873
SATA meghajtókról mindent ide
  • DanyyX
    #273
    Akkor valszeg kontakt hibás a SATA kábel.
    Érdemes bios-t frissiteni, de valoszinü hogy a kábel szar. Az ilyen kemény lapos szürke vagy piros szinü kábelek kerülendők!!!
  • Maximus4
    #272
    Ez még akkor van amikor ellenőrzi a 4 sima vinyót vagy cdromot,és utána alatta van a két sata vinyó.Na ott nem mindíg irja ki valamelyiket,utána tovább megy normálisan látja a raid-es vinyót is.Álltalában ezt csak egy pár másodperces kikapcsolással tudom csak orvosolni.
  • DanyyX
    #271
    Eltaláltad.

    Legelején csak ATA-t csekkol, utána továbbmegy és akkor nézi a sata-t.
    Miután lecsekkolta az ata-kat nem jön be a sata vezérlö képernyöje, hogy sata winyokat keres?
  • Maximus4
    #270
    Sziasztok!
    Az lenne a kérdésem,hogy bootolásnál amikor még a vinyókat ellenőrzi,van,hogy megáll 1-2 percre aztán beolvassa őket kivéve valamelyik sata vinyót.Ez mitől lehet?Kábel vagy bios beállítási hiba?
  • Robin Hood
    #269
    Ráérsz utána is felrakni.
  • CSOCSO
    #268
    meg is talaltam... szerintem ez lesz az:

    WD Serial ATA RAID Controller Card Driver
  • CSOCSO
    #267
    de gondoltam hamar sata-s topik akkor csak tudtok mondani erre vmit...
  • CSOCSO
    #266
    fogalmam sincs:)
  • phredon
    #265
    én rákerestem gugliban (www.google.com) vinyó nevére plusz driver sata driver vagy ilyesmi, és egy rakás találat
  • izb
    #264
    Gyártó honlapján nincs erre utalás,vagy letöltés??
  • CSOCSO
    #263
    mikor vettem a sata vincsieimet a boltban adtak kulon flopyt amit be kene tolnom win install elott...
    win install kozben ha jol emlexem f6 ot kellett nyomnom mikor a sata vezerloket kereste...
    kerdesem: ez mindig kelleni fog nekem???
    nincs ez vhol fent a neten mert probaltam lemasolni a gepre de hibas es nem angedi atmasolni ( csak egy reszet)
  • Robin Hood
    #262
    De gyors lesz. :)
  • phredon
    #261
    ja csak nem mindenki akar 100ezret költeni csak vinyóra:)
  • phredon
    #260
    Ja nemtom van e ebben vmi: ha még nem csináltad meg a partíciókat csinálj egyet ahova csak a játékokat telepíted akkorára amennyit szükségesnek látsz és azt ne ntfsre, hanem fat32-re formázd.

    Állítolag gyorsabb ha nem egy partición van minden, meg fat32 jobb a játékoknak.
  • Robin Hood
    #259
    Vagy vmi SAS RAID. :)
  • Robin Hood
    #258
    Ha igazán gyorsat akarsz, 2 db 300-as maxtor, raid0-ban (vagy 1, mittomén, amelyik egybe veszi a 2 vinyót).
  • Robin Hood
    #257
    Attól függ. Nagy fileoknál nem nagyon, de apró kis 0 byteos szaroknál jelentősen. Persze nem annyira mint egy 16MB cache-essel.
  • zizzenet
    #256
    Na, ez nem jó hír. Reméltem, egy kicsit (legalább egy icipicit) felgyorsul némely játék.
  • phredon
    #255
    nekem 200gb 8mb sata maxtorom van, másolásban gyorsabb, főleg vinyón belül, de érdekes, hogy a játékokat lassabban tölti be. Előző seagate 80gb 2mb.
  • Borg
    #254
    Gyorsulni fog, de nem észrevehetően.
  • zizzenet
    #253
    Ahhoz képest, hogy eleddig egy Maxtor 40 GB 2MB Cache 7200rpm IDE vinyót használtam, gyorsulást vagy lassulást tapasztalok, avagy semmit sem?
  • Robin Hood
    #252
    Csak viszonylagos hátrány, mert van gyorsabb is.

    2. 32 bites átvitel. De hogy mit tud, az passz, mert itt soros az átvitel.
  • zizzenet
    #251
    Az király. És ezt hogy érted? Mikor tapasztalom hátrányait? És a 2. kérdésre esetleg tudsz/tudnátok valamit mondani?
  • Robin Hood
    #250
    Teljesítmény szempontjából nem.
  • zizzenet
    #249
    Szervusztok. Két kérdésem lenne.

    1. Egy SAMSUNG 160 GB S-ATA vinyót vettem, szerintetek jó választás volt (tartósság/teljesítmény/tartós csendesség szempontjából)?

    2. Van a BIOS-ban (ASUS C800 E-DELUXE) a vinyó opcióinál egy olyan, hogy "32-bit Data Transfer", ami Disabled. Ez mi, és mi lesz, ha Enabled-re állítom?

    Előre is köszönöm.
  • DanyyX
    #248
    Jahh, nem gyenge.
    Ára mennyi lehet?
  • Robin Hood
    #247
    Ez üt.
  • DanyyX
    #246
    Én is így vagyok vele.
    120 gigás sata winyóimmal nem akarom tesztelgetni, hogy megy-e a hotswap vagy nem.
    Egyszer egy 2GB-os PATA winyóval megcsináltam, hogy eszközkezelőben eltávolítottam, és utána kivettem. Az működött úgy, de én nem akarok kísérletezgetni. Inkább kikapcsolom a gépet, kiveszem a winyót, aztán visszakapcsolom.
  • Robin Hood
    #245
    A SATA eszközök hot swappesek, azokat ki lehet kapni menet közben. Elvileg PATA cuccokhoz is van vmi progi, amivel le lehet állítani menet közben a vezérlőt, és úgy szerkeszteni a vinyót, de nem igazán volt kedvem kipróbálni működik-e vagy kamu.
  • DanyyX
    #244
    Egy rövidke ismertető:
    A RAID szintjei

    Ezt az előbb említett megfelelő szervezést RAID-szinteknek nevezik. A RAID0 nem kínál adatvédelmet, csak bitszinten szétdarabolja az adatokat, s ezzel lerövidíti az elérési időt, s a felhasználható kapacitás megegyezik a teljes lemezkapacitással. A RAID1 a lemez tükrözése, vagyis az adatokat egyszerre két lemezre visszük fel, s ha az egyiken hiba támad, akkor a másikról még elérhetjük az adatokat. Ez egyszerű módszer, de a hasznos kapacitás csak fele a lemezek összkapacitásának. A RAID2 a védelmet nem adó 0-s szintet (az adatok lemezek közötti bitszintű szétosztását) adatvédelmi kóddal (Hamming-kóddal) egészíti ki; ettől a hasznos kapacitás erősen lecsökken (8 adatbitre 5 javító bit jut), cserébe viszont a RAID2 kijavítja az egy bitjükben hibás bájtokat. Felírási sebessége egyetlen lemez írásának sebességével egyenlő, s ha nagy blokkokat olvas, akkor olvasási sebessége nagyobb egyetlen lemezénél. A RAID3 szintén a nullás szintből indul ki, de az adatokhoz paritást rendel, s azt egy következő merevlemezen rögzíti. A lemezeknek egymással szinkronban kell futniuk, akárcsak a RAID2 lemezeinek, ennek is lassú tehát az írási sebessége, ha rövid adatblokkokat írunk; igazán gyorsan a nagy blokkokat olvassa. A paritás a hiba észlelésére és bájtonként egy bit hiba javítására alkalmas. A RAID4 hasonlít a RAID3-ra, de a paritásképzés a szektor és az adatforgalom szintjén folyik. Ha nagy blokkokat kell átvinni, akkor a hozzáférési sebesség a lemezek
    számával arányosan nő íráskor és olvasáskor is. A RAID5 a 4-es szint továbbfejlesztése azzal, hogy a paritás is szétosztva kerül fel a lemezekre. Ezzel a technikával a rövid blokkok írását gyorsították fel a hosszú blokkok írási sebességének rovására; a rövid blokkok olvasási sebessége nagyobb, mint egyetlen lemezé. Ennek a RAID5-nek a továbbfejlesztésével állt elő a RAID6; abban megkettőzték a paritást, így a RAID6 a hibajavításban is többet tud (két hibás blokkot is kijavíthat), mindezt az írási sebesség rovására. Az eddigi szabványosított szinteken felül van még a RAID7, de csak a Storage Computer alkalmazza: ez a 3-as és a 5-es szintek intelligens összeolvasztása, így a hozzáférési sebesség mindig gyorsabb, mint egyetlen lemezé. Vannak továbbá vegyes rendszerek; azok két technika összefésüléséből adódtak, ilyen például a 0/1. Ebben a tükrözés és az adatszétosztás keveredik, paritást ez sem használ.
    Bármely szinten (az egyestől kezdve) üzem közben is ki lehet cserélni az elromlott meghajtót (ha arra alkalmas a merevlemez illesztése, illetve a vezérlőegység).
    Link
  • DanyyX
    #243
    raid5 az asszem olyan, hogy külön winyóra rakja a crc-t meg a paritást és külön az adatot, de ha lesz egy kis időm, utána nézek.
  • Robin Hood
    #242
    De azt is nézd hogy nemcsak tárolókapacitásban +50%, hanem cache-ben is +100%! Ez főleg a kis fileok mozgatásánál látszik meg, vagy 10-szer olyan gyorsan másolja / törli azokat. Ami azért nem mindegy, ha ilyesmivel (is) van teleszemetelve a vinyód.
  • Robin Hood
    #241
    RAID5 az nem az hogy 2 tükrözi egymást, a 3. meg crc-t nyom?
  • phredon
    #240
    Amit vettem a 200ashoz képest, ez 24e volt, 45 az már majdnem a duplája.
  • DanyyX
    #239
    Raid5-höz 4 winyó kell.
  • Robin Hood
    #238
    Vegyél mégegyet, és raid5. :)
  • Robin Hood
    #237
    Mitől más? 45 ft, nem sokkal drágább mint egy 250-es.
  • phredon
    #236
    persze, csak hát az árban is más kategória. Annyiban csalódtam, hogy arra számítottam veszek egy korszerű újfajta vinyót ráadásul az előzőhöz képest 4szer annyi cache-el, akkor vmivel azért gyorsabb lesz. Sajnos úgy tűnik hogy inkább kicsit még lassúbb is :)
  • Borg
    #235
    Én a múlt héten építettem meg a RAIDemet.

    Adaptec 1210SA SATA RAID1 + 2 x 120GB samsung.

    Ugyan a gyári adaptec cd hibás volt (nem bootol, ahogy a knowledge basen irják is -> szégyen), de miután újrahúztam a rendszert rendes driverrel meg minden, azóta hasít a gép.
    A windows fele annyi idő alatt feláll, stb. Ugyan átviteli sebességeket nem mértem, de érezhetően gyorsabb lett, legalábbis amikor olvasnia kell a winyorol (ugye 2x lett).
  • Robin Hood
    #234
    Azért előtte próbáld ki a 300-as maxtort 16M cache-el! "Kicsit" gyorsabb mint a többi. Főleg kis fileok mozgatásánál / törlésénél.