401
\"Mikor a Pokol megtelik, a holtak a földön fognak járni.\"
  • Boroskóla
    #41
    Itt is valami vírusról dumálnak a filmben,úgyhogy nem csak harapással terjed,és csak akkor változnak át amikor már meghaltak
  • fifi
    #42
    Látom hihetetlen nagy szakértő vagy KOMÁM, mondenesetre megjegyezném, hogy sok filmben így is szaporodnak. Egyébként te láttad már a filmet KOMÁM? Mert kb az első 5 percben a kislány MEGHARAPJA az apját, aki uí zombi lesz.De biztos lehetsz benne hogy nem fogok erről veled tovább vitatkozni. Van egy olyan gyanúm, hogy olyanról osztasz, amit nem is láttál KOMÁM...
  • Bandew
    #43
    lol
  • fifi
    #44
    Mé?
  • PetruZ
    #45
    Nézzél meg pár zombifilmet, mielőtt ilyen marhaságokat beszélnél. A zombik millióféle variációban "szaporodhatnak" - legalábbis a filmek tanulsága szerint. A való életben nem tudom. :)
  • fifi
    #46
    Én tudom. Megmondjam?
  • PetruZ
    #47
    Miért, nálad mi játszik be? Katonai kísérleti trutyi, sugárzás, vírus, idegen űrlények, vagy csak szimplán voodoo mágia? ;)
  • fifi
    #48
    A krematóriumban/ahol lakom/ rámestett az eső amikor ment a kemence...Na az.
    ---tudod melyik film...---
  • fifi
    #49
    A lényeg a "MEGZOMBULÁS" :)

    áhh imádom ezeket a filmeket!
  • PetruZ
    #50
    Ööö, rémlik vmi ilyesmi egy ismertetőből, de speciel ezt nem láttam... izé, ebben a szerepben nem láttalak. :P
  • _Vegeta_
    #51
    Egyetertek Bandewal, valoban lol.
    Figyusszal en ha zombirol beszelek akkor azt mondom elohalott, aki vmi uton modon nem jutott be a pokolba vagy eppen onnan jott leny. En fantasyban gondolkodok az mondhato 'eredeti' nek. Ne filmekben gondolkodjal, foleg nem amerikai filmekben. :)
    Amugy nekem eszem agaba se volt vitatkozni, csak tettem nehany kijelentest.
    Pont arrol beszeltem, h az egy dolog h vki meghal es nem kerul be a pokolba es ittmarad zombikent, nade a kislany mibe halt bele konyorgom! Leukemias, Aidses volt ?
    Jol eltalaltad meg nem lattam a filmet, de hamarosan potolni fogom nefelj, biztos sokat lehetlessz rajta mosolyogni mint a texasi lancfureszesen.
  • PetruZ
    #52
    Ki a fene beszél itt szerepjátékokról, vagy fantasyról? Ki mondja, hogy az az "eredeti"? A fantasy szerinted honnan vette az ötletet? Tudod egyáltalán, hogy a "zombi", mint olyan, honnan ered? Szerintem nézz utána, de előre megsúgom, ne a fantasy környékén keresgélj. Az viszont oké, hogy az eredeti forrásban sem szerepel a harapással terjedő fertőzés, de a zombifilmekben nem csak ez az egy módzser van...
    Az pedig meglepően fejlett vitakultúráról(?) tesz tanúbizonyságot részedről, hogy "én nem vitakozom, csak tettem néhány kijelentést". Az van, amit én mondok, és punktum! Na, *ez* a "lol"...
  • _Vegeta_
    #53
    Hallgatom a beszamolodat a zombikrol!
  • Sephi
    #54
    Ez a film meg jo is lett volna csak volt benne egy adag zavaro tulzas amit szerintem siman mashogy is meglhetett volna oldani.
  • PetruZ
    #55
    Csak a te kedvedért. ;)
    A zombik alapvetően nem élőholtak, csak később váltak azzá. A karibi szigetvilágban élő voodoo varázslók és feketemágusok szolgáit hívták így. A szolgák általában olyan emberek voltak, akik ártottak ezeknek a varázslóknak, vagy nem tudták a tartozásukat megfizetni, vagy egy ellenségük fizetett azért, hogy ilyenek legyenek. Állítólag valamilyen növényi kivonatot itattak meg velük, amitől az idegrendszerük teljesen kikapcsolt, és a gondolkozásuk lelassult. A mozgásuk, viselkedésük alapján bárki élőhalottnak hihette őket, de valójában nem azok.
    A fantasyben is (és elsősorban szerepjátékos szempontból) a zombik és a csontvázak mind mágiával életre keltett holtak, akiket egy felsőbb hatalom (mester) irányít és mozgat.
    Az élő (feltámadt) halottak "eredete" sokféle lehet (szigorúan filmes és szerepjáték vonatkozásban). Az egyik amit te is írtál, hogy a lelkük sem a pokolba, sem a mennyországba nem nyer bebocsátást és visszatér a testbe. De ennek is vannak már egyéb variációi: pl. a The Beyond c. filmben egy olyan helyről van szó, ahová a Pokol hét kapujának egyike nyílik és a lelkek onnan térnek vissza. A City of Living Dead-ben pedig egy hitében meghasonlott pap akasztja fel magát a temetőben, ami a későbbi zűröket okozza.
    De a filmek és a könyvek még több tucatnyi lehetséges "módszert" bemutattak már:
    -Vegyi kísérletek maradványai, amelyek vagy az élőket változtatják át (ez a gyakoribb, tehát nem igazi élőholtak, hanem inkább halott élők), vagy életre keltik a holtakat. Lásd pl. Resident Evil. Ezek sem klasszikus értelemben vett zombik, de fertőznek a vírus által.
    -Ismeretlen vírusok. A Living Dead trilógia (amelynek második része ez a film, amiről a topik szól) valószínűleg ezen alapszik, bár sehol sincs konkrétan kijelentve. A harmadik részben (Day of the Dead) van egy doki, aki ennek a kutatásával foglalkozik és bemutat egy-két érdekes eredményt, ami valamilyen fertőzéses jelenségre utal, de sajnos nem volt rá ideje, hogy befejezze kutatásait. :] Mindezek ellenére még a film(ek)ben többször is idézett idézet is igaz lehet. A "28 Days Later"-ben szereplő rosszfiúk is (bár nem igazi élőholtak) szintén valamilyen fertőzést kaptak (az alapjául szolgáló regény (John Wyndham - A triffidek napja) szerint egy üstökös volt a ludas, bár a könyvben a növények (pontosabban: egy bizonyos növény, a triffid) hülyültek meg, nem az emberek). Minden ilyen esetben a fertőzés harapással, vérrel továbbadható.
    -Vámpírok. Nem kell bemutatni őket. Klasszikus módon harapásuk akkor fertőző, ha ők is úgy akarják, de láttam már olyan filmet, amelyben válogatás nélkül mindenki vámpírrá vált a harapásuk nyomán. A vámpírok igazi élőhalottak, nem zombik.
    -Idegen űrlények. Erre is volt már példa zombifilmben, bár igen ritka. Ezek úgy "fertőznek", hogy a lények más és más testbe átköltöznek.
    -Voodoo mágia. A zombik eredeténél leírtak a későbbi filmekben úgy módosultak, hogy a voodoo mágusok életre tudják kelteni a halottakat, és irányítják is őket. Több ilyen film is van, pl. igazi klasszikus a Fulci-féle Zombie Flesh Eaters, amelyben pontosan ez a szituáció. Ezek a zombik nem fertőznek, az általuk megölt emberek a mágia miatt kelnek életre - ha szükség van rájuk. Pl. ugyanebben a filmben volt ellenpélda is (pl. a doki feleségét "csak" szétszedték, nem volt feltámadás).
    -És még ezeken kívül is biztosan lehetne sorolni pár egyéb indokot.

    Szóval a zombik nem olyan élőhalottak, akik nem jutottak be a pokolba, vagy kidobták őket onnan. A zombik filmes és fantasys értelemben is irányított, feltámasztott élőholtak. A Living Dead trilógiában szerintem *nem* zombik vannak, hanem igazi élőhalottak, akiket vírusfertőzés alakít át ÉS/VAGY a topik alcímében szereplő idézet (is) igaz.
    Pont.
  • Jano
    #56
  • fifi
    #57
    Fulci pl. szted amerikai???
  • _Vegeta_
    #58
    Nagyon erdekes beszamolo.
    Azert hozzafuznek enis egy-ket sort.
    A voodoo magiat hagyjuk ki az nem ide tartozik. ;)
    En a zombik eredetet nem filmes vagy konyvi alapra teszem, hanem korabbra mikor az emberek feltek szinte mindentol. ;D
    Szoval kozepkortol kb a romantikaig. Ebben az idoszakban keletkeztek a mai szornyetegek. Vampirok, verfarkasok, zombik, varazslok, boszorkanyok, stbstb. Sztem nemjo ha konyvben neadjisten filmben keressuk h mit jelentenek a felsorolt szavak.

    Vampriok: Mindenki tudja h Vlad Tepes 'uralkodasa' korul kezdett kialakulni a vampir mitologia. Kulonbozo talalgatasok kezdtek kozszajon forogni hogy a nagyur embervert iszik meg hasonlok, a tobbi mar az ember fantaziajan mulik. Hogy eloholtak a vampirok ? Elkepzelheto de nagyon nem biztos. :)

    Verfarkasok: Ez is erdekes, mert tulajdonkeppen semmi alapja nincs a dolognak. Regen erdo mellett elo embereket gyakran megtamadtak farkasok, szetcafatoltak a gyerekeket meg hasonlok, igy kezdett kialakulni a farkastol valo felelem. Kesobb megjelentek elmebeteg emberek, akik farkasnak kepzeltek magukat, es ugyanazt csinaltak mint a farkasok pl egy koma elment a szomszedjahoz es megette a ket gyerekuket. Ezeket az embereket elfogtak es kivegeztek. Ok az igazi farkasemberek, mas nincs.

    Zombik: Na igen, semmi igazi alapja nincs letezesuknek, sztem egy szimpla 'szajhagyomany' uton terjedt el h xy feltamadt es megolt embereket, ezt mindenki elhitte es igy kezdodott.

    Varazslok, boszorkanyok: Nem is kell magyarazni honnan erednek, samanok voltak az oskor tudorjai, akik 'varazslatos' dolgokat csinaltak. Ez ugyanugy igaz a most is.
    Ellenvetes ?
  • _Vegeta_
    #59
    Ezt miert nekem irtad ?
    Amugy lila segedfogalmam sincs az eredeti mien, de az uj film tuti amcsi vacaksag. :)
  • Davidus
    #60
    Ott nincsenek zombik :P
  • PetruZ
    #61
    Én egyáltalán nem a valós életbeli dolgokat kívántam igazolni, csak a filmes és könyves változatokat próbáltam összefogni (azzal a kis kitétellel, hogy a voodoo "mágia" kábító hatású szerei léteznek). Tehát persze, én nem hiszek ezek létezésében, ugyanakkor szerepjátékozok és szeretem a zombifilmeket, tehát azok szövegkörnyezetében értelmezendők a leírtak. :)
    Néhol azért hozzáfűznék pár gondolatot a tieidhez is.

    A vámpírok kapcsán tévedsz, nem Vlad-dal kezdődött a valódi történetük, bár az irodalom - Mary Shelley-nek köszönhetően - akkortól eredezteti az igazi vámpírokat. Ráth-Végh-nél lehet olvasni beszámolókat korábbi "esetekről" is (fel kellene túrnom a könyvtáramat, hogy megtaláljam, melyikben, de úgy rémlik, az ő egyik írásában voltak ilyenek). Sőt, előkerestem Sz. Farkas Jenő - Drakula vajda históriája c. könyvét és abban már ókori források is szerepelnek. Pl. ő idézi Kézai Simont, aki szerint Bulcsu vezérünk nyárson süttetett meg fogoly németeket és "úgy itta a vérüket, mint a bort". A görögöknél is voltak vámpírok, mindjárt két fajta is (empúzák és lámiák). Nagy Károly törvénykönyvében szerepel egy olyan kitétel, miszerint aki azt hiszi, hogy valaki más embereket eszik, "...és emiatt őt megégetik, vagy húsát mással eteti meg, vagy maga eszik belőle, azt fejvesztéssel büntessék". És így tovább oldalakon keresztül hozva a példákat, nem is említve a Föld több, más pontján is fennmaradt hasonló történeteket (még jóval Vlad előttről).
    A vérfarkasokról annyit, hogy a régi francia krónikákban és a germán, skandináv mítoszokban nem elsősorban vérfarkasokként, hanem bőreváltókként ismertek, azaz olyan emberek, akik képesek állatok bőrébe bújni és állatként viselkedni. Több hiteles történet is fennmaradt a loup de garou-król, a francia alakváltókról (persze csak a forrás hitelességéhez nem férhet kétség, maga a történet nyilván túlzás és hasonló alapokon nyugodhat, mint amit írtál), de a dél- és közép-amerikai vidékeken is erősen hisznek bennük (ott elsősorban leopárdokká váló emberekről esik szó).
    A "zombi" szó eredetére találtam egy érdekes forrást: katt ide (a hitelességét nem ellenőriztem, de más forrásból, régebbről hasonlókat olvastam)
    A varázslók és boszorkányok témaköre meg annyira szerteágazó, és akkora háttérirodalma van, hogy inkább hagyjuk. :)
  • Voltan
    #62
    Mary Shelley???? Neki köze sem volt a vámpírokhoz! Ő a Frankensteint írta. A Dracula az Bram Stoker.
  • Voltan
    #63
    Mér baze, a vámpírok mik, ha nem élőholtak?
  • Voltan
    #64
    Uram atyám! Ez a legjobb eseben is hiányos, de inkáb hibás. Először is. Az általad említett mitikus lények nagy része nem a középkportól a romantikáig tartó időszakból származik.

    Zombi: PetruZnak igaza van. A zombik valóban a Voodooval köthetők össze eredetileg, a középkori hiedelemvilágban nyomuk sincs.

    Vámpírok: Az emberi véren élő szörnyetek története nem Vlad Tepestől eredeztethető, ennél jóval régebbi,és számos kutúrában felbukkan. Az eltemetett, majd a sírjukból visszajáró, és embervérrel, illetve emberi hússal táplálkozó ÉLŐHOLT lények mítosza jóval ősibb gyökerekkel rendelkezik, mint a Tepes-mondakör.

    Vérfarkasok: Európában a Skandináv félszigeten terjedt el a hiedelemvilágban az időről időre medvévé, vagy farkassá változó emberek legendája. Ezek a valóságban olyan harcosok voltak, akik csatában képesek voltak hihetetlen mértékű energiát felszabadítani magukban, és olyan szinten belelovallták magukat a csatába, hogy a külvilág szinte megszűnt számukra, nem éreztek fájdalmat, félelmet. A sagákban több ilyet is említenek, valamint azt is, hogy az ilyen "kitörések" után órákon át szinte mozdulni sem tudtak a kimerültségtől, és egy két napnak el kellett telnie, mire újra harcképes állapotba kerültek. Ezeket hívták Berserkereknek (jelentése medvebőr-inges) Ezen kívül hasonló még az egyes észak-amerikai indián törzseknél ismert Vendigo, ami tulajdonképpen szintén farkasember szerűség, félig anyagi, félig szellem lény.
    Általánosságban pedig szinte minden "primitív" kultúrában megtalálható az állattá változó emberek mítosza.

    Varázslók, boszorkányok: Ezek eredetét itt már nagyon hosszú lenne boncolgatni, meg már elég sokat pötyögtem. Annyit azért mégis, hogy a varázsló fogalma szinte egyidős az emberiséggel, a boszorkány pedig egyértelműen középkori eredetű. Akkoriban rengeteg fajtát tartottak nyilván belőlük. Volt, amelyik átkokat szórt, volt amelyik parázna volt, de köztük voltak az ördög által megszállottak is.
  • PetruZ
    #65
    Húbazz, ezt tényleg összekevertem! Bocsesz!
  • Matthewpamer
    #66
    Most nézem a filmet,durván kezdődik,remélem ilyen marad végig!
  • Voltan
    #67
    Sebaj.
  • Matthewpamer
    #68
    Hát nem egy nagy szám ez a film.
  • Solid Snake GH
    #69
    Részletes elemzést kérünk szépen. :)
  • Matthewpamer
    #70
    Az eleje jó még,amikor bejön a kiscsaj véres szájjal,azt kiharapja az apja torkát :D,aztán a nő kimegy az utcáea nagy nehezen és látja hogy csomó halott ott szaladgál,azt autóba ül majd elindul,kiakarja rángatni őt egy ember belelép a gázba azt beleront az erdőbe,ott rátalál egy rendőr találkoznak néhány emberrel elmennek a bevásárló központba,ott is van 3 ember,aztán jön egy kamion ott kiszállnak emberek azt bejönnek ők is a bevásárólba,akkor itt szotyiznka meg minden,itt unalmas,akkor csinálnák 2 szuperbiuszt,azzal kihajtanak,egy két ember persze meghal közbe,azt elmennek a hajóig ott meg elhúznak
    VÉGE
  • fifi
    #71
    A vége nem egészen ez! Figyelmesebben nézd!
  • Boroskóla
    #72
    Akkor te nem vártad meg a film végét. olvass vissza #19
  • fifi
    #73
    Ezt mondom én is! Nem mintha valami hihetetlen fordulat, vagy csattanó lenne a vége, de NEM az, hogy hajóra szálnak és :"Algyő Texas"...
  • Matthewpamer
    #74
    és az hol van hogy kinyírják őket?amikor megy a zene meg vége a filmnek?
  • fifi
    #75
    Nézd figyelmesen akkor is amikor megy a stáblista/végén/. Lesznek ilyen érdekes bevágások, de ne kelljen már így elmagyarázni! Nézd meg és kész...
  • Matthewpamer
    #76
    igaz
    lesz folytatása?vagy ellepték az egész földet?
  • PetruZ
    #77
    Nem lesz, volt. :) Ez a film egy régi és igen híres trilógia (Night of the Living Dead, Dawn of the Dead, Day of the Dead) középső darabjának felújítása. A részek önállóan is "működnek", mivel az egyetlen összekötő kapocs közöttük a holtak megszállta Föld. Szerintem az első (ebből is készült remake) és a harmadik (ebből még nem) a jobbik.
  • Ramza
    #78
    Azt hallottátok, hogy ez a film is megtörtént eseményeket dolgoz fel, mint a Texasi láncfűrészes?
  • Jano
    #79
    Erről én is hallottam, és ELEDDIG nem hittem el, de ha már Te is ezt mondod, akkor be kell lássam, hogy tényleg igaz.
    Nem gondoltam volna egyébként!
  • fifi
    #80
    Persze... meg a Cronicles of riddick is megtörtént...