36836
  • Adam4ntium
    #36516
    Sziasztok!

    A közeljövőben fogok venni egy sapphire radeon hd 5770 vapor-x 1gb-ot, viszont beszéltem egyik ismerősömmel, aki azt mondja, érdemes lenne hozzá kicsit tuningolni a gépet, hogy ki tudja használni. Mivel még nem tuningoltam soha, szeretném kérni a segítségeteket hozzá.
    Alaplap: P35 Neo (MS-7360)
    Bios: v1.10
    CPU: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2.33GHz
    Processzor hűtő: Arctic Cooling Freezer 7 pro
    Ram: 4*1 Gb DDR2-800 DDR2 SDRAM Kingmax
    Jelenlegi Videókártya: Asus EN8600GT
    Operációs rendszer: Windows7 Ultimate x64
  • ViniSoundz
    #36515
    És még mindig ugyanez a hiba. Nem hiszem el, hogy nem tudok rájönni mi a franc baja van.
  • rvn
    #36514
    Az a pci clock az mhzben van megadva,tehát nem feszültség.

    "A PCI Clock Synchronization Mode ill. az AGP/PCI Express Clock legyen Auto, Fix, Asynchron stb., hogy 33/66MHz-en járjanak a PCI/AGP slotok, ill. 100MHz-en a PCI-Express, már kis emelés is azt eredményezheti hogy nem indul a gép, érzékelhető gyorsulást pedig nem eredményez. (itt jegyezném meg, hogy az AGP/PCI-E feszültséget sem szabad emelni, mivel a VGA ettől függetlenül szabályozza a GPU és a memória feszültségét, csak felesleges terhelést okoz a kártyának, ami akár a vesztét is okozhatja)"
  • ViniSoundz
    #36513
    újra bekonfigoltam a biost. nem lett jobb. szétszedtema gépet, megnéztem a ház-alaplap bekötést. eléggé laza volt, hozzáértem a csatlakozókhoz és egyből ement az áam a gépből, vagy valami votl mert kialudt a lapon lévő led. kihúztam a feszt is. mindent megigízítottam, visszakötötte.

    és igen, adtam neki még plussz feszt, de nem a kártyának, hanem a procinak.

    most azóta 5-6szor leállítottam és nem volt gond. de szerintem stabilabb is lett, emrt néha kijelentkezéskor is befagyott. most már ott sem fagy be.

    ez a pci clock amúgy a pciexpress slot feszültsége? arra külön van nem? vagy mit szabályozok ezzel, emrt ez a mai napig nem világos :)csak annyit tudok róla ha tuningol az ember, akkro jobb ha le van fikszálva 100-ra.
  • rvn
    #36512
    Akkor én arra gondolok h plusz fesz kéne még neki.
  • ViniSoundz
    #36511
    próbálgattam 101-en. nemjó és közben 100on is csinálta, úgyhogy tévedtem. nem ez a baj.

    vindóznak meg szerintem nincs köze hozzá, mert mikor pont elér odáig hogy újrainduljon vagy éppen áramtalanítsa magát, akkor fagy meg.

    nyomkodom a numlokkot és semmi, totál meg van halva olyankor.
  • rvn
    #36510
    próbáld meg 101 en a pci frekit. Egyébként HKC-ra cserélni nagy hülyeség volt:S
  • ViniSoundz
    #36509
    Hi mindenki!

    Olyan gondom van - nagy nehezen sikerült kideríteni mi okozza - hogy bideokártyát cseréltem 8600gt-ről ati5670-es-re és azóta úgy kb minden harmadik leállításkor nem áll le rendesena gép.

    Ezt úgy kell elképzelni, hogy vindóz leáll, minden leáll, még a vinyó is, de a led a házon világít hogy még megy , meg prögönek a ventik is.
    Ha újraindítást nyomok, akkor ugyanennél a pontnál behal. Megnyomom a billen a numlock-ot és halványan felvillan, aztán elalszik, nincs benne áram.

    Nahmost azt tudni kell hogy tuningolva vana procim p5b lap e4400 2,66-on megy 800on ramok. És a PCI is le van fixálva 100-ra. És pont ez a baj. Ha a PCI clock-ot 100ról visszateszem auto-ra akkor nincs semmi gond a leállítással/újraindítással. Amint 100ra teszem, megint jelentkezik a hiba.

    Valamint visszatettema régi videokártyámat hogy kipróbáljam azon jelentkezik-e a probléma, de azzal semmi gond nincs, 100-on tökéletesen megy.

    Ilyenkor mit lehet tenni? Mit eredményez ha nem fixálom le a clockot? Rongálhatja ez a kártyát? Vagy maga a kártya nem jó?
    Tápot nemrég cseréltem egy HKC 430wattosra. Vidkártyának kicsi a fogyasztása, van még a gépembe 2 vinyó meg egy optika, szóval semmi extra.

    válaszokat előre is köszönöm!
  • torma1
    #36508
    Eddig minden okés kivéve hogy neha a szorzó 8x400-ról 6x400-ra esik vissza és csak 2400Mhz-n megy a gép. Everest jelzi is. Ez miért van? Ha nincs terhelés alatt a proci akkor lejebb viszi
  • Jim Morrison
    #36507
    Szinte nekem is ugyanilyen a gepem :D A procit mar huztad?
  • torma1
    #36506
    DualCore Intel Core 2 Duo E6750, 2666 MHz (8 x 333).
    Gigabyte GA-P35-DS3R (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN).
    4Gb GeIL Ultra CL4-4-4DDR2-800(5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz).

    Ezt a gépet hogy lehetne normálisan húzni?
    2800 Mhz fölé nem megy. Utánna újraindul. COOLERMASTER Hyper TX2-es hűtöm van hozzá.

    Köszi.
  • kifli
    #36505
    dram frequency 800 körüli értéken legyen, ne 1069
    Nézd meg a gyártó honlapján hány v kell a ramoknak, pci meg 100-on legyen. cpu voltage-en emelj 2 lépcsőt ha ez nem jön be.
  • NiGhTM4R3
    #36504
    Először fekete képernyő, a monitor ki-be kapcsol, aztán újraindul. (vagy marad a fekete képernyő)
    Újraindulás után kiírja, hogy overlocking failed, és vagy visszatérek a bios-ba vagy alapra állítok mindent.
    Bár az első képet nem jeleníti meg, nem tudom ott van-e még valami fontos beállítás. Azt nem tudod megszerezni?
  • kifli
    #36503
    a ram órajele összefüggésben van az fsb-vel, ha az fsb 400, akkor 1:1-be kell osztani, hogy a ram órajele is 400 legyen :)
    Elég arról a részlőr kép, ahol procit meg ramot lehet beállítani.

    mflex: lehet csak a ram nembírja a pluszt, vagy nem tuningbarát, vagy kevés feszt kap, mert alaplapok szeretik alapból 1.8v-ra állítani, és lehet neki 2.1v-os ramjai vannak, így az a plusz már nagyon megterheli.
  • mflex #36502
    Akkor nagy valószínűséggel a te procidnak + fesz kell még.
    El sem indul?
  • NiGhTM4R3
    #36501
    Vagyis az effektív órajel a 800Mhz, a valódi 400Mhz. (Everest szerint)
    Nem tudom melyik számít :D
  • NiGhTM4R3
    #36500
    Mindent úgy állítottam be, kivéve a CPU&NB Clock Skew-et, olyat nem találtam. De nem működik úgy a gép

    kifli holnap csinálok képeket, ha esetleg úgy tudnál segíteni. Amúgy 'ramokat pedig oszd vissza 1:1-be' - ezen mit értesz? van 4x1gb-os ddr2-es ramom, 800-as időzítéssel
  • Jim Morrison
    #36499
    Hali !
    Lent látható a PC konfigurációm. A CPU t szeretnem picit felhuzni (E6750) es a BIOSban van ez a harom allithato ertek:

    CPU Clock Ratio
    CPU Host Frequency (333Mhz alapbol)
    meg van a Robust Grapich Card Booster

    Eleg ha az elso nel a szorzot teszem egyre nagyobbra (ha jol emlekszem 8 az alap es akkor 9re tegyem?), vagy a tobbit is allitsam?
  • mycso
    #36498
    Nekem az E5200-vel sikerült már több olyan tuning-beállítást találni, amire a prime95 kb. fél perc után hozta a hibát, viszont a gép hónapokig ilyen beállítás mellett futott (gta4/bfbc2/metro..stb.) és az említett játékoknál sem tapasztaltam hibát.
  • mflex #36497
    Ott van (alattad) rendesen lefényképezve, tudom mert a szomszédomé és akkor még 8400-es procija volt.
  • kifli
    #36496
    gigám van, asusnak nemtudom milyen a biosa, fsb-t kellene emelni, valahol ahol találsz olyan értéket hogy 333 azt emeld 400-ra, így 3,6ghz-n fog menni a procid, pci clock-ot fixáld 100-ra, ramokat pedig oszd vissza 1:1-be :D
    Az a baj, hogyha nemtudom hogy néz ki a biosz, meg mit hogy hívnak a te biosodba, akkor nemfogom tudni elmondani részletesen, olyan emberkét kéne keríteni akinek asus lapja van.


    más: megvan a 4ghz :)
    Megnéztem most a dolgokat részletesebben, és biosba 1.36v-nál a mag csak 1.31-et kapott, most feljebb emeltem, így kap 1.33-at, és stabilnak tűnik a 4ghz. Legalábbis eddig nem fagyott ki semmi :D
    gta4 bfbc2 tf2, meg cs:s-el játszotta. Ilyen prime95 és hasonlók nem voltak próbálva, de ha nem fagy semmi, akkor le is szarom :)
    korábban ugye volt hogy csx nem szereti giga lapot, ennek ellenére, nekem nincs gond a a memokkal, a vdrop miatt 1.8 helyett, 1.770v-ot kapnak, 1068mhz-n mennek 5-5-5-18-as időzítéssel.
  • mflex #36495
    #36336
    #36337

    valami ilyesmit...
  • NiGhTM4R3
    #36494
    ASUS P5K Pro alaplap
    Leírnád részletesen mit csináljak? :]
  • kifli
    #36493
    win7 alatt érzékenyebbek a progik a tuningra, nemcsak progik, hanem win7 is. pl egy beállítással xp még elindul, és csak akkor fagy ki ha megterhelem, win7 már el sem indul, hanem kék képernyő fogad.
  • mycso
    #36492
    Másabb a 2 erőforrás igénye/energia gazdálkodása...

    MR ME: azt nem hiszem, hogy nem dropol, maximum ha moddolva van.
  •  Evil
    #36491
    Mi köze van hozzá hogy xp vagy win7 megy a gépen?
  • kifli
    #36490
    nekem giga p45-ds3-nál kevesebbet kap, mint amit beállítok...
  • MR ME
    #36489
    ja nekem giga p45 nem dropol
  • kifli
    #36488
    nekem tf2 fagyott, ha alapfeszen volt, lehet a vdrop miatt nálam valamivel kevesebbet kap a proci, vagy nemtudom, mással nem volt gond, de ahogy adtam neki +feszt, tf2 nem fagyogatott
  • MR ME
    #36487
    nálam megy alapfeszem 3.6ghz-n win7 alatt is, nyugiba húzd fel addig
  • kifli
    #36486
    milyen lapd van? alapfeszen 3,6 ghz körül megyeket xp-vel, win7-nél nekem már kelett egy kis plsu fesz, de minimális.
  • NiGhTM4R3
    #36485
    Hali, E8400-as procit szeretnék felhúzni valamennyire, 3Ghz-en megy most. Valaki tudna segíteni, mit és hogyan csináljak?
  • SrAta
    #36484
    Na most tudjuk ugye, hogy a teljesítményt úgy tudjuk kiszámolni, hogy P=U*I Ebből a képletből egy kis átalakítással jön egy másik : P=U(a négyzeten) *R
    Na most az ellenállás állandó.
    Te húzod az órajelet és ettől elkezd melegedni a cucc. Vajon miért? Nő a teljesítmény. A nagyobb órajel mellett a teljesítményt (jelen esetben hőképződést) úgy tudod csökkenteni, ha csökkented a feszültséget. Mert ugye P=U(négyzet)*R Ergo ha csökkentesz felezed a feszültséget, akkor negyedelődik a teljesítmény(vagy valami hasonló:))

    Régen a processzorok 5 V-al mentek
    Ennek egy magyarázata van. A tranzisztor ami benne van a prociba. (ez a melegedés fő oka is de erről kicsit lejjebb:)) Na most tudjuk, hogy a logikai magas szint 4,5-5Vig van (Bipoláris szilícium tranzisztoroknál) Az alacsony szint pedig 0-0,7. Tehát a magas szint H és az alacsony szint L (1 és 0) így különül el egymástól. a két szint között (0,7V-4.5) van a tiltott sáv. Az ide érkezett jellel nem tud mit csinálni a cucc ezért gerjed. A gyártástechnológia fejlődése miatt és a számítógép elterjedése miatt muszáj volt az órajelet növelni. Na itt jön megint a probléma. Hogy növeljük? Ennyi hőt nem tudunk elvezetni. Gyártani kellett olyan tranzisztort, aminek a magas szintje 3-3,3Vig volt az alacsony pedig 0-0,7. Megoldották. Így a teljesítmény (hő) az eredetinek már csak a 60%a volt, tehát lehetett növelni az órajelet. Na most ez a penti 4 bekövetkeztével (drasztikus órajelnövekedés 500-600MHZ-ről 2-3 GHZ-re!!!) megint túl nagy teljesítményfelvételt jelentett. Kitalálták a tranzisztort, aminek a magas szintje 1,1V-1,35ig van az alacsony pedig 0-0,4ig. Itt már 1,1ig le lehet húzni a feszt, ergo sokáig lehet emelni az órajelet (ennek a teljesítményfevétele hőben az eredeti 5Vosnak csak a 30%a volt!!)

    Na most jön a kérdés, oké de mégis mi melegszik, ha nem is mechanikusan kapcsolgat a tranzisztor, tehát mozgó alkatrész nincs is benne. Jó kérdés!
    A válasz az rá, hogy 2 tranzisztor van mindig párban egy PNP és egy NPN tranzisztor. Mindig felváltva működnek az egyik a a magas szintet(+1,35 +3,3 +5V-ot) kapcsolgatja, míg a másik az alacsony szintet. na most ugye ha a 2 tranzisztor egyszerre van bekapcsolva, akkor rövidre van zárva a tápfesz.(Tudjuk a zárlat nagyonnemjó dolog). Na most a BNZ(baszottnagy zárlat:)))) elkerülése végett az, hogy a 2 tranzisztor egyszerre van bekapcsolva nem fordulhat elő. Mert akkor a zárlat miatt melegszik. Na hopp. Itt a melegedés oka! Zárlat. De ugye most mondtam, hogy nem lehet egyszerre bekapcsolva a kettő. Igen!
    Ezek az órajel ütemére kapcsolgatnak. egyik ki másik be és fordítva. Na tudjuk semmi sem tud azonnal kikapcsolni, van egy olyan állapot, amikor mind a 2 tranzisztor félig be van kapcsolva. ilyenkor melegszik.
    A régi gépeknek többek között ezért sem kellett hűtés. Mert ugye ott lassabban kacsolgattak (kisebb órajel) és a 2 rövidzár között(amikor a 2 kapcsol) volt ideje kicsit lehűlni az alkatrészeknek. NA erre ma már nincs lehetőség.

    Dióhéjban ennyit. Most beszéltünk róla egyik órán a tanárral, csak azért tudok ennyit beszélni róla.
    Remélem érthető voltam. Ha nem, akkor kérdezz nyugodtan!:)
  • kifli
    #36483
    pontos proci/vga/ram típus? vagy amit tuningolni akarsz
    És nem árt, ha azt is elárulod, hogy milyen lapban van.
  • Renzo79
    #36482
    engem érdekel, végre egy magyarázat mit mikor mennyire kell emelni és miért...
    megköszönném
  • SrAta
    #36481
    az tudod, hogy miért emelsz illetve csökkentesz feszültséget, és hogy ezzel mit érsz el?
    Én csak az elektronikai részét értem és aszerint csökkentsd a feszt mint állat de ne menj 1,3 V alá túlzottan.
    Ha valakit érdekel kifejtem:)
  • zozox333
    #36480
    Meg van az esélye, hogy rövidíti. Nem 100%, de benne van a pakliban!
    Amikor én az E6400-at húztam 2,64 (330*8) GHz-en még ment stabilan, fesz emelés nélkül, viszont a hőmérséklet 81°C volt (max). Tehát azonnal visszább vettem.
    Ha feszültséget emelsz, és komolyat húzol a cpu-n szerintem tegyél rá egy "izmosabb" hűtőt! A fesz. emelés tutira megküldi a hőmérsékletet!
  • ViniSoundz
    #36479
    Nekem fesz emelés nélkül ment 2,4ghz-en stabilan, de aztán 2,66 lett belőle. Így is nagyon minimálisan emeltem a feszt, 1,365volt. Proharveren olvastam a tuning tezstben, hogy gyári hűtővel 1,4volt alatt nem gázos.

    VIszont azt nem tudom, hogy ez a tuningolás rövidíti-e az alkatrészek életét.
  • zozox333
    #36478
    Heló!

    Nekem ilyen lapom volt, valóban 1066MHZ-t tud. Nekem E6400 volt benn, ami alapból 2.13 és azt 2.53 GHz-ig tudtam emelni (316x8), utána már "hőség riadó" volt! "Gyári" hűtéssel ne emeld addig, hogy feszt is emelni kelljen! Szerintem a 2.66 fölé már ne menj! Az is jó.
    Most építettem új konfigot előtte hetekig érdeklődtem ezer helyen. Úgy vettem észre, "gyári hűtő" fesz emelés nélkül szinte minden cpu kb 19%-ot húzható (sacc/kb). Utána már "gázos"!
  • ViniSoundz
    #36477
    Sziasztok!

    Van nekem egy Asus P5B alaplapom egy E4400-as procival aminek alap órajele 2.0Ghz. Most 2.66-on járatom, 266*10-esen van, 1.3V, 1066-os Fsb-vel, 2giga ram 800Mhz-en.

    A kérdés az, hogy hogyan lehet tovább tuningolni?! Sokan 3Ghz fölé is küldik. Nekem elég lenne a 3.0Ghz is, de akkor FSB megváltozik és ez a lap csak 1066ot tud, nem? Aki ehez nagyon ért, adhatna pár tanácsot.

    Amúgy menéztem everest-el, a magokra külön-külön 40fok kürölit ír terhelés közben, de magára a CPU-ra 61 fokot. (Gyári hűtés) De úgy tapintásra pl a hűtőborda csak langyos, abszolút nem forró, attól nagyon-nagyon mesze áll. És ha esteleg mondjuk a feszt 1,4-re venném és 300*10-esre raknám, nem lenne baja a procinak? A tuning hosszútávon nem szarja el a lapot vagy magát a procit?

    Köszi előre is a válaszokat!!!