15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • molnibalage83
    #10462
    Az Elit Alakulat könyvben volt az asszem, hogy egyes szolgálati helyeken a parancs pontos betartása igen felületes a lehetőségek hiánya miatt és a parancs újraértelmezése nem volt túl ritka. Ezt ott hozta elő, amikor a második éjszakai őrjárat nem ment ki.
  • Prof William
    #10461
    A pilótáknak annyival könyebb hogy ott levegőben pár ezer méter magasban nem ült ott vele Göring pilótafülkében. Elég nehéz lett volna úgy megfigyelni őket, hogy mit tesznek. + Légi csata közben szerencsére jó pár dologra rá lehet fogni hogy miért nem lőtte le az ejtőernyőst.
  • molnibalage83
    #10460
    Ez a németeknél is megtörtént...
  • Lacusch69
    #10459
    Természetesen értem a logikáját.
    De akkor mivel magyarázod, hogy Galland megtagadta az erre irányuló parancs kihirdetését? Aztán Göring pont az ellenkezőjét rendelte el...
    Churchill is kitalált ilyesmit, az angol pilóták többségükben szintén nem akarták végrehajtani (itt elsősorban a mentőhidroplánok lelövése volt a téma)
    A német és a magyar vadászok is számtalan gépet lelőttek ellenséges terület felett. Mégsincs nagy irodalma a ejtőrnyőn függő pilóták meggyilkolásának. Tobak T.: "Mára már nem ellenségeink."
    Tény, hogy az amerikai pilóták ilyen jellegű tetteit "fentről" inspirálták.
    Viszont melyik kívánt több bátorságot? Parancs ellenére megkímélni egy ejtőernyős pilótát vagy megtagadni Göring parancsát?
    Szóval azért ebben vastagon benne van a mentalitás is...
  • sulyid
    #10458
    Egy amerikaitól lehet hogy beleér az ernyőn lógó pilóta lelövése, de egy magyar vagy német pilótától nem. Becsületnek hívják és aki megszegi az ilyen szabályokat az megérdemli hogy vele is megtegyék. Tobak is jól leírta, miután lelőtték a jenki gépeket a személyzetük már nem ellenség hanem repülőbajtárs volt, volt rá példa hogy a "népfelkelőkkel" szemben védte meg a jenki repszemélyzetet...
  • Oddball29
    #10457
    Megvan ennek maga kegyetlen logikája, kár benne lovagiasságot, meg igazi háborúban luxusnak számító magasabb emberi érzéseket utólag rávetíteni. Ellenséges hátország felett lelőtt szövetséges pilóta az már nagy valószínűséggel végleg kiesik a harcok további befolyásolásából, ergo nincs értelme rálőni. Egy tengelyhatalmi/velük szövetséges ország pilótája ugyanott még ejtőernyőn lebegve is kombattáns. Két év rendesen kiképezni egy harci pilótát, gépet sokkal könnyebb pótolni. Azt egy száguldó harci repülőből nem fogod tudni eldönteni, hogy sebesült-e az illető.

  • Lacusch69
    #10456
    Csakhogy azoknak a sebesülteknek voltak fegyvereik is... Esetleg arra gondolsz, amikor a partraszállás után Carpiquet környékén a kanadai rangerek elvágták a német hadifoglyok (egészségeseknek is és sebesülteknek is) a torkát?
    Jónéhány éve volt egy iraki felvétel, hogy egy házba behatoló amerikai gyalogosok habozás nélkül agyonlőttek egy sebesültet. ("Halottnak tettette magát!")
    Ezt megértem, esetleg fel akarta robbantani magát.
    De azt nem, hogy egy gyakorlatilag harcképtelen pilótát (aki akár súlyosan sebesült is lehetett) az ejtőernyőn függve végezzenek ki.
    Ezt közönséges gyilkosságnak tartom.
    Vajon miért van az, hogy az európai hadszíntéren a tengelyhatalmi országok komolyan vették, és egy kiugrott szövi pilóta igen nagy eséllyel élve ért földet, míg fordított esetben ez közel sem volt garantált?
    Ha jól tudom, egyetlen, nem igazán bizonyított esetben követett el ilyet egy máig azonosítatlan magyar pilóta (ami elméletileg bosszú is lehetett, mert Molnár Laci rajából volt valaki, aki hasonlóképpen halt meg nem sokkal korábban), és német részről sincsenek baxott hosszú listák ilyen esetekről. Pedig nagyon szeretik démonizálni őket...
    Német visszaemlékezéseket olvasva elsősorban az amerikaiak és az oroszok lőttek kiugrott pilótákra, az angolok kevésbé. Sőt, az "angliai csatára" úgy emlékeznek vissza, amikor még egyik fél sem tett ilyet.
    Pesze a legszebb az volt, amikor (ha jól emlékszem) Ózd környékén a flak leszedett egy Liberátort, a személyzet kiugrált.
    Egyik részük a német-magyar vonalak felé sodródott, ők hadifoglyok lettek.
    Másik részük a szovjet irányába próbált vitorlázni, őket lelövöldözték az ernyőn az oroszok...
  • Lacusch69
    #10455
    Valami infó arról, hogy Dowding volt ebben a hunyó?
    Nekem Churchill agyszüleményének rémlik, a német vöröskeresztes mentőhidroplánok lelövésével együtt... (Valamint Göringének. Csak őt Galland elküldte a búsba az ötletével.)
  • kissssss
    #10454
    tetszik nem tetszik az ember addig leszarja az ilyen egyezményeket amíg nem származik belőle semmilyen előnye vagy valaki erősebb be nem tartatja vele.
  • molnibalage83
    #10453
    Ez így kollektívka kurvára nem igaz. Nagyon irritálóak ezek az általánosítások és végtelenbe extrapolálások...
  • kissssss
    #10452
    már a létrejöttekor is ballisztikus ívben szartak rá...
  • SZUsszan
    #10451
    Mondjuk igen, a Genfi egyezmények védték az ejtőernyősöket, míg azok a levegőben voltak.
    Meg sok minden mást is tiltott. Mégis alkalmazták.

    Talán a kazettás bombákat is tiltja, meg a lángszóró használatát?

    Tényleg, egyáltalán él még a genfi egyezmény és ma mit tartalmaz? =)
  • molnibalage83
    #10450
    Pont ezt akartam felhozni példának. Lehet, hogy tahóság, de a földön harcolók tudtommal lőttek a sebesültekre is... Akkor most csak azért, mert valaki pilóta, akkor nem lövik le, mert kiugrik? Igen, ez egyfajta gesztus volt egymás felé, hiszen a pilóta harcértéke gép nélkül 0, meg talán szabályozta is egyezmény, de igazából eléggé skizofrén a dolog így nézve...
  • SZUsszan
    #10449
    Nehéz ezt megmondani, voltak mind a két oldalt olyan pilóták, akik csak a gépeket akarták legyőzni, a sebesült pilótákat nem.

    Naiv, lovagias srácok voltak, akiket lehet, hogy másnap az általa életbenhagyott pilóta ölt meg.

    Ezzel szemben az oroszoknál volt olyan muki, aki lelőtt egy Me109-est, látta, hogy életben maradt a pilóta, leszállt mellé és a sebesült németet megfojtotta puszta kézzel.
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2015.07.09. 17:25:20
  • Oddball29
    #10448
    Nem is szimpátia kérdése. Ki tudja, abban a szituban lehet te vagy én is lőttünk volna.
  • SZUsszan
    #10447
    Tudom, hogy a háború nem steril sportesemény. Lehet több atrocitásról néztem videót, mint itt jópáran.

    Csak egyetértek fonakkal. Attól még, hogy valaki jogosan teszi azt, amit még nem kell szimpatizálni vele.

    Tisztelem a wehrmacht és waffen ss teljesítményét, tetszenek a járműveik. Ettől még nem szimpatikus alakok a szememben, mert tették amit tettek.
  • SZUsszan
    #10446
    Nem neked írtam. Tudom, hogy nem állítottál ilyet.
  • molnibalage83
    #10445
    Ki mondta, hogy szimpatizál valük bárki is. Egy hírt linkeltem. Ugyanilyen hír lesz ~20 év múlva, ami arról szól majd, hogy meghalt az utolsó II. vh-s veterán is.
  • Oddball29
    #10444
    Ez háború, nem sportesemény. És ez nem az én agyszüleményem, hanem Hugh Dowdingé, aki így védte az Anglia felett a kiugró pilótáikra lövő németeket.
  • SZUsszan
    #10443
    Attól még nem kell szimpatizálnod velük.

    Teljesen jogosan lőtték az árokba az összes elfogott partizánt, hiszen végül is csak hátbalőttek volna valamikor.
  • Oddball29
    #10442
    Saját területe ölött kiugrott/ kényszerleszállt pilótára teljes joggal lőhettek. Új gépet kap, és legközelebb is lőni fog rád és a társaidra. Egyszerű túlélési stratégia. Az égő tankokból kimászó túlélőket is rendszeresen legéppuskázták.
  • molnibalage83
    #10441
    Gyönyörűszép általánosítás...
  • fonak
    #10440
    Ezek a csávók lőttek előszeretettel az ejtőernyőn lógó, vagy már a földön a kényszerleszállt gépből kimászni próbáló többek között magyar pilótákra (voltak kiemelve ilyen szempontból visszaemlékezésekben a piros farkú Mustangok), meg rendeztek szabad vadászatot mindenre, pl. legelésző tehenekre szóval annyira nem szimpatizálok velük.
  • SZUsszan
    #10439
  • molnibalage83
    #10438
    Tuskegee
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.07.09. 10:27:49
  • molnibalage83
    #10437
    Megkérdeztem, sajnos ez a két kép van.
  • Freeda Krueger
    #10436
    :(
  • molnibalage83
    #10435
    Bátyus semmilyen szinten nem HT érdeklődésű. Kint volt bulizni Hollandiában és ott látta egy kocsifeljárón. Gondolom csak nekem lőtte. :)
  • Freeda Krueger
    #10434
    nincs mit ...
    több kép nincs? Nem a leggyakoribb jármüvek
  • molnibalage83
    #10433
    Köszi.
  • Freeda Krueger
    #10432
    Diamond T mkindkettő
    ismertebb nevén M19
    Utoljára szerkesztette: Freeda Krueger, 2015.07.08. 21:03:39
  • molnibalage83
    #10431
    Vazz, tényleg. Gyanús is vol taz, hogya löveg túl középen van.
  • Nohab
    #10430
    Az szerintem egy m7 Priest, nem pedig M3 Grant. A vontatókat nem ismerem.
  • molnibalage83
    #10429
    A harcokocsi M3 Grant, de a két vonató az mi? A baloldali teherautó II. vh-snak tűnik (a standard 2,5 tonnás teherautó?), de a trailer vonatója mintha későbbi lenne.




    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.07.08. 20:24:09
  • SZUsszan
    #10428
  • Freeda Krueger
    #10427
    Mg-34 et szerezni nem ügy,főleg manapság,a cső sem okozhat gondot,feltételezem az illető nem gondolt egyet hanem van egy sor ismerőse,akik hasonló dolgokat csinálnak.Tank felújitók a világ minden táján vannak,bár tény hogy nem a dolgozó átlagember sportja.
    Lánctalp állitólag van hozzá,csak nincs felszerelve,ki tudja
    Ne arra gondolj hogy ez nálunk megoldhatatlan lenne,hanem egy kicsit liberálisabb szemléletre...

    Elég a korábban berakott "then and now" okat megnézni...
    Utoljára szerkesztette: Freeda Krueger, 2015.07.08. 16:27:20
  • robgros
    #10426
    Sarkosan fogalmazva, van egy automata pisztoly otthon, csak épp hiányzik a tölténytár, a ravasz, csőtorkolat + a töltényűr.
  • kissssss
    #10425
    nem tudom hogy vagy vele de azzal a kettévágott aztán újra összebuherált kwk42 ágyúval én már nem foglalkoznék komolyabban, e mellet mg34 gép pityut beszerezni se lenne egyszerű persze feketepiacról akármit be lehet gyüjteni, de mindez még hagyján ehhez a jószághoz kellenének emberek is akik kezelni is tudják.

    meg ha már hadrafoghatóságról van szó akkor azok a nyavalyás lánctalpak se ártanának ha előkerülnének valahonnét :D
    Utoljára szerkesztette: kissssss, 2015.07.07. 22:54:04
  • Freeda Krueger
    #10424
    Nekem az maradt ki leginkább(mert a lényeg a Párduc) hogy miért is jelent meg a rendőrség nála.Az egész ügyet nem nagyon látom át.
  • Pares
    #10423
    Elég fura ez az ügy, évtizedekig senkit nem izgat, aztán hirtelen elkezdenek akciózni az állítólagos "fenyegetés" miatt?
    "However, the pensioner's attorney Peter Gramsch told a local news agency that all the items had been properly demilitarized and registered."
    Ez esetben viszont joggal fogja leperelni még az alsógatyát is a felelősökről...