94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #86739
    (útban van pl., ha oldalra akarsz rakni valamit


    Ahogy nézem, ezt rövid úton megoldották - nincs az előágyon oldalt szereléksín.

    Szerk.: Egyébként érdekes, hogy a régebbi HK fegyverekhez hasonlóan nem csőszájfék, hanem csak lángrejtő van a cső végén...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.30. 12:03:04
  • JYeti
    #86738
    Rövid videó a HK433-ról a Shot Show-on, elég impresszívnek tűnik.



    Észrevételek:

    1. Tárkioldó mechanizmus (AK/G36 vs AR-15)

    Érdekes, hogy a tárkioldó mechanizmus megegyezik az AK/G36-os megoldással, tehát nem gombnyomásra esik ki a tár, mint az AR-15-nél, hanem rá kell fogni a tárra, hogy a kis kallantyút benyomjuk. Az AR-15-ös megoldás gyorsabb, mert egy mozdulat kimarad (tár kivétele). A brossúra szerint egyébként a HK433-at lehet szerelni AR-15-ös tárkioldó mechanizmussal és AK/G36 mechanizmussal is, gondolom azért a G36 az alap, mert a HK433-at kifejezetten azért hozták létre, hogy a most folyó Bundeswehr tenderen a G36-ost leváltsa.

    A videó szerint egyébként működik a gyorstárazás így is (gombnyomásra kiesik a tár), ha a mutatóújjal megpöccintjük a kis pöcköt a tár mögött, érdekes.

    2. Felhúzó rész (G3)

    A felhúzó rész a G3-hoz hasonlóan a fegyver elejére került, ami elvileg ergonómikusabb, mint az AR-15 esetén. Kritikaként azt hozzák fel, hogy mivel nagyon fent van a felhúzó rész, emiatt korlátozza a fegyverre szerelhető tartozékokat (útban van pl., ha oldalra akarsz rakni valamit).





    Y

  • Kurfürst
    #86737
    Bullpupokra visszatérve, itt egy meglehetősen fajsúlyos összehasonlítás Miculektől (AUG, TAVOR, FN 2000).

  • Kurfürst
    #86736
    A kinézettel nincsen baj, ha jól emlékszem használat közben derül ki, hogy tele van apró elb*szott részletekkel

    -a rossz tervezés a bullpup elrendezéssel együtt azt jelenti, hogy lövéskor a pofádba fújja ki a lőporgázokat,
    -tré sütésű RAVASZ ami miatt nehéz vele pontosan lőni
    -a fegyver nagyon seggnehéz, tudatos vállhoz szorítás nélkül hajlamos lefelé csúszni a vállgödörből
    -sikerült a tárkioldót olyan szerencsétlenül megtervezni, hogy könnyű véletlenül működtetni és a tár ilyenkor kiesik a helyéből
    - a 30-as tárak túlságosan kilógnak a fegyverből, beleakadhatnak az öltözetbe, felszerelési tárgyakba

    Ezek nekem egyszerűen a fegyvertervezési tapasztalat hiánya miatt lehet (mielőtt bárki a kövekért nyúl, nézzen utána hogy a híres "izraeli" kézifegyverek közül mennyi is a licenc). Nekem úgy tűnik hogy próbálták összemókolni az M-16-ot az AUG designjával, és a végeredmény kicsit felemás lett.
  • SZUsszan
    #86735
    Újpesten a Petya tényleg be van zárva. Ott airsoftoztunk tavaly jópárszor.
  • fade2black
    #86734
    Ahogy az AI + Data Mining fejlődik egyre nagyobb gond lesz katonai szempontból is ez az egész. Korábban értéktelen, szemét adatok fognak értékes információkat adni.

    Tudtam korábban is de amikor munkahelyen pityent telefon 10percel munkaerő vége elött és google szól, hogy ne szokásos úton menjek mert baleset és dugó van akkor mindig elgondolkodok. na meg amikor szól a karácsonyra kapott fogkefe, hogy a bölcsességfogamat, meg az egyik örlömet, nem/alig mosom... jajdeszépújvilág.

    @Kurfüst: Mi a negatív az X-25el? Képek alapján jónak tűnik. :DDD
  • molnibalage83
    #86733
    Egy infósnak mennyi ideig tart írni egy botot, ami leszedni a publikus workoutokat és összefésüli...?
  • Kurfürst
    #86732
    Az izraelieket nem tudom, de amit gyűjtőktől láttam véleményt, az alapján a TAVOR a gyakorlatban nagyon szar...
  • [NST]Cifu
    #86731
    Csak az endomondo nem ad publikus heatmapot a felhasználókról... :)
  • molnibalage83
    #86730
    A droglabor igen jól leírja, hogy az ilyesféle rejtett helyek esetén van ez. Bár számomra vicces, hogy erre eddig senki nem gondolt, mert ezt én eddig is tudtam. Kinek nem tűnt fel, hogy az endomondo-tól kezdve ha publicban van ez látható? :)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.01.30. 00:36:46
  • ximix #86729
    OFF
    :) Észak Koreában is "megbukott" valaki (elfelejtette kikapcsolnia telcsit)
  • ximix #86728
    Na igen :)
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Kíváncsiságból ..
    és a vidékiek edzésben vannak







    A Petyát meg lehet bezárták



    (csak tréfálkozom, tudom, hogy több összetevőtől is függ)

    Mondjuk egy Kolumbiai drogfarm őrsége ha körbe kocogná párszor a ültetvényt, a CIA lehet lájkolná :)

    Strava global heatmap
    - link

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.30. 00:17:51
  • molnibalage83
    #86727
    A tényleg totálisan eltitkolt helyeknél lehet gáz, a többinél nem túl komoly a történet. Szeritem.
  • ximix #86726
    Humi ari-ból Relaks linkelte
    - link
    Nem sámli:)
  • [NST]Cifu
    #86725
    Izrael alapvetően az amerikai katonai segélyként érkező M16 / M4 szériára építkezett, csakhogy ugye megbízhatóság és az M16 hossza miatt sok volt a kritika vele szemben. Ez hívta életre a Tavort, amely alapvetően az AK-féle működési elvet alkalmazza. A Tavor 2001-ben kezdte meg a katonai szolgálatát, kisebb mennyiségben. Rövid úton kiderült, hogy az első TAR-21 szerkezete érzékeny a finom homokra, így egy sor változtatást eszközöltek rajta, majd ugrunk egyet az időben, és a tapasztalatok alapján kihozzák a Tavor X95-öt, amit Micro-Tavor néven is ismert (az X95 a marketingneve a külföldi piacokra). Ez az IDF hivatalos kézifegyvere ma már.

    A Tavor X95 egy sor moduláris elemet kapott, pl. átszerelhető 5.56x45mm és 9x19mm-es lőszerre, különféle hosszú cserecsöveket kaphat, és így tovább. A legfőbb előnye, ami Izraelt érinti szerintem a hossza. Az IDF erősen épít arra, hogy a gyalogság páncélozott járművekben éri el, illetve hagyja el a harcteret, erre pedig minél rövidebb fegyver kell. Ezt pedig a Tavor X95 maximalizálja...








    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.29. 13:20:14
  • fonak
    #86724
    Izraeliek vajon mennyire elégedettek a Tavorral? Igazából azt sem értem, miért váltottak rá...
  • [NST]Cifu
    #86723
    A Steyr AUG is beváltnak tekinthető, mégse arra cserélik. A HK416 és társai (ugye ma már a Sig-Sauer és a Steyr is nyújt saját alternatívát) lényege az, hogy kívülről és működtetés illetve használat szempontjából az AR-15-ös családot másolja, csak ugye a belső igényesebb / más. A világpiac meg zabálja, a fene tudja miért tudjuk miért...
  • [NST]Cifu
    #86722
    A gond az, hogy nem csak a lőszert kell bekészíteni, hanem a hajítótölteteket is. Az meg annyira nem egyszerű. Ha kevesebb embert, gyorsabb és hatékonyabb működést akarsz, akkor ott az Archer....

  • [NST]Cifu
    #86721
    Preferencia. Mint mindenhol, itt is vannak előnyök és hátrányok, egy részüket Kurfürst már leírta, de ide kívánkozik még a fekve lövés problémája (nem véletlenül került bipod a FAMAS-ra), és hát az, hogy az FN F2000 és pár kevésbé ismert típust leszámítva alaphelyzetben nincs megoldva a kétkezes használat (a P90-et én nem sorolom ide, mert az nem karabélylőszert tüzel). Az, hogy át lehet szerelni jobb és bal kezes használatra, az nem valódi megoldás.

    Hogy akkor pl. a britek miért használják még mindig a szigorúan jobb kezes SA80-at? Mert így hozta a döntés...

    Az FN anno iszonyatos marketinghadjáratot indított az F2000 kapcsán, aztán a vége az lett, hogy ma pl. nem is látható az FNAmerica honlapján felsorolva. Egyszerűen belátták, hogy a legnagyobb piacokon az FN SCAR és az AR-15/M16/M4 klónok eladhatóak (az övéket F15-nek hívják).
  • JanáJ
    #86720
    Szerintem szerelni/tisztítani is nehézkesebb. Valamint nem ad annyit, amiért megérné a meglévőket cserélni. Ahol mégis cserélik a fegyvert, ott pedig a máshol már beváltra teszik pl: HK416.
  • ximix #86719
    CAESAR 8x8

    Érdekes, automata meg nem is, 6 fős személyzet egy kicsit sok, képes közvetlen tűztámogatásra hőkamera segítségével.
    Ha mindkét oldalt betudnának készíteni kb. 6 adag lőszert és töltetet majd innentől lenne teljes automata jobb lenne szerintem.
  • Kurfürst
    #86718
    Ergonómia. En csipem a bullpupokat, de azt el kell ismernie hogy ergonómiai terén vannak kihívások, amiben a hagyományos fegyverek jobbak. A tarcsere nehézkes, a fegyver többnyire seggnehéz (nem jó), a szerkezet és a RAVASZ távolsága miatt jellemzően valamilyen tolórudas vagy hasonlo áthidaló megoldás van, ami miatt a sütése nem az igazi. Ráadásul a FAMAS-t és az AUG-ot leszámítva sok a gyenge konstrukció is.

    Cserébe viszont kapsz egy M16-os csövet M4 méretben.
  • molnibalage83
    #86717
    Ja, akkor rosszul tudtam. Én úgy ismertem eddig, hogy ez szept 1/2 között volt.
  • millerius
    #86716
    A háború utolsó légigyőzelmét elérő P-61 (Lady in the Dark) aug. 14/15 hajnalán kényszerített tengerbe egy japán vadászgépet, ez után fogták a japán kormány rádióüzenetét a megadásról. Ettől az időponttól lépett életbe tűzszünet, a kapitulációt írták alá szept. 2.-án.
  • Árpicsek
    #86715
    Üdv!
    Azt nem értem, hogy miért ennyire marginális a bullpup fegyverek használata. Elméletben ideális fegyver. Van csőhossz a nagytávolságú célleküzdéshez, rövid méret a szűk helyen való mozgáshoz. Hosszabb csővel még támogató fegyvernek is vállalható. A kétkezességre is vannak kipróbált megoldások. Max. épületharchoz használnék másfajta lőszert ami nem megy át három házfalon, de nagy a sebzése. De biztos van rá magyarázat, hogy miért nem használják a hátrányai ellenére.
  • molnibalage83
    #86714
    Aug 15-én jött az üzenet, hogy vége, letesszük a fegyvert. Az aláírás 2 hét volt. Ez elég hosszú idő...
  • ximix #86713
    Akkoriban egy hír, parancs mennyi idő alatt ért el a megfelelő emberhez ?
    Teszem azt, ha az öltönyösök meghozzák a döntést és az míg rádión, morzén, gyalog, elér az utolsó állomásra, lehet simán elemelkednek a gépek akik ha jól tudom teljes rádió csendben repülnek, hogy ne tudják őket bemérni, ebből adódóan elérhetetlenek és végrehajtják a parancsot.
  • fonak
    #86712
    Szerintem már annyira megszokták a háborút, hogy eszükbe se jutott addig leállni, a parancs úgy szólt, hogy éjfélig még háború van...
  • molnibalage83
    #86711
    De miért nem állította le működését mindkét oldal? Képtelen vagyok ezt megérteni.
  • Hpasp #86710
    De miért? Zavarják a támaszpont védelme miatt?

    A mai harctéren elvárt, hogy a GPS nem működik...
  • millerius
    #86709
    Egy hadsereg háború idején mindaddig rendeltetésszerűen működik, míg életbe nem lép a tűzszünet vagy a kapituláció (utána is, csak akkor már más a rendeltetés). Az utolsó éjszakán is lőtt le japán gépet egy P-61 Black Widow úgy, hogy mire leszálltak életbe lépett a "tüzet szüntess, béke van". Az a japán akik lelőttek az se sétarepülésre indult, hanem katonai/harci feladatot hajtott végre.
  • molnibalage83
    #86708
    Féloff?

    A japán fegyverszüneti egyezményes dolgokat soha nem értettem. Tudták, hogy megadás lesz mégis repültek bevetéseket a pilóták és a fegyverszünet előtt pár órával is elvesztett egy jenki gép. Ennek mi értelme volt...?

    Az I. vh végre előtt is volt egy utolsó támadás. Minek...?
  • molnibalage83
    #86707
    De miért? Zavarják a támaszpont védelme miatt?
  • Hpasp #86706
    Mekkora repülési magasságon ne akarj polgári GPS-t használni.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.28. 11:38:27
  • molnibalage83
    #86705
    Az alsó kép mit mutat?
  • Hpasp #86704
    Red Flag spotterek álma (felszálló gépek listája nem gyenge)...


    ... csak GPS-t ne akarjanak használni.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.28. 11:36:01
  • Hpasp #86703
    Új Kínai légicél...

    Ez a mintegy 15,3 méter hosszú tárgy látható a Pingyuan repülőterén Kínában, ami nem hasonlít semmilyen ismert kínai harci gépre. Tekintettel arra, hogy nem mozog, és hogy nem látható a repülési tesztközpontban vagy a gyártó repterén, ez valószínűleg egy modell. A Terraserverből készült képelőzetes, amelyet 2017. november 13-án rögzítettek.
    Az objektum már legalább 2016. december 25-én is ott volt.



    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.28. 11:29:32
  • fonak
    #86702
    Érdekes, úgy emlékszem tavaly nem is volt légi része a díszszemlének, persze lehet, hogy felkészülés volt.
  • qtab986
    #86701
    Annál több. Egy koncepció ami az FN P90-el kezdődött. Nyilván más a működése a P90-nek és az F2000-nek de a forma, a kezelés hasonló.
  • Berkut111
    #86700
    Elég jó képgyűjtemény a 2017-s Victory Day-re való félkészülésről. link
    Létöltéshez képlopó kell.