553
Milyen tapasztalaitok vannak?
  • Richard49
    #433
    Sziasztok!Nekem is pont olyan van amit Angel309 kapott,és szintén az lenne a kérdésem hogy hogyan kell gondozni,mi az igénye,stb..(Hullatja a levelét valamiért :() Illetve hogy ez milyen fa,az is érdekelne.
    Mint mondtam,nekem is ugyan olyan van,de azért 1 kép:


    A segítséget előre is koszi.
  • Angel309
    #432
    Hali nemrég kaptunk egy Bonsai fát és azt szeretném kérdezni hogy ez milyen fajta lehet és mire van szüksége? már sok mindent olvastam oldalakon de szinte mindenhol mást írtak...



  • SinGabor
    #431
    Hali!
    az volna a kérdésem hogy..
    van 1 kínai szilem, "klasszikus új" méretű, 10cm körüli magasságú fácska kiigazítás után. a kérdés pedig az volna, hogy néztem a gyökereit, amik benőtték a tálat. a gyökerekhez hozzányúlni nem mertem még és a kérdés:
    ha nagyobb tálba teszem gyorsabban nő a fa? (mindenhol azt olvastam a gyökér és a fa többi része egyensúlyban kell legyen) szóval ha nagyobb tál-> több gyökér -> törzs..stb nagyobb ?
    köszi!
  • 1200bpm
    #430

    Sziasztok, tegnap vettem ismét egy Bonsai fát Ligustrum sinensis féle 8 éves. Előtte volt már egy csak sajna kiszáradt mert koleszos voltam és anyu csak heti 1* locsolta. Csatoltam képet hogy néz ki most még nem fogom megnyírni, várok hogy meg erősödjön és dúsabb legyen a levele mert akkor jobban lehet látni hogy mit lehet belőle kihozni. Az lenne a kérdésem hogy Tápoldat vagy műtrágya, ahol nézegettem ott inkább a műtrágyát ajánlották de engem érdekel az oldat is melyikből milyen fajta kell? Mennyit kell milyen időközönként adni neki? Előre is köszi.
  • schummi
    #429
    Hali
    szabályt nem lehet hozni öntözésre, és időközre sem szabad lebontani. Mindig akkor kell öntözni ha már kicsit szárdni kezd (kézzel ellenőrizd) (sose száradjon ki teljesen a föld, és soha ne tocsogjon a vízben-de ha jó a talajod, akkor nem is tud tocsogni a víz mert a felesleges távozik alul a lyukakon-.
    Öntözésre meg legjobb az esővíz, de a csapvíz felforralva, majd lehűlve is jó ha nem tudsz esővizet. Képet nem sikerül feltölteni így mást nem tudok mondani :)
    üdv
  • Lory86
    #428
    A neve erdekelne.Tudomasom szerint minden nap kell ontozni es permetezni,ha tevedek kerlek javitsatok ki.Es meg nemi info jo lenne rola.Foras vizzel ontozhetem?
  • Lory86
    #427
    Udv mindenkinek.Nem reg vettem magmanak bonsajt es lenne nemi kerdesem.
  • wikoca
    #426
    Sziasztok!
    Nekem olyan problémám van, hogy kb 2hónapja kaptam egy ficus bonsait. Eddig voltak levelek, amik lehullottak, de nagyon szépen hozta az új hajtásait. 2hete azonban már nem hoz semmi hajtást, minden levele lehullott, még a hajtások is bebarnultak teljesen.
    Van valami tippetek, hogy mi lehet a baj? Napos helyen van, az ablak előtt, a fénnyel szerintem nincsen baj. Azonban radiátor közelébe van, és mivel hideg van, megy a fűtés..talán túl melege lenne?? De akkor miért csak 2 hete jött ki rajta?
    Remélem tudtok segíteni! Előre is köszönöm
  • Tenzing
    #425
    Nem jó neki. Olvasgass még...
  • Keno1928
    #424
    Úgy néz ki, hogy elpusztult a kicsike. Mielött tönkrement volna elötte átültettem lyuktalan edénybe. Sima virágföldet vettem, abba raktam. A következő fát akkor lyukasba teszem. A virágföld jó neki? Olvastam mindenféle földkeverékekről, meg rétegezésről, de nagyon túlokoskodásnak tűnik nekem. Ez is csak egy növény "föld" kell neki.
  • Tenzing
    #423
    Szia!

    Mindenképpen kell, hogy legyen lyuk az edény alján a felesleges víz elvezetése érdekében. Pangó víz esetén a növény gyökere berohad, és elpusztul a fa.
  • rozol
    #422
    Sziasztok!

    Rászántam magam és 2 hete vettem egy bonsai-t, utánanéztem a szakirodalomban a tartására vonatkozó dolgoknak, de találtam eltérő javaslatokat is. Tapasztalt bonsai tartóktól szeretném megkérdezni hogy
    Ulmus Parvifolia bonsai szobai tartásánál a téli időszakban mennyi folyadékot igényel a növény és milyen időközönként? Milyen páratartalom érték az ideális? Ha Hokidaci formát szeretnék kialakítani (fiatal a növényem) mikor és hogyan érdemes metszeni?
    A növényem egy hete elkezdte hullajtani a leveleit, nem olyan vészes mennyiségben, de naponta 1 levél lehullik, és ez aggaszt! Arra gyanakszom hogy vagy a locsolással nincs valami rendben vagy a páratartalommal vagy esetleg az edény túl kicsi neki (bár az üzletben is ebben kis edényben volt)!
    Mindenféle hasznos tanácsot elfogadok és előre is köszönöm!
  • Keno1928
    #421
    üdv,

    számít az, hogy a kaspó alján van-e lyuk avagy nincs?
  • greenvelvet
    #420
    Nekem is kinai szil fám van, de a permetezést hagyd abba, mert lakásban nem jó neki. Előjönnek tőle a gombás megbetegedések
  • Moncsi1989
    #419
    Szia
    Hát a fénnyel nincsen gond, mert az ablak mellett van a fa. Nem panelban lakik, hanem kertes házban. Amíg kint volt Angliában addig nálam volt a fa, és nálam gyönyörű volt, mondjuk nálam párásabb a levegő, mint az ő szobájába.
    Hát megpróbáljuk szerintem ezt a zacskós módszert, hogy párás levegője legyen, meg kicsit megvágjuk. Meg szerintem megmondom neki, hogy ültessük át.
    A hagyományos virágföld jó az átültetésére vagy mindenféleképpen speciális föld kell neki?
  • skylan
    #418
    Szia!

    Nekem nem rég óta van bonsaiom de sokat olvasok róla és nekem is volt problémám ami enyhült!

    Nekem egy kínai szil fácskám van és ha vissza olvastál akkor tudod hogy a levelei nekem is elkezdtek barnulni és potyogni..
    Ezt elég jól helyre hozta az hogy kitettem az ablak párkányra a konyhába, így elég napfényt kapott (ott nekem nincs radiátor úgyhogy nincs melege de viszont elég párát kap a főzések miat!) Elég sok új hajtás jött elő! Én naponta kétszer locsolom és reggel vízzel permetezem(néha ha nagyon melegnek érzem a lakást akkor napközben is)! Másfél havonta adok neki táp oldatott!

    Szerintem neki is hasonlóak a problémái, lehet nincs elég fény, meg szerintem nem árt ha panelban lakik pláne, ha naponta locsolja..
    Nem tudom de a szil-t 2évente ajánlatos átültetni nagyobb cserépbe és új földbe... lehet ez is a baj..
    Nem tudom nem nagyon néztem a fikuszok után hogy milyen igényei vannak csak a személyes tapasztalatomat írtam le hátha segít nektek is meg másoknak is.. olvas utána a neten sok hasznos információkat gyűjthetsz róla.

    Meghálálja a jó törődést a kis fa!:)
  • Moncsi1989
    #417
    Sziasztok!
    A barátomnak van egy bonsai ficus fajtájú fácskája. Az utóbbi 1-1,5 hétben a levelei olyanok kezdenek lenni, mintha túl lenne öntözve, pedig nem. Tegnap megnéztem a fát, és még rosszabb állapotba volt mint eddig. Hozzáértem a leveleihez és azok egyből le is estek, nagyon sok levele leesett, csak pár maradt fent. Az ágak tetején hajtás félék vannak.

    A szobájába 18-22 fok van, 2-3 naponta locsolja, az ablak mellett van. Kb 3 éve van meg neki a fa eddig még nem volt átültetve, tápanyagot se kap.
    Az lenne a kérdésem, hogy ez mitől lehet? Lehet-e tápanyag hiánya? Netán át kellene ültetni?

    Előre is köszi a választ
    Moncsi
  • greenvelvet
    #416
    Szerintem ha körbefóliázod és odateszel egy lámpát akkor az jó megoldás lehet
  • dld001
    #415
    Sziasztok! új lakásba költöztem de sajnos elég napfény szegény a fekvése,aminek a növényeim nem nagyon örülnek.Ezért a segítségeteket szeretném kérni ,hogy hogy oldjam meg a fény pótlását.Válaszotokat előre is köszönöm.
  • greenvelvet
    #414
    Hali. Tegnap óta énis bonsai tulaj vagyok.
    Az lenne a kérdésem, hogy a osmocote és biogold trágyán kivül érdemes mást használni? Tegnap már meg is nyirtam a fát, mert eléggé kacskán ált. Most igy néz ki
  • fukien
    #413
    Sziasztok!

    Gomba és penész ellen mit lehet használni?
  • skylan
    #412
    Értem nagyon szépen köszönöm a segítséget meglátjuk mi lesz remélem helyrejön! Holnap megyek a baumaxba meg a tescoba megnézem ott is és ha nincs akkor útba ejtem az auchant vagy valami kertészetet, szerencsére minden itt van a környéken!:D

    Igen ezt olvastam hogy ha normál hőmérséklet mellet teleltetem akkor megmaradnak a levelei de azt is hogy hosszú távon a lombhulló teleltetés tesz jót neki, azért kérdeztem hátha tudsz/tudtok segíteni ebben hogy egy panelban hogy oldható meg ez a 5-10 fok!

    Mert ha mondjuk kiteszem a teraszra és jönnek a fagyok akkor nehogy valami baja legyen! Ezért lenne jó valahogy megoldani! De sajnos semmi ötletem sincs!:(
  • schummi
    #411
    Hali,
    segíthet a több napfény mindenképpen, meg a konyhába páratartalom is nagyobb valamelyest, permetezést szeretik, esővíz lenne legjobb erre.

    Teleltetés...
    5-10 fokon lombhullatóként viselkedik tehát ha ilyen hőmérsékleten telelteted ledobja a leveleit (ilyenkor minél sötétebb helyre kell tenni, hideghez ez párosul).

    De ha normál hőmérsékleten tartod télen 18-22 fok akkor megmaradnak a levelei, így is lehet teleltetni nyugodtan. Tápoldat télen nem igen lényeg talán 1-1.5 havonta elég is egyszer, tavasztól lényeges ez, én az oázis kertészetben (üllő) vettem bonsai doktor nevű bonsai tápot, de máshol is rá lehet találni bonsai tápoldatra, mintha auchanban is láttam volna már..
  • skylan
    #410
    Hello!
    Úgy másfél hónapja van meg mikor betettem a szobába hullajtotta a levelét de az 1hét után megszűnt!
    Minden reggel permetezem és reggel meg este is adok neki vizet, mondjuk panelban lakom!
    Új hajtásokat hoz, elég sokat is!
    Most minden esetre kitettem a konyhába az ablak párkányra ott nincs radiátor úgyhogy ott attól nem lehet baj és ott remélhetőleg elég fényt kap!
    Most átállok hogy napközben is megpermetezem és adok naki vizet is!

    Lehet egy olyan kérdésem hogy panelban hogy oldjam meg a teleltetést?
    Terasz van, de azt olvastam hogy 5-10fok körüli helyre kell rakni.. ezt nem tudom hogy itt hogy oldjam meg! Esetleg tud valaki ebben segíteni?
    Meg milyen tápoldatott adjak neki és hol lehet beszerezni? (Budapesten lakom)
  • schummi
    #409
    Hello
    nem írtad hogy régen megvan-e a fa, vagy most került új helységbe, helyre. A szil úgy jelzi hogy nem tetszik neki valami hogy hullajtja a levelét. Ha új helyre kerül általában pár napig hullajtja a leveleit, de pl. ha túl meleg van+ehhez kevés fény is társul az is kiválthatja ezt, mint még sok minden más. Érdemes esővízzel locsolni és permetezni is.
  • skylan
    #408
    Sziasztok!

    A segítségeteket kérném van egy Kínai Szil fácskám (bonsai). Hirtelen elkezdtek lepotyogni a levelei. Némelyik leszárad. Többnyire a levél színén a széle elszíneződik, barnul, majd lepotyog. Élősködőt nem látok rajta nyagyitóval se. A levél szélétől a közepe fele körben, egy sávban barnul. Az egész levél nem színeződik el, mert közben lepotyog.
    Sajnos képet küldeni nem tudok róla.
    Kérdésem: Mi lehet a baj? Hogyan orvosolható? Mivel volna célszerű permetezni, ha egyáltalán gyógyítható?
    Válaszotokat előre is köszönöm.
  • fukien
    #407
    Szia!

    Ez egy fukien tea (carmona). Fény és pára igényes. Tegyél alá egy nagyobb edénykét amibe rakj vizet hogy párologjon a fa alatt. Mindig legyen benne víz de a gyökerét ne érje el a fának, különben a gyökere beteg lesz és rohadni fog. Tavasszal tedd bele egy picit nagyobb cserépbe. A többit megtalálod neten a neve alpján már.
  • Axl 92
    #406
    Sziasztok!
    A napokban kaptam egy bonsait. Sajnos azt sem tudom milyen fajta.Segítséget szeretnék kérni, hogy mit hogy kéne vele, milyen igényei vannak stb.Ja és olcsó, boltban vásárolt növény, olvastam olyanokat, hogy ezek általában nem maradnak meg. Előre is köszönöm a segítséget.
    Itt egy kép róla:

  • dld001
    #405
    Köszönöm a segítséged!
  • gaara20
    #404
    Hali!!!

    Az összes ligustrumnak szinte ugyan az az igénye. Fénykedvelő, fagytűrő, talajban nem válogat, viszont jó talajban jobban gyorsabban nő főleg ha folyamatosan locsolod:) Nekem a sövényem ligustrum évente másfél méter:) Ja és fás dugványról jól szaporítható tavasszal.
  • dld001
    #403
    Sziasztok!
    Vettem egy ligustrum nitida nevő bonsait de nem sok mindent találtam róla sem könyvekben sem a neten. Ezért a segítségeteket szeretném kérni hogy, hogyan tartsam. Azt tudom hogy fagyal de erről a fajtáról nem írnak sehol, úgyhogy remélem tudtok majd segíteni( Víz, fény, hőmérséklet..stb)
    Válaszotokat előre is köszönöm!
  • fukien
    #402
    Sziasztok!

    Egy zelkovát lehet sötét garázsban teleltetni? A hőmérséklettel nem lenne gond, elég hidegen tudnám tartani a fát, egyedül a fénnyel nem tudom hogy mi legyen, bár olvastam egy helyen hogy sötétben lehet csak nekem gyanús picit :)
    köszi
  • Tenzing
    #401
    Egy fénykép a fáról sokat segítene...
  • madedog
    #400
    Hali!!

    Szeretném a segitségetek kérni, mert nagyon kezdő vagyok a bonsai fa gondozásban!
    Szombaton vettem az IKEA-ba egy Bonsai fát! De sajnos nemtudom hogy milyen gyakran kell öntözni, hol lenne a legjobb helye a szobámban, és egyéb olyan dolgok amire oda kell figyelni! Köszönöm!
    ui: Ha lehet akkor az e-mail címemre írjatok! [email protected]
  • speedfreak
    #399
    Köszi gaara20.
    A minap csináltam neki egy fali tartót,amivel egész közel tudom tenni az ablakhoz. Nálunk sajna nincs párkány,panelben lakom. Remélem a tartón ellesz majd.
  • gaara20
    #398
    Hali!!!
    Falcon: ezek szerint nem öntözted teljesen meg a lajat. Közepesen kell vizesnek lennie, mert amig leér a víz a gyökerekhez a nagyrésze el is párolog:) Ezt a víz mennyiséget ki kell tapasztalni. Nekem is időbetelt kitapasztalni.


    speedfreak: azért ne add fel. Pl: én a kínai szílnél úgy csinállom, hogy minden nap forgatom a bonsait, egyszer ez az oldal másik nap a másik oldal. Ez azért is jó ha ablakpárkányon van kevesebb az esély, hogy megpörkölődik a levélzet.
    Érdemes kipróbállni a konyhát is, mert ott is rengeteg pára keletkezik főzés közben ugye. Nekem ott vannak a kínai szíleim télen főleg az ablakpárkányon és kitűnően érzik magukat. Főleg azért jó nekem mert nincsen normális fűtés rendszerünk:) Jah és a fűtőtestre ne tedd véletlenül se a fát:)
  • speedfreak
    #397
    Ha szerencsétlen elpusztul,akkor melyik fajta az,ami bírja a klímánkat.
    Tulajdonkáppen a tv alatti szekrényen van,ami kb másfél-2 méterre van az ablaktól.Amelyik fele nem néz afelé,az teljesen elfeketedett már :(
  • Falkon
    #396
    Nekem Kínai Szilem van. Öntöztem úgy ahogy mondtátok, elég csúnya lett. Visszatértem az áztatáshoz, olyan szépen helyre jött!
  • gaara20
    #395
    Hali!!

    Nekem az a tapasztalatom, hogy az a bonsai aminek virága van az elégritkán marad meg az itteni klímánkon. Elöször is a tv alatt nem biztos hogy elegendő fényt kap, másodszor meg akkor szokták vízben áztatni a bonsait, ha esetleg több napig nem kap vizet és eléggé kiszáradt, áztatásos módszer azért nem jó azt mondják, mert kimossa a talajbol az ásványi anyagokat. Télen szereti a hûvösebb helyet, ha módunkban van ne tartsuk túlfûtött, 22 fok feletti szobában, néhányfokos fagyot károsodás nélkül elvisel. Vízigénye közepes, a teljes kiszáradástól óvjuk, földje ne legyen lucskos, fõleg télen. Száraz levegõjû helyen állott vízzel
    permetezzünk, de virágzáskor nem.
  • speedfreak
    #394
    Sziasztok
    2 hete vettem nejem születésnapjára egy bonsai serrisa fát.
    Sajna hullatja a levelét és nem tudom miért. 2 naponta berakom egy edénybe amibe víz van,hogy alulról szívja magát tele vízzel. Naponta permetezem a lombot és a törzsét szobameleg állott vízzel.Az utóbbi 3 napban már virág sem volt rajta,pedig eddig minden nap észrevettem rajta párat. Olyan a levele felül,mintha megégne. Igaz a tv alatt van 30-40 centivel. Csaknem az...
    Várom mialőbb az ötleteke hogyan lehetne megmenteni!
    Köszönöm
    Sziaztok