94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • molnibalage83
    #81914
    Lekésték 04.01.-et.
  • JanáJ
    #81913
    Ááá,most akartam én is ezzel kontrázni.
  • repvez
    Szüli
    #81912
    Akkor mit szólsz az iráni , vadászgéphez :D
    2017/04/15/new-photos-and-video-of-irans-homemade-f-313-qaher-stealth-jet-have-just-emerged-and-heres-a-first-analysis/
  • [NST]Cifu
    #81911
    A helikális tárral szerelt kala se volt rossz, de ez mindent visz, Észak-Koreai OICW-szerű fegyver, AKM alapon... :)
    (Igen, élek a gyanúval, hogy a felső/hátsó fegyver egy sima műanyag feltét... :D)


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.16. 18:56:02
  • JanáJ
    #81910
    Nem akarok OFF-olni, de pont ezért értelmetlen rugózni ilyeneken. Pl a könnyű géppuskánál, meg a golyószórónál is érted miről van szó és tökmindegy hogy az AK karabély, vagy géppisztoly. Még az anyahajó / hordozó dolgot sem értem. Mondjuk a "repülőgép hordozó anyahajótól" már nekem is sok.
  • SZUsszan
    #81909
    A magyar és angolszász terminológia sokszor csak köszönő viszonyban van. Náluk drum és pan magazine néven futnak. Mert végül is a nagy lábdob állítva van és a serpenyő meg vízszintes. =)
  • JanáJ
    #81908
    Szerintem ez így hülyeség. Angolul pont a csiga tárat hívják dobnak (drum), gondolom a formája miatt. De pl a Degtyarev tárát pont nem drumnak hívják, de nem is cintányér tárnak.Csigának ennyi erővel a helikális tárat kellene hívni.

  • SZUsszan
    #81907
    A puskamíves barátom a fejembe verte, hogy amelyik vízszintesen van és a tetején tudnék dobolni, az a dobtár, a másik a csiga. Így a legegyszerűbb megjegyezni. =D
  • [NST]Cifu
    #81906
    Csigatár, hogy a kánya vigye el...
  • SZUsszan
    #81905
    "RPK-nál van dobtár" by Cifu

  • [NST]Cifu
    #81904
    Mert RPK-nál van dobtár, a géppuskáknál pedig a heveder általában jobb megoldás... :)
  • JanáJ
    #81903
    Nagyon macera tölteni. Valamint pisztoly lőszerrel praktikus csak. Már a karabély lőszer mellett is mocsok hosszú lesz. Hova teszed a többi tárat. Akkor már a dobtár (C-mag).
  • overseer-7
    #81902
    aha..
    A Look at How Helical Magazines
  • overseer-7
    #81901
    erről a helical tárról mondhatnátok valamit..
    elsőre nekem amikor megláttam a kezükben a vizipuska ugrott be. Annak van ilyen nagy légtartálya.

    hogy működik ez a helical rendszer?
  • qtab986
    #81900
    18+ videó


    Érdekes hogy miért karabélyon van és soha nem valami LMG-on/RPK-74-en vagy annak másolatán.
  • Hpasp #81899
    BAU?


    14 APR: JASDF jets scrambled to intercept 2 x Tu-142, 1x IL-20, 2 x Il-38, 1 x Su-24.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.04.15. 15:07:29
  • [NST]Cifu
    #81898
    Hopp, és tényleg!
    Akkor hamarosan kiderül, hogy akkor a való életbe is így valósították-e meg.
  • [NST]Cifu
    #81897
    Van Űrkutatás topic. ;)

    Onnan egyébként:


    Az első az az OK-MT statikus tesztgép, lehet látni, hogy csak az orra hegye fekete, tehát sose kapott teljes hővédő csempézetet, és nem is volt repülőképes állapotban sem soha.
    A hátsó az OK 1.02 'Ptichka', az egyetlen épen (?) maradt Buran-űrrepülőgép, ami viszont sose készült el (a fedélzeti rendszereit szerelték éppen, amikor leállították a programot, lehet látni, hogy a műszerfala sincs kész). Hozzáteszem, az OK 1.01 'Buran' (ami 2002-ben elpusztult, mikor rászakadt a hangár teteje) sem volt soha kész, abból a létfentartó rendszerek hiányoztak (úgy voltak vele, hogy a pilóta nélküli repüléshez nem kell, és az OK 1.02 repült volna először úgy is személyzettel, szóval akkor meg minek).
  • Hpasp #81896
    Azért "jó" letakarni, mert a végleges konfigurációt csak a parádékor fogja a világ megismerni. A Pancír verzió például a fantáziarajzok szerint nem 2x2x3, hanem 2x3x3 rakétával fog bírni:

    Mondjuk ezen a rajzon viszont nincs gépágyú!




    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.04.15. 14:55:14
  • Hpasp #81895
    Két szovjet Burán űrrepülő Bajkonúrban...

  • Hpasp #81894
    Vegát É-Koreán kívül már csak tán Szíria használ, az eredeti 9 vásárlóból.
  • Hpasp #81893
    Az amcsi Patriot MIM-104E GEM-T rakéták élettartalma lejár...
    ... probléma az hogy a GEM-T ára fele a MIM-104F MSE-nek ami így szolgálatban marad egyedüliként ATBM szerepben.

    Since Jan. 1, 2015, Patriot has intercepted more than 100 Tactical Ballistic Missiles during combat operations; more than 90 of those 100+ intercepts were with the GEM-T

    link

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.04.15. 13:51:49
  • [NST]Cifu
    #81892
    És tényleg! A fene vigye el, nem ismertem meg a konténert, és mivel SAM-ek után vándorolt, azt hittem ez is valami SAM rendszer TEL-je lesz...

  • Hpasp #81891
    Ez elvileg orosz Kh-35 partvédelmi robotrepülő, helyben heftölt indítón.

  • Hpasp #81890
    Ami figyelemreméltó, az az hogy 62-73 között É-Korea a SzA-75A Dvina-A változatot kapta meg (mint a VSz) nem pedig a 3. világnak fenntartott export változatot. Ezt amúgy a VSz-en kívül csak É-Korea, Vietnam, és Kuba kapta meg.

    Viszont 85-90 között már csak az export változatok jutottak nekik (Volga, Pecsora) nem pedig a VSz verziók (Volhov, Nyeva).
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.04.15. 13:29:44
  • [NST]Cifu
    #81889
    Okay, tehát a félpótosokon 5V28E-t láttunk feltehetően.
    De a két indítótubusos lózung mi a rákfene lehetett?
  • [NST]Cifu
    #81888
    Bakker, a videót nézve fel sem tűnt, azt hittem valamiféle gránátvető vagy mini-rakétaindítót hegesztettek a kalára az Észak-Koreai szuper-ninja-überkatonák, de nem, a képen látszik, hogy az egy helikális tár!

  • Hpasp #81887
    Szovjet honi-lérak fegyverexport Észak Koreába;

    1962:
    2db SzA-75A Dvina-A komplexum
    25db V-750V (11D) rakéta

    1964;
    50db V-750V (11D) rakéta

    1965;
    16db V-750V (11D) rakéta

    1966:
    8db SzA-75A Dvina-A komplexum
    192db V-750V (11D) rakéta

    1967:
    4db SzA-75A Dvina-A komplexum
    96db V-750V (11D) rakéta

    1971:
    18db SzA-75A Dvina-A komplexum
    576db V-750VM (11DM) rakéta

    1972;
    144db V-750V (11D) rakéta

    1973:
    6db SzA-75A Dvina-A komplexum
    144db V-750V (11D) rakéta

    1985;
    3db Sz-125M1A Pecsora komplexum
    108db V-601PD (5V27D) rakéta

    1986;
    3db Sz-75M3 Volga komplexum,
    108db V-759 (5Já23) rakéta

    1987;
    2db Sz-200VE komplexum, egy osztálycsoportba rendezve,
    36db V-880E (5V28E) rakéta
    3db Sz-125M1A Pecsora komplexum
    108db V-601PD (5V27D) rakéta

    1990;
    2db Sz-200VE komplexum, egy osztálycsoportba rendezve,
    36db V-880E (5V28E) rakéta,
    72db V-759 (5Já23) rakéta
    148db V-601PD (5V27D) rakéta
  • [NST]Cifu
    #81886
    Az első pont az gondolom nem az IRST-re vonatkozik. Mert elméletnek ez jó, de a piacon ilyen rendszert nem találsz. Még egy "nyomorult" bi- vagy multistatiks radarosat sem...


    Említették, nemde? :)

    A 200 cél követése a kb. min. FOV esetén van. Ha tracket akar képezni, akkor egy célt tud követni a leírás alapján, mert annyira rázoomol a célra, hogy semmi mást nem lát, lásd a fent linkelt elvet.


    Ok, de 200 cél követése akkor is szép teljesítmény...

    Azért nem, mert drága lenne. A minden irányba lenne PIRATA lefedés akkor a hátsó és alsó irányokban szinte csak MAWS-ként van értelme és wide FOV-nak. A DAS fix FOV-os, de ezért van mellette EOTS. A Pirate egyszerre EOTS és DAS, de csak 140 fok előre és ennyi és mivel egy berendezésben van, ezért nincs "IR TWS" módja. (Ezt a kifejezést mosta találtam ki.) Az F-35-nél a DAS körkörösen pásztáz, de soha nem veszti el a képet, mert az EOTS néz rá a célra. A PIRATE-nál meg ez nem így van.


    Ez tiszta, csak felvetettem, hogy ha akarnának, akkor simán lehetne a PIRATE-ra építkezve egy DAS-szerű rendszert létrehozni.

    Ettől függetlenül, ha a leírásnak csak a fele igaz, akkor is messze ez a cucc, ami a DAS-hoz a legközelebb van. Bizonyíték ismét arra (lásd EJ200), hogy Európa tudna, ha a politika adna rá pénzt...


    ...és a megbeszélések nagy része nem a gittrágásról szólna...

    A Cope India 2004-et úgy el kell felejteni, ahogy van. Semmi másról nem szólt, mint fals hírekkel pénzt szerezni még F-22-re. (Nem sikerült...)


    Ok, de az említett Red Flag... Ha igaz, amit ott leírtak, az biza csúnyaság.
  • [NST]Cifu
    #81885
    Hazudnék, ha azt mondanám, hogy felismertem a Vega (5V21 / 5V28?) rakéták után felvonuló két TEL-t. A T-54/55 alvázon lévő nagyon DIY-nek tűnt...

    Az 1:35-nél látható Pokpung-ho variációk újabbnak tűnnek, eltűntek az iker MANPADS indítók, és a "DollyParton" öv helyett ERA blokkok kerültek a torony frontrészén.

    Itt van a korábbi verzió:


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.15. 12:06:51
  • molnibalage83
    #81884
    A Cope India 2004-et úgy el kell felejteni, ahogy van. Semmi másról nem szólt, mint fals hírekkel pénzt szerezni még F-22-re. (Nem sikerült...)
  • molnibalage83
    #81883
    Az első pont az gondolom nem az IRST-re vonatkozik. Mert elméletnek ez jó, de a piacon ilyen rendszert nem találsz. Még egy "nyomorult" bi- vagy multistatiks radarosat sem...

    A második pont. Ellenőrizhetetlen sajnos, eddig én sem hallottam róla. Kicsit városi legendának tűnik.

    A Pirate a FLIR és más képességek sajátos kombója ezek szerint. Van, amiben önmagában a DAS-t veri, ha egy gépet nézel - elvileg képest becsülni trackket data link nélkül is , de ezt még csekkolnom kell - de a DAS + EOTS párost már nem nyomja le.

    Data linkenesen végképp, mert a gimbal korlátozott, ha a gépek kicsit is elkezdenek fordulózni, akkor a mesében lesz olyan, hogy majd háromszögelnek a gépek. A nagyon eary BVR-ban él ez a képesség.

    A 200 cél követése a kb. min. FOV esetén van. Ha tracket akar képezni, akkor egy célt tud követni a leírás alapján, mert annyira rázoomol a célra, hogy semmi mást nem lát, lásd a fent linkelt elvet.

    A MAWS funkció is csak kb. addig igaz, amíg nem akarsz tracket képezni és wide FOV van, de akkor sem 360 fokos. Viszont az EF-en van radaros MAWS, aminek működési elve nem tiszta. Ha az folyamatosan radarozik, akkor még kis hatótávolság esteén is lehet fogni azt ,hogy a radaros MAWS dolgozik...

    Azért nem, mert drága lenne. A minden irányba lenne PIRATA lefedés akkor a hátsó és alsó irányokban szinte csak MAWS-ként van értelme és wide FOV-nak. A DAS fix FOV-os, de ezért van mellette EOTS. A Pirate egyszerre EOTS és DAS, de csak 140 fok előre és ennyi és mivel egy berendezésben van, ezért nincs "IR TWS" módja. (Ezt a kifejezést mosta találtam ki.) Az F-35-nél a DAS körkörösen pásztáz, de soha nem veszti el a képet, mert az EOTS néz rá a célra. A PIRATE-nál meg ez nem így van.

    Ettől függetlenül, ha a leírásnak csak a fele igaz, akkor is messze ez a cucc, ami a DAS-hoz a legközelebb van. Bizonyíték ismét arra (lásd EJ200), hogy Európa tudna, ha a politika adna rá pénzt...
  • [NST]Cifu
    #81882
    Két külön esetről van szó. Amit te írtál / linkeltél, az egy Cope India eset, de nem AESA radaros F-15C-kkel. Amit Molni linkelt, ott AESA radaros F-15-ösökről van szó, és Red Flag-ról.
  • [NST]Cifu
    #81881
    Oki, és a frontvonal környékén mi fogja védeni a harckocsikat / lövészpáncélosokat az ellenséges helikopterektől? Erre (is) szolgált a Zsu-23-4, és őt elvben a Tunguzka váltotta / váltaná. Viszont Tunguzkát mostanság alig látni, ellenben Pancírt egyre többet....
  • Hpasp #81880
    Érdekes teknyikák...

  • JanáJ
    #81879
    Az ilyenből lesznek a legendák. :-)
  • _rudi
    #81878
    2.: Érdekes az F-15 AESA radar vs. indiai MiG-21 + zavarókonténer témakör említése, erről még nem hallottam...
    :
    Én már olvastam róla
    Izraeli EL/L8222 zavaró konténerrel felszerelt indiai Míg-21-esek képesek voltak olyan közel kerülni az amerikai F-15-ökhöz hogy szemből AA rakétát indíthattak rájuk.

  • JanáJ
    #81877
    Szerintem azért, mert jelenleg csak az Sz-300/400-ra kell vigyázniuk. Láncos technika pusztításához már nem kell bele repülni az ő körzetükbe.
  • [NST]Cifu
    #81876
    1.: Számomra a legpozitívabb hozadék az, amit jó ideje emlegetek, hogy a lopakodó gépeket fel lehet deríteni úgy, hogy nem magát a gépet keresed, hanem a háttér változásait nézed, és egy "fekete lyukat" keresel, ahogy a lopakodó kitakarja a hátteret. Bevallom ezt leírva sehol sem láttam még, pedig teljesen logikus dolog.
    2.: Érdekes az F-15 AESA radar vs. indiai MiG-21 + zavarókonténer témakör említése, erről még nem hallottam.
    3.: Amit anno a Skype beszélgetéskor említettünk: kiderült, hogy a Pirate is képalkotó, és akkor innen kezdve lehet törpölni, hogy az IRST jelző mit is jelent manapság - mert nem azt, amit jelentett 20-30 éve, avagy akkor a Pirate is inkább FLIR, mint IRST.... (Igen, tudom, hogy ezt már említed a könyvedben ;) )
    4.: 24 millió képpont per másodperc, ha a 768x575-as felbontást veszünk (említve van, hogy 768 érzékelősor van, lent az, hogy 575 soros a FLIR kép), akkor másodpercenként ~54 mintavételezés (komplett kép) feldolgozásáról beszélünk. A felbontást csak 768-al osztjuk (768x1), akkor 31 250 sornyi leképezés történik másodpercenként. Mai szemmel nagyon kevés, de azért 2003-4 körül ez elég szép volt...
    5.: Említve van a háromszögelés lehetősége, ami reális, hiszen nagyon pontos irányszöget tud megadni. ;)
    6.: 200 célt követhet, de az EFA-bushoz ennek csak egy részét tudja átküldeni. Egen, ma egyre inkább az elektronika a szűk keresztmetszet egy vadászgépnél, de brutális lehet ennek a feldolgozása, jövőálló megoldást nyújtani rá.
    7.: Rakétaindítás jelzése...

    És most az ember hátradől, és megkérdezi magától: miért nem építik ki a PIRATE-ot 360°-ra? Modern elektronikával és szoftverekkel megtámogatva az Eurofighter hasonló képességet kapna, mint a DAS nyújt az F-35-ösnek. Ez az, amit sehogy se tudok feldolgozni, mert adott esetben még beépítési lehetőséges is adottak (illeszkedő póttartályok elejébe-végébe például). A problémát inkább a kábelezés/energiaellátás kérdésköre jelenthet...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.15. 08:39:20
  • [NST]Cifu
    #81875
    Számomra érdekes, hogy a Zsu-23-4 és a Tunguzka után a Pancír-nál gumikerekes, páncélozatlan hordozójárművet választottak. Oké, CGI képeken van lánctalpas, páncélozott alvázra is szerelve, de gyakorlatilag még olyat nem láttunk.