873
SATA meghajtókról mindent ide
  • bazza
    #713
    sata II-es vinyót át lehet jumperelni sata I-re. Viszont ha majd lesz új lapod, akkor meg üzemelhet sata II-ként, szal akkor is érdemesebb azt venni. (1-2 ezer pénzt megér)
  • RelakS
    #712
    Ugyan a jelenlegi nem tudja szvsz, de gondolom az nem baj. Vagy igen? (egy millió éves Silicon mittommilyen vezérlő van rajta, írd és mondd két db sata porttal) Mert ha ez nem üzemel SataII-vel, akkor sajna felejtős
  • bazza
    #711
    hát ha tudja a lapod a II-est, akkor mindenképpen azt vegyél. Nemhiszem hogy nagy árkülönbség lenne köztük.
  • RelakS
    #710
    Mennyire számít, hogy ha veszek egy vinyót, akkor az Sata I-et, vagy Sata II-t támogat? Mert ugye elvileg a patát sem tudják a mechanikus vinyók kiszolgálni.
  • sepsykrisz
    #709
    de be lehet de ha ide be van kötva akkor már nem látja a bios a sata vinyót :):) fasza mi nagyon idegesyt már
  • czky
    #708
    Boot-sorrendet se lehet beállítani a bios-ban?
  • sepsykrisz
    #707
    Segitség!!!!!
    Asus A7v880 lap
    veetm bele egy samsung 250es sata 2 vinyót minden szép és jo csak nem tudok mellé IDE-s vinyót rakni(ha rakok mellé akkor nem indul a gép mert az űIDE vinyórol akar bootolni)(sokfajta ide vinyóval probáltam már ) sőt ha a kártyaolvasóban bent felejtem az SD kártyát akkor sem indu a gép. At.m ki van mit csináljak biost már frissítettem, a vinyó jol van jumperolva szerintem értek a gépekhez ,de ezt nem tudom megoldani
  • atenza
    #706
    Szisztok! Bocs h. olyat kérdezek amit már biztos sokan megtettek, de nincs időm visszaolvasni, ugyanis nem tudom feltelepíteni az XP-t Sata2-es vinyóra! A8N-Sli lapom van, és az a fura h. a lap látja, mivel az xp- telepítő részében ki tudom választani a particiót, de mituán rámegyek, másol fájlokat, és jön az első újraindítás, elmegy addig ahol kiírja h. nyomjon meg egy gombot az Xp telepítés elindításához, itt ugye nem nyúlok hozzá, jön kb az 5 pötty és kiírja h. hiba a rendszer betöltésében, és itt megáll. Az alaplap CD-vel csináltam bootfloppyt ami ha jól tom pont ahhoz kellene h. felismerje az xp is a vinyót betölöttem telepítés közben f6-al és így is ugyanaz...Légyszi segítsetek mer er így nem állapot!
  • ajem kisa
    #705
    Ok, thx, meg is csináltam!
  • doeeg
    #704
    ja meg még annyit akartam hogy naná hogy unix alapú rendszer szokott lenni a gépemen, csak az a baj hogy nem használom :) mert nekem már az is elég könnyen kedvemet szegi ha csak egyetlen program amit winfos alól használok, linux alatt nem megy, és hagyom az egészet a p*csába...
  • doeeg
    #703
    közben meglett a gép, semmmi para nem volt semmivel, nem kért semmit, felpartícionáltam, a win feltelepült.
    DE: aztán a másik gépem meghibásodott, és úgy alakult hogy tesztként abba került a sata vinyó másodiknak egy pata mellé. a pata-ra ment akkor a rendszer, a sata meg maradt ugyanúgy ahogy az első gépben van, csak a pata-ról rámentettem az adatokat (lehet még követni?:)
    és k*va jó volt mert egymás között cca 40-50 MB/s sebességgel tolták. aztán másik gépet hazavittem, sata ugye vissza az új gépbe, és gondoltam megnézem mit is tud mert hát miután megvettem már át is raktam másik gépbe...
    és siralmas, még ha nem partíciók között másolok akkor is max 20MB/s... NA most mivan??
  • DanyyX
    #702
    Jah, a rendszer közel 2,5 éve stabil, szóval jó régen volt rádugva floppy meghajtó a lapra
  • DanyyX
    #701
    Ha a BIOS-ban Disabled-re állítod a Boot Up Floppy Seek (AWARD BIOS) opciót, akkor nem fog kattogni a meghajtó. Amúgy én csak telepítéshez szoktam floppyt használni, és ha rendben lemegy a telepítés, le is húzom a meghajtót és megy a szekrény mélyére porosodni. Ha nem akarod minden telepítésnél buzerálni a hw-t akkor meg nyugodtan tiltsd le még a floppy vezértlőt is, nem fog hiányozni semminek. (szintén biosban, vagy win eszközkezelőben megoldható)
  • DanyyX
    #700
    Ilyen külső mobil rackek jelenthetnek megoldást, csak érdemes odafigyelni pár dologra.

    Alapvetően létezik USB és IEEE1394 (FireWire) csatolós külső rack. SATA-s is van belőlük, meg PATA is.

    Az USB-nél arra kell figyleni, hogy mindenképpen USB2.0 legyen a mobilrack csatolója, mert a sima USB1.1 az halálosan lassú. A 2.0 is lassú ha több GB-ot kell rajta forgalmazni, de az 1.1-hez képest megváltás.
    A másik dolog a táplálás. Ugyanis az USB szabvány szerint 100mA-el lehet terhelni egy USB csatlakozót (vagy az egész hubot?) ami sokszor nem elég egy vinyónak és azt tapasztalja az ember, hogy hoppá nem működik a cucc. Szóval javasolt a külső tápos mobil rack. Igaz, hogy ezt be kell dugni a konnektroba (vagy vmi tépfeszültséget kell neki produkálni) de ezzel elkerülhető a csak USB-s rackek problémája). Jogosan merül fel a probléma, hogy laptopnál ugye pont a mobilitás a lényeg, és az ember nem feltétlenül találkozik mondjuk a horvát tengerparton (vagy egy haverom szavaival élve a puszta közepén) konnektorral, de sajnos ez a táplálási probléma még asztali gépeknél is fennáll, és sokan szívták már be ilyen dolgokkal.

    A másik dolog az IEEE1394 interface, ami jelentősen gyorsabb az USB2.0-nál is, de nem sok olyan laptopot láttam, ami rendelkezik ilyen csatolóval, de aki pl. asztali géphez használ mobil vinyót, és az asztali gép tudja (meg a másik gép(ek) is ahol használni akarja) akkor mindenképpen érdemes ilyet keresni, mert tényleg sokkal gyorsabb.
  • DanyyX
    #699
    Floppymeghajtó beszerzése ~1000 Ft újonnan (de bontottat pár száz ft-ért lehet szerezni)
    Egy doboz Verbatim floppylemez ~700 Ft

    USB felejtős.

    Olyan alaplap, amiben a chipset tudja a SATA-t abban a chipset driver csomag nyilván tartalmazza a sata drivert is, de a win telepítés után szokott kelleni a chipset driver... ez olyan próba-cseresznye játék (kb. 5perc kipróbálni, hogy elinditasz egy win telepítést aztán kiderül, hogy látja-e vagy nem.

    Amúgy, ha ilyen próbálgatós vagy, sztem próbálgass meg Unix alapú oprendszereket is, hátha jobban megtetszik, mint a M$ hulladékjai
  • DanyyX
    #698
    §1.Megoldás - Idézem magamat:

    "winfos telepítésnél a SATA karihoz kapott floppyt be kell zavarni a meghajtóba, és amikor telepitésnél van a kék képernyő, valahol aközben kell F6-ot nyomni (alul kiírja). Az a lényeg, hogy az a szar, csak floppyról veszi be a drivert..."

    §2.Megoldás - SP2-es winfos telepítőben már bennevan a SATA driver, ezért azzal tényleg nincs gáz.

    (az alaplaphoz elméletileg kellett kapnod SATA Driver Disk elnevezésű floppyt, de ha ilyen nincs, akkor csak meg kell nézni, hogy milyen SATA vezérlő van az alaplapon [nekem pl. Sillicon Image SIL3112] és le kell tölteni a drivert, majd kimásolni floppyra)

    A sebességgel nem igazán foglalkozom, nekem kb. ugyanakkora, sőt talán a sima ATA gyorsabb, pedig azon van a rendszer. SATA II-ről nem tudok nyiltakozni. RAID-el lehet sebességet (vagy adatbiztonságot) érdemben növelni.
  • ajem kisa
    #697
    Nekem tönkre ment az előző vinyóm, és abban a boltban, ahova betévedtem, ott épp csak ez volt, de az inas azt mondta, hogy floppy nélkül nem fog bootolni, kell egy meghajtó!
    Igaza volt, kénytelen voltam venni egyet, de az a floppylemez kell, amit az alaplaphoz kaptam! És minden telepítésnél elkell játszani, ha satára megy az xp-m! De 2 mp csak, aztán jöhet a boot...
    De reméljük a vistához nem kell majd, mert minden bekapcsnál zörög az a kib..t fl. meghajtó!
  • autoszimulator
    #696
    az lenne a kérdésem, hogy van ugyebár egy SATA vinyóm, melyet vmilyen furmányos hozzá szeretnék csatlakoztatni a laptopomhoz.. Valamilyen megoldás létezik erre? Láttam un. USB SATA MobiRAckeket, azokkal ez sztem megvalósítható, valaki tud valamit ezekről?
  • doeeg
    #695
    mivel szeretek új dolgokat kipróbálni a gépen, és sokszor telepítek (újra ) különböző oprendszereket, szerezzek egy állandó floppymeghajtót? (honnan veszek floppylemezt... ?)
    vagy usb-ről nem tudja megoldani a buta xp?

    egyébként ahol rendelni szeretném a cuccokat boltban azt mondták, hogy az új alaplapoknak nem szokott problémája lenni, mert natív driveresek vagy mi, és üresen is használják a sata-t, és úgy simán felmegy az xp.

    win server 2003 se ismeri fel alapból? - most ezt akarom kipróbálni, ha teccik, xp-t lehet fel se rakok.

    köszi
  • ajem kisa
    #694
    Nekem 250-es maxtor sata II van azon van a xp, de csak a floppydiscel tudod telepíteni mert izé...
    De a sebességet szerintem érezni, a floppydisc nekem az alaplaphoz volt, bootolás elött (asszem) F11 ezerrel, a floppyról betölti a cuccot, aztán a cd...
    Nekem zsirul megy!
  • doeeg
    #693
    tudom hogy ezerszer volt már ez a kérdés, de én mégegyszer felteszem, mert nem nagyon találtam kielégítő választ: vennék egy 200GB Samsung 7200rpm 8MB cache S-ATA II winchestert, egy asus m2nvp-mx alaplapba.
    hallotam (fórumokban olvastam keresés közben) hogy xp-t csak driver floppyval tudok telepíteni, a bótban meg azt mondták, hogy nem lesz para. most akkor??...
    azt is olvastam, hogy tulajdonképp nem éri meg a sata, mert vagy nem érezhető a sebességkülönbség (főleg sataI-nél), sataII meg nagyon lefoglalja a gépet használat közben, ha azon van a rendszer (nekem úgy lenne) szóval hiába gyors ha írás/olvasás/másolás közben nem tudom használni, ugyanúgy mint a sima ATA vinyót... szóval, ha segítenétek megköszönném.

    dög
  • GaBrutal
    #692
    hát akkor pláne köszi h ilyen izzasztóan nehéz kutatómunka után is még volt elég erőd egy Ctrl+C Ctrl+V -t nyomni
  • mucsácsó
    #691
    jó hogy leírtad, ezeket én sem tudtam :)
  • bazza
    #690
    nem tesz semmit, alul a keresőbe bepötyögtem, hogy raid és bumm... :))
  • GaBrutal
    #689
    Thx a kimerítő választ !!!
  • bazza
    #688
    DanyyX:

    "RAID-et igazából a RAID5 környékén érdemes használni szerintem.

    RAID1 az otthoni felhasználásra nem gazdaságos, mert ugye két vinyó, de csak fele kapacitás használható, és ált. nincs is az otthoni gépeken annyira fontos adat, ami miatt érdemes lenne RAID1-be rakni két vinyot.

    RAID0 "Ha a RAID 0 rendszerben az egyik drive hibás, akkor minden a tömbben tárolt adat elveszik." pont ezért unszimpatikus (a szó helyesen: antipatikus).

    RAID2 nem lenne rossz, csak nem terjedt el.

    RAID3 szintén kevésbé népszerű, de pl. aki foglalkozik video kódolással, vagy nagy adatokkal dolgozik, annak hasznos lehet.

    RAID4 ott a RAID5

    RAID5 igaz, 4 vinyó kell hozzá, de ez a legjobb RAID megoldás."
  • GaBrutal
    #687
    ezek szerint ez a valóságban is ténylegesen/közel 2x-es sebesség növekedést jelent ? vagy csak marketing duma -> ez érdekelne....
  • mucsácsó
    #686
    két vinyó sebessége összeadódik...
    hát, hogy mennyire éri meg, és hogy van-e pénzed rá, ez már egy másik kérdés
  • GaBrutal
    #685
    sziasztok van itt a jelenlévőknek tapasztalata SATÁS Raid-be kötött vinyókról ? mennyivel gyorsabbak eggyütt ? megéri ?
  • DanyyX
    #684
    Adatmentés mindenképp indokolt, de ha van lehetőséged próbáld ki egy másik gépen, mert szerintem nem maga a vinyó szar. Lehetőségként marad a gyenge táp esete, vagy tápkábel kontakthiba (nálam szintén előfordult) vagy driver problémák is elképzelhetőek. Szóval BIOS update, meg SATA driver reinstall. Egyébként lehet még egy olyan dolgot csinálni, hogy amikor jó működik minden leveszed a gép oldalát és óvatosan elkezdesz hozzányúlkálni a SATA vinyó kábeleihez. Ha akkor jelentkezik valami hiba a meghajtóval (kattanik egyet, eltűnik a rendszerből...) akkor biztos hogy valamelyik kábel hibás.
  • Saddalim #683
    sima gyári piros, és zöld nem hozzáadott kábellel is szar. elkezdem kimenteni az adatokat róla. lehet hogy egyszerűen öreg és elszarta magát?
  • ajem kisa
    #682
    Ok, THX!
    Átnézem!
  • DanyyX
    #681
    Nem tudom, 300-500 forint talán...
    Nekem ilyen kék átlátszó asszem coolink márkájú van. Ez szilikonkábel, szóval nagyon hajlékony, és nem feszíti az amúgy is elég gyenge csatlakozót se a vinyón se az alaplapon. A merev fajta kábelnek talán ez lehet a hibája.
  • mucsácsó
    #680
    akkor lehet nekem is ez lenne a problem...
    én is azt használom, amit az alaplaphoz adtak, és hasonló problémáim vannak =/

    amúgy mennyi egy ilyen kábel?

    remélem tényleg ez lenne a hiba oka...
  • DanyyX
    #679
    Amúgy két darab Seagate 120GB SATA vinyóm van, már egy ideje, és az elején ugyanezzel a hibával szenvedtem, de amint vettem hozzá új kábeleket (igaz hogy véletlenül jöttem rá, mert a kábelek modding miatt kellettek) egyből megjavult minden.
  • DanyyX
    #678
    Én szalagkábel kontakthibára tippelek. Valamikor régebben is írtam róla, most nincs kedvem megkeresni, az a lényeg, hogy a legtöbbször gyári kábelként adott piros, vagy szürke színű elég merev lapos kábel nagyon szar minőségű, 99%-a egy idő után hajlamos meghibásodni.
  • DanyyX
    #677
    Az elektromos hálózat milyen? földelés normális? Ha nincs földelés vagy nagyon szar, akkor csinálhat ilyet simán, mellesleg életveszélyes is.

    A másik dolog, hogy a hangkártya vagy a win 'hangerőszabályzó' nevű alkalmazásában ahol lehet állítani a különböző be/kimenetek szintjét, le kell némítani az összes olyat amit nem használsz. (alap felhasználásnál, gyakorlatilag a wave meg a master kell) Leginkább a mikrofon csatornája szokta felvenni az ilyen jellegű belső zajokat, mert nagyobb az erősítése a vobnalszintű bemeneteknél.
  • bazza
    #676
    Hi all!

    HDTach:
    Véletlenszerű elérés: 21.8ms
    Átlagos olvasás: 58MB/s
    Írási sebesség: 132.9MB/s

    Ez normális eredmény lenne elvileg?

    (Maxtor Diamondmax10 SATAII (sata1-re jumperolva) 250GB)

    (régebben driver problémák miatt voltam itt, szal lehet ilyen gondom van)
  • mucsácsó
    #675
    csak én SAMSUNG 120GB-vel vagyok így...
  • mucsácsó
    #674
    dettóóóó, dettó...... :(