94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #86619
    A civil SkySat olyan 0,8 méteres felbontást tud (~500-575km-es keringési pályáról) 3U CubeSat mérettel...

    Dubaji reptér videofelvétel (ilyen minőséget tud videóként továbbítani élőben):


    Állóképek terén pedig ezt tudják:






    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.22. 11:10:47
  • molnibalage83
    #86618
    Igen, a probléma ez. Ha a kis cubestatok is kellő felbontást tudnak és bagóért lövik fel őket, akkor az egész értelmetlen.
  • [NST]Cifu
    #86617
    Csak van egy olyan probléma a témával, hogy az egyre alacsonyabb indítási költségek / olcsóbb műholdak kapcsán lassan folyamatos megfigyelést lehet biztosítani minden kijelölt terület felett. Akkor pedig mi értelme egy olyan kémrepülőgépnek, amely gyakorlatilag azt csinálja, mint egy rakéta, és esélyesen durva fejlesztési költségei vannak?
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.22. 10:47:08
  • [NST]Cifu
    #86616
    1.: Szó sincs semmiféle SR-72 elkészülésről.
    2.: Volt egy Lockheed terv 1-2 éve, de ez is a gyártó ötlete volt, az SR-71 (A-12) évfordulójára.
    3.: Nemrég volt egy Boeing javaslat, szintén hiperszonikus repülőgépre, de ez is a gyártó "ötletelése" volt.
    4.: Alapvetően itt nem annyira a kémrepülés a fontos tényező, inkább a gyártók a hiperszonikus repüléssel foglalkozó programokra próbálnának meg pénzt kisajtolni, érdeklődést felkelteni.

    +1.: Túl sok értelme nincs a hiperszonikus kémrepülőgépeknek. A műholdak folyamatos megfigyelést is lehetővé tehetnek lassan, a kis intenzitású hadviselésnél a sima MQ- drónok megfelelnek a célnak, a kiemelt fontosságú célpontok (Oroszország, Kína érdekszféra) közelében pedig politikai bonyodalmakat jelentene az alkalmazásuk. Tehát gyakorlati haszna egy ilyen gépnek nem sok lenne.

    +2.: Ami miatt mégis igyekeznek a témát folyton felmelegíteni, az a hiperszonikus rakéták kérdése, ami lassan 30-40 éve téma az amerikai fegyverprogramokban, de némi éllel úgy lehetne megfogalmazni, hogy mindig "még 10 év"-re van a megvalósulástól...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.22. 10:47:26
  • molnibalage83
    #86615
    A kérdés félig-meddig jogász alapú is. A kérdés az, hogy meddig tart jogilag egy ország légtere. Ugyanis a műholdas felderítés azért működhet, mert senki nem sajátíthatja ki az ország területe feletti pályákat, még a geostacot sem. (Egyes afrikai országok ennek ellenére próbálkoztak ezzel.)

    Műholdakról viszont tudni, hogy merre járnak és nem tervezhető rugalmasan, hogy mikor fedsz le vele területet. Egy repülőgép meg akkor repül, amikor akar és alacsonyabb pályán.

    A kérdés az, hogy ha létezik az SR-72, akkor milyen magasságban repül. Egyes országok önkényesen definiálják az űr határát. Az USA minden embernek, aki 50 mérföld felett jár annak űrhajós badge-t ad. Az űr határa fizikai értelemben Kármán vonal, ami nem fix.

    Szóval a kérés az, hogy ha van egy M8-10-zel haladó géped és szuborbitális ugrással átrepülsz fele mondjuk 120 km-en Oo. felett, akkor az légtérsértés vagy sem? Az orosz sanszosan annak tekintené még akkor is, ha már a Kármán vonal felett tenné a gép... Viszont jogilag nézve egy ilyen gépet ha végig a világűrban halad elvileg nem lehetne lelőni viszont fényévekkel rugalmasabb, mint egy műhold.
  • Pluskast
    #86614
    Lenne egy kérdésem. Ma reggel olvastam egy cikket az origón az SR-72-ről amiben azt írták le, hogy nagy valószínűséggel mér elkészült a gép. Nyilván az origó nem mértékadó és most nem is ez a lényeg. A kérdésem az, hogy a mai világban amikor már műholdakkal gyakorlatilag mindent ki lehet kémlelni mi szükség van egy olyan gépre mint az SR-72? Köszi a választ előre is!
  • JanáJ
    #86613
    Honnan veszed hogy jó? Szerintem nem az, ez már inkább a puska lőszerek világa. Eleve 600 méterre nem az átlag lövésznek kell durrogtatnia. Annyi hangzott el, hogy a 7.62x39-nél még az 5.56 is jobb.
    Szerintem nem földre szegezi, de te se szívesen mennél 5-600 métert fedezék nélkül. Afganisztánban elég sok katona nyilatkozta, hogy szinte nem is látták az ellenséget. Rájuk lőttek, ők megszórták a torkolat tűzet és ennyi.
  • JanáJ
    #86612
    Amíg nincsen szitává lőve addig nincs baj.
  • Marcus9311
    #86611
    Ha az 5,56x45 annyira jó 600 m-re, akkor a rajban minek van 7,62x51-essel felszerelkezett támogató lövész ?

    Meg egyébként mennyi a realitása annak, hogy 600 m-ről földre szegezi a helyi Talibán az ami rajt ?
  • molnibalage83
    #86610
    Én még nem kezdtem el nézni. Számomra eleve nem világos az, hogy hogyan van egy jármű a civil számára is elérhető helyen.
  • ximix #86609
    Ilyen helyeken járkál egy sugárzásmérőt nem ártana ha vinne, nehogy elkezdjen világítani a sötétben :)
  • ximix #86608
    :) nálam valahogy érdekesen nyitja meg ez az addons.
    Egyszerre nyitja meg a pdf-el ami alatt meg a szöveg van
    Calibre sem tud igazán megbirkózni vele, lehet a "szigapuri fiúk" toltak el valamit, keresek valami mást.
    Calibre hivatalos oldala
    - link

    Ingyenes e-könyvek adatbázisa 1.0
    (itt van pár, de kép az nem sok van bennük)
    - link

    Ezt már helyesen nyitja meg mindkettő
    Aircraft and Submarines by Willis J. Abbot
    - epub book

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Airforce magazin 2018.02
    - pdf
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.21. 23:53:50
  • molnibalage83
    #86607
  • ximix #86606
    Singapuriak pl
    - link
  • repvez
    #86605
    a gyári edge böngésző simán nyitja az epubot, milyen cimre küldhetek egyet ami a témába is vág , de lehet megvan már neked!
  • molnibalage83
    #86604
    Valami ingyenes ebpub doksi kéne, hogy kipróbálhassam.
    Valaki súgott, hogy Calibra progival is meg lehet nyitni. Nagyon érdekel a SEAD téma, szóval ebből vétel lesz szerintem. :)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.01.21. 22:46:17
  • fonak
    #86603
    Jó én nem értek hozzá igazából, csak ráguglizva fórumokban azon vitatkoznak, hogy mennyire hasonlítható össze a 9x39-essel. Bár igazából a .300 Whisper lenne a megfelelője, mert azt szubszonikusnak fejlesztették.
    Na de ha esetleg nem találtad meg itt van pl. ez: 7.62x39 vs. .300 Blackout
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2018.01.21. 22:40:47
  • Marcus9311
    #86602
    The .300 AAC Blackout (designated as the 300 BLK by the SAAMI[1] and 300 AAC Blackout by the C.I.P.[2]), also known as 7.62×35mm is a rifle cartridge developed in the United States by Advanced Armament Corporation (AAC) for use in the M4 carbine. Its purpose is to achieve ballistics similar to the 7.62×39mm Soviet cartridge in an AR-15 while using standard AR-15 magazines at their normal capacity.
  • ximix #86601
    Igen
  • molnibalage83
    #86600
    Fox = Firefox?
  • ximix #86599
    JanáJ #86595
    A CNC-t a 3D nyomtatót amolyan viccnek írtam, miszerint általában mifelénk legtöbbször más mondja meg mi kell neked,mi jó neked, jelen esetben az első fegyóval jártak így amolyan nesztek. Erre próbáltam viccesen reagálni, hogy lehet ha maguknak csinálnák jobban járnának, mint mindig kapnak valamit egy "oldjátok meg" mondattal.

    Amúgy az Arzenál oldalán is van egy felturbózott változat, "AK-63MA gépkarabély modernizáció" néven
    - link
    --------------------------------------------------------

    molnibalage83 #86597
    Fox-hoz van ilyen olvasó (meg gondolom máshoz is) tapasztalatom az nincs vele

    EPUBReader

    hivatalos oldal
    - link
    Fox addons oldal
    - link
  • JanáJ
    #86598
    A kiterjesztésre googlizva: Simple EPUB Reader mint crome bővítmény :-)
  • molnibalage83
    #86597
    Ha ezt megveszem, akkor hogyan tudom pdf-ben olvasni? Nekem nincs semmiféle ebook olvasóm, de ha lenne, akkor sem azon szeretném olvasni. 9 font ezért a könyvért bagó sanszosan. Meg nem ragaszkodom a papír formátumhoz sem...
  • repvez
    #86596
    amugy még ez is elég "olcsonak" mondható, mert emlékszem, volt egy olyan terv , hogy 7000 AMD 7 mld ft ért modernizálnak.
  • JanáJ
    #86595
    Erre mondom, hogy nem a 10 grammos sínen kell spórolni, hanem a fél kilós vason.
    A 3D nyomtató nem csodafegyver. Ki fogja megtervezni a modelt, ki nyomtatgat, ki kezeli le? Ha kell valami azt megveszed, pont. Pláne, hogy ez aprópénz szerintem a TEK ktgvetésében. Egyszerűen nem éri meg ilyenekkel szórakozni.
  • SZUsszan
    #86594
    salgó polc
  • ximix #86593
    Nem vagyok ilyennek a szakértője, csak általánosságban mondva.
    Szerintem függ a gyártó minőségbiztosításától
    (valami kis cég gyártotta vagy valami hiper-szuper gyár, a minden darabot csekkoló gépsoron)

    A két lőszer közel hasonló, ballisztikában is igen közel járhatnak egymáshoz, ezt a gyártok a töltet menyiségével összetételével tudják valamelyest változtatni.

    Zárt lőpályán a pontosság, függ a fegyver koptságától, a lövedékek mennyire sikerültek egyformára, a lőszerek mennyire egyformán vannak töltve, a töltet keverése menyire jól sikerült, meg ilyenek, és persze lőszer szórást szerintem csak fix állványba fogott fegyverrel lehet igazán megnézni, szerintem.
    Az hogy a lövedék kialakítása, alakja mennyire befolyásoló a szórásra, passz.


  • ximix #86592
    Erre mehet a sín, de nincs rajta 5 fölösleges sín hogy hátha kell, hanem oda raksz ahova neked kell, és ha csak egy 3cm darab kell akkor akkorát, ha egy 10cm-es akkor egy akkorát.
    Oké, akkor 3d printer velem lehet beszélni, de akár ráállhatnak a szénszálas technológiára is :)


    Közben találtam egy tesztet ahol a KeyMode és M-Lok verziókat tesztelték
    - pdf
  • molnibalage83
    #86591
    Itt talán.
    Ezen a részén.
  • Hpasp #86590
    Van valakinek listája, hogy az amcsi AN/xyz-szám rövidítésekben melyik betű (x, y, z) mit jelent?
    pl: AN/FQQ-10
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.21. 17:48:05
  • JanáJ
    #86589
    A kocsiba jó eséllyel be van dobva hátra a tokjába. A 416-os se behajtható. Ha kell a hely, akkor vesznek nagyobb autót.
    Szerintem szerelékből már nem jó a fém, a műanyag könnyebb és pont olyan erős. A rail sín kell, mert így bármit rá aggathatsz, nem csak az adott gyártó vasait.
    A TEK nem referencia. A SEAL/Delta/SAS már az lehet. Egyszerűen picik vagyunk.
    A CNC géphez kell szakember és a gép sem ingyen van. A jogdíjjakról ne is beszéljünk. Te sem kezdesz el biciklit gyártani, hanem bemész a boltba és veszel egyet.
  • fonak
    #86588
    Inkább a 9x39-tel szokták összehasonlítani, nem?
  • Marcus9311
    #86587
    A .300 Blackout és a 7,62x39 M43 közül melyik a jobb, pontosság alapján ?


  • Lacusch69
    #86586
    Ne röhögtess már... Ezt a felcsavarozhetó kulcslyukos xart megcsinálom itthon a műhelyben, még présszerszámom is van a kivágáshoz...
  • ximix #86585
    AK-hoz rengeteg cucc van.
    Raktak egy állítható, de nem behajtható válltámasz a másik helyére, a kocsiba meg még mindig nem lehet vele beülni ?
    A piacon már sok olyan előmarkolta van amin nincsenek sínek csak lyukak ahova sínt lehet felszerelni, és nem csak a 90°-ot ismerik van már 45°-on ként is. Tehát csak oda raksz sínt ahol neked kell és akkorát amekkora kell, nincs fölös súly.
    Ha vesznek egy CNC forgácsológépet, már fusiba legyártották volna ami kell nekik :))


    Amúgy a normális az volna ha a TEK és a fegyvergyártó összeülne és csinálna egy tényleg ütős darabot, amivel mindketten jól járnának, nekik lenne egy univerzális fegyó az igényeikhez míg a gyártónak egy jó reklám, hogy a Magyar TEk-nek fejlesztett spéci darab.... ect.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.21. 13:54:11
  • molnibalage83
    #86584
    Frissítve és bővítve.
  • qtab986
    #86583
    Nekem is ezen a 200.000 Ft.-on akadt meg a szemem. Ennyinek talán 100.000 Ft.-ba se kellene kerülni fegyverenként.
  • JanáJ
    #86582
    És ez a 200k is nagyon túlárazott, de erről nem a TEK tehet, hanem a gyártók.
    Nem is értem, hogy hogy lehetnek ilyen nyomorultak a HM-nél. Az egyik -szerintem - későbbi KMZ-s kezébe láttam okosba átalakított AK-63-at, amit 10 perc alatt módosított minimál költségből és ezerszer többet ért mint a későbbi HM-es szemét.
  • qtab986
    #86581
  • qtab986
    #86580
    A TEK AMD-65 modernizációja menniybe kerülhet fegyverenként?
    2 grip; stock, rail system; hand stop kit; enhanced safety lever; sling.
    A cikk szerint "megállt fegyverenként 200.000 Ft, nem írtam el, kétszázezer forint alatt".