SG.hu

Európait akar látni a Hold felszínén a leendő német kancellár

Németország új kormánya ígéretet tett arra, hogy egy európait juttat a Holdra, de ez túl nagy vállalásnak bizonyulhat.

Friedrich Merz leendő német kancellár kereszténydemokratái és a szociáldemokraták között szerdán megkötött koalíciós megállapodásban szerepel egy olyan ígéret, amely biztosítja a helyet egy jövőbeni Hold-misszióban, valamint az az ígéret, hogy Berlin növeli az Európai Űrügynökség (ESA) támogatását, és támogatja az Északi-tengeren úszó rakétaindító állomásra vonatkozó terveket. "Arra törekszünk, hogy egy német űrhajós egy nemzetközi misszió részeként repüljön a Holdra” - olvasható a kormánypaktumban, hozzátéve, hogy az ilyen kezdeményezések "inspirálják a következő generációt". De mivel csak négy év áll rendelkezésre a megvalósításhoz, ez túl nagy vállalásnak bizonyulhat.

Jelen állás szerint Európa nem dolgozik emberes holdraszállási programon. Az ESA-nak sincs megállapodása a NASA-val arról, hogy a következő néhány évre tervezett Artemis Hold-küldetéseken egy európai is részt vegyen. Az Egyesült Államok ehelyett tavaly Japánt választotta ki első nemzetközi partnerként, hogy az Artemis program keretében utastársat delegáljon.

Ha Merznek valahogy sikerülne az utolsó pillanatban helyet szereznie a NASA-nál egy jövőbeli Artemis-járaton, akkor számos jelölt van az utakra. Két német - Alexander Gerst és Matthias Maurer - már tapasztalt űrhajós, akik már többször jártak a Nemzetközi Űrállomáson. Ők segítettek a LUNA kiképző létesítmény kialakításában is, amely a leendő űrkutatóknak lehetőséget kínál arra, hogy közvetlenül a Köln mellett található európai űrhajósközpont mellett felkészüljenek a küldetésekre.

Mindkét német szeretné, ha ő lenne az első európai a Holdon, de versenyben lenne még a francia Thomas Pesquet is, aki Emmanuel Macron francia elnök támogatását élvezi, és az olasz Samantha Cristoforetti. Németországnak két tartalékos űrhajósjelöltje is van: Amelie Schoenenwald és Nicola Winter, azonban nem valószínű, hogy behívják őket.

Az űrkutatás általános felfrissítésének részeként a következő német kormány létrehoz egy fejlesztési, technológiai és űrkutatási minisztériumot, amelyet a konzervatívok irányítanak majd. Korábban a német űrpolitika a gazdasági és a közlekedési minisztérium között oszlott meg, és a nemzetközi csúcstalálkozókon Berlin gyakran csak egy parlamenti koordinátorral képviseltette magát, nem pedig egy kabinettaggal.

Németország már most is a legtöbbet fordítja Európában az űrre, és novemberben Brémában ad otthont az ESA-tagországok következő találkozójának.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kissssss0 #12
    néhány hónappal ez elött valami 850 milliárd eurós fegyverkezési tervről beszéltek, most meg űrutazásról hablatyolnak a holdig... mindeközben két különböző társadalom épül ki az orszában (német / arab muszlim) az egyiknek el kell tartania a másikat, közben meg az autó gyáraik az utolsókat rúgják.

    lesz itt még kutya világ németben.
  • NEXUS6 #11
    Nem az akárhogy értelmezett gazdasági erőről beszélek, hanem hogy X országnak van-e épp egy ilyen projektre szabad likviditása, vagy még ehhez is kölcsönt kell felvennie?

    Bár nyilván azért van összefüggés a gazdasági versenyképesség, állapot, meg a valutatartalék között, még ha áttételesen is értelmezhető az ilyen kapcsolat.

    Általánosan azért a diagramból is kiderül, hogy azoknak az országoknak van valutatartaléka, amelyek gazdaságilag nyertesei az elmúlt évtizedeknek, vagy mint Oroszország annyi éppen a piacon is keresett ásványi anyag tartalékkal rendelkeznek, pl aranyban, hogy gyak annyi valutát vesznek maguknak, amennyit akarnak.
    Ismétlem Németország sem valutatartalék, sem sikeres gazdaságpolitika szempontjából nincs benne az élmezőnyben. Szerintem a korreláció áll.
  • quatlander #10
    A hely már adott, a régi náci holdbázisok, már csak valahogy oda kellene repülni, mondjuk egy varázsszőnyegen!
  • Kryon #8
    A valutatartalék nem minden. Nézd meg, hogy mely országok valutájában képezik a taralékot. Akkor fogod látni, kik a ténylegesesn erősek, kiket tartanak annak.
  • gosub #8
    És hogy fogják hívni azt a németet? Mohammed Faisal? Mert ha egy Hans lesz akkor rasszistafasiszták.
  • manypet #7
    "Európait akar látni a Hold felszínén a leendő német kancellár"

    Mi volna, ha fellőnénk őket a Holdra? Akár mindegyik politikust? Utána otthagynánk őket. Arra szívesen fizetnék akár nagyobb összeget is.
  • NEXUS6 #6
    Aha. Szerintem felejtsük már el a GDP onanizációt, amit a nyugati pénzvilág művel, és nagyjából azt agyonbaxák az olcsó munkaerőt biztosító nyomott árfolyamú nemzeti valutájukkal a feltörekvő országok. Bár mindez arra jó, hogy Nyugat valami féle elsőbbségét szigorúan statisztikai alapon bizonyítsuk.

    De lássuk mennyi az annyi, országok valutatartaléka:
    Szerintem nincs több kérdés, hogy ki vesz inkább ülőhelyet az amcsik rakétáján, a kínaiak, oroszok, vagy a németek.


    Persze mind a Kínaiaknak, mind az Oroszoknak, de még az Indiaiaknak, vagy még akár a Braziloknak is valahogy van saját űrprogramjuk, akár projektjük egy Hold-utazásra, szemben a németekkel.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2025.04.11. 16:01:07
  • Kryon #5
    Ne hidd. Egy lakosra lebontva a Nyugat továbbra is messze a leggazdagabb. Ami tőke ott felhalmozódott az évszázadok során az nem párolog el egyhamar, még ha hibát hibára halmoznak is. Az oroszok csórók, leszámítva néhány oligarchát. Kína is csak azért tényező, mert sokan vannak, de lakosságarányosan kb. Albánia szintjén állnak. Ráadásul rohannak bele egy óriási demográfiai katasztrófába, ami nagyjából ki is csinálja a gazdaságukat, ha addigra nem sikerül nagyrészt robotizálniuk az ország iparát.

    Szóval a németek ha akarnak, simán letesznek egy akkora összeget Trump/Elon asztalára, amennyiért már szorítanak nekik helyet az űrhajón.
  • AgentKis #4
    Ilyesmit ígért a MÁV is, csak asszem azok Borsod megyével! XD
  • NEXUS6 #3
    Van ám! Csak az a pénz manapság Kínában, meg az Oroszoknál van inkább és nem Nyugaton. ;)