MTI

Az EU jóváhagyta a fúziós erőművet

Az Európai Unió tagállamai hétfőn Brüsszelben véglegesen elfogadták a szervezet 2007-2013 közötti kutatás-fejlesztési költségvetését, amely 54,5 milliárd eurót tesz majd ki: ez 60 százalékkal nagyobb, mint a jelenleg érvényes keretterv összege. A megállapodást még az Európai Parlamentnek is szentesítenie kell.

Az EU egyszersmind jóváhagyta azt az egyezséget, amelynek értelmében Franciaországban nemzetközi együttműködéssel felépítik a kísérleti fúziós reaktort, az ITER-t. Ez a következő évtizedek egyik legfontosabb tudományos programja: ha a reaktor beválik, azaz kiderül, hogy az atomok fúziója (az a jelenség, amely a csillagokban zajlik) gazdaságosan felhasználható áramtermelésre, akkor a világ a jelenleginél olcsóbb, tisztább, biztonságosabb és ráadásul kimeríthetetlen energiaforrást találna.

Az ITER-t egy nemzetközi konzorcium építi fel, amelynek az EU mellett az Egyesült Államok, India, Kína, Japán, Dél-Korea és Oroszország a tagja. Még ebben az évben e hat államnak is ratifikálnia kell a szerződést, hogy az építési folyamat jövőre beindulhasson. A reaktor létrehozása mintegy 10 milliárd euróba kerül majd: az EU - amely hatalmas harcot vívott, hogy a terv helyszíne Franciaországba, s ne Japánba kerüljön - nagyjából az összeg felét állja.

Az Európai Unió egyébként nagy riválisaihoz, az Egyesült Államokhoz és Japánhoz képest tudományos területeken az elmúlt évtizedben lemaradóban volt. Miközben 2002-ben azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a tagállamok hazai össztermékük (GDP) 3 százalékát fordítsák kutatás-fejlesztésre, a huszonötök még ma is csak 1,9 százaléknál tartanak, miközben az Egyesült Államokban 2,6 százalékos, Japánban pedig egyenesen 3,1 százalékos ez a mutató.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AranyKéz #4
    Nem tudom hogy akkor az EU miért nem tudta volna az egészet fizetni. Ha tényleg olcsó, tiszta, gazdaságos, kimeríthetetlen, akkor ez kurva nagy előnyt jelentene a többiekkel szemben.
  • Beyond silence #3
    Ez Japánra pl. nem igaz.

    Előre EU!
  • remark #2
    Nekem ugy tunik hogy a legnagyobb kutatasi projektek hattereben mindenhol a hadsereg all. Mondjuk ha az USA-t nezzuk. Europanak is tobbet kellene haboruznia, mindjart meglodulna a kutatas/fejlesztes. ;-) (Ez keseru ironia akart lenni.)
    Es nem ugy ertem hogy a hadsereg penzeli 100%-ban a kutatasokat, de ha valamit alkalmazni lehet hadaszati celokra is, akkor mindig tobb penz kerul elo a kasszabol.
  • L3zl13 #1
    Igen. Tényleg az a helyzet, hogy az EU-ban alig vannak nagy kutatási projektek.
    Jó volna ha erre egy kicsit többet költenének.
    Hogy az ITER-ből mi lesz az mondjuk egy másik kérdés.