amit a Földről felküldenek neki.
  • dez
    #20
    Talán mire ebből lesz valami, rájönnek, hogy lehet "valódi" gravitációt csinálni (impulzust gerjeszteni, stb.).
  • dez
    #19
    Inkább 1/6-oda.
  • [NST]Cifu
    #18
    Építesz egy szép holdbázis - csakhogy a hold gravitációja 1/60-ada a földének. Ha kissebb mértékben, de ugyanolyan mellékhatásai vannak ennek, mint a súlytalanságnak (izomsorvadás, kalciumkiválasztódás, stb.). Kicsit vicces, de könnyebb a világűrben a tartós emberi tartózkodás, mint a holdon. :)
  • Laci73
    #17
    Nem is lenne értelme hatalmas lakómoduloknak, akkor már kolóniaépítés a Holdon, később pedig a sokkal barátságosabb Marson.
  • kukacos
    #16
    Eredetileg ebből indultunk, de aztán megállapítottuk, hogy a jelenlegi technikákkal és ráfordításokkal kétséges, hogy belátható időn belül összeszerel az emberiség egy állomást, aminek 3-4 kilométer hosszú összefüggő lakóövezete van... ilyen távon már járművel kellene közlekedni benne. :)
  • Tetsuo
    #15
    Nem lenne egyszerűbb (,ember számára elviselhetőbb) úgy megoldani h az űrhajó talaja a külső körív legyen (mint 1 mókuskerék), így sokkal jobban hasonlítana a gravitációra? Szerintem ez is elég lenne ..
    De pontosan be lehetne állítani több kisebb szobának a talaját úgy hogy az az eredő erőre merőleges legyen (a kör sugarára ferdén) és vmi (kör alakú) páternoszter szerű lifttel közlekednének az asztronauták a belső körgyűrűn a külső szobák között..
  • cifuatwork
    #14
    A liftek természetesen csak párhuzamosan mozoghatnának, a kiegyensúlyozásra meg talán valamiféle folyadékos megoldás lehetne a probléma (pár tartály, és köztük áramoltani a folyadékot igény szerint)...
    Szvsz a kötélszakadás eléggé valószinülten lenne, hacsak nem megismétlődne a MIR-Progresz karambol... Bár végülis ez esetben "csak" be kell húzni a lakómodulokat a dokkolás elött... :)
  • kukacos
    #13
    Az ötlet nagyon tuti, tényleg kár, hogy még a "gagyi" ISS-t is alig tudják fenntartani :( Igazából a távolság miatt a szerkezet valójában két űrállomás lenne, illetve lehetne az egyik oldalon csak emberi felügyeletet nem igénylő gépek rendszere illetve oxigén, hajtóanyag stb., csak akkor meg a két forgórész súlyának kiegyenlítésére kellene figyelni, mert furcsa mozgásokba kezdhet egy ilyen sokszáztonnás pörgettyű ha nincs kiegyensúlyozva, és akkor a Coriolis hatás lenne a legkisebb gondja az űrhajósoknak, esetleg valami ronda precesszáló ellipszoid-ciklois pályán hányják majd végig a lakómodult :D Arról nem is szólva ha elszakad a rendszer, az egyik felét parittyaként lövi ki az űrbe, az űrhajósok meg ott ülnek dokkolóegység nélkül. Hát nem lenne egyszerű kivitelezni az biztos.
  • cifuatwork
    #12
    Én is ilyesmit tudnék elképzelni, két, egymással ellentétesen lévő lakószekció, amelyek a forgó "agyra" valamiféle drótkötelekkel (nanocsöves kötelek?) vannak rögzítve, amelyeket ki-be lehet engedni. Az űrállomás ezen részét behúzott lakómodulokkal bocsátják fel, majd hozzászerelik a kiszolgálómodulokhoz, és szépen lassan elkezdik forgatni, miközben a köteleken kiengedik a lakómodulokat. A kötelek pedig utána a szállítólifteknek szolgálnának kötélpályaként.

    Kár hogy még egy ilyen űrállomás sem várható az elkövetkező 10-15 évben... :((
  • [HUN]PAStheLoD
    #11
    mért nem kérik meg scotty-t hogy kapcsolja be a mesterséges gravitációt ? :]]
  • kukacos
    #10
    A Coriolis-erő F_c = -2m*(w x v), ahol w a forgás vektora (iránya a forgástengely, nagysága a szögsebesség), v az illető dolog sebessége a forgó vonatkoztatási rendszerben, m pedig a test tömege. Ez teljesen független a centripretális erőtől, az e mellett még külön fellép, és ebben az esetben az felelős a mesterséges gravitációért. Az erőn tehát leginkább a szögsebességgel lehet befolyásolni, ezt pedig - ahogy Cifu is írja - az átmérő növelésével lehet elérni (mivel a centripretális erő w(w x r)-rel arányos). Nem kell feltétlen záródó gyűrűre gondolni egy 1 km-es űrállomás esetén sem, elég egy "súlyzó" alakú pörgő valami, aminek a két gömbjében lehet élni. Az összekötő szakasznak nem kellene semmi fontosat tartalmaznia, csak ki kellene bírnia a fellépő erőket és lehetővé kellene tennie az állomásra történő dokkolást. Ez már nem tűnik annyira irreálisnak.
  • Lacc
    #9
    Én szívesen részt vennék egy ilyen kísérletben :) Fun dolog lehet.
  • asdasdasd
    #8
    Minthogy a 2001 urodusszeabol vettek at.
    Meg a Kek Duna keringo is ment ha bekapcsoltad az automata leszallasvezerlot...
  • nenad
    #7
    tenyleg igy nezett ki amigan az elite-ben az urallomas.
  • cifuatwork
    #6
    Érdekes és tanulságos. Nemrég még arra jutottak, hogy a Coriolis-erőt úgy lehet legjobban kivédeni, ha megnöveljük a forgási kör rádiuszát, hiszen így csökkenthető az oldalirányú erő. A probléma az, hogy a számítások szerint ideálisnak az olyan 1km-es átmérőjű forgó szekció tünt. Ekkora űrállomást/űrhajót építeni pedig egyenlőre nem reális cél...
  • tajfun
    #5
    Ez a Coriolis multkor meg urallomas volt az Eliteben. :-)
  • Cat #4
    ott nyilván nem lép fel centripetális erő, ami létrehozza a tulajdonképpen gravitációt (vagyis annak érzetét)
  • _Vegeta_
    #3
    Na vegre egy ertelmes kutatas... illetve kutatasrol szolo cikk :D
  • Ninju
    #2
    Ez a mozgásban lévő tárgyakra hat. Ha valami mozog akkor ki kell, hogy mozduljon a középpontból.
    Egyébként nem tudom.
    :)
  • nemcsakfeel
    #1
    a forgás középpontban is hat ez a dolog??