94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • JanáJ
    #90873
    És ezt hogy fogják megugrani? Török beszállítók vannak. Szállítottak már le nekik gépeket?
    A gond, hogy nem az a lényeg, hogy Török o. jól járjon, hanem hogy Erdogan. :-S
    Szerintem az amik sem boldogok, hogy elvesztik a törököket. Még pár év és a CIA elkezd fegyvert szállítani a kurdoknak. :-)
  • [NST]Cifu
    #90872
    Politikai csörte.
    Az Sz-400 üzlethez való ragaszkodás miatt az F-35 programból szépen kiejtik Törökországot. Politikailag, katonailag és üzletileg is rosszul jön ebből ki Törökország...
  • ximix #90871
    Magyarországról van légi felvétel valahol 1984-2001 között ?
    Néztem a fentről.hu-n ott csak kb.1984.ig van a GoogleEarthon meg csak 2001-től.
  • JanáJ
    #90870
    Szvsz NASAMS, mert valaki azt nyilatkozta, hogy tárgyalunk a Kongsberggel. Meg a Patriot szerintem sokkal drágább és nekünk nem ad annyival többet.
  • JanáJ
    #90869
    Szerintem szépen össze rakták. Az ingyenesség miatt kb mindenről gyerek lógott. Ha érdemi infót akarsz, akkor szerintem a szakblogokon keresgélj a napokban, mert ha jól láttam, akkor csütörtökön "sajtó" nap volt.
  • JanáJ
    #90868
    Nem értem mit nem értesz. Nyilván könnyebb Fighternek hazudni, mint anyahajónak. Ennek a "mindössze két bombát cipelni tudó alacsony észlelhetőségű támadó gépnek" kulcs fontosságú feladatai voltak és később mindig ő ment elöl mikor vittek valahova egy kis demokráciát. Nem kémkedtem még, de feltételezem nem egyben lopják el a komplett tervdokumentációt a gyártó sorral együtt, hanem infó morzsákat szednek össze. És ez a félrevezetés semmibe sem került.
    Amit nem értek, hogy miért gondolod te, hogy értelmetlen valami amit csináltak, úgy hogy nem ismerjük a mögöttes okokat, gyakorlatot, csak "alapból" lehülyeségezzük a dolgot. Pl jó pár éve értelmetlen hülyeségnek tűnt a fotelből a RAH–66 Comanche program lelövése. Most meg mindenhol drónok osztják az "észt" és egyre kevésbé lehet egy helit beengedni a harctér fölé.
  • F1End
    #90867
    Csak vasárnap délután voltam kint, szóval a dinamikus bemutatók nagy részéről lemaradtam, amit viszont sikerült ebből is látnom és kifejezetten érdekes volt az két felújított Mi-24 rácsapásai/áthúzásai voltak. Meg a néhány BTR-el és a hozzájuk kapcsolt lövészrajokkal szimuláltak egy rajtaütést és annak az elhárítását, az sem volt rossz.

    A legfőbb sztárok persze a nehéz szárazföldi eszközök voltak.

    1. Ha kiálltad a sort (az A7 -hez kb 30-40 percet vártam, a többi harckocsihoz már nem volt türelmem) felmászhattál a Leo 2A4 -re, A7 -re meg persze a T-72 -re is.
    Az egyik KMW -s hapsi azt mondta nekem, hogy szombaton be is lehetett mászni a Leopárdokba, de kár keletkezett az egyikben, mert valaki véletlenül aktiválta/leeresztette a tűzoltó rendszert, vagy valami ilyesmi, szóval vasárnap csak a fejedet dughattad be a búvónyíláson, beljebb nem engedtek.
    Pár érdekesség, amit még a KMW -stől megtudtam:
    - Az itt kiállított Leo 2A7 egy átépített Dán 2A5, pontosabban az első átépített példány, a program prototípusa (a Dánok az összes Leo 2A5 -üket A7 -é fogják korszerűsíteni)
    - A Leo2A7 alapból nem rendelkezik aktív védelmi rendszerrel, bár fejlesztés alatt van: az izraeli Trophy -t fogják használni hozzá, mert a Németországban fejlesztett rendszer nem működött olyan jól

    2. A PzH 2000 -re ugyan nem lehetett felmászni, de a hátsó ajtók nyitva voltak és be lehetett kukucskálni, jól szemügyre véve a belső elrendezést és az utómata töltöberendezést, amelynek működését az ott lévő KMW -s is szívesen elmagyarázta, ha kérdezték. (Ezen a részen mondjuk ki volt rakva egy nagy fényképezni tilos tábla is)

    3. Érdekes módon két MRAP jellegű 4x4 -es, elég korszerűnek tűnő török gyártmányú jármű is ki volt állítva a nehéztechnika soron (Az egyik Ejder Yalçın, a másikra nem emlékszem)

    4. Ezek mellett pedig szinte az összes hadrendben lévő technikai eszköz ki volt állítva: D20 -as löveg, T-72, BTR-80/A teherautók, terepjárók, víztisztító-, tábori konyha és egészségügyi felszerelések, tűzszerészeti és búváreszközök stb, Mistral indító földre telepített és terepjáró platóján is, több helyen is meg lehetett tapogatni az új Bren 2, Scorpion Evo 3 és P-09 fegyvereket, meg volt egy rakás régi technika (BMP, Gvozgyika, Kub, ZSzU-57-2 stb.) külön kiállítva, amiket csak a kötél túloldaláról lehetett megnézni, de megtapogatni nem. (mondjuk nem tudom, hogy ezek mind csak erre az eseményre lettek-e odaszállítva, vagy alapvetően van valami múzeum a Budaörsi Reptérnél).
    Utoljára szerkesztette: F1End, 2019.05.19. 22:49:14
  • robgros
    #90866
    Mit szóltok Erdogan elnök kijelentéséhez, mely szerint igenis vásárolnak az orosz féltől Sz-400-as rakétarendszert, továbbá Moszkva és Ankara közösen gyártja majd az Sz-500-ast?
  • Oddball29
    #90865
    Végül volt valaki kint Budaörsön vmelyik nap, vagy határidős munkával aszalódott otthon, mint én? Lemaradtam vmi nagy flash-ről?
  • robgros
    #90864
    Rendicsek, ezekből csak össze lehet ollózni minden lényegi infót..
  • ximix #90863
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Kíváncsiságból rákerestem a "Regiment"-es verzióra,de sajna nem találtam rá, viszont közben ilyeneket találtam
    http://real.mtak.hu/80315/1/2011_2_berki.pdf
    http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2011_cikkek/Kis_J_Ervin.pdf
    https://www.uni-nke.hu/document/uni-nke-hu/arab_izraeli_haboruk.pdf
    http://193.224.76.2/downloads/konyvtar/digitgy/phd/2005/frolich_robert.pdf
    http://peter.seljan.hu/uploads/Seljan_palesztin_izraeli.pdf
  • robgros
    #90862
    Valaki tudna egy -lehetőség szerint magyar nyelvű- linket, ahol aránylag korrekten összefoglalják a Yom Kippur háborút? A Regiment egyik számában közöltek róla egy cikket, de sajnos pont az a szám nincs meg :P
  • molnibalage83
    #90861
    NASAMS II ESSM Block 2-vel is lehet.
  • fade2black
    #90860
    Ezek szerint Patriot?
  • ximix #90859
    Helyszíni képgaléria - Leopard 2-es harckocsik érkeztek Budaörsre
    link


    Május 18-19 Budaörsi repülőtér
    A tervezett program szombaton és vasárnap is ugyanaz.

    Kapunyitás: 09.00 órakor!

    Délelőtt:

    - 10.00 órakor megnyitó – légierő díszelgő áthúzása
    - különleges műveleti katonák dinamikus bemutatója (20 perc)
    - H145M helikopter egyéni bemutató (15 perc)
    - Mi-17 helikopter egyéni bemutató (15 perc)
    - ejtőernyős-válogatott bemutatója (40 perc)
    - járőrkutyás bemutató (20 perc)
    - drónbemutató (5 perc)
    - robbanóanyag-kereső kutyás bemutató robottal (15 perc)
    - drónbemutató (5 perc)
    - lövészszakasz dinamikus bemutatója (20 perc)
    - drónbemutató (5 perc)
    - Különleges Díszelgő Csoport bemutatója (15 perc)

    Délután 14.00 órától kezdődően:

    - könnyűzenei koncertek sztárfellépőkkel.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.05.17. 19:18:38
  • R0kaur
    #90858
    van most budaörsön ez a hadtech kiállítás, leoval, pzh2000-el, meg minden
    ki van állítva egy 4x4-es nimr meg egy 4x4-es török csoda, erről tud valaki bővebb infót
    csupán megjelenés a két gyártó részéről, vagy beszerzési igény van mögötte honvédségi részről?

    *bocsi tévedtem, most nézem, hogy amit nimr-nek hittem, az szintén török, valami nurol makina, a másik meg ejder yalcin
    Utoljára szerkesztette: R0kaur, 2019.05.17. 18:08:02
  • [NST]Cifu
    #90857
    Az 1960-as években volt koncepció lopakodó kis méretű vadászgépre. Igaz nagyon kezdetlegesen. A Boeing Quiet Bird (Model 853) esetében felmerült olyan verzió, amely két belső fegyvertérben elhelyezett Sidewidert kapott volna. Az elgondolás lényege az volt, hogy az ellenség sem a földi irányítók, sem a vadászgépek saját radarjával nem tudja a gépet észlelni, így a helyzeti előny nála lesz, ő dönti el, hogy milyen irányból és mikor támad. A feladata a bombázógépek kísérete lett volna. A terv tudtom szerint ennél tovább nem jutott, de ebből azért lehet látni, hogy nem volt teljesen elvetélt ötlet az, hogy vadászgépként "fedték" az F-117-est.

  • Gunslinger
    #90856
    A T nem a tengót jelenti, de nyilván ezt te is tudod, csak máskülönben nem tudom hogy jutottál erre a következtetésre, én ilyet nem írtam. Csak a logikát nem értem a mögött, hogy egy harci gépet miért kell egy másik harci gépnek álcázni pusztán elnevezésben. A szovjetek miben reagáltak volna másként, ha tudják a kezdetektől, hogy egy mindössze két bombát cipelni tudó alacsony észlelhetőségű támadó gépről van szó és nem egy vadászgépről? Ha bármilyen vázlatot is megszereztek kémkedés által egyből leeshetett nekik, hogy ez nem légifölény kialakítás. Még radar sincs benne, el sem férne az orrában, el nem tudom képzelni, hogy ez a szovjeteknél bárkit is átvert volna, valószínűbb volt, hogy nem tudnak a létezéséről minthogy bekajálják, hogy ez vadászgép.
  • [NST]Cifu
    #90855
    Oké, komoly fenntartásokkal kell kezelni, de érdekes pletyka röppent fel, mely szerint sem az orosz hadsereg, sem a haditengerészet nem elégedett a Pantcir-S1 SHORAD rendszerrel. A fő problémák a hadsereg részéről az, hogy túl nehéz, túl bonyolult és nem kellően hatékony a kicsi (pl. drónok) illetve a nagy sebességgel beérkező (pl. precíziós bombák) célok ellen.

    Utóbbi ugye azért érdekes, mert HPASP tett be képeket, amelyek megsemmisített tüzérségi rakétákról szólt...
  • JanáJ
    #90854
    Miért minek kellett volna álcázni? Tengónak? Simán tudhattak a szovjetek a lopakodó, kisméretű gépről ami simán lehetett volna vadász is. Blöffnek és félrevezetésnek is jó.
  • qtab986
    #90853
  • Gunslinger
    #90852
    De így is lehetett következtetni, hogy harcigép. Így lehetett volna akár T-117 is.
  • molnibalage83
    #90851
    A B-2-esnek anno nyilvános rollout ceremony-ja volt... Akkor már kezdtek más szelek fújdogálni. Az F-117 a hh egyik legsötétebb időszakában került tömegesen hadrendbe.
  • Palinko
    #90850
    Mert fejlesztési időben féltek a szovjet kémektől és azt akarták eladni, hogy egy vadászgépet fejlesztenek úgy szerepeljen az iratokban ami kémekhez kerülhet, hogy rendszeresítés után miért nem nevezték át az nem tudom, de hát ennek a tipusnak nem is volt nagy pezsgőbontogatós bemutatója évekig titokban szolgált és volt hogy teherszállító kiképzőgépként szerepelt a feljegyzésekben. Érdekes a B2 esetében, már nem voltak ilyen taktikák, bár az nyilván még nagyobb titokban van tartva mert még aktív hadállományú.
  • SZUsszan
    #90849
    Elég gyorsan tudnak tárat cserélni a kicsi kínai kezek
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2019.05.16. 23:19:45
  • molnibalage83
    #90848
    Titokvédelem.
  • Gunslinger
    #90847
    Az F-117A-val kapcsolatban soha nem értettem, hogy mitől "F" és miért nem A-117 lett, mikor kizárólag földi célpontokat képes támadni, tudtommal nem integráltak hozzá A2A fegyverzetet, még ha tervben is volt később.
  • molnibalage83
    #90846
    Az F-117-esben vannak nagyon nem emberbarát dolgok, pl. a festése is. Az erre kidolgozott módszert mutatták be és tettek rá gondolom egy árcímkét.
  • JanáJ
    #90845
    Mit kell demozni egy megsemmisitesen?
  • molnibalage83
    #90844
    Azt soha nem tudtam, hogy az F-117-eseknél 2-3 gép repül vagy rotálják őket. Egy gépet megsemmisítettek demózva a folyamatot, de a többi hangárban áll.
  • repvez
    #90843
    Én beszéltem egy faszival aki ott dolgozott, ő azt mondta, hogy volt éves tervük, hogy mikor melyik gépen kell valami munkát elvégezni, folyadékok cseréje ső valamelyikeket meg is kellett reptetni x időnként. ezért is lehetett mostanában is látni még F117est is repülni a kivonásuk után.
  • molnibalage83
    #90842
    Igen, akkor a konzerválás nem csak egy duma.
  • Hpasp #90841
    Csak kikalapálják a Vietnámi Dvina találata után meggörbült vasat, oszt had menjen.
  • [NST]Cifu
    #90840
    Feltámasztottak egy 59 éves BUFF-ot a boneyardról, hogy egy tavaly kiégett BUFF-ot pótoljanak...
    Azért nagyon nem semmi, hogy az USAF csak úgy fog egy vén stratégiai bombázót, és újra hadrendbe állítja, ha kiesik egy másik...

  • molnibalage83
    #90839
    Nem. Én a Freefalcon fejlesztői csapatba voltam benne, de az kb. 8 éve halott.
  • savaz
    #90838
    Nem ebben voltál benne te is Molni?
    Elkapták az orosz videojáték fejlesztőt.
  • molnibalage83
    #90837
  • JanáJ
    #90836
    Nem akartam okoskodni, de a pengék szerintem simán vezérsíkok, hogy pontosabb legyen, mert telibe kell találni a célpontot. Anno volt cikk, hogy a "kopogós" üres bombával nyírt ki valakit az izraeli légierő. Ha pengének lenne szánva, akkor több penge kellene, mert így kicsi az esélye hogy pont elkapja.
  • z0ty4
    #90835
    magyar cikk
    A Penge: különleges, terroristalikvidáló Hellfire rakétaváltozat létezésére derült fény
  • ximix #90834
    Link 1
    Link 2