94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Hpasp #87767
    Kis munka ünnepi jutu.
  • [NST]Cifu
    #87766
    Egy Pancír mínusz Szíriában, feltehetően nem volt aktív...

  • [NST]Cifu
    #87765
    Szvsz nincs jobb kifejezés rá...
  • z0ty4
    #87764
    Israeli Spike NLOS missile, destroys Syrian Pancir S1 system

  • ToxiMaxi
    #87763
    Igen, én is ezt találtam de nagyon "idegennek" hat. Gondoltam hátha van más.
    Utoljára szerkesztette: ToxiMaxi, 2018.05.10. 21:10:00
  • fonak
    #87762
    Én nem értek hozzá, csak egy fordító vagyok, de a gugli fordító a "hatástűz" fordítást adta ki, ami ebben a orosz bolgár-magyar kifejezési szótárban is szerepel, tehát létezhet, hogy valós magyar szakkifejezés.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2018.05.10. 16:27:02
  • qtab986
    #87761
  • ToxiMaxi
    #87760
    Annak a kifejezésnek, hogy "Fire for effect" van magyar megfelelője?
  • fade2black
    #87759
    Szerintem a szokásos bezár, abbahagy, leszerel.... cserébe olaj, élelmiszer és ami kell segély. Aztán egy "év múlva" megent kiderül, hogy baromira nem gondolja komolyan de az egy év fellélegzés jól jött.

    Ami talán más, hogy "40év" éhezés után már megvan minden. H bomba, ICBM. Biztos most 40év után feladják. kuckuc.
  • [NST]Cifu
    #87758
  • robgros
    #87757
    Szerintem csak a rivaldafénybe akar kerülni :D
  • SZUsszan
    #87756
    Vagy inkább ez lehet az oka? =DD

  • [NST]Cifu
    #87755


    Tatra T815 Patriot, egy új Cseh 4x4-es páncélozott terepjáró, az első példánya most van tesztelés alatt.
  • JanáJ
    #87754
    Én inkább ezt látom a békülékenységben. Persze nem lesz semmi. Kicsit közelednek és pont.
  • SZUsszan
    #87753
    Szerintem ez inkább szerepet játszhatott a döntésben:

    Sokkal jobban jön ki belőle a kis vezér, ha úgy tesz, mintha jófejségből nyitna a békére, mintha kiderülne, hogy kipukkadt a lufija.
  • [NST]Cifu
    #87752
    Politika. Semmi több. Észak-korea sarokba van szorítva, és (hogy most magától vagy külső hatásra) rájöttek arra, hogy a rakétaindítások és atomkísérletek nem hatják meg a potenciális "ellenséges" országokat. Marad az előre menekülés. Ez igazából mindenkinek jó. Kína megkönnyebülhet, mert lekerül a válláról a kis vezér, Dél-Korea örülhet, mert enyhülhet a kapcsolat, és talán valami reménysugár lesz arra, hogy végül egyesülhet újra az ország (amire én sok esélyt nem látok, de mindegy). Trump pedig felmutathat valamit a külügy terén, amire büszke lehet.
  • robgros
    #87751
    Bár annyira nem haditechnika, mégis mit gondoltok az Észak-koreaiak mostani béke gesztusairól?
  • [NST]Cifu
    #87750
    Nem, maga a gerjesztés és aztán a nyalábok összefogása. Jelenleg olyan 5-6kW körül van az egyedi gerjesztett szilárdtest lézerek kereskedelmi szintje, lézer-vágó gépekben fordulnak elő. Az amerikai LaWS és társai több ilyen modult (a LaWS 6db-ot) fog össze, és optikai kábelekkel, majd egy tükör-rendszerrel csinál belőle egy nyalábot. Elméletileg azzal jönnek, hogy ilyen módon korlátlan szintig lehet skálázni a lézert. Aztán a LaWS is megállt valahol 36kW környékén, és valahogy senki sem állt elő azzal, hogy ő márpedig 100kW-os, pláne 200kW-os lézert csinált ilyen módszerrel - pedig hát "elvben" egyszerű. Gyakorlatilag pedig annyira azért nem lehet egyszerű, ráadásul a nyalábok megfelelő összefogása se lehet egyszerű, a LaWS is gyakorlatilag 1,8km-en belül lőtt amikor lőtt. És így se volt világalázó a teljesítménye.


    A LaWS-ról szóló marketinganyag, az említett 100kW-tól nagyon messze voltak, valahol 30-50kW körül, egy forrás szerint 36kW volt a max.

    Száz kW-os szintet CO2 lézerrel már a szovjetunió és az USA is ért el. Az USAF YAL-1A lézere több száz kW-os nagyságrend körül lehetett, de pontosan nem tudjuk - az elvárt 1MW-os energiaszintet viszont biztosan nem érte el, és ugye itt már összetettebb vegyületekről volt szó (hidrogén-peroxid, kálium-hidroxid, stb.).

    Szóval hogy 200kW-os lézert terveznek az szép. Majd el is hiszem, ha látom...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.05.08. 10:33:39
  • JanáJ
    #87749
    De otthon lehet menőzni vele. :-) Amúgy a nuki meghajtású vasaknál mi akadálya van a lézer használatának? Hiába tudnak "korlátlan" energiát termelni, ha nem tudják tárolni?
  • [NST]Cifu
    #87748
    30kW-os lézerrel balsafa drónokat, esetleg kereskedelmi Quadrokoptereket tudsz lelőni.
    A 200kW szép, de ilyen teljesítményt még csak kémiai lézerből hoztak össze, tehát akkor üzemanyag is kell hozzá. A 200kW-os lézer pedig még mindig kevesebbre képes, mint az az ágyú az elülső fedélzeten...
  • _rudi
    #87747
    Azt azért eltalálta a cikkíró hogy az Oroszok tényleg terveznek lézert az új jégtörőikre.
    A Dikszon nevű hajójukon múlt évben már teszteltek is egy 30 kilowattosat.


    Az új Project 23550 Ivan Papanin osztályú jégtörőikre állítólag ennél nagyobbat, 200 kilowattosat akarnak tenni.
  • JanáJ
    #87746
    Az orosz cuccok a legjobbak és mindenre IS jók.
  • fonak
    #87745
    A Lider mint jégtörő? Na ezt nem tudom honnan szedte a tisztelt idióta indexes újságíró.
  • JanáJ
    #87744
    Kíváncsi vagyok hogy születnek ezek a cikkek. A hatásvadászatot levonva sem értem a dolgot. Minek kellene sok jégtörő az amiknak? Hogy Kanadából 10 évente egyszer "kimentsenek" egy hajót?
  • [NST]Cifu
    #87743
    Ezt elrettentésül.

    Annyi hiba van benne, hogy felsorolni is sok (Lider-osztály, lézerfegyverek, az USS Little Rock LCS hajó helyett egy II.Vh-s egység képét rakták be...).
  • [NST]Cifu
    #87742
    Kanadai Hadsereg toborzóreklám:

  • [NST]Cifu
    #87741
    Az űrkutatás topicban válaszolok. ;)
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.05.06. 08:53:32
  • [NST]Cifu
    #87740
    Ugyanezt valósította volna meg 10 éve az amerikai tengerészgyalogság EFV járműve. Csak aztán méregdrága ára miatt elkaszálták...


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.05.06. 08:29:08
  • Hpasp #87739
    Nagyon jó kis könyv, benne a hidegháborús magyar fegyverbeszerzések, illetve hadrendben álló szárazföldi eszközök ötéves terv szintű lebontásban.
    (mikor, miből, honnan, és mennyit állítottunk rendszerbe)


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.05.06. 07:42:32
  • molnibalage83
    #87738
    F-4-es pilóta, nem is akárki.
  • molnibalage83
    #87737
  • ximix #87736
    Igen,biztos meg van a magyarázata.
    Van ott olyan, kép is amikor a srác kintről néz egy kerek ablakon befelé, az már automata.

    Volt egy régebbi videó amiben a hajógyárban volt ugyanez az se semmi már csak a méretei miatt sem.
    megtaláltam -link
  • ximix #87735
    Ural Vagongyár elképzelése a tengerészgyalogságnak
    Érdekessége,hogy amolyan "Transformer"-ként, hajót csinál magából a gyorsabb vízen haladásért.
    A lánctalpai alá egy lemezt hajt, miután behúzta azokat és elöl és hátul is leereszt egy takaró, kiegészítő lemezt.
    Szemből 300méteről felett 30mm, körkörösen 7,62mm és 100méter felett 12,7mm, 6kg robbanóanyagnak áll ellent.




    - link
  • repvez
    #87734
    A hajtóműves linknél, jól gondolom, hogy a beöltözött hegesztős fickók azok bennt a tartályban egy védőgázas környezetben hegesztenek, hogy az oxidációt megakadályozzása hegesztés alatt?
    Ha igen az azért elég macera lehet , csodálom, hogy nem váltotta még ki valami automatika .
  • repvez
    #87733
    Lehet nem annyira haditechnika, de van valami infó arról, hogy a NASA a most fellöt in sight küldetésénél miért a vanderberg air force base-ről indították a rakétát a marsara és nem a szokásos Hustoni kilövő helyről? Meg csak a kilővés helye miatt voltak katonai személyek is az inditő központban esetleg a küldetés jellege is kötődik a katonai vonalhoz?Illetve követve a fellövést furcsa volt, hogy az egyenlítőtől délre és közel merőlegesen rá indították el , máskor ez inkább párhuzamos volt az egyenlítővel vagy legalább is észak felé indult a pálya.
  • ximix #87732
    Ufa-i hajtómű gyár képekben

    - link

    Szíriai szuvenyírek :)



    How to signal at sea


    KF-X Stealth Fighter AESA Radar



    YT search
    DSA 2018
    - link

    DEFEXPO INDIA 2018
    - link

    Sea-Air-Space 2018
    - link
    +1 link


  • molnibalage83
    #87731
    Aznem világos, hogy ez akkor is ez a nagyságrend marad, ha nem 280 gép, hanem mondjuk 1000 lesz-e. Ugyanis a rendszert akkor is üzemeltetni kellene, ha csa 1 db gép létezne viszont nyilvánvaló, hogy vannak olyan költségek, ami gépfüggetlen. Egy automatizált rendszert nem érdekel, hogy 1 vagy 1000 gépet kezel adott esetben. A SW megírása és karbantartása X összeg, ami most 280 gépen van. Lesz ez 1000+ is. Akkor meg repóránként +2500 USD. Nem ettől esik hanyatt az ember bár ez sem olcsó.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.05.04. 19:28:46
  • [NST]Cifu
    #87730
    Tudom, hogy az F-35-öst rúgdalni könnyű, meg minden, de azért ezen nekem is megakadt a szemem:

    "“Lockheed Martin Corp., Lockheed Martin Aeronautics Co., Fort Worth, Texas, is awarded a $1,421,735,530 cost-plus-incentive-fee contract for recurring logistics services for delivered F-35 Lightning II Joint Strike Fighter air systems in support of the Air Force, Marine Corps, Navy, non-Department of Defense (DoD) participants, and foreign military sales (FMS) customers. Services to be provided include ground maintenance activities; action request resolution; depot activation activities; Automatic Logistics Information System operations and maintenance; reliability, maintainability and health management implementation and support; supply chain management; and activities to provide and support pilot and maintainer initial training. Work … is expected to be completed in April 2019.”

    Magyarul: 1,42 milliárd dollárt kap egy évre a Lockheed az F-35 logisztikai támogatásának biztosításáért. ALIS üzemeltetés, földi infrastruktúra, és a többi.

    Ez nagyjából 5 millió dollár per gép, és ebbe nincs benne pótalkatrész, üzemanyag, pilóta költség, stb, tehát a rep. költségben sem jelentkezik! Azért nem gyenge...
  • molnibalage83
    #87729
    Tudom - nekem magyarázod a 300 oldalas F-115 könyv után? :) - , de más számára gyártanak, ahogy az oroszok is. Ezért a lefestett képe kicsit fals volt szerintem.
  • molnibalage83
    #87728
    És a HTKA-n ennek tapsolnak sokan, hogy milyen okosak. Meg annak, hogy 50 év alatt 3-szor építették fel az atomarzenált...