93868
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!

[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Apró problémák:

1.: Egy lopakodógépről beszélünk, tehát ha nincs integrált EO/IR rendszer, akkor vihet egy külső függesztmény. Így a lopakodást áldozza be a precíziós csapásmérés kedvéért. BTW az F-22A sem rendelkezik beépített EO/IR poddal, de ugye az eleve légifölény gépnek készült, az F-35A volt az, amely csapásmérésre szolgál - annak van is integrált rendszere.
    2.: A TV irányítású "cuccok" továbbra is elavult dolgok. Főleg egy egy fős személyzetű gépnél, ahol a pilótának kellene a célra vezetnie egyéb teendői mellett a bombát...
    3.: A Raptornál nem volt feltétel a sisakcélzó, de azóta is folyamatos téma, mikor lesz, évek óta ott van a listán. Érdekes öntökön lövés, hogy integrálják az AIM-9X-et, de annak bevethetőségét korlátozza a sisakcélzó hiánya...
    4.: Csakhogy még csak nem is Raptor Lite. Leginkább egy olyan Rafale lehet, amelyiknek van belső fegyvertere.
  • ximix #93427

forrás
  • JanáJ
    Tudtommal külön podon vinné, nem integrált lenne és fejlesztik. Ők amúgy is szerették régen a TV-s cuccokat, abból meg dobott/indított valamit emlékeim szerint. Prec bombájuk van, szerintem pénz nincs rá. Szíriában olcsóbb egyszerűbb a buta.
    Sisak nem is lesz, de az a Raptornál sem volt feltétel. Szerintem egy Raptor lite lehet a cél.
  • repvez
    Arról nem is beszélve, hogy hogyan dobna okosat ?
    Mármint a szu57. vagy ugy egyáltalán az oroszok. A nyugati gépeken már szinte alapfelszereltség valamilyen célmeglelölő konténer az F35osbe már ugye beépitve.
    De orosz részről még nagyon nem is láttam célzőkonténert egyik gépen sem, talán a mig 35-ösnek volt egy teszt verziója ami a hajtómő gondola alatt volt beépitve.

A szu 57esen sem láttam lefelé néző optikát ami mögött a lézer megjelölő lenne. Preciziós bombákat se nagyon látni az orosz gépeken amik vannak, azok nem tudom mennyire kompatibilisek a szu57es belső fegyverterével.
    A pilótákon nincs semmi HMDCS , ugyan azt a sisakot használják mint a mig 29es és a szu27es verzioknál.

Ha ezeket összeadjuk akkor nem tudom, hol lehet az az elöny vagy egyenlöség ami összehasonlithatóvá tenné az 5. generácios gépeivel ha már oda sorolják .
  • ximix #93424
    Ahogy Cifu írja, ha a nyomozás lezárul kiderül, hogy hanyagság vagy lopás áll a háttérben, de mindenesetre maguk alatt vágták a fát és valaki ennek nagyon örül, mert így fogást tudtak találni rajtuk.

De értem Aksurv2 álláspontját is, ami bár függ nyomozás eredményétől, de ez még talán nem indok a feloszlatásra, hacsak nem valami puccsot terveztek a "migánssimi" politikusok ellen.
    Mulasztás esetén, szigorúbb vételezési előírások és pár lefokozás, ha lopás akkor az előbbi + áthelyezés.

Feloszlatni már csak azért sem kellene, mert akkor minden kontrollt elveszítenek egy elit egység felett és akkor tényleg bekövetkezhet amitől tartottak, hogy "csak azért is" megcsinálják a ramazúrit, bosszúból.

A fene tudja hol siklott ki náluk a szekér, de nehezen hihető, hogy ha tényleg hátsó szándék állna a hiány mögött az ne tudták volna elrejteni. A gyakorlásra felvett lőszernek csak a 3/4 lövik el a többit meg elteszik és hacsak nem kell a hüvelyekkel elszámolni, akkor a raktári készletben soha nem lesz hiány.
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Már megbocsáss, de ha valahol 85 ezer lőszer és 65kg robbanóanyag hiányzik a készletből, akkor ott minimum súlyos mulasztásról beszélünk. Ez az az eset, ha csak az adminisztrációt vezették rosszul, és a hiányzó mennyiség az éleslövészetek, gyakorlatok közben elhasználták valójában.

De ha nem erről van szó, hanem konkrétan eladták vagy ellopták őket, akkor az már súlyos bűncselekmény, akárhogy is nézzük.

E téren tökmindegy ki mennyi lőszert lő el....
  • JanáJ
    Nem sikerült megfogni a lényeget. Lényegtelen mennyit lőnek. Annyit tudunk, hogy 85k klőszert keresnek rajtuk. Nem tudjuk hányan, mennyit lőnek, mennyi idő alatt és mennyiből "tűnt el" az adott mennyiség. Lehet ez boszorkány üldözés és az is, hogy csak ezen tudták megfogni őket.
    A KSK nem az USA-ban van. 85k lőszer és robbanóanyag még béna arab terroristákkal is veszélyes, nem hogy az elit kezében. Nem mondom, hogy bármit akartak volna tenni, de ha igen, akkor kicsit nagyobb veszélyt jelentettek volna, mint pár CS-n felnőtt hobby náci.
  • aksurv2
    Akkor elmagyarazom.
    Ezen szinten napi 200-500 lövés az alap ennél csak többet lőnek.
    Most ezeket az embereket, ez a szint szakerti itt is, ott is.
    Szakértő

Eleve nem vágom hogy a lőszeren mit kell sírni, már ha nen botol rajta mázsa számra megkarositva ezzel a koltsegvetest.
    Az usaban, ha bemesz egy Tesco szintű boltba ott van ketrecbe halomba a kettő visz egyet fizet tábla alatt. Le se szarja senki.
    Az üzemanyag amit tankolsz a kúton nagyságrenddel veszelyesebb dolog, még se kezdesz potenciális gyujtogatoktol rettegni.
    A szemlélet pedig nyilván más a KSK nal mint a többi német alakulatnal. Ők ugyanis mentek misszióba, es még senkivel nem találkoztam aki támogatná a
    Willkommenskulturt azok közül akik ott jártak.
  • Massari

Ezek között [2:18] nyert a fullositott Patria XP saccra 5 mill. /db áron. ui. 150-re irtak pályázatot 750-800 mil. $€ ból.
    Inkább a felhozatal miatt mutizom nem mint trófeát. Ennyiből' már vehettek volna Boxert is úgylátszik.

• Massari
    És egy egzotikum : CMi 3030+cal.
    https://youtu.be/D265UkQzzgc stb. LAV

állitolag ilyesmiken agyalognak.
    a thaiok meg argentinok 3M-ért $ kaptak utoljára.., bár ők külsősök
  • Massari
    Eze nem a legmodernebb architektúra, csak annyi h "volt" ilyen is:

• JanáJ
    Ha nemzeti, akkor már oké lenne, hogy mondjuk a KMZ terveket szövöget a - hogy mondjak egy baromságot - a balkezesek ellen és erre lőszert és robbanóanyagot készletez. Az más kérdés, hogy én sem értek egyet evvel a szeressünk mindenkit politikával.
  • JanáJ
    Nyilván hülyék és ők ezt nem tudják. Félek a 85 ezer lőszer a jéghegy csúcsa, ennyit tudnak úgy ahogy bizonyítani. 85k lőszerrel pont annyi gebaszt okozhatnának kis hazájukban, mint 100x ennyivel.
  • JanáJ
    Miért dobálna butát? Értem én, hogy drága, de egy F-16-os úgy tud vele két célpontot támadni, hogy nem kell mellé védő vadász és ugye egy gép egyedül nem megy sehova. Butával szerintem minimum két gép kellene ugyan erre és tuti nem mennének olyan messze vele. Mond ha hülyeség. A nagy szíriai beavatkozás első hetében az orosz prec fegyverek sem voltak túl precízek, vagy én nem tudom mit kell nézni. Lehet egy B-52-ből/Tu-22M3-ból nem kerül többe a buta szórása, csak amit az oroszok így oldanak meg azt a nyugat kb egy vadásszal lerendezheti (meg sok sok itatással).

A Szu-57-el kapcsolatban kizártnak tartom, hogy van. India kifarolt a dologból. Szerintem mire kész lesz, addigra egy Rafi/SH szintet sem sikerül megugrani. Közben pl Kínánál látszik, hogy - gondolom vért izzadva, de haladnak. Az Armata ugyan ez. Elhiszem hogy jó a koncepció, csak nincs elég pénz kireszelni a hibákat.
  • repvez
    Meg különben is egy nemzet védelmére létrehozott egységgel az a probléma , hogy tul nemzeti ?
    Inkább azon kellene elgondolkozni, hogy talán a politika változott meg és már nem fontos számukra a nemzet és emiatt lett rossz ez az egység , akik gondolom a kezdetek ota ugyan ilyenek voltak.
    Vagy ha radikálodtak is az csak az miatt lehetett , mert nem tetszett nekik, hogy Németország is kezd felhígulni és támogatni a migrációt, a saját nemzetük helyett.
  • aksurv2
    85 ezer lőszer az nem sok az SFnel, nagyjából egyetlen amerikai 100 ezret lő egy évben tehát meg a béke hadsereg szintjén álló német hadseregnél is van ennyi káló.
    A robbanóanyag dettó.
    Ez csak egy hoplofob politikusnak vagy egy évi egy lövészetet csináló Stasi unokának sok.
    Ha valóban el akarták volna tüntetni es hálózatot szerveznének, akkor az ilyen ellenőrizhető dolog elvagolagosan rendbe lenne.
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Mármint az FGFA esetén India végül azért szállt ki, mert a stealth fejlesztések hiányoztak?
    Erről lemaradtam, van valami bővebb info?
  • Hpasp #93411
    Ha lett volna, akkor az Indiai üzletet nem bukják el.
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Hidd el, ha tehetné, az USAF is sokszor inkább buta bombákat dobálna, töredékáron a GBU / SDB megoldásokhoz képest. Csak nekik presztízs lett a precíziós csapásmérés, mert a politikai vezetés számára fontos a járulékos veszteség minimalizálásra - ha ehhez több tízezer dolláros bombákat kell kifizetni, akkor biztosítják ezt a légierő számára.

Oroszországnak nincs erre se politikai, sem gazdasági lehetősége.

Ami a Szu-57-et illeti, én azért nem lennék biztos abban, hogy adott esetben nincs a lopakodóképességet jelentősen javító megoldás a tarsolyban. Egyszerűen inkább arról lehet szó, hogy a büdzsé nem elégséges ahhoz, hogy a prototípusokat is mind ezzel lássák el.
  • JanáJ
    Én sem tartom ezt valószínűnek. Szerintem ez egy lufi ami inkább marketing, mint valós képességek. Nem értek hozzá, legyen csavar. Szemre akkor is csavar - csavar hátán. Az amik, meg talán a franszoák is az ALU gépeket is festik, ezeken semmi. A kabin tetőn se látom az "aranyozást". Nem gondolom, hogy titokban lenne nem nyilvános szuper lopakodó változat belőle. Miközben a Tu-22-ek még mindig buta bombával szórják a lent levő nyomorultakat.
  • JanáJ
    A nézetek egy dolog. A löszer és robbanó anyag meg egy másik. Ráadásúl ők nem pár hülye nyugger akik gyűjtik a fegyvereket. Használni is tudják.
  • Xsillione #93407
    Azért az érdekelne, hogy most is lesz nemzetközi pofázás a politikai tisztogatás miatt, vagy az csak a töröknek jár, ha a nem megfelelő politikai nézeteket valló katonákat kitessékeli a hadseregböl?
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Szélsőséges nézeteket valló katonák, több tízezer eltűnt lőszer és 62kg eltűnt robbanóanyag miatt felszámolhatják a KSK-t.
  • repvez
    igy van tisztán csak a sárkányra koncentrálva . ami benne van azt senki nem tudja pontosan , hogy menynire potens vagy nem , de a sárkányt ma már szinte egydarabból épitik és nem kis fémlemezekből kalapálják ,függetlenül attol , hogy lopakodó vagy sem .
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Ebben van valami. Tehát arra célzol, hogy a sárkányszerkezetnél maradtak a hagyományos gyártási megoldásoknál... Ez mondjuk teljesen jogos.
  • repvez
    Pont irtad, hogy nincsenek olyan jol eleresztve, ezért én nem gondolnám, hogy van arra energiájuk, hogy párhuzamosan futtassanak 2 vonalat egyet a nyilvánosságnak egyet meg titokban.
    Sztem sziriába is ezek a gépek küzül küldek párat , nem pedig egy olyat ami eddig nem láttunk.

Ahogy a F22-es képen is látszik, a csavarok csak a szerelő nyilásoknál vannak, máshol nem látni semmit sem, mig a Szu57esnél a törzskeret rögzitéseit is meg lehet figyelni és minden egyes külön panel helyét . Sehol nem lehet felfedezni nagyobb területeken kevlár vagy kompozit elemeket amik ragasztással vagy más nem csavaros rögzítéssel lenne feltéve.

Azt meg megint nem hinném, hogy ez most csak azért van , mert proto gépek és a széria gépekre majd kompozitbol készitik el az elemeket , mert ahhoz megint idő pénz és tesztelés kellene, hogy a megváltozott súly és anyagjellemzők hogyan viselkednek.
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Pedig simán elképzelhető, hogy a nyilvánosságnak bemutatott Szu-57 gépek csak a sárkány-hajtómű-avionika-fegyverzet tesztelésére szolgálnak, míg valahol egy elrejtett légibázison közben egy (vagy több) másik sárkányon az RCS csökkentésre vonatkozó fejlesztéseket tesztelik, amiket nem akarnak a közönségnek premier plánba bemutatni.

Amúgy szegecseket én nem nagyon láttam, ahol csak látszanak, ott csavarokat látni.

Csavarokat az F-22A esetében is lehet látni, nyilván sokkal kevesebbet és ha jól látom le vannak festve...
  • JanáJ
    Értem én hogy kis pénz, kis foci, de ugye ez egy "lopakodó" lenne. A kilógó szegecs erdő nem erre enged következtetni. Nyilván pötit jobban értenek az orosz mérnökök az RCS csökkentéséhez, mint én, de ez nem olyan hogy a sárkány megvan, de még nem volt pénz radarra, hajtóműre, fegyverzetre. Most volt cikk a Jetplanes blogon, hogy a szintén nem mai csirke Rafale-on farkasfogazás van egyes illesztéseknél és radarabszorbens anyagokat alkalmaznak. Szerintem mire a Pakfa kész lesz, addigra már el is avult.
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Ezek még mindig prototípus szintű gépek, a 051-es a legelső repülőképes protopéldány, amely 2010-ben repült először. Azok közé tartozik, amiket iszonyatosan rossz anyagi feltételek mellett kellett legyártaniuk. Az 510 és az 511-es már egy fokkal jobban néz ki, de még mindig nem szériagépek, ezeket kvázi kézzel szerelték össze még mindig, és folyamatosan át-meg-átépítik őket...

Plusz gyakorlatilag még mindig prototípus-fázisban vannak, noha az 511-es már az első szériapéldánynak indult, még most jönnek az olyan hírek, hogy a hidraulikus munkahengereket le akarják cserélni elektro-mechanikus mozgatórendszerre, amelynek az első repülése 2022-re várható!

Ilyen feltételek mellett csodát nem szabad várni tőlük...

Egyszerűen más dimenzióban mozognak erőforrások tekintetében.
  • repvez
    szu57

Nem néz ki rosszul , de valahogy nekem az alkalmazott gyártástechnologia, nem tünik fejlettebbnek mint a mig 29 vagy a szu27es vonal.
    Nem osszeghasonlitható egy 5th gen amcsi géppel .
    Utoljára szerkesztette: repvez, 2020.10.05. 11:45:34
  • [NST]Cifu
    Szüli
    Szu-57-es szárnya alatt egy új fajta rakéta, a feltételezések szerint ez az K-77M:

• [NST]Cifu
    Szüli
    Eljutottunk idáig: az FFG bemutatta a Genesis prototípusát, ami egy 40 tonnás diesel-elektromos hibrid meghajtású 8x8-as gumikerekes APC / IFV. A jármű diesel-generátora segítségével egy nagy méretű akkumulátort tölt, ami a nyolc, kerékagyba szerelt elektromotort táplálja. A jármű sík terepen 40km/h sebességgel 150km-t tehet meg tisztán elektromos meghajtással, míg 60km/h sebesség esetén 600km-es hatótávolsággal bír. A jármű az akkumulátorrendszere miatt nem rendelkezik APU-val, a fedélzeti rendszerek hosszú órákig táplálható probléma nélkül. A személyzet 3+10 fő, és egy személyzet nélküli Kongsberg toronnyal, 30mm-es gépágyúfegyverzettel bír. A kérdés persze a felár, de az FFG szerint ez nem jelentős, ráadásul az üzemeltetés szintjén megtérül, hiszen nincs szükség erőátvitelre, sebsebégváltóra, kardántengelyekre, stb.

Az FFG a járművet demonstrációs céllal építette meg, elmondásuk szerint a meghajtás szabadon skálázható 4x4 vagy 6x6 (vagy akár 10x10) szintre is.

• [NST]Cifu
    Szüli

(Javítottam linkre a hsz.-ben lévő beszúrást :D)
  • Hpasp #93395
    A HTKA fórumban 2019-2020 között, 22 forrás felhasználásával, a nukleáris fegyverek fejlődésének történetéről, generációiról, felépítéséről, fizikájáról, és a töltetekben alkalmazott alapanyagok előállításáról sorozat került publikálásra.
    Ezek lettek most egybegyúrva és közzétéve egy magyarul ilyen formában még tán nem megjelent anyagként.

A 150 oldalas PDF formátumú anyag letölthető az alábbi linkről:
    https://www.mediafire.com/file/nlycs4stgbbu34w/A_Bomba.pdf
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.10.04. 08:01:14
  • ximix #93394
    A kiinduló videóban nekem is az tűnt fel, hogy igen kicsi megsemmisítő tárgy mérete és videóból nehéz jól megítélni , de a becsapódási szög az olyan, mintha ballisztikus pálya végét látnánk.

A török drónos Wescam EO fej adatainál lézeres célmérés 20km van írva maxnak.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.10.03. 10:47:37
  • ximix #93393
    Szerintem a célpont felderítését és a megsemmisítését nem minden esetbe végzi ugyan az az eszköz.

A kiinduló videóban is látszódik ha lelassítjuk a videót.
    https://youxube.com/watch?v=S9IMCdI_Jlg&feature=youtu.be&t=36&end=37
    Jobb felső sarok felől érkezik a tárgy.

Így akár tüzérség is ha képes a precíziós csapásra, vagy siklóbomba, ect.

A felső nézetes videónál ahol egyre közeledik a célpont azok meg valószínűleg az Izraeltől vásárolt Harop drónok ahogy aksurv2 rávilágított.
  • Hpasp #93392
    Az Osza úgy 10.3km-re tud ellőni normál esetben, és maximum 5km magasságra, de szerintem nem ezek a játék rakéták robbannak akkorát...

...az eddigi videókon ezek nekem irányított tüzérségi lövedékeknek (Krasznopol) tűnnek, amik számára a drón mintha csak célt megjelölne.
    Krasznopol elvileg 1986-óta volt a szovjeteknek, a kérdés hogy a SzU felbomlásakor ki mit szerzett meg.
    Ha a török drón fel tudja deríteni, és meg tudja világítani a célt, akkor elvileg tüzérséggel 20~30km-ről is lehet a videókon látható precíziós csapásokat mérni.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.10.03. 10:38:39
  • F1End
    Valakinek van esetleg egy Osza HMZ grafikonja?
    A #93372 -ben lévő katalógusban van egy ilyen rész, ahol azt írják a török rakéták maximális hatótávolsága "> 8 km". Mondjuk nem hiszem, hogy ennél sokkal nagyobb lehet, ahhoz túl könnyűnek tűnnek. Mindenestre el tudom képzelni, hogy megfelelő magasság-távolság kombinációval nagyobb távolságból tudnak tüzet nyitni, mint az Oszák.

• Hpasp #93390
    440mUSD komplexumonként.
    Alá mentek az Sz-400-as 500mUSD árának, mondjuk csak a légicélok elleni régebbi/olcsóbb rakétával, amik ballisztikus célokkal szemben erősen limitált képességűek.
  • aksurv2
    Ha viszont nem, akkor összekalapozott magának olyan 10-25 ev letoltendot.
    Ott fegyveres ügyben nem vastagon fog toll, hanem konkrétan tust hasznalnak.
    Egyébként pont a fegyverek miatt a fegyveresebb államokban nem jellemző a road rage, mert ehhez hasonló lehet a fogadtatás. végül pedig nem kell fegyver hogy kinyirjon, simán csibalhatja azt amit itthon lassító fékezés es hasonló mokaval pont ugy ki lehet nyírni egy egész csaladot. Csak az nem fegyver tehát nincs hűűű faktor.