411
Kicsit elngondolkodva azon, mi hangzott el a filmben, egy furcsa összefüggésre jöttem rá.
  • arkkansas
    #411
    na ja, ahhoz képest, hogy a felszínen nagyon buta és ötlettelen filmek, ha jobban belegondolsz, mégiscsak zseniális a mélyén...
  • hdm
    #410

    Tételezzük fel hogy létezik a mátrix a filmben látott állapotában, ami a valóságban első gondolatra csak egy bizonyos agyi funkciókat befolyásoló gépi koordinált irányítást jelenthetne mégpedig az álmaim, gondolataim irányítását egy végigaludt életben. De ha nem: nem láttunk gépi táplálék előállítást vagy hasonló dolgot amivel pl az embereket táplálni tudják a kis csövökön keresztül. Aztán a szabadakarat kérdése tisztázva van benne mégpedig egyértelműen a javára. Nem tudom elképzelni hogy épp kajálni akarok a mátrixban és a gép benyom egy adag kaját a csövön keresztül. Tehát elvileg szabad akarat kizárva. De ha nem akkor egy eszméletlenül bonyolult gépi rendszer tudná ezt létrehozni egyszóval ebben a filmben a gépek egyértelműen minimum egyszinten állnak az emberekkel. A másik pont a filmben amiből ki lehet indulni amikor a gépek lekapcsolják Neot. Előtte a mátrixban választ a piros és kék kapszulából plusz a tükrös kis trükk. Ezáltal programozhatnak be valami furcsa működést ami által a gép egyből lekapcsolja ami egyenlő pusztulásával. A gépek egyértelműen egy fordított teremtésből létrejött embereket ostorozó kifacsaró elsorvasztó fenntartó és ítélkező isten funkcióját töltik be a filmben. Na én erről ennyit mert nagyon kemény dió ez a film nehéz róla gondodlkozni.


  • hdm
    #409
    ++++az előzőhöz: vagy 2001 ben írtam nem tudom már de az SZÉnek is elég sok köze van a filmhez lásd Kulcskészítő sajnos nekem már nincs meg az SZÉm de netről talán még van lehetőségem rá megszerezni. Elég érdekes az egész.
  • hdm
    #408
    +++++++
    18 éves koromban írtam egy filozófia esszét körülbelül 2002 ven abban volt arról is szó ami Sodi szövegeként elkönyveltetek a majmos vicc + Tévében is volt szó róla mégpedig Csányi etológus fazonról hogy megelőztem őt vele szóval Sodinak még ez a szava se igaz, ezt pedig amit írtam tegnap találtam ki szóval ha már ketten mondjuk akkor itt a pont mégis későn de nekem ez a véleményem a filmről...
  • hdm
    #407
    Az építész is egy program volt és azt mondta hogy vigyen magával x embert és építse újra Ziont mert el fog pusztulni. A másik: amikor megállította kézzel az örszemeket akkor valószínüleg az történhetett hogy valami közös része lett a gépekkel Neonak és azt használta ki. De az elgondolkoztató hogy ez hogy történt mert igazából a mátrix az amiben ilyen történhet de valahogy (végülis teli volt vas csapokkal a háta) amiken keresztül ment (+az építésszel és egyéb programokkal való közössége) megváltoztathatták és úgy sikerülhetett neki. Ez azért is érdekes mert pont egy olyan pillanat a filmben meg ha belegondolsz az ottani életben ami a film logikája szerint egy fordított dolog és elvileg nem történhetne meg (hozzáteszem miért ne). De bennem az is felvetődött hogy mindezek után hogy tudja mégis eldönteni hogy akkor most melyik is a valóság. Ezek után csoda hogy csak 1 szereplő akart visszakerülni a mátrixba , én például arra is kiváncsi lettem volna hogy az egyes főbb szereplők hogyan kerülhettek a való életbe (Zionba), mit csináltak a mátrixban előtte, végülis egy kormányzóból én többet nézek ki mint egy Neoból. Szerintem mind a 3 rész egyforma jó, de én elfogult vagyok. A másik: nem emlékszem tisztán a filmre ,de amikor kés tart a kezébe a faszi és megvágja magát mielőtt találkozik Neoval, hát finoman fogalmazva rossz szándékkal megy oda, de előtte egy jelenetben ketten leesnek egy szobába az egyik kilép a mátrixból a másikat pedig a bevált módszerrel "a saját alakjára formálja" az ügynök ,a faszi közben mondja hogy úr isten stb, ebből arra lehetne következtetni hogy mivel a mátrixban ez történt a faszival (átformálódott egy ügynökké és nem olyan módon mint az 1-ben hanem Smith új módszerével) ezért vált olyan emberré de ezzel kapcsolatban keveset lehet mondani mert pl, utána valahogy mégis kikerült az ottani valóságba, aztán többet már nem lépett vissza stb, sok a párhuzam a filmben a két világ közt. A 3. részben pedig ugye az egész világot már a saját képére formálta tehát a még fel nem ébredt emberekkel addig mi történhetett? Smithként tovább harcoltak Neoval, vagy beKOztak és lekapcsolódtak addig a mátrixról... Egyébként amit az építész mondd mint emberi tényező, azért sántít mert szerintem ebben a filmben a gépi tényezőt kellett volna figyelembe venni. Egyébként a sok Smith sok még alvó ember halálát okozhatta mert ugye az elképzelhetetlen hogy egyszer Smith vagyok egyszer meg K. István. De végülis pont ezzel a "gépi tényezővel" kezdődik a film hogy Neo rájön egy s másra. De végülis az egész Mátrix egy gépi tényező, plusz a személyiség amit kapsz benne de egyértelmű hogy ilyen tisztán egy alvó ember nem láthat mint a filmben szóval én azon az állásponton vagyok hogy igazából Valósabb a Mátrix a filmben mint Zion. Viszont ezzel szemben ott van a hús-vér szerű ultra materiális világ. Aztán miért nem képesek például egyszerűen lekapcsolni az embereket miért kell ehhez a mátrixban ténykedniük az azzal magyarázható de csak azzal hogy ,,Ha meghalsz a mátrixban az életben is meghalsz" : erre a szabályra alapul az egész persze fordítva ez nem igaz és ezért totál rabjai a filmben mind a még fel nem ébredtek mind az összes zioni a mátrixnak ami még extra tulajdonságokat is kap például azt hogy egyszerűen nem kapcsolható le egy program csak a mátrixon belüli eljárással mint pl a kulcskészítő vagy a két régebbi mátrixos vámpír.
  • GCsab
    #406
    Nekem azaz tesómnak megvan mind a trilógia csak nincs feltöltve torrentre:)
  • vmisi94
    #405
    megvan?
  • akyyy
    #404
    :D
  • vmisi94
    #403
    hy! kinek van meg a trillógia? akinek megvan az lécci küldjöm torrentet vagy valamit erre a címre linket vagy vmit :[email protected]
    aki megtudaj adni mind a 3-at magyarul az kérhet tőlem vmi játékot vagy filmet (nem biztos h tom teljesíteni)
  • akyyy
    #402
    his van a film végén az a kis szösszenet? amiegyszer elkezdődik, az véget is ér, vagy helyesen hogy van?
  • akyyy
    #401
    nah igy már talán jó lesz:)

    ha végigviszem ajátékot megnézem a harmadik rész,t de szerencséd hogy már moziba egyszer láttam, csak ugye amig láttam az első részt 600 szor, és atöbbit csak egyszer, itt az ideje elkezdeni:D:D
  • Bucser
    #400
    Gondolom mikor az ügynök átveszi egy személyiség szerepét az eredeti személyisége meghal. Bár a legelső rész végén amikor az ügynökök kergetik neo-t és ugrálnak a testek között (piactér) nem lehet tudni mi történt azokkal akikből kimásztak.
  • Cvd
    #399
    Végülis bele lehet ezt is magyarázni úgy hogy nem mond ellent semminek, de nem is nagyon támasztja alá semmi.
    Az őrszemek megállítása mellett a 3. rész végén is használja a valóságban az emberfeletti képességeit, pl. a vakon látással. Ehhez szvsz abból kell kiindulni hogy a sokszor emlegetett (és ugyanennyiszer cáfolt) különböző képességek valóban léteznek a valóságban is némely embernél. A Mátrixokban ezt szerintem tényként alkalmazzák. Legalábbis ahhoz hogy valaki olyan dolgokat csináljon mint Neo, fizikailag a fejében is képesnek kell lennie hasonlókra, plusz ennek tudatában is lennie, elvégre a mátrixban végrehajtott dolgait a valóságban "fejben" határozza el. Az átlagember által nem használt agyi területek/funkciók segítségével, ahogy ezt szokás magyarázni. Hogy ezt úgy gondolták a tesók hogy véletlenszerűen néhányan bírnak ilyen tulajdonságokkal (mint azt állítják a való éleben is páran) és Neo éppen ilyen, vagy a gépek szándékosan ruházzák fel valami módszerrel hogy kiválasztottként hatékonyabb lehessen, az lényegtelen. De ez megmagyarázná hogy hogyan képes a Mátrixban olyan trükkökre amire mások nem.
    A valóságban meg azért használhatott hasonlókat, mert ráébredhetett arra hogy ugyanúgy a fizikai valója csinálja a trükköket, ezért párat képes használni a valóságban is. Nem mindent persze, elvégre a Mátrix alapszabályait sokkal szabadabban tudja kezelni mint a való világéit. De ha pl. képes az "auralátásra", akkor már láthatja úgy a gépeket energiaként mint ahogy állítólag egyes emberek is látják mások auráját. Ha egy kis telepátiát is képes használni akkor a 2. rész végén is kiadhatott így az őrszemeknek egy "állj, és semmisítsétek meg magatokat" parancsot. Mondjuk a filmben ez inkább úgy néz ki mintha valamilyen láthatatlan energialöketet adna nekik, ez gondolom látványosabb volt. Az is lehet hogy ezt is tudja és tényleg így csinálta.
    Azt a végére leszögezném hogy nem hiszek az ilyesmiben, nem szentbeszédnek szántam.:)
  • akyyy
    #398
    nah és neo hogy állítota meg azt az őrszemet a kettő végén? a mátrixon kivül hogy tud ilyen emberfetelli dolgokat csinálni? mert jó, a mátrixban repedik mint superman meg stb, hisz elég erős személyiség, de a "való életbe" ilyet nem kellet volna neki tennie:S
  • Cvd
    #397
    "látom nem érted..." - mit nem értek?

    "szal az előző 5 kiválasztott is neo volt, vagy egy teljesen más egyén, pl józsi bácsi?" - teljesen lényegtelen hogy hogyan néztek ki az előző kiválasztottak. Fizikailag nem ugyanaz a személy voltak hanem mindig újraszületett. Lehet hogy mindig ugyanabból a forrásból klónozták és így hasonlóan nézhetett ki, de lehetett teljesen más is.

    "csak józsi nem "hozta létre" a vírus-smith-et?" - pontosan.

    "az első részben azt mondta az orákulum hogy nem neo a kiválasztot. akkor most az is állandoan hazudik:S" - igen, de többször is elmondja a filmek alatt hogy mindig azt mondja Neo-nak, amit akkor éppen hallani akar. Nem mondhatta neki az elején hogy ő a kiválasztott mikor Neo nem hitt benne, így a képességeiben sem, azok nélkül pedig akkor még nem volt igazi kiválasztott.

    "meg akkor most az ügynökök miért is vannak? hogy rendett tegyenek, nem?" - ja. persze nem tudnak maradéktalanul végleg rendet tenni, előbb-utóbb összeomlik a Mártix az emberi tényező miatt.

    "akkor miért nem intézik el az orákulumot meg a kulcskészítőt, meg az egyéb ilyen "nagyon nem hasznos " programokat?" - láttad te a filmet?:) világosan elmondják hogy létezik egy rakás öreg program a mátrixban, amik mikor feleslegessé váltak és törölni akartak, inkább a bújkálást és így a túlélést választották. Az orákulum és a Keymaker is éppen ilyenek. Üldözik őket is az ügynökök és meg is akarják semmisíteni, csakhogy hogyan kapják el az orákulumot aki előre látja az eseményeket, vagy a keymakert aki szinte szabadon jár-kel a mártixban, gyakorlatilag "teleportálgat"?

    "akkor miért nem alakutl neo ügynökké még az első részben , mikor szokott ki az irodaházból?" - jó kérdés. Lehet rá olyat mondani hogy pl. tudatlanul is túl erős volt ahhoz hogy megszállják, de valószínűbb hogy egyszerűen csak kihagyták a lehetőséget az írók mert akkor vége lett volna az filmnek az elején.:) Egyébként meg ott és akkor akár meg is szálhatták volna, mint Morpheus is elmondja pár perccel később, az ügynökök nem ismerik fel ott hogy Neo milyen fontos. Maximum azért szállták volna meg hogy könnyebben elkapják, de biztosak voltak benne hogy úgyis elkapják, hisz egy sima ember. Plusz az ügynökök csak akkor "szálltak" le egy hordozóról, ha az meghalt. Ha nem láttunk olyat hogy simán csak "otthagynak" embereket, akkor lehet hogy ez csak akkor lehetséges ha azok meghalnak. Ezesetben nem lett volna túl okos megszállni Neo-t ha el akarják vele kapni a lázadókat. De ez is már belemagyarázás szagú, habár teljesen logikus.:)
  • akyyy
    #396
    látom nem érted...szal az előző 5 kiválasztott is neo volt, vagy egy teljesen más egyén, pl józsi bácsi? csak józsi nem "hozta létre" a vírus-smith-et?

    az első részben azt mondta az orákulum hogy nem neo a kiválasztot. akkor most az is állandoan hazudik:S

    meg akkor most az ügynökök miért is vannak? hogy rendett tegyenek, nem?
    akkor miért nem intézik el az orákulumot meg a kulcskészítőt, meg az egyéb ilyen "nagyon nem hasznos " programokat?

    meg a kettőbe volt az a rész mikor neo találkozott az orákulummal, majd jöttek a smithek.... ugyebár a sima ügynökök bárkit magukévá tudnak tenni, aki éppen rá van csatlakozva amátrixra.... akkor miért nem alakutl neo ügynökké még az első részben , mikor szokott ki az irodaházból?

  • Cvd
    #395
    Az építő az a program, amelyik "legenerálja" az üres mártixot, vagyis létrehozza a virtuális környezetet, meghatározza az alapszabályokat, majd megpróbálja addig egyensúlyban tartani ameddig csak lehet, és az aktuális kiválasztott végképp fel nem borítja az egyensúlyt, majd kezdődik az egész előről.
    Az egész azért nem folytatódik az első 5 esetben történt módon tovább a végtelenségig, mert az első 5 kiválasztott úgy tette a dolgát ahogy kellett, Neo viszont felborította a dolgokat mert máshogy cselekedett. Ennek hatására jött létre a vírus-Smith, ami a mártixon túl a gépeket is veszélyeztette a való világban. Így a gépek szövetkeztek az emberekkel amire előtte nem volt példa, és bele is mentek az egyességbe hogy megpróbálnak újra békében élni velük. Elvégre az Animatrixból látszik hogy nem ők akarták a háborút csak belekényszerültek, a mátrixban sem csak azért tartották őket hogy energiához jussanak belőlük, hanem hogy így megszüntessék a háborút a való világban. Ameddig az emberiség tud mellettük élni békében (akár a mátrixban akár a való világban, ahogy az adott egyén dönt), addig ez a helyzet megfelelő a gépeknek is.
  • akyyy
    #394
    help...elkezdtem nénzi megint amátrixot ésd egykét dolgot nem értek...

    az építő az micsoda? ha ezt most 6szor átélték, akkor miért nem folytatódik a végtelenig??
  • Tikal #393
    Pedig it a lényeg, és nem a piff puffban, meg a kitalált mátrix világban...az csak körités...
  • SoDI---
    #392
    Ilyen mélyen én már nem akarok Wachowskiék agyába látni :)
  • Tikal #391
    Na látod sodi, csak te nem vetted észre, pedig én mondtam neked :)
  • SoDI---
    #390
    Hmm...
  • [Jakuza]
    #389
    Azt akartam en is irni csak a gyors gepelesben felcserelodtek a d es n hangzok csak erre akartam reagalni. Nebukadonozor
    Amugy a babiloniai (Perzsa) neve Nabú-kudurri-uszur .
  • I.C.ram
    #388
    Akkor jól mondtam. :) Hú de rohadt művelt vagyok. :)
  • Manta
    #387
    Olvasni!
  • Manta
    #386
    Babiloni király.
  • I.C.ram
    #385
    Tudtommal egy Sumer/vagy/Perzsa király volt. De lehet, hogy tévedek.
  • KG21
    #384
    Nem Nabukodonozor?
  • [Jakuza]
    #383
    Az Nabukonodozor.
    Quezacotl pedig Asztek.
  • comet
    #382
    Jaja ilyen neveik voltak a babiloniaknak mint ez vagy Nabu-kudurri-aszúr stb....
  • comet
    #381
    hát...van 1 logikai ficam a te érvelésedben is...
    mi van ha morfiusz Zionhoz képest saccolt. > Ergo lehet hogy már 600 év eltelt. csak ők hiszik azt hogy 100.
  • shaba23 #380
    by http://or-zse.hu/resp/hallgatoi/ronatamas-bojtok.htm
  • shaba23 #379
    Mevvan!!!!!!!!
    Gedáljá ben Achikam volt az a férfiú, kit a jeruzsálemi Szentély - a Salamon építtette első Szentély - pusztulása ( ante 586) után a Júdában maradt lakosság fölé Nebukadonozor babilóniai uralkodó helytartóvá kinevezett...
  • shaba23 #378
    de lehet hogy Nebukadonozor és nem Nebukanodozor
  • shaba23 #377
    asszem valami heroes 3 cheat volt régen :)
  • Davidus
    #376
    A Nebukanodozor valami dél amerikai lófasz. Vagy az a Quezacotl? Mindegy jól hangzik az a lényeg:)
  • Factor_007
    #375
    gyenge kis értelmező szótáram nem tartalmazza eme szavakat ugyhogy sajnos nem tom őket definiálni :)
  • shaba23 #374
    A Zion-ról nem is beszélve

    és a Nebukanodozor mit jelent?
  • Factor_007
    #373
    de nem abbol indulunk ki hanem abbol hogy morpheusz görög isten
  • Tikal #372
    Hát még szép hogy nem hülyeség, az egésznek ez az alapja, a mondanivalo ebben gyökeredzik, mit gondoltatok a sok "bölcsességet" honnan vették?