2001
Nagyobbat, kissebet, tft-t, flatet, stb, markak
  • Kaszi46
    #337
    Videókártyámon valóban van DVI kimenet, meg hozzá egy átalakító. Ennek az átalakítónak a használatával, el tudnám érni az általad említett javított képminőséget, színhűséget, jelátalakítást(lehet akkor a mostani monitort is ezen a DVI bemeneten használnám:))?
  • trabant
    #338
    Sajnos a kontrasztaránya messze nem a legjobb, természetesen érezhető a különbség. De olyat még nem láttam amiben minden ideális lett volna. Gondolom játszani is akarsz rajta, akkor fontos a 20 ms alatti válaszidő. A felbontás ugye értelemszerűen nem mindegy, persze azt is figyelembe kell venni hogy egy tft monitornak összesen 1 db felbontása van (ezt hívják natívnak), az összes többi esetben annyit csinál, hogy erre a felbontásra húzza szét az adott méretű képet, ilyenkor látod azt hogy hol vastagabbak egy kicsit a betűk, hol vékonyabbak. Én pl. a 19"-es hagyományos monitoromat 1024*768-ban hajtom, erről csak 1600*1200-ra váltanék, de ott az új programoknál a videokártya teljesítménye a visszahúzó erő, hiába a nagy felbontás, ha akad mint állat. Az 1280*1024 pedig nem 4:3 arányú felbontás mint a többi, kicsit torzítja a képet. Akit ez nem zavar, annak jó lehet egy ennyit tudó monitor is. Viszont minvel ez tft-nél natív felbontás, állandóan torzítani fog, kivéve ha 1280*1024-es felbontásban használsz minden alkalmazást.
  • trabant
    #339
    Átalakításnál mindenképp romlik a képminőség (azért nem kell egyből VHS-ra gondolni). DVI-vel viszont megspórolsz 2 átalakítást, így 1:1-ben az jut el a monitorodra, amit a videokártya kiszámolt mint kirajzolandó képet.
  • trabant
    #340
    Eddig ez tetszik a legjobban, ha nem csak 1280*1024-et tudna, meg is venném: ViewSonic VX715. 17", 16 ms válaszidő, 170 / 170 látószög (vízsintes / függőleges - fokban), 550:1 kontraszt, 320 cd/m2 fényerő, analóg és DVI bemenet. Ára se sok: 75.5 + fa. Csak a felbontás hiányzik hozzá...
  • Kaszi46
    #341
    köszi ismét!

    most kiproszáltam miylen is ez az 1280x1024es felbontás. háááát enm örülnék ha ezt kellene megszoknom, de valószínüleg akkor sem ha ezt probálná meg átalakítani 1024re.
    a válaszidőnél az Össz. válaszidő (másodperc)a mérvadó? tehát sony esetében ez 0.025, a fajinnál meg 0.016, vagy ahogy te írtad 16?

    Lehet még korai a akérdés, de oled képernyők nem várhatok mostanában, vagy már van is esetleg forgalomban? Drága lesz? jobb lesz egyáltalán?:D(ha most nagy hülyeségeket kérdeztem nem kell rá válaszolni:D)
  • Kaszi46
    #342
    de durva, most így 10perc 1280x1024-es felbontás használata után visszaváltottam 1024re, olyan mintha 800x600 ra váltottam volna 1024ről:DD böszmenagynak tűnik minden:D
  • Sir Quno Jedi
    #343
    1280*1024 pont elég egy 17-19" TFT-nek. Én évek óta így használom őket, pont jó, még elég kicsi a dot méret, de a monitor meg elég nagy hozzá, hogy ne hangyaháborút bámuljunk. Amúgy egy 19" TFT az 20"CRT méretben, tehát egy 19"CRT-n a büdös életben nem fogod kipróbálni mileyne "lenne" egy TFT azon a felbontáson. MÁR csak azért sem, mert egy DVI-os TFT-nek azon a felbontáson is pengeéles képe van (sőt, azon van csak igazán a technológiából adódóan), míg a CRT-k már szánalmasan muzsikálnak ilyen terhelésnél.
  • trabant
    #344
    Lehet hogy pengeéles, de 1280-ban olyan penge torz is. Ezzel nem tudsz mit csinálni, egyszerűen nem 4:3 képarány. A 19" meg a 20" %-ban nem egy nagy eltérés, pixelméret kimutatásához meg így is a statisztikai hivatal segítségére lesz szükséged. :) Az én monitorom egy MAG 810 FD (Sony képcsöves, nem a Matshusita vagy mi féle), 1600*1200*89 Hz, 1024*768*120 Hz, ez addig bőven elég amíg nem lesz normális 1600*1200-as tft kapható.

    Amúgy egy 19" TFT az 20"CRT méretben, tehát egy 19"CRT-n a büdös életben nem fogod kipróbálni mileyne "lenne" egy TFT azon a felbontáson.
    Te meg azt nem milyen lenne 1600*1200-ban. :)

    mert egy DVI-os TFT-nek azon a felbontáson is pengeéles képe van (sőt, azon van csak igazán a technológiából adódóan)
    Mutasd már meg nekem hogy 1280*1024 natív felbontáson milyen pengeéles lesz egy 1024*768-as kép...
  • trabant
    #345
    Igen. Sok árlistában trükköznek hogy különválasztják a reakcióidőt vízszintes meg függőleges összetevőire, így a 25 ms-ből papíron 15:10-et csinálnak, amivel megpróbálják becsapni a vásárlót, azt hitetvén hogy egy 15 ms-os monitort fog kapni.
  • LPJ
    #346
    Na majd kapsz a pofádra,mert munkaidőben netezel!
  • trabant
    #347
    :)

    Most szabin vagyok.
  • Gabesz amd64
    #348
    Most már megéri TFT-t is venni!mert lejebb ment annak is az ára!
  • Sir Quno Jedi
    #349
    T. uram !

    Ha jó képet akarunk, akkor 1280*1024-ben KELL használni egy olyan natív felbontású TFT-t, nem az 1024*768-at, erről pofázódtam éppen, nem pedig arról, hogy 1024*768 képet kéne rajta bámulni !

    A legjobb CRT is fullhomályt produkál nagyfelbontásokon (főleg ilyen 1280*1024, 1600*1200-as nagyfelbontásokon amit említettél) a TFT-khez képest, amik az adott fizikai felbontásukon tökéletes, valóban digitális képet adnak DVI-on. Ezzel kár vitázni, a technológiából fakadnak ezek a különbségek.

    Egy program vagy fel van készítve a TFT-k 1280*1024-es felbontására (lásd. Half Life 2), vagy sem, ettől függetlenül játék közben nem fog ez különösebben zavarni. Arról nem is beszélve, hogy egy jobb TFT-n, ha a vízszintes felbontás stimmel (1280 mondjuk), a függőlegesből választhasz olyat, ami megfelel az általad kívánt geometriának (960 stb.), nem fogsz sokat észrevenni a "minőségromlásból", ha egyáltalán nevezhetjük így. Ez abból adódik, hogy ilyenkor csak függőlegesen ditherel és ez jóval kevésbé feltűnő. A játékok többsége az utóbbi években pedig ismeri az 1280 széles felbontásokat, hogy-hogynem.

    Végezetül:
    BÁRMILYEN JÓ CRT-D VAN, SOSEM LESZ OLYAN SZEMKÍMÉLŐ, MINT A TUCAT TFT-K BÁMELYIKE. Ez tény, amin szintén kár lenne vitázni, így innen már csak az ár, meg a response time lehet az egyetlen visszatartó tényező a TFT-re való átállásban.
  • Gabesz amd64
    #350
    De jó egyeseknek!
  • trabant
    #351
    Azt a "fullhomályt" gondolom viccnek szántad, az én monitorom 1600*1200-ban 89 Hz-et tud, és tűéles a képe. Az más dolog hogy a CRT sosem lesz olyan szemkímélő mint a TFT. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, választani kell kinek mi éri meg.

    a TFT-khez képest, amik az adott fizikai felbontásukon tökéletes, valóban digitális képet adnak DVI-on. Ezzel kár vitázni
    Ezen ki vitázik? Épp ezt magyaráztam neked. Csak azt nem olvastad el, hogy a probléma akkor van, ha nem natív felbontáson akarod használni. Valamint a nem 4:3 képarányból eredőtorzítás is zavaró lehet (persze nem mindenkinek, hiszen csak 7% - ezt mindenki maga dönti el hogy neki sok vagy kevés).

    Játék közben, gyors mozgásoknál sok minden nem tűnik fel, pl. nekem notebookon teljesen jó mondjuk a need for speed, közben windows alatt akkora tailt húz az egérkurzor hogy öröm nézni (nem épp 20 ms alatti a frissítése).

    BÁRMILYEN JÓ CRT-D VAN, SOSEM LESZ OLYAN SZEMKÍMÉLŐ, MINT A TUCAT TFT-K BÁMELYIKE.
    Beragadt a caps lock? Senki nem állította az ellenkezőjét.

    innen már csak az ár, meg a response time lehet az egyetlen visszatartó tényező a TFT-re való átállásban
    Meg a színhűség, kontraszt, fényerő, látószög...
  • trabant
    #352
    Nem hiszem hogy cserélnél velem.
  • Andris
    #353
    Szerintem a TFT sokkal zavaróbb (és talán jobban rontja is a szemet) mint egy jó CRT moncsi. Legalábbis én otthon 19" CRT-t használok 120Hz-en és 8-10 órán át nézve sincs tőle semmi bajom. Viszont egy ACER 17" TFT-től (aminek 14ms frissítési ideje van!) tökre meghülyülök...zavar, hogy elmosódik, ha scrollozok, meg ha mozgás van a képen.
  • space marine
    #354
    Hali!
    Ez igaz, hogy egyes ACER és Fujitsu TFT-k nagyon szarok. Egyszerüen kiesik a szemed annyira zavaró!!! Viszont most egy LG 1730b használok és nincs semmi baj vele.Válasz idő tekintetében tudom ajánlani a viewsonic 8ms modeljét a v171b ha jól emlékszem.Durván 130000.-
  • Borg
    #355
    Érdekes, az IBM munkaállomásom 20"-os TFT-jének képe még sosem zavart :)
    Asszem sokat nem gondolkodnék, ha az itthoni 19-es crtmet lecserélhetném rá, pedig ez sem egy szar darab...
  • Sir Quno Jedi
    #356
    A fulhomályt nem viccnek szántam, ragadj fel egy nagyítót és vizsgáld meg közelről a képét a moncsidnak, aztán meg egy professzionális TFT-nek DVI-on, jó videókaresszal, utána, ha még mindig az a véleményed, hogy "tűéles" a CRT képe, akkor valszeg. két különböző verziószámú mátrixban élünk ! :DDD
  • Sir Quno Jedi
    #357
    Itt most JÓ TFT vs. JÓ CRT a téma, term. mindkét fajtából vannak szarok, a zellen nem véd... :DDD
  • Sir Quno Jedi
    #358
    A "torzításról" már leírtam a véleményem, term. ha tervező mérnök vagy, akkor meg úgyis ennél nagyságrendekkel jobb TFT-ket fogsz venni.
  • Sir Quno Jedi
    #359
    A színhűség nem lényeg egy játékosnak, ámbár van egy-két igen profi TFT ezen a területen is.

    Kontraszt. A legtöbb kommersz CRT közel sem lesz olyan kontrasztos, mint egy jobb TFT, használtam/lok éppen eleget. Ha pedig "ócseny" kontrasztosra álítassz egy CRT akkor meg a szemed ég ki.

    Látószög. A mai TFT-knél ez igazán nem probléma. 5-6 embernek is szépen lehet rajtuk prezentálni, gond nélkül. Ha pedig magad vagy, akkor noprob, hiszen szemben ülsz vele úgyis. Ez egy mondvacsinált ellenérv ma már. Perezntációkhoz meg úgyis (mis is) kivetítőt használnak(unk).
  • Laalee
    #360
    nos egész addig azt hittem hogy hudefasza crtm van, mig egymás mellé nem került a tftmmel :D

    ha az az acer 14ms on utánhúz, akkor jol átbasztak vele :D
  • Sir Quno Jedi
    #361
    Sok 12-15ms moncsi látványosan utánhúz. Volt alkalmam megtapasztalni. Érdekes, hogy pl. a Philips Brilliance sorozata 25ms-en sem húz, na vajon miért.... :DDD
  • Laalee
    #362
    ezért mondom hogy jol átbaszták...

    ráirták a legrövidebb képpontváltás időt, a fehér fehér átmenetét :D
  • Sir Quno Jedi
    #363
    Ja. De azért a mai legújabb szériájú TFT moncsik már nagyon fasza képpel rendelkeznek, ütik a pár éves profi TFT-ket és szarért-húgyért adják szórják őket. AZ utánhúzást leszámítva jó vételek. Munkára meg így is abszolúte megfelelnek.
  • Breki33
    #364
    Akkor pl a Miklandnál ajánlott

    "Fujitsu-Siemens SCALEOVIEW T17-1 TFT monitor egy hagyományos képcsöves árában?"

    nem túl jó?

  • Sir Quno Jedi
    #365
    Meg kell nézni, ha odamész, kipróbáltatsz velük egy gyorsabb akciógammát (vagy csak húzod a kurzort), megnézel rajta pár felbontást, ill. színes képeket és kipróbálod rajta max. felbontásán a windózet, akkor már képet tudsz róla alkotni. Mivel ha olcsó, nem valószínű, hogy DVI-os, így azt nem is tudod rajta kipróbálni. Én személy szerint már semmi pénzért sem vennék sima D-SUB-os TFT-t (max. hogy elpasszoljam), de ócsóért átlag júzernek jóaz.
  • Breki33
    #366
    Félreértettél nem akarok még venni két évig

    Addig nyertem egy 19-es CRT-t
    csak érdekel mert jó ára van.

    Most addig néztelődök tapasztalatokat gyűjtök aztán veszek.

    Amúgy a pc magazinban most volt ezekről teszt.
  • Robin Hood
    #367
    Melléteszem a notebookomat, máris klsz az összehasonlítás. :)
  • Inquisitor
    #368
    "Válasz idő tekintetében tudom ajánlani a viewsonic 8ms modeljét a v171b ha jól emlékszem.Durván 130000.-"
    Ilyet hol lehet itthon kapni, mert én csak a G172B-t láttam (12ms), igaz állati jó árban van, ha azt veszem, hogy:
    1. Márkásabb mint pl. Samsung vagy LG, ráadásul ez a grafikus széria
    2. 12ms
    3. Van rajta DVI csati is
    4. Szép :)
    ... és 100e alatt van az ára.
  • Inquisitor
    #369
    "Mivel ha olcsó, nem valószínű, hogy DVI-os, ..."
    Azt hiszem a legolcsóbb DVI-os az AOC 729L monitor, valami 70.000 körül van.
  • Sir Quno Jedi
    #370
    Nyem tom én nem utazom 17-es moncsiban és az alatt, 18-19" a minimum amit bírok még bambulni, már nem túl jó a szemem, nem szeretek hagyaháborút bámulni !
  • grebber
    #371
    Ez a monitor alkalmas lehet mindennemű játékra?
  • via_mala
    #372
    Sulinet:
    Acer AL1715msd 17 col TFT EZÜST - AL1715MSD HRP OM121-E083 = 79 900 Ft
    Akció: most 67 900 Ft

    Ez 12 ms-os és van rajta DVI bemenet is.
    Megéri? Vagy inkább ezt:
    OM-253-16-BNO-3 LG L1730S 17" TFT, 3 év 84 900 Ft
    Bár ezen meg nincs DVI bemenet!
  • grebber
    #373
    Hát én nem értem most nézem az Auchan újságot van benne egy Fujitsu-Siemens T12-2 17" TFT eléggé olcsóért ahhoz képest.

    Ezek vannak mellé irva specifikácioként:
    -1280x1024 ,
    -kontraszt 350:1,
    -fényerő 350cd/m2,
    -válaszidő 8ms.

    Hallot erről már valaki valamit mert én neten erről nem találok semmit, még képet sem.
    Beirom a keresőbe és mást ad ki.

    Jó amúgy ez a monitor?Alkalmas game-ezésre?
  • Col Andrew
    #374
    957mb
  • Robin Hood
    #375
    Viewsonic VG712b
  • Robin Hood
    #376
    Mijaza olcsó? 8 ms az teljes, vagy csak szürke átmenet?