MTI

Problémásnak tartja a frekvenciaárverést az MSZP

Az MSZP szerint tisztázatlan a frekvenciaárverés körül kialakult jogi helyzet, a szocialisták ezért Darák Péter Kúria-elnöktől és Orbán Viktor kormányfőtől várnak lépéseket, és a felelősök megnevezését sürgetik.

Baja Ferenc országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: a Kúria február 26-án helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék döntését, és hatályon kívül helyezte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) a frekvenciaárverésen hozott tavaly januári határozatait, így a mobiltelefon-frekvenciákra kiírt pályázat eredménye semmissé vált. A Kúria szóbeli indoklása lényegében azon alapult, hogy a pályázaton az akkor hatályos szabályok szerint állami cég nem vehetett volna részt. Csakhogy hiába szab a polgári perrendtartás 15 napos határidőt a döntés írásba foglalására, ez a mai napig nem történt meg - hívta fel a figyelmet Baja Ferenc.

A szocialisták szerint ez bizonytalanságot okoz, ezért Darák Péterhez, a Kúria elnökéhez fordulnak, kérje fel az ügy bíráját, hogy törvényi kötelezettségének megfelelően foglalja írásba és kézbesítse az ítéletet. Úgy látják, ennek hiányában félő, hogy az NMHH a következő pályázatokon nem veszi figyelembe azt. Az MSZP infokommunikációs tagozatát vezető Baja Ferenc a sajtótájékoztatón részvétét fejezte ki a pénteken elhunyt Szalai Annamária hozzátartozóinak, barátainak és munkatársainak. Halálát megrendítőnek nevezte, és azt mondta: sok szakmai vitájuk volt az NMHH elnökével, de azokat mindig egymás megbecsülésével folytatták le. Mindazonáltal hangsúlyozta, eddig sem a kormány, sem az NMHH nem indított vizsgálatot annak feltárására, hogy ki a felelős a frekvenciaárverési eljárásért, pedig amiatt a médiahatóságnak 41 milliárd forintot kell visszafizetnie a szolgáltatóknak.

"A felelősségre vonás nem maradhat el, már csak azért sem, mert az NMHH elnökhelyetteseként az a Mátrai Gábor óhajtja lefolytatni a következő frekvenciaárverést, aki ezt a jogszerűtlenséget végigasszisztálta, és megkérdőjelezte a bíróság kompetenciáját" - jelentette ki az MSZP-s politikus. Bírálta, hogy az NMHH hétfői közleménye szerint a hatóság nem kívánja meghosszabbítani a mobilszolgáltatók "jelenlegi szerződéses keretek közötti" frekvenciajogosultságát. A szocialista képviselő szerint ez azt jelenti, hogy a hatóság egy nagy aukcióra készül, ahol a különböző - 800, 900, 1800, 2100 és 2600 MHz-es - frekvenciákat egyszerre értékesíti.

Ez elfogadhatatlan, szakmailag megalapozatlan és illegitim volna, a frekvenciavagyon pazarló elherdálását jelentené - mondta. Megjegyezte azt is, hogy a kormány nyilvános dokumentumok szerint eddig nem tárgyalta meg a frekvenciagazdálkodást alapvetően meghatározó elveket. Baja Ferenc közölte: ha a hatóság egyszerre értékesíti az összes meglévő frekvenciát, és az egyszeri bevételek maximalizálását tűzi célul, akkor elzárja az új technológiák megjelenésének lehetőségét. A kormány felelősségét hangsúlyozva elmondta: levélben fordulnak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, azt kérve, tisztázza a Kúria döntése nyomán kialakult helyzetet, tegyen lépéseket a frekvenciaárverés kudarcáért viselt felelősség megállapítására, és a kormány fogadjon el a frekvenciák társadalmi érdekeknek megfelelő hasznosítását lehetővé tévő alapelveket.

A szocialisták emellett kezdeményezik, hogy a parlament gazdasági és informatikai bizottsága hallgassa meg a frekvenciaárverésben érintett szervezetek vezetőit. Baja Ferenc végül közölte: az MSZP fenntartja magának a jogot, hogy illegitimnek tekintse a frekvenciaszerződéseket, ha az azokhoz vezető döntések nem a jogszabályoknak és az elvárható szakmai alapelveknek megfelelően születnek meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #1
    a magyar "politika" már csak ilyen, úgy se jó soha sem az ellenzéknek amit a kormány csinál... csak az jó amikor a saját holdudvar oligarcháik is kapnak egy jó zsíros közbeszerzést (mert kapnak hiszen a parlament egy színház, ha háttérben puszipajtások a politikusok...), nem véletlen hogy az ellenzék holdudvarába is mindig csurran-cseppen egy kis közbeszerzési mutyi.