7955
Jogosítvány
  • mabbak
    #1754
    válaszodat köszönöm, nem azért kérdeztem amúgy, mert venni akarok vagy egyáltalán megtenulni, csak úgy miheztartás végett :-)
    jó szelet!
  • Soaringpilot
    #1753
    Pontosan:-)
  • Tarajos Sül
    #1752
    Köszy

    legalább ezt is már tudom!
    A vitrolázógép levegöben tartásához nem szélre van szükség,hanem meleg áramlatra!
    (termikre) :)
  • Soaringpilot
    #1751
    Mabbak!
    Ez úgy megy, hogy ha tagja vagy egy repülőklubnak, akkor olcsón tudsz bérelni vitorlázógépet. Az árak minden klubban másak, nálunk 400 ft/felszállás, plusz 30 ft/perc. Magyarul minél több időt repülsz minél kevesebb felszállásból, annál jobban megéri. Ha veszel magadnak, az szerintem nem éri meg, mert nem csak meg kell venni, hanem fenn is kell tartani, tehát szerintem olcsóbb ha bérelsz. Egy komolyabb teljesítménygép annyi mint egy jobb kocsi (3-4 millió), de egy rosszabb siklószámú iskolagépet használtan 1 millió alatt is vehetsz. A fenntartási költségeket nem ismerem.

    Tarajos Sül!
    Előszöris: a közhiedelemmel ellentétben a vitorlázórepüléshez egyáltalán nem kell szél, sőt, minél kisebb annál jobb. Az, hogy milyen nagy távolságot tudsz berepülni csak a felszálló meleg áramlatoktól, az ún. termikektől függ. A vitorlázó pilóta ezeket használja ki emelkedéshez. Akkor van sok termik, ha a hajnali lehűlés nagy, de nappal erős a napsugárzás, tehát hidegfront után néhány nappal. Ha nincs termik, akkor leoldás után csak néhány percet tud fennmaradni a gép, ezalatt ki sem tud repülni a repülőtér légteréből.
    Ezeket a gépeket többszörös biztonsági ráhagyással tervezik, így ahhoz, hogy lezuhanjon, sok szerencsétlen eseménynek egyszerre kell fennállnia. Ha pl. elakad valamelyik kormánylap, mindig van egy másik, amivel ha nem is teljesen, de valamennyire helyettesíthető. Ha ez is elakad, akkor van baj, de mondom, sokmindennek egyszerre kell történnie ahhoz, hogy ilyen előforduljon.

    Jó szelet!
  • Tarajos Sül
    #1750
    Igazad van,a repülö a legbiztonságosabb közlekedési ezsköz
    KIVÉVE,HA NEM:

    ...zuhan le
    ...ütközik más repülövel!

    Hogy is van a vitorlázó repülögép leszállása?
    Ha nincs akkora szél,vagy hajtóerő,hogy egy hosszu füves rétre,vagy a leszállóhelyre elvigye a gépet akkor hol szál le?
  • mabbak
    #1749
    gondolom nem saját repcsivel tolod szal megkérdezném mennyi egy ilyet bérelni meg mennyi ha magánnak veszed?
    ja és köszi :-)
  • Soaringpilot
    #1748
    "...csak repülőtértől repülőtérig lehet vele jutni." Még ha így is lenne, hazánkban több mint 80 repülőtér és többszáz nem nyilvános leszállóhely van. De egyáltalán nincs így. Ha bejelented, kisgéppel bárhol leszállhatsz az országban, akár egy szántóföld mellett is.
  • CaviaR
    #1747
    Ja, addig amíg nem lesz annyi hülye a levegőben mint az utakon. Vagy nem szigorítanak a jogosítvány vizsgákon.
    És az a baj, h jogsit minden hülye kaphat, a pilótaengedély meg már válogatott dolog.
    Repcsi viszont egy nagyon kötött közlekedési eszköz, mondhatnám közlekedésre alkalmatlan, mert csak repülőtértől repülőtérig lehet vele jutni.
  • Soaringpilot
    #1746
    Hát igen, a repülés nem gyerekjáték, nagy felelősség van a pilóta vállán, főleg ha utast is visz. Ennek ellenére szerintem a legbiztonságosabb közlekedési eszköz.
  • Brankley
    #1745
    Az igen. Akkor ez általában 2 év, mire leteszed azt az engedélyt?
  • Soaringpilot
    #1744
    Szia!
    Vitorlázórepülőhöz először is be kell töltened a 16-ot, aztán kell egy repülőorvosi vizsgálat (nem sokkal szigorúbb, mint az autós, de alaposan átnéznek mindent. Ha nincs olyan betegséged, ami hirtelen rosszullétet okoz, és aránylag egészséges vagy, + jó a szemed, megfelelsz). Továbbá kell egy hatósági erkölcsi bizonyítvány, amiben benne kell lennie, hogy "nyilvántartásunkban nem szerepel", vagyis nem vagy büntetett előéletű. Ha ezek megvannak, lesz egy elméleti tanfolyam (ez általában télen van, ezért érdemes nyár végén vagy legkésőbb ősszel jelentkezni), a végén egy elméleti vizsgával. Ha ezeket mind letudtad, akkor kezdődik tavasszal a kiképzés, az első nyáron általában már repülhetsz egyedül (ez attól függ, hogy hány kezdő növendék van). A kiképzés első szakasza nem olyan izgalmas, csak iskolakörözésből áll, itt tanulja meg a növendék az alapokat (felszállás, egyenes repülés, fordulók, leszállás). A szakasz végén van két ellenőrző repülés, ha ezen megfelelesz, akkor kiengednek egyedül. Az igazi vitorlázórepülés eztuán kezdődik, mivel jönnek az időtartam feladatok, azaz az eddigi 5-6 perces repüléseket végre felváltják a 10-20-30 percesek, a végén teljesíteni egy 5 órás időtartamot leszállás nélkül. Erre általában csak a második nyár vége felé kerül sor, de volt már olyan is, aki egy nyár alatt megcsinálta. Ezután kapsz egy ún. szakszolgálati engedélyt, amely már feljogosít arra is, hogy utast vigyél, és ezzel a tudással már órákat tudsz a levegőben maradni, és több száz kilométereket tudsz repülni egyetlen felszállással.

    Jó szelet!
    Soaringpilot
  • Cvd
    #1743
    Szörnyű egy szerkezet volt az. Nem elég hogy gyenge, így pörgetni kellett (volna), de volt benne valami szerkezet, ami elkezdett csörögni ha félgáznál jobban nyomta az ember, arra pedig ugrott az oktató. Azt nem tudom hogy mi volt az, szériatartozék vagy utólag rakták bele, esetleg csak szét volt már hajtva az autó. Az első napon büszkén mesélte hogy az autón az "E" jelölés azt jelenti hogy energiatakarékos, ami abból állt hogy volt benne 5. sebesség. Namost abban csak lassulni tudott, vagy esetleg éppen tartani a 90-et. Ha lelassult 85-re akkor már vissza kellett váltani, mert akkora gázzal tudott volna csak visszagyorsulni ahol már csörgött az a retek. Kaptam is miatta 3 hibapontot forgalmin, mert fel kellett hajtanom egy vasúti síneken átívelő 2*2 sávos felüljárón, aminek a tövétől ráadásul 70 volt érvényben az addigi 50 helyett. Épp a belsőben mentem, de az a hulladék nem volt képes felgyorsulni az emelkedőn csörgés nélkül. Az indok az volt hogy feltartottam a forgalmat, ami igaz is, szabályosan ki kellett volna húznom a szélső sávba totyogni. Csak épp az a sáv tele volt mert ott viszont mentek 70-et a többiek, nagyrészük a hátam mögül húzott át. Ha át is tudok menni akkor azoknak kellett volna fékezni, akkor meg az lett volna a baj.
  • sferrari
    #1742
    Jó egy oktatótok lehetet :)
    Ezen hogy próbálja meg egyesből még mindig röhögök :)
  • Cvd
    #1741
    Csakhogy én is írjak beszámolót, a rutinvizsgám alakult anno elég szépen. Az egész tanfolyamot koleszos koromban csináltam, kényelmes volt mert oda jártak oktatni, plusz ismerősökkel együtt jártam. A rutinvizsgára is két koleszos haverral együtt mentem. Előtte persze megbeszéltük azt is hogy ki milyen húzott feladattól tart leginkább. Asszem ilyen már nincs, fix feladatot kell mindenkinek végrehajtani, de 93-ban még kellett húzni egy extra műveletet is, ami lehetett kézifékes elindulás, Y forduló, vagy valamelyik beállás. Az első srác a kézifékestől tartott leginkább, a második az Y fordulótól, én meg a jobbra hátra beállástól. Egymás feladatait nem tudtuk előre, mert csak az autóba beszállás után kellett húzni, így csak az autó mozgásából tudtuk megtippelni hogy épp mit húzott az illető. No állunk a pálya mellett, az első srác elindul, ráfordul az emelkedőre majd megáll. Egyből vigyorogtunk a másikkal, mert ez a kézifékes elindulást jelentette, amitől legjobban tartott. Nézzük a gyereket kb. 30 méterről, elindul, de rögtön le is fullad az autó. Újabb próba, ugyanaz az eredmény. Harmadjára tudta csak megcsinálni, de átengedték. Utólag elmesélte hogy a második lefulladás után javasolta az oktató hogy talán próbálja meg egyesből, mert másodikban hagyta a szerencsétlen és a 900-as Maruti 3 személlyel soha a büdös életben nem fog emelkedőn másodikkal elindulni. Mi kintről mindenesetre jól szórakoztunk. Indult a másik haverom, hát látjuk hogy az egyenes szakaszon szépen keresztbefurdul az úton, én akkor már alig tudtam állni a röhögéstől mert rájöttünk hogy az Y-t húzta (plusz akkor mesélte ez a lefulladásos dolgot a másik srác). Az épp vizsgázó szépen fordul közben keresztbe, és szinte fékezés nélkül csattan a szegélybe, az autó meg kegyetlenül bólint előre. Elindul hátra, ugyanazt eljátssza az autó hátuljával is. Szerencséje volt, őt is átengedték. Következek én, húzok, természetesen a jobbra hátra beállást. Az oktató már sík ideg az előző kettő eset miatt és nem érti min vigyorgok, amikor soha nem tudtam még elsőre megcsinálni ezt a feladatot. Elindulok, oda is érek a helyszínre. Bűvészkedek mint Palik 170-nél, eresztem hátra az autót, nézem a tükröket, tökéletesen párhuzamos vagyok a határolókkal. Na mondom magamnak magabiztosan, csak tudok én ha akarok! Kábé ebben a pillanatban k*rva nagyot rántott az autó alattam. A nagy sztárolásban ugyanis elfelejtettem hogy meg is kellene állni, úgyhogy én is belecsattantam hátul a szegélybe. Engem is átengedtek, de azt a napot soha nem felejtem el.:)
  • Tarajos Sül
    #1740
    Oké nekem most csak a Rautek jut eszembe asszem tényleg veszek egy elsösegély könyvet!

    De tényleg nektek is egy kérdés van,és ha jol válaszoltok rá,sikeres a vizsga?
    Nekem igy volt,és marhára nem helyeslem!
  • lipovics
    #1739
    Nekem Renault Scenic, 1,5d
  • magus
    #1738
    suzuki sedanon tanultam. tanulobarat auto
  • I.C.ram
    #1737
    Pff mindenki elkényesztett!

    Nekem bezzeg egy régi, szar 1.6-os dízel Volkswagen Jetta, váltóhibás volt, harmatgyenge motorral, szervókormány ohne. Izgi volt vezetni :P

    Oktató nem volt egy unalmas fazon. Eléggé kangörcsös volt :P
  • Pritchard
    #1736
    Ha majd ott fogok tartani akkor vagy Peugeot 206 vagy Honda civic .. egyenlőre nem tudom
  • Aquir
    #1735
    Peugeot 206-ot vezetek
  • akyyy
    #1734
  • akyyy
    #1733
  • akyyy
    #1732
    http://www.kepfeltoltes.hu/051101/clipboard01.jpg
    skoda fábia fekete, áhh, szinte már szerelmes vagyok bele:DDDD
  • szoltan
    #1731
    Én egy Opel Astrán gyakoroltam, és az oktatóm egy nyugodt és poénos ember volt, aki nagyon kedvelte a lányokat:D
  • lipovics
    #1730
    Kinek milyen tanulo autoja es oktatoja van?
  • lipovics
    #1729
    Es akkor itt van, amit kivettem:
    http://etnies.muskatli.hu/kepek/acura_1.jpg
  • Brankley
    #1728
    modemes vagy?
  • lipovics
    #1727
    OOOOOOO, bocs.

    Nekem mar 4-5 eve szelessavom van, el is felejtettem.

    Ne haragudajtok, ezt is kiveszem akkor :(
  • akyyy
    #1726
    te nem gondolsz a modemesekre, hogy itt szurod be a nagyobbnál nagyobb értelmetlen képeket?
  • lipovics
    #1725
    Nem akarok meg kettot beszurni, itt meg lehet nezni:

    http://etnies.muskatli.hu/kepek/acura2.jpg

    http://etnies.muskatli.hu/kepek/acura3.jpg
  • lipovics
    #1724
    Nem a targyhoz tartozik, de ma a szunetben csinaltam harom fotot :) Az elsonek hatterben latszik a tanuloautom is.

  • lipovics
    #1723
    Gondolkoztam ezen kozben. Az M0-ason 80-as korlat van vegig a sok baleset miatt, ezert max 88. Remenykedj, hogy nem fotoztak le!
  • lipovics
    #1722
    Akkor neked egy kalappal.
  • lipovics
    #1721
    Lehet, hogy rosszul tudom, de az M0 az nem autopalya, hanem autout. Ebben az esetben 110 km/h-val mehetsz, ha nem korlatoz tabla. Ha korlatoz, az a kerdes, mi volt rajta. Ha pl 60, akkor elveszik.
  • Aquir
    #1720
    most péntek :)
  • lipovics
    #1719
    En hetfon forgalom vizsgazom, ti?
  • [HUN]FaTaL
    #1718
    nem tudja valaki hogy kezdő jogosítványnál mekkora túllépéssel veszik el a jogsit? lehet hogy bemértek 95-tel az M0son:(
  • Brankley
    #1717
    Énis mentem már 210-el omegával még régen... Bár nem én vezettem
  • mabbak
    #1716
    most esett le, vitorlázórepülőhöz amúgy milyen papírok kellenek? ill. kellenek-e egyáltalán?
  • Aquir
    #1715
    detto oktatómmal 130 km / h :)