94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • ximix #90914
    Lehet erre gondoltak?
  • [NST]Cifu
    #90913
    25-én bocsátják vízre az olaszok következő LHD-ját, a Trieste-t. Egy 33 ezer tonnás 'well deck'-el ellátott simafedélzetűt, ami 30-33 légi járművet vihet, köztük F-35B-ket is:





  • [NST]Cifu
    #90912
    Szerencsétlen megfogalmazás, de te is érted mitől digitálisak.


    Ezen előadás miatt....
    Ha lenne adatkapcsolat (nem csak egy rádió), akkor teljesen jogosnak érezném a dolgot.

    Innen nézve ez "csak" egy jól felszerelt gyalogos katona. Kb. így kellene a XXI. században egy sima "infrantryman"-nak kinéznie...

    A minden időjárási körülmények szerintem az éjszakai használatra vonatkozik. Tudtommal az amiknál az éjszaka az "időjárási körülmény".


    Éjszaka nem tudsz lőni bármilyen gépkarabéllyal? :)
    A fegyveren nincs éjjellátó, egy sima ACOG van rajta. A fegyverlámpától meg nem lesz "éjszaka-kompatibilis" egy fegyver.

    Végre van egy színvonalas felszerelése az elitnek, erre a megfogalmazáson lovagolnak.


    Nézd, ez olyan dolog, hogy annak kell örülni, hogy nem a top-rongy felszerelésen élezik a nyelvüket. A megfogalmazásba pedig sajnos tényleg nagyon könnyű belekötni...

    De most komolyan, egy, a médiához és a fegyverekhez picit is értő embert nem lehetett volna találni?
  • JanáJ
    #90911
    Szerencsétlen megfogalmazás, de te is érted mitől digitálisak. A minden időjárási körülmények szerintem az éjszakai használatra vonatkozik. Tudtommal az amiknál az éjszaka az "időjárási körülmény".
    A Fb kommentek kemények. Végre van egy színvonalas felszerelése az elitnek, erre a megfogalmazáson lovagolnak. Eleve az a lényeg hogy milyen puskád van, meg milyen BDU van rajtad, nem az, hogy tudsz-e - mondjuk - lőni. :-)

    @F1End: Bertalanék Glockoznak. Sőt szerintem az M4 is marad, de velük könnyebb "eladni" a reformot. Hétvégén még a rendészeken is Glock lógott.
  • F1End
    #90910
    Glock? Nem CZ?
    Lemaradtam volna valamiről?
  • [NST]Cifu
    #90909
    Hölgyeim és uraim, a Magyar Digitális Katona. Törtem a fejem, hogy mitől digitális, de nem jöttem rá. Ahogy arra sem, hogy mióta létezik olyan fogalom, hogy idézem: "minden időjárási körülmények között alkalmazható gépkarabély".

    Vajon létezik olyan gépkarabély, amire rá van írva, hogy "csak nappal használható"? Vagy "esőben ne használd"? :D
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.05.22. 11:39:04
  • [NST]Cifu
    #90908
    Érdekes koncepció 1965-ből az UH-1 bázisán: egy 105mm-es ágyútarack, mint légi tüzérség ("Gunship"):



    Putyin látogatására előkészített gépek:
    Okotnyik-B UCAV, Szu-57, Szu-35Sz, Szu-34, MiG-29K és Szu-30SzM



    Sztrela-10M:


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.05.22. 10:00:07
  • ximix #90907
    A honvédség megmutatta a régi és az új eszközeit
    TC cikk

    Magyar Honvédség
    https://honvedelem.hu/tag/haditechnika
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.05.22. 08:44:24
  • ximix #90906
    Oké, akkor tegnap én is félre értettem, azt hitem már Törökországban vannak a gépek.

    Elvileg még tavaly
    "Az amerikai szenátus június 18-án elfogadta a 2019. évi nemzeti védelmi engedélyről szóló törvényt, amely záradékkal blokkolta a légi járművek szállítását."
    https://www.flightglobal.com/news/articles/dod-opposes-removing-turkey-from-f-35-programme-cit-450558/
    forrás


    CRSReport
    Turkey: Background and U.S. RelationsUpdated
    August 31, 2018
    pdf link
  • aksurv2
    #90904
    Ha nincs ott nem is ledz ott. Csak ami a pilóták fejében van. Vagy az sem, ha felajanlanak nekik egy amerikai útlevelet.
  • millerius
    #90903
    Egyenlőre nehezen passzolják a törökök bárkinek is az F-35-eiket, mert azok még az USA-ban vannak, ott folyik rajtuk a török pilóták kiképzése. Tehát simán előfordulhat hogy az USA ráteszi a kezét a gépekre és nem engedi őket átrepülni Törökországba, max a vételár egy részét (mivel már használt gépek) visszautalja a törököknek.
  • fade2black
    #90902
    És már Török országban vannak? Mert a nemzetbiztonsági kérdéseknél láttunk már cifrábbat is...
  • JanáJ
    #90901
    A Totalcar cikkben azt irjak nem vettunk torok mrappeket.
  • JanáJ
    #90900
    Erre celoztam
  • robgros
    #90899
    Mondjuk a puccs utáni ritkításokkal nem volt nehéz.
  • JanáJ
    #90898
    A haderő már ott áll.
  • robgros
    #90897
    Más kérdés, a társadalom/haderő mennyire áll az ő pártján.
  • JanáJ
    #90896
    Tuti lesz még. Toboroznak.
  • [NST]Cifu
    #90895
    Nincs jósgömböm. Az biztos, hogy nem lesz egy egyszerű helyzet...
  • robgros
    #90894
    Mi lesz akkor, ha ez az Erdogan sikeresen odáig lavírozik, hogy ténylegesen kipattintja a török államot a NATO-ból?
    Utoljára szerkesztette: robgros, 2019.05.20. 14:27:28
  • [NST]Cifu
    #90893
    Ez törökországnak is fájhat. Egy NATO tagországról beszélünk, amely eddig nagyon kellett a NATO-nak az orosz (majd iraki, iráni és szír) konfliktusoknál. Ha Törökország hátat fordít a NATO-nak, akkor barátból hirtelen ellenségek lesznek, hovatovább újra fellángolhat a Görög-Török ellentét, amelyet eddig többé-kevésbé normális mederben tudtak tartani - részben azért, mert NATO tagország volt mindkét állam.

    Törökország eddig elég sokat kapott Izraelből, Németországból, Egyesült Államokból úgy katonailag mint politikailag. Ezek nélkül "leválik" az EuroAtlanti tömbről, ez pedig elszigetelheti az országot politikailag és gazdaságilag. Nem véletlen, hogy Erdogan is járatja a száját, de elvágni a "zsinórt" nem volt hajlandó....

    Tény, hogy az F-35 kompromitálódása fájdalmas dolog azoknak, akik üzemeltetik a gépet...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.05.20. 14:20:54
  • Oddball29
    #90892
    Köszi. Hát erről faszán lemaradtam.
  • robgros
    #90891
    Az oroszok és a kínaiak pedig majd jót röhögnek a markukba.
  • [NST]Cifu
    #90890
    Török tulajdon, tehát vissza nem kérhetik. Sok a kérdés velük kapcsolatban, mert ugye a Lockheed által biztosított ALIS kiszolgáló rendszer nélkül normálisan üzemeltetni sem lehet őket. Feltehetően azonban folyamatosan monitorozzák a helyzetüket, szóval ha átadják őket nyiltan az oroszoknak vagy a kínaiaknak, az a Török-Amerikai viszonyok végleges megromlását okozhatja...
  • [NST]Cifu
    #90889
    India tavaly 1 milliárd dolláros árért 3db NASAMS üteget szándékozott venni, ütegenként 1 radar, egy vezérlőegység és 1 optikai egység, illetve 4db indítóegység plusz nem ismert mennyiségű (de nagyságrendileg 80-100db körüli) rakétával. Hozzávetőleg erről szólhat a hazai vétel is.

  • JanáJ
    #90888
    Vajon MIG-21-el miért nem lépett meg senki tőlünk nyugatra? Korábban talán MIG-15-el többen is mentek az olaszokhoz.
  • ximix #90887
    Ezek a gépek akkor már lelepleződtek, vagy az amerikaiak vissza tudják szerezni valahogy ?
    Bár a lézer szkennerrel már tuti levették a méreteket stikában.
  • JanáJ
    #90886
    Egy milliárd USD-be kb mi férhet bele NASAMS-ból? Tudom rakéta és árazás függő, de ez már használható mennyiség?
  • [NST]Cifu
    #90885
    Már "sima" AMRAAM-al is "Medium Range Anti-Air Missile System" a NASAMS, a gyártó honlapja szerint is. Mondjuk szerintem is vagy ESSM Mk.2. vagy AMRAAM-ER lesz a rakéta...
  • robgros
    #90884
    Kommunista sajtónál azt sem szabad elhinni, ha kérdez :D
  • [NST]Cifu
    #90883
    Például Szaud-Arábia is bír ballisztikus rakétákkal (DF-3 és DF-21).
    A másik oldalról pedig hát az Sz-500 nem csak ABM-re jó. Képes a LEO pályán keringő célpontok elfogására (kb. 180-220km-es magasságig), illetve elvi szinten anno Anti-AWACS rendszernek is kategorizálták...
  • JanáJ
    #90882
    Akkor pont 4el több gépet szállítottak, mint kellett volna. Kettő megy Kínának, kettő meg az oroszoknak...
  • molnibalage83
    #90881
    A pofátlan hazugság kategóriája. :)
  • molnibalage83
    #90880
    Én is azt néztem, hogy akkor ez NASAMS2. A bibi az, hogy a jenki hír az középhatótávolságot ír. Az meg 20 km-es AIM-120-szal nem megy, legalábbis Hpasp szerint az még SHORAD a terminológiában. Akkor a magyar lesz az első ESSM Block II-es NASAMS vagy akár AMRAAM-ER?
  • [NST]Cifu
    #90879
    Ha jól rémlik 4db F-35A gépet adtak át nekik, amikor leállították a szállításokat. A Lockheed feltehetően SOS nekiáll(t) a török partnereket kiváltó alternatívák felkutatásának. Tippre amúgy már korábban, mert hát a lobby nem egyirányú, gondolom már jóval azelőtt értesültek a lehetőségről, mint ahogy a médiában megjelent...
  • ximix #90878
    Érdekességnek
    link
  • [NST]Cifu
    #90877
    Ez alapján még inkább NASAMS lesz az...
  • ximix #90876
    Egy régebbi témával kapcsolatban "újabb hír."
    Az 1991.08.22.-én balesetet szenvedett Mikojan-Gurjevics MiG-21bisz 75AP típusú gépel kapcsolatban, melynek pilótája Groszmann "Groszi" István főhadnagy életét vesztette akkor.

    1.
    "Ellentmondásos dolgok láttak világot az esemény bekövetkezésének okairól is. A helyszíni szemle megállapította, hogy a gép bal forduló közben ütközött a földnek. Ennek némileg ellentmond az, hogy a gép egy keskeny, de nagyon hosszú területen szóródott szét.
    A hivatalos jelentés pilóta hibát állapított meg, alacsonyan befejezett manővert, ami miatt a gép földnek ütközött, és felrobbant."

    2.
    " Alacsony magasságon végrehajtott feladat során a repülőgép földnek ütközött. Más adatok szerint a repülőgépnek letört a stabilizátora, de ezt nem hozták nyilvánosságra."

    3.



    Elvileg a szemtanuk szerint már a levegőben "imbolygott, vergődött" a gép, majd "hatalmas rob­banás rázta meg a környé­ket. Még látták a darabok­ra hulló égő roncsokat. A katonai repülőgép a szán­tóföldre zuhant. Darabjai óriási területen szóródtak szét."

    Ha találna az ember szemtanút akkor meglehetne kérdezni, hogy még a levegőben felrobbant-e.


    Idézetek
    1.
    REPÜLŐMÚZEUM SZOLNOK
    Barta Endre: Emlékezzünk! - repülőkatasztrófák a Magyar Légierőben
    link

    2.
    Wikipédia
    Repülőesemények és katasztrófák a magyar repülőcsapatoknál (1948-tól)
    link

    3.
    Hungaricana
    Közgyűjteményi portál
    link

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.05.20. 13:14:04
  • molnibalage83
    #90875
    Erősen pislognék az Sz-500 közös gyártáson főleg, hogy tudtommal az Sz-500 dedikált ABM eszköz. Minek az Törökországnak..?
  • molnibalage83
    #90874
    Mármint az egészről? Háááááááááát...
    A fentrol.hu oldalon is sok kitakart rész van a képeken. De folyamatosan bővül. Pl. Szigetszentmiklósról 1,5 éve csak 1979-es volt, most már van korábbi is.