Haditechnikai Topic

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

ximix
#86026
Igen azt láttam, az álló és mozgó tank alaknál nem látni, kicsit olyan mintha az első löveg állást vágták volna mindegyik kis képhez, főleg a legutolsónál bukik ki szerintem.
#86025
1:09-nél ott a cél a bal felső sarokban, pont a nagyítása felett.

"Az élet egy nagy szarosszendvics és minden nap egy újabb harapás..." -ismeretlen gerilla feljegyzése-

ximix
#86024
molnibalage83 #86021

Gratulálok !
Fiú vagy lány? 😊
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cifu #86017

57mm gépágyú, hmm nem sámli, mire gondolták ezt ki, átütné a passzív védelmet AFV / IFV vonalon ?
Mondjuk ilyen Szíriai konfliktusban, a régi védelem nélküli vagy az épített technikát hamar megenné elvileg.
A célt sajnos nem látni egy képen a páncélossal (gondolom nem véletlen), mert amikor messzebb lő elég magasról érkeznek a lövedékek, így vagy a cél van messze vagy a lövedék nem túl gyors.

Lövészárok "takarítás" MK44, az elején van falbontás is.


-----------------------------------
Brazil IMBEL hír
- link
-----------------------------------
Hmm 62 darab
- link
Gugli englis
- link
-----------------------------------
M1A2-K, meg az apró
-link
-----------------------------------
A Lítvánok Boxereznek
- link
-----------------------------------
Egy rövidke cikk az Izraeli M1, Merkava-3 tesztről.
- link
-----------------------------------
Ez HPASP érdekelheti, a IBCM hordozó kerekes alvázakról szól
- link

+1 videó
- videó
-----------------------------------
"Csónak sim" French Navy
- link
-----------------------------------
HMS Queen Elizabeth képekben
- link
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sea Ceptor firing trials from HMS Argyll


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Distributed Aperture System demonstrates


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
USS Gabrielle Giffords


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Utoljára szerkesztette: ximix, 2017.12.20. 22:03:40
#86023
T-64
Spoiler (katt a megjelenítéshez)
#86022
Köszi a beleölt melót neked és a segítőknek is.
molnibalage83
#86021
Ugye milyen gonosz vagyok? <#zavart1>

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

molnibalage83
#86020
Köszi a hírverést skacok. 😊

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

#86019
Molni, te nagyon azt akarod, hogy a két ünnep között se pihentessem a szemeimet.

Everybody wants to win the lottery. Everybody wants to fuck Scarlett Johansson!

Hpasp
#86018
[NST]Cifu
#86017
BRM-3K proto 57mm-es löveggel szerelt toronnyal:

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

[NST]Cifu
#86016

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

[NST]Cifu
#86015
SM-3 Block IB rakétaindítás a japán Kongo romboló fedélzetéről:

Spoiler (katt a megjelenítéshez)


Gyenge minőségű kép, de a lényeg a lényeg, három orosz megfigyelő pózol egy norvég F-35A előtt:
Spoiler (katt a megjelenítéshez)



Július 14, a francia nemzeti ünnep rég volt, de nekem csak most futott szembe ez a kép: az Új-Zélandi katonai kontingens a parádén:

Spoiler (katt a megjelenítéshez)

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

molnibalage83
#86014
Fú, ezt nem tudom. Mármint a mennyiséget. Valami kézi könnyű cucc, alig 1 km lőtávval. Most nem ugrik be biztosra, asszem 9K115–2 Metyisz–M típust.
Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.12.19. 21:58:18

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

#86012
Milyen es mennyi ATGM-et szereztunk be?
molnibalage83
#86011
Amivel nincs is baj, hiszen a Mistral kvázi a Sztrela-10M váltótípusa HMZ alapján.

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

Hpasp
#86010
A Mistral nem kell a Kubok mellé? Vagy ennyivel több Mistralunk van?

Durván dupla annyi Misztrál ütegünk van mint KUB.
#86009
Mondjuk kb tök mindegy, hogy F-35 repül a 12+3 db T-72-es felett, vagy nem repül semmi a legújabb Leo/M1/Armata felett. :-)
molnibalage83
#86008
A MH felépítése fordított logikával történik sajnos. A helik és repcsik kiemelt figyelmet kapnak, de ezek csak támogató fegyvernemek. Apró hiba, hogy nincs mit támogatni... A 30+ éves jenki és Budeswehr fegyverzet földöntúli csodának számít a korszerűsített Kub és Mistralokat leszámítve, meg a nagyon kevés 90-es évek elején beszerzett ATGM-et.

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

#86007
Bár téged nem kell győzködni, de a mi szföldi erőink a komplett USAF-al is gyenge.
#86006
A laikus véleményem szerint a szföldiek fegyverzete még a "partizánok" szintjét sem nagyon üti meg. Akkor lesz valamijük, ha a KME-t KM Dandárrá fejlesztik. :-)
#86005
A Mistral nem kell a Kubok mellé? Vagy ennyivel több Mistralunk van?
[NST]Cifu
#86004
És itt jön elő az, hogy sacc per kábé még legalább 3-4 KUB vagy NASAMS osztály kényelmesen elférne. Úgy, hogy a szárazföldi erőknél még csak MANPADS sincs...

Nélkülük bízhatunk a Gripenekben és az AMRAAM-okban...

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

Hpasp
#86003
Ha a "nemzetközi helyzet fokozódna és a határ túloldalán valaki kostolgatná a légterünket, akkor arra mi lenne/lehetne a reakció?

Ha csak fokozódik, akkor ahogy írtad a mobil cuccok az erdőbe, az áttelepíthetőekből pedig csak az aktuálisan működőt a fent-hagyni a dombon, a többit leereszteni a védett fedezékükbe. Egy-egy Misztrál üteget szintén odarendelnék mindegyik rt századhoz.
(a KUB-ok gondolom másra kellenének, meg azokból nincs is annyira sok)
molnibalage83
#86002
A szárazföldieknek kb. semmilyük sincs. Náluk csak a dunai flottila szarabb, mert ők már nem léteznek...

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

#86001
Ha a "nemzetközi helyzet fokozódna és a határ túloldalán valaki kostolgatná a légterünket, akkor arra mi lenne/lehetne a reakció? Az Áttelepíthető cuccokat előre eltervezett állásokba átköltöztetni, pl másik, üres laktanya? A mobil cuccokat meg kizavarni az erdőbe / mezőre?
Meg gondolom kapnánk valami AWACS-et a fejünk felé. (Most azt engedjük el, hogy ki, mivel és miért akarna támadni minket.

Az elmondottak alapján ezen a téren jobban állunk, mint más szföldi egységek terén (mínusz KME).
Hpasp
#86000
Az Oborona mire jó az olasz radar mellett?

Frekvencia diverzitás.
Ha az ellen zavarni akar, nehezebb dolga van ha méteres/deciméteres/centiméteres hullámsávban is tudsz mérni akár párhuzamosan is.

A Juta-Medina páros szerinted helyettesíti a Tubes radart? Mennyire ártott a sötétzöld lobby a légtérvédelemnek a medinai radarral?

sokat

A régi szovjet technikát szerinted át tudnánk pakolni máshova, ha kellene. Mert ehhez gondolom tudás is kell, nem csak x plusz ember. Gondolom a radarosok századok sincsenek rendesen feltöltve.

Jelenleg vannak fix/mobil és áttelepíthető eszközeink.
Fix a RAT-31DL.
Pár napos munkával elvileg áttelepíthető az O-14. (én ezt inkább fixnek számolnám)
Pár óra alatt áttelepíthető a P-37M és a PRV-17M. (értsd, vontatott kabinban van)
Mobil radar a P-18 és az SzT-68U. (ezek negyed óra alatt odébbállhatnak)

A régi szovjet technikát szerinted át tudnánk pakolni máshova, ha kellene. Mert ehhez gondolom tudás is kell, nem csak x plusz ember. Gondolom a radarosok századok sincsenek rendesen feltöltve.

Ha megnézed a Google Earth-en egy rt századunkat, láthatod az időt visszatekerve, hogy szándékosan mozgatják a (PRV-17M/P-18/P-37M/SzT-68U) radarokat a területen belül, a jártasság így megvan hozzá.
Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.19. 08:58:50
#85999
Az Oborona mire jó az olasz radar mellett? Tartalék meghibásodásra?
A Juta-Medina páros szerinted helyettesíti a Tubes radart? Mennyire ártott a sötétzöld lobby a légtérvédelemnek a medinai radarral?
A régi szovjet technikát szerinted át tudnánk pakolni máshova, ha kellene. Mert ehhez gondolom tudás is kell, nem csak x plusz ember. Gondolom a radarosok századok sincsenek rendesen feltöltve.
Hpasp
#85998
Az MN/MH által rendszeresített 36 féle radar felsorolása évszám és beszerzett darabszám szerint.

Hpasp
#85997
A RAT-31DL ugye az, ami a Tubesre került volna?

Igen. De mivel a Tubes helyett Medinára került, meg kellett tartani Jutát is. (4 helyett 5 rt alakulat maradt)
Hpasp
#85996
Az Oborona az a P-14

Ez azért ebben a formában nem igaz, még akkor sem, ha több változatot is Tall King-nek nevez a NATO.

1964-tól exportálta a Szovjetunió a P-14 nagy-hatótávolságú méteres felderítő lokátort.
Mi 1967-ben vettünk belőle 2db-ot, Fertődre és Molnaszecsődre kerültek.
Ezek hasonlóan a korabeli amcsi HIPAR-hoz, fixen épületbe épített változatok voltak.


1970-től már a P-14F (Furgon) változatot exportálta a Szovjetunió, ez "áttelepíthető" volt, mivel vontatható kabinokba volt telepítve.
Mi ebből (magas ára miatt) nem vettünk, a magyar mérnököknek volt egy jobb ötletünk...
<#vigyor5>

... csak a P-14F antennát vettük meg, és azt összeházasítottuk meglévő P-12-es lokátor kabinnal.
Az új cuccot P-13 típusjelzéssel rendszeresítettük 1977-től, 7 alakulatnál (Bezenye, Dunaszentmiklós, Boldog, Városföld, Újszentiván, Homokszentgyörgy, Sormás).


Az Sz-200VE Vega-E (SA-5😎 nagy-hatótávolságú légvédelmi osztálycsoporthoz (amiből egy kétosztályos csoportot vettünk Mezőfalvára 85-ben) járt egy Oborona-14 nevű, és 5N84AE jelű felderítő lokátor. No ez a példány az, ami jelenleg Medinán üzemel.


A fentieken kívül a DHDSCS üzemeltetett még két P-14-est. (Fertőd, Tarany)

Így összesen 12db Tall King volt Magyarországon.
<#vigyor2>



Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.19. 06:58:27
molnibalage83
#85995

A történelem nagy tragédiája, hogy az Aurora helyett a Titanic süllyedt el. Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz https://htka.hu/author/molnibalage/

#85994
A RAT-31DL ugye az, ami a Tubesre került volna?
#85993
Az Oborona az a P-14
Hpasp
#85991
AN/TPX-54 idegen-barát felismerő.


Az Oborona távolfelderítő radar.


Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.18. 22:08:22
#85990
Örülök, de szánalom.
#85989
Ezt a súlyra? Mert én ott az alu felépítményt nem értettem. Mondjuk nekem az egyre lassabb teher hajó divat is fura, de tuti jobban tudják mint én.
#85988
Az AN/TPX-54 az Obrona? Az a "baj" a kommentjeiddel, hogy a googlival is éppen hogy csak tudlak követni. :-)
#85987
Ezeket a hajokat a tele allapotra terveztek. Ha ures, nem stabil, nem lehet kormanyozni, kiall a hajocsavar a vizbol etc. Inkabb leterhelik. Voltak probalkozasok, hogy vegyes felhasznalasu hajokat epitsenek, pl ide tankhajo, vissza omlesztett aru, de nem jott be. A vilagkereskedelem nagyon is egyiranyu, legfokeppen tomegre nezve.
#85986
Köszönöm mindenkinek. Így már érthetőbb. Engem az vitt el, hogy egy hadihajóval szemben a tankereknek minimális legénysége van akik kb semmit nem tudnak tenni egy rakéta ütötte lukkal. Szóval ha el nem is süllyed, de használhatatlan lesz. Ilyen szempontból viszont akkor nem az Exocet a gyenge.
A súly mennyiben számít? Lassabb, nagyobb fogyasztású lesz a hajó, vagy inkább hogy alacsonyabban lesz a súlypontja?
Hpasp
#85985
MH 54. Veszprém Radarezred
1. gerincradar mérőpont; RAT-31DL (Békéscsaba)
2. gerincradar mérőpont; RAT-31DL, Obrona-14 (Medina)
2. mobil radarcsoport; P-18, SzT-68U (Medina)
3. gerincradar mérőpont; RAT-31DL (Bánkút)
11. gerincradar-század; P-37M, AN/TPX-54, PRV-17M (Kup)
1. mobil radarcsoport; P-18, SzT-68U (Kup)
12. gerincradar-század; P-37M, AN/TPX-54, PRV-17M (Juta)

A fentiekből a RAT-31DL-ek 2006-ban álltak rendszerbe.
Az Obrona, az SzT és a PRV17 86-tól, a P-37 1976-tól, a P-18 1977-től, viszont az utolsó kettő már modernizálva lett.
Lehet hogy most jön az Obrona/SzT modernizáció?
#85984
A tankerek ha üresek a világháborúban is problémásak voltak torpedóval, pedig abban sem volt kevés robbanóanyag (300 kg és fölötte), ráadásul víz alatt robbant. De gondolj bele, ez egy olyan hajó, amit eleve arra terveznek, hogy normál üzemben folyadékkal csurig megtöltve is vidáman a felszínen maradjon. Így azért minimum kérdőjeles minden olyan koncepció, hogy majd ütök rajta egy jó nagy lyukat és megtöltöm tengervízzel aztán jól elsüllyed. 😊

http://www.kurfurst.org - Kurfürst - The Messerschmitt Bf 109 performance resource site MA970-UD3, AMD FX-8350, 16 GB DDR3, GB nvidia 960 4 GB

#85983
Tudtommal hajótestet - legalábbis hadihajóknál - nem gyártanak alumínium-ötvözetből, csak a felépítményt (kivéve esetleg az aknaszedőkét, tekintettel a mágneses gyújtású aknákra). Azért előnyös, mert jóval könnyebb mint az acél, viszont bizonyos hőfok fölött majdnem úgy ég mint a papír. Egy rakéta robbanófeje pedig sajnálatosan tudja produkálni ezt a hőfokot.
A tanker pedig azért kihívás egy hajó elleni rakétának mert ezeket hadihajók ellen tervezték, azok meg szűk kivételtől eltekintve jóval kisebbek a tankereknél, azokhoz képest játékhajóknak tűnnek. Ha egy romboló, fregatt elsüllyesztéséhez kell 3-4 Exocet, akkor vajon mennyi kell egy 5-15-ször nagyobb tankerhez szerinted?!! Szóval van olyan pók, aminek egyetlen csípésébe belehalhat egy ember, 3-4 csípésbe biztosan, de hány csípés kellene egy orrszarvúhoz?!! :-)
#85982
A tankerek ugy epulnek fel, hogy egy kulso hajotesten belul van egy sor tartaly. A tartalyokbol minden masodik ballaszt amibe uresjaratkor vizet pumpalnak. A hajotest eleve erosebb, hogy a nagy onsulyt es a rakomany sulyat elviselje viharos tengeren is. A rakomany miatt extra eros tuzolto rendszere van. Egy uresen bejovo hajo siman kibir egy-ket Exocetet. A telin mar problemasabb, de ha nem gyujtjak be egymast a tartalyok (ugye nem szomszedosak egymassal), akkor ne akkor a problema, ha mondjuk 3 megserul a 20-bol es idoben el tudjak oltani. Bizogy az ego olaj meggyengiti az acel szerkezetet.
ximix
#85981
Ha már tüzérség, egy kis noszatlgia
#85980
10 milliárd Forint az kb 32 millió Euró. Nem hiszem, hogy komoly fegyverbeszerzés köjönne ebből, viszont talán 1-2 tüzérségi (vagy valamilyen másfajta) radar igen, amire a második kiemelésed is utalhat.
#85979
A másodikat csak tippelni tudom. Többször említették az érintett katonák, hogy a réskitöltő radarokat cserélni kell. Szerintem ezekről lehet szó. Pápától délre van egy, meg asszem még egy.
#85978
Tudja valaki, ez milyen honvédségi tüzérség beszerzés lesz?

1920/2017. (XII. 8.) Korm. határozat
a szárazföldi csapatok tűztámogatásának növelésével kapcsolatos feladatokhoz történő előzetes hozzájárulásról

A Kormány

1. az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 36. § (4b) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva engedélyezi a honvédelemért felelős miniszter részére, hogy a költségvetési törvény XIII. Honvédelmi Minisztérium fejezet, 2. Magyar Honvédség cím, 1. Honvéd Vezérkar közvetlen szervezetei alcím előirányzatai terhére a Magyar Honvédség tűztámogató képességének fejlesztése, a szárazföldi csapatok tűztámogatásának növelése érdekében szükséges tüzérségi eszközök és lőszerek beszerzése céljából 2017-2019. költségvetési évek előirányzatait érintő kötelezettséget vállaljon legfeljebb 10 000 000 000 forint összegben,


Az 1921/2017 Korm. rendeletben ugyanígy 10 milliárdos keret a

"... a Magyar Honvédség szükségleteinek megfelelő korszerű katonai rádiólokációs azonosító berendezés, valamint a kapcsolódó logisztikai támogatási és szolgáltatási feladatok beszerzése érdekében 2018-2023. költségvetési év előirányzatait érintő kötelezettséget vállaljon legfeljebb 10 000 000 000 forint összegben;"

Utoljára szerkesztette: Kurfürst, 2017.12.18. 09:12:19

http://www.kurfurst.org - Kurfürst - The Messerschmitt Bf 109 performance resource site MA970-UD3, AMD FX-8350, 16 GB DDR3, GB nvidia 960 4 GB

#85977
Miért jó az alu test? Ezek szerint van értelme a kármentési gyakorlatoknak. :-)
Azt viszont továbbra sem értem, hogy miért kihívás egy tanker. Mondjuk lehet, hogy az elkülönített olaj tartályok vízzáró (?) falként is jól működtek.