94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • JanáJ
    #94288
    Igen, mintha ünneplő tömegre számítottak volna.
  • szenyor Lopez
    #94287
    Ok, hogy vannak indokok, miszerint nem annyira jók az oroszok. És azt is értem, hogy a kikerülő információk zöme oldalfüggő, demagóg és kozmetikázott. De a videok szerint ezek megtörténtek, ami számomra érthetetlen:
    - nincs légifölény. Annyira nincs, hogy ukrán drónok repkednek. Ezeket még egy Mig-21 is leszedné. Csúcstechnika sem kell hozzá, mégsincs meg.
    - tankoszlop csapatlégvédelem és gyalogság nélkül. Alap, hogy ilyent ne.
    - többször látni, ahogy kilőnek egy-egy szállítójárművet, a Humvee orosz megfelelőjét és az is látszik, hogy full egyedül kódorog a városban. Értem, hogy nincs meg az összfegyvernemi vezetés és kapcsolat, de bakker még szakasz vagy század szinten is óriási gáz van.
    - Milyen büszkék voltak az oroszok az elektronikai hadviselésükre, ahogy a szakadár-ukrán háborúban is nagy sikerrel bevetették. Hogy lehet ma még Ukrajnában mobil kommunikáció?
    - Évek óta megy a birkózás a donyecki és luhanszki "szakadárokkal", nem tudták legyőzni egymást, kb döntetlen volt. Nem tudom mekkora erőt képviseltek, de most megjelent melléjük minimum 3-4x-es haderő, ráadásul pluszban légierővel, meg sokmindennel, ami a szakadároknak nem volt. Mégsincs áttörés.

    Nem hasonlítanám az iraki háborúkhoz ezt, mert ott óriási volt a technikai, képzettségi és morális fölény, itt azért kiegyenlítettebb, de érthetetlen, hogy az óriási tömegű technikai eszköz (harckocsik, repülők, rakétavetők, apc-k) nem eredményes.
  • wednes
    #94286
    Ránézésre teljesen a 68-as bevonulásra készültek. Sőt...még azt sem éri el. Akkor első hullámban 240 ezer katona kezdte meg a bevonulást (a teljes 500 ezres mellett) egy Csehszlovákia ellen!!

    Én tejesen úgy voltam vele, hogy kizárt, hogy Ukrajna invázióját 160 ezer fővel megkezdenék az oroszok, akármilyen állapotban is van az ukrán vezetés és hadsereg és akármennyire is nem lenne központi ellenállás.Tévedtem. Az, hogy az orosz hadsereg 80% áll és várakozik és érdemben nem tesz semmit nekem azt súgja, hogy nem harcoló invázióra vannak ők felkészítve és felszerelve.

    Ez így teljesen bukta első körben és az oroszok nem éppen a rugalmasságukról híresek. Én azon lepődtem meg, ez a forgatókönyv fel sem merült? Az egy dolog, hogy sokan nem tettek volna az ukránokra (és köztük én sem), de a tervet szerintem nem az optimális lehetőségre kell csak alapozni.
  • JanáJ
    #94285
    Sok igazság van abban amit írsz. Ettől még egy ez óriási bukta. Lehet elemezgetni, meg máshoz hasonlítani, de akkor is az. Ez a teljesítmény egy vicc. Gyakorlatilag nincs modernek nevezhető légierő, kacsavadászatok vannak drónról meg szabotázs és otthagyott vackok.
  • JanáJ
    #94284
    Jó eséllyel ezt látjuk. Mini CCCP.
  • aksurv2
    #94283
    Alapvetően egy gondosan megtervezett katonai fantáziavilag van osszevetve egy tudatosan negatívá alakított képpel.
    Egy polc életrajzi könyvem van.
    Pl nem nagyon gondolná senki hogy egy barom tüzértiszt majdnem megharomszorozta az iraki veszteségeket, mert a hajszálon múlt hogy nem vert telibe egy egy marines oszlopot DPICM 155mm cluster salvoval.
    Az ukrajnai háborúrol az infók 1 % kb. valódi.
    Ráadasul a világ vezető katonai hatalma által kialakitott imagen at.
    Az usa gondosan ügyel arra hogy kizárólag olyanok ellen indít háborút
    Akik katonai ereje töredéke az usanak és anyagilag megéri nekik kifosztani.
    Korea volt az utolsó amikor azonos erővel kerültek szembe, nem véletlenül lett döntetlen.
    Például valószínűleg az oroszok is jobb teljesít nyújtanak ha 2014 ben 6 hétig szisztematikusan bombáztak volna Ukrajnát, megolték volna 100 ezer katonát elpusztitottak volna a technika nagy részét, majd a következő 8 évben embargoval és repüléstilami zonakkal tovább gyengitik, és teljesen elszigetelik.
    A 2003 invázió viszont kicsit problémásabb lett volna ha orosz awacsok vannak Iránban Szíriaban és muholdakkal együtt realtime infókat kapnak az arabok akiknek a tisztjei évfolyamtarsak lettek volna caz amerikai parancsnokoknak.
    Emellett sok ezer kornet es iglat kapnak az irakiak és legjobb ruszki szakemberek Bagdad korvetlenul beleszolnak haditervekbe.
    Plusz minden megolt lelott szetlott katonárol tankrol repulorol menne az infó netre és nem embedded riporterek nyomják a propagandát.
    Évek mire itt valós elemzések lesznek, ha egyáltalán lesznek valaha.
    Egyébként a ruszkiknal jobb teljesítményt kizárólag Izrael és Törökország adna, mert egyedül ők vállalnának be ilyen jellegű háborút.
    Pl. Az usa hadserege soha egyetlen nagyvárost nem vett városostrommal.
    Tehát nagyon nem mindegy milyen képet alakítottak ki rólad természetes a valós kvalítasok mellett.
  • repvez
    #94282
    Én sose értettem ezt a fajta ajnározást amikor az orosz technologiai fejlesztésekrol áradoztak egyesek,
    mikor bemutatták a Szu57est is már akkor azon csodálkoztam, hogy hogy miért is sorolják 5. generáciosnak mikor semmi olyan dolgot nem látok rajta ami ezt indokolná. de még a su75os esetében sem.

    A mostani háboruval is csak kérdéseim vannak mindkét irányba , de egyelöre nem találok válaszokat se egyik se másik oldal mellett vagy ellen.
  • Sequoyah
    #94281
    Biztos ismered a mondast, hogy "fejetol buzlik a hal". De sokan nem tudjak hogy ez mennyire igaz tud lenni.
    Megfordultam par cegnel a munkam soran, es mindenhol azt lattam, hogy a felso vezetes mennyire meghatarozza a ceg kulturajat.

    Ha fa felsos vezetesben kialakul a "felfele nyal lefele rug" mentalitas, az villamgyorsan terjed lefele. Ahol a hibazas, es a dontesek megkerdojelezese fovesztessel jar, ott sajat gondolatai senkinek se lesznek, de a feleloseg atharitasa a beosztott alsobb vezetoknek az viszont kotelezo. Szoval ez a mentalitas a legalsobb szintekig terjed.
    Az oroszoknal pedig hozzajon ehhez a korrupcio es a penzhiany. Ugye a magyar szocializmusban sem volt ismeretlen hogy mindenki a sajat szalonnajat sutogette, es loptak a ceges benzint, szerszamokat meg mindent, es egesz hazak epultek az allami epitkezesek "maradekabol".

    Amikor pedig minden szinten azon dolgoznak hogy a maximalis mennyiseget lopjak ki, mikozben bevedjek a segguket a hibazas latszatat elkerulve, ott olyan aprosagokra, mint rendes kikepzes, mar nem marad eroforras...

    Azt pedig lehet ok sem gondoltak, hogy az idiota Putyin tenyleg haborut indit, anelkul pedig ezek lehet sose derultek volna ki.
  • JanáJ
    #94280
    Két hét alatt Párizsig, mi? :-) A tankokat még megértem, van ott APC/IFV de tűzérségi tűz alatt én sem másznék ki.
  • SZUsszan
    #94279
    Gyalogosok vonulnak fedezék nélkül

    harckocsik gyalogosok nélkül

    Harckocsik gyalogosok nélkül mennek a városban. A gyalogosok harckocsik nélkül mennek a pusztában. Csak nekem furcsa?

    Ennyire szét vannak vágva egymástól, vagy hol a koordináció?
  • JanáJ
    #94278
    Egyet értek veled, de ez főleg a magasabb szintekre igaz. Ettől még a csapatok lehetnének képzettek, de még ezek sem azok. Nekem úgy tűnik, hogy most kb egy 68-as Csehszlovákiai körre lennének képesek, hogy bevonulunk és senki se mer pisszenni. Szíriában még csak csak elment a porrá bombázás, mert felháborodás és ellenállás se nagyon volt. Itt már nem megy.
  • Sequoyah
    #94277
    Ez igaz, de Kinanak legalabb van penze es gyartasi kapacitasa.
    Az Oroszok reszerol viszont nem tudok olyan objektiv mercet mondani, ami miatt erosnek szamitananak. Maximum a nyers szamuk miatt, de olyan nagyon sok eszkozuk darabszamra sincsen, foleg hogy a hataraikon tuli bevetesen csak toredekukre szamithatnak.
  • Nagydög
    #94276
    Lazan kapcsolodik, de Kina hasonlo cipoben jar. A vilag jelentos resze meg van gyozodve az erejerol, de nagy resze annak is csak mutatvany. Azert az orosz seregben ketlem, hogy gyakorlatilag adjak-veszik a katonai rangokat, mig a kinaiaknal az normalis ugymenet.
    Utoljára szerkesztette: Nagydög, 2022.03.09. 15:54:25
  • Sequoyah
    #94275
    Nem olyan meglepo azert a jo vezetes hianya. Egy autoriter rendszerben a vezetohoz valo lojalitas sokkal fontosabb az elorejutasban, mint a hozzaertes.
    Ez Putyin Oroszorszagaban hatvanyozottan igaz, ahol ez nem csak elmelet, de gyakorlatban is lattuk hogyan tunnek el az emberek a kornyezetebol akik meg megkerdojeleztek a donteseit. Ezt az Oroszok ujra es ujra eljatszak a tortenelmuk soran, es sose volt pozitiv kimenetele.

    Persze ettol meg veletlenszeruen elofordulhatna olyan lojalis tiszt aki hozzaerto is. De aki okos es hozzaerto, az nagyobb esellyel nem ert egyet Putyin otleteivel. Es aki eleg hosszu idot tolt el vezetokent hogy hozzanemertese ellenere tanuljon valamit, azt pedig a kapcsolatai miatt fogja kockazatosnak itelni...
    Szoval ez nem csak hogy masodlagos tenyezo, de kifejezetten hatranyos...

    Nekem nem voltak illuzioim, nem lattam soha logikus ervet arra hogy miert is lenne vilagszinten veszelyes az orosz sereg (az atomot leszamitva persze), de meg igy is alulteljesitik az alacsony varakozasaimat...
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2022.03.09. 15:32:43
  • JanáJ
    #94274
    A meglepő, hogy a SzU szintjét sem hozzák. Nincs se morál, se rutin. Mert egy jó vezetéssel azért ezzel a technikai szinttel is messze jobban haladnának.
  • JanáJ
    #94273
    Lehet jobb a KAnada - USA, de az is egyoldalú foci lenne.
  • JanáJ
    #94272
    Az oroszoktól állítólag elvették a mobilokat. Az ukránoknak kell a lelkesítő infó, az oroszok ott sem akarnak lenni. Meg az se jó ha egy ilyen mobillal a zsebedben leszel fogoly.
  • ximix #94271

    Függetlenül attól, hogy nem értek egyet ezzel a háborúval, szerintem nem jó a hasonlat
    ez olyan háború, mintha Kanadának ugrana USA.
    Így az oroszok sem lőhettek szét minden gyárat, intézményt.. stratégiailag fontos objektumot, az első napon, mert a rengeteg civil áldozat között lenne sok szimpatizáns is, meg ukránok végül is egy népcsoport, ez nem a USA féle keleti háború, hogy lövünk mindenre ami mozog.
  • Nagydög
    #94270
    Nos, ahogy a regi viccben a kisbiro mondta, a mi vesztesegeinket az ellensegnel doboljak. Illetve esetunkben dobolnak, ha nem az lenne a hivatalos allaspont, hogy nincs itt semmifele haboru csak amolyan tisztogatas fele bekefentartas zajlik. Ezt a narrativat az ellenseg vesztesegeinek mutogatasa is gyengitene.

    Itt van egy oldal, ami koveti a dokumentalt vesztesegeket mindket oldalon. A megbizhatosagaert termeszetesen nem tudok jotallni.
  • Sequoyah
    #94269
    Minden logikus objektiv erv alapjan nyilvanvalo volt hogy az Orosz hadsereg nem nagyhatalmi tenyezo. Penzuk nincs, a korrupcio pedig hatalmas.
    Persze a hideghaborus emlekek, es az orosz propaganda elhitette velunk hogy azok, es emiatt sok emberben megvolt ez az illuzio. Es akiben nem volt meg az illuzio is tartott tole hogy megis igaz, es ne becsuljuk ala oket.

    Na ezek az illuziok most osszeomlottak...

  • HöfEE
    #94268
    Lehet félreérthetöen fogalmaztam, nem arra gondoltam, hogy konkrétan a katonák nem készítenek videókat, hanem jellemzöen csak megsemmisített orosz technikáról, látni képeket videókat, miközben nyilvánvalóan a másik oldalon is akadnak veszteségek, de erröl csak elvétve látni valamit. Ès ez az egész csak azért érdekelne, mert átláthatóbbá válna a helyzet, ha mindkét oldalról eljutnának az emberekhez a tartalmak.

    "Masreszt nincs kulonosebb okuk se videokat kesziteni a "Szomszed orszag lerohanasa. Szigoruan nem haboru." temaban, mig az ukranoknak ugyanez okbol nagyon is van" Ezt értem, de fura, hogy az orosz oldalról még propaganda célból sem látni kilött páncélosokat, megsemmisített harcállásokat vagy bármit ami például a morált javíthatná.

    Még egyszer hozzáteszem, nem az oroszok szekerét akarom tolni, csak a 21. században ahol a média a mindennapjaink részévé vált, furcsa, hogy csak az egyik fél él ezzel a lehetöséggel.
  • Nagydög
    #94267
    Minek engedtek volna nekik, hogy mobilt vigyenek?! Most kepzeld, amint az ukran mobil szolgaltato eloben koveti az orosz hadmozdulatokat a bekapcsolt mobilok miatt es meg a roaming dijat is kiszamlazza nekik.
  • militavia
    #94266
    Egyes részei elavultak.
    Hiába van Szu-35 és Szu-34, ha ezek UB blokkozgatnak meg FAB bombákat hajítanak és egy H-29T/L földöntúli csoda szintjén van erős túlzással.

    A jenki F-35A és Super Hornet is pont olyan szar lenne Sz-300PSz és Buk-M1 ellen, ha csak Mk-82 és Zuni lenne...
    Csak azok 8-as SDB salvokat hajigálnak és HARM eső lenne.

    Az, hogy van fejlett platformod az önmagában kevés. A jelek szerint putyin még ezt sem érthette meg.
    Mert anno asztalra vert, hogy hogyan exportálhatnak fejlettebb gépet, mint ami orosz anyácskának van....
    ... csak a többi része hiányzik a légierőnek.


    De mondjuk a szárazföldi erőnél is az, hogy egy komplett 2K22M1 szakaszt hátrahagytak és felgyújtották..
    Lehet akármilyen fejlett a haderő, ha valahogy ez történik az eszközökkel. Egy elhagyott M1A2 is pont annyit ér, mint azok...
  • militavia
    #94265
    Nem túl régi hír volt, hogy az új 20-as orosz katona generáció fegyelemezetlen és olyan dolgokat osztanak meg online, amit nem kéne.
    Gondolom szabályozás és betartás helyett hát fogták és elvették tőlük és csá.
  • militavia
    #94264
    Amúgy azon röhögök jót, hogy ezek alapján el lehet képzelni, hogy atomháború esetén a VSz hova ért volna el. Az osztrák határ után az egész haderő lerohad.
  • RatBaG #94263
    az orosz bakáktól elvették a telefonjaikat.
    csak a csecseneknél van, meg olyan videók kerülnek ki, amiket már egy fokkal komolyabb propaganda tudósítók tesznek ki.
  • Nagydög
    #94262
    Az. Dehumanizalas. Lofax! Az orosz katonak nem videoznak. Egyreszt - valoszinuleg - nincs mivel, mert a hirek szerint tilos volt magukkal vinniuk a mobiljaikat, ami lassuk be eleg logikus.
    Masreszt nincs kulonosebb okuk se videokat kesziteni a "Szomszed orszag lerohanasa. Szigoruan nem haboru." temaban, mig az ukranoknak ugyanez okbol nagyon is van. Es ha keszitenek is, hogy toltenek fel?
    Aktiv harci tevekenysegrol kulonben foleg kulsosok(civilek, ujsagirok) videoi lathatok. Katonak inkabb csak akkor csinalnak videokat, mikor epp nem vesznek kozvetlenul reszt a harcban. Ez utobbiba belefer, mikor a tobbiek panceltoro, vagy legvedelmi raketaval lovik az ellent.


    Utoljára szerkesztette: Nagydög, 2022.03.08. 15:07:57
  • Palinko
    #94261
    Nagyon rossz hasonlat nem is értem miért ahhoz hasonlítják. Teljesen másik kontinensen vívta az USA, nem áthajtott a szomszédba. Ahogy más is írta próbálta minél kevesebb veszteséggel, ez az oroszoknál soha nem volt szempont. A légifölénye egyértelműen megvolt, vs oroszoknak nincs meg. Logisztikájuk úgy rossz hogy ismétlem szomszédos országot támadnak. Bebizonyították hogy papírkutya az egész ország, hiába próbálta katonai szuperhatalomnak eladni magát. Hiába kommentáltak az orosz trollok a világmegváltó orosz technikáról oldalakat, most látjuk hogy ez továbbra is egy hidegháború végi elavult gyenge hadsereg.
  • HöfEE
    #94260
    Még valami ami gondolom nem csak nekem tünt fel, tele van az internet az ukrán katonák akcióival, képek videók mindenhol vannak dögivel, de a másik oldalról szinte semmit nem látni, ez vajon miért van? Szándékosan szürik ezeket a tartalmakat felénk? Talán az orosz hadsereg dehumanizálása a cél? De lehet csak én keresgélek rosszul.
  • JanáJ
    #94259
    A gazdaságuk mérete, stabilitása és összetétele alapján sem azok. Szerintem ez így az angol/francia/német szint alatt van.
  • JanáJ
    #94258
    Ne csak az idő tényezőt nézd. Az amik nem hullottak, mint a legyek. Nem hagyták a mezőn a vasaikat. Meglepték az ellenfeleiket - nem úgy mint most az oroszok. Ja és ez ugye 20 éve volt és kb a teljes megszállás alatt veszíthettek annyi embert mint eddig - sacperkábé - az oroszok. Nem tudtak gond nélkül beszivárogni. Ez szerintem olyan, mintha az USA nem bírná megszállni Mexikót. Egy nyomorult légifölényt nem sikerült kivívni. Annyival nehezebb a dolguk, hogy a NATO tuti tolja a realtime infót.
  • militavia
    #94257
    A gazdaságuk stabilitása se nagyhatalmi a jelek szerint.
    Kb. bebizonyosodott, hogy az atomfegyver lóblálásán túl megáll a fenenagy nagyhatalmiság.
  • RatBaG #94256
    https://youtu.be/7YaXdP06zO0
  • fade2black
    #94255
    Stratégiára a másodikhoz hasonlít inkább ahoz hasonlítom. Ott USnek egyértelműen fő cél volt a saját veszteségek minimalizálása ránéztem 172KIA volt és így tartott 27/40napig. Nem volt fő cél a minnél gyorsabban.

    És sztem itt a legtöbbeknek nem azért elhasalás mert pl eltart majd 20-30-40napig... na bumm. Hanem ld amiket soroltam.

    és akkor kis zene
    VDV
  • Xsillione #94254
    mennyi is volt az első meg a második iraki háború teljes időtartama? mert ha nem két hét, hanem hónapnál is több, akkor egyenlőre még sehol sincs elhasalás, hacsak az nem volt az usa elhasalása szerinted? És emlékeim szerint nem párszáz civil halottja volt annak, azaz ez bizony még igencsak finomkodás eleddig.
  • SZUsszan
    #94253
    Értem, szóval szerinted meztelen a király, mert eltúlozták a konvencionális hadseregük ütőerejét és csak és kizárólag a vezetőjük elmeállapotától függ, hogy beveti-e a legnagyobb ütőkártyáját? Ha Putyin megőrült, akkor ha sarokba szorítják megteheti azt, amit nem szeretnénk.


    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2022.03.07. 21:53:54
  • Sequoyah
    #94252
    Nem az az elhasalas hogy vegul ne daralnak be az Ukranokat. Azert elhasalas, mert a celjaikhoz es elvarasaikhoz kepest sehol sem tartanak. Azert elhasalas, mert nyilvanvalova tettek, hogy kozel sem szamitanak szuperhatalomnak mar, meg a hadsereget nezve sem. A NATO szamara nem jelentenek mar veszely (az atomot leszamitva persze).

    Ha el akarom venni egy gyerektol a nyalokajat, de az visszatamad, es 10 perc kemeny foldharc utan vegul csak sikerul kicsavarnom a kezebol az szerinted buszkesegre ad okot, vagy kozelebb all az elhasalashoz?
  • fade2black
    #94251
    Oroszba gondolj. pl toyota, vmelyik másik japán, mercedes... bezárja orosz gyárát. Lehet csak összeszerelés volt és nem exportálták de hozzáadott érték volt. SSCk nagyja költözik. Hozzáadott érték. Vszeg vmennyi MOra fog jönni.
    polgári repgépek. Az mc21 akár versenyképes is lehetett volna de a fele EU/US alkatrész. Külön problémás, hogy az oroszosításnál ha csúcs félvezető kellett TSMC volt a partner. TSMC a héten már nem szállít. Közben a kőkori de még relatíve modern 130nmük is megáll ha nincs support. Csíp az pedig tudjuk mindenben van. Így nem lehet, baromi nehéz lesz hozzáadott értéket teremteni. Paks 2 ettől még megépülhetd de kb ennyi.
  • militavia
    #94250
    Eddig is az volt. Bocs. még azt sem, mert a finomítás itthon történik, az érték hozzáadása.
    Mennyi made is Russia termék vesz körül?
    Nálam ez kemény 0, mert nem iszok se orosz pezsgőt se vodkát.

    Olajat és gázt veszünk onnan kb. és ennyi.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.03.07. 16:16:10
  • militavia
    #94249
    Ha szerinted reális az, hogy atomfegyvert vessenek be és ez OK és nem annak bizonyítéka, hogy a hagyományos orosz haderő közelében nincs annak, ami eddig a marketing + PR + propaganda tolt, akkor nem tudom mi...

    Ezt inkább ne.