MTI

A kínaiak szerint veszélyes az Android

Az Android-alkalmazásoknak csaknem 67 százaléka kémleli a felhasználók személyes adatait Kínában, s közel 35 százalékuk figyel olyan információkat, amelyek nem kapcsolódnak az alkalmazás eredeti funkciójához - derült ki Kína egyik vezető internetkutató és adatszolgáltató intézményének, a DCCI-nek egy frissen közölt jelentéséből.

A cég a Google vezetésével fejlesztett nyílt forráskódú mobileszköz-operációs rendszer Kínában előforduló legnépszerűbb alkalmazásait vizsgálta, s ennek alapján arra a megállapításra jutott, hogy a telefonokon megjelenő, tárolt adatok szinte valamennyi típusát "ellenőrzés alatt" tartják. Az sms-üzenetek listáját, a telefonbeszélgetések adatait, a címjegyzékben található információkat és lényegében minden mást is megfigyelnek olyan alkalmazások, amelyekre a felhasználó még csak nem is gyanakodna - állítja a jelentés.

A kutatók az adatkövetőket egyenként megfigyelve kiderítették, hogy az alkalmazásoknak több mint a fele számon tartja a felhasználó tartózkodási helyét, s 13,2 százalékuk teszi ezt annak ellenére, hogy ez az információ nem hozható összefüggésbe az adott alkalmazás eredeti funkciójával. Az alkalmazások 21,2 százaléka kíváncsi a mobileszköz-tulajdonos címjegyzékére, 18,1 százalék pedig a hívások részletes adataira. Tizenkét százalékuk az sms-üzenetekre specializálódott, s vannak olyanok is, amelyek üzeneteket küldenek, vagy hívásokat kezdeményeznek.

A kínai kormány egyik kutatóintézete épp a napokban hívta fel arra a figyelmet, hogy a kínai mobileszközpiac túlságosan ki van szolgáltatva az Android operációs rendszernek, s meghatározó volta következtében hátrányba szorulnak egyes kínai vállalatok. A jelentés szerint a szabadon, tehát ingyen használható rendszert lényegében a Google tartja az ellenőrzése alatt, s utalt arra is, hogy az amerikai internetóriás operációs rendszerének legutolsó kódját nem osztotta meg a kínai vállalatokkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • hungi #5
    Hádehát pont ezaz: ha a USER beleegyezik a telepítésbe (ugyanis ilyenkor látszik, hogy mit használna a program), csak akkor fér hozzá bármihez egy program = user error, és ez ellen nem véd semmi, csak az önművelődés. Ugyanaz, mint amikor kapod emailben az exe-ket és "megnyitod" őket mert pina.jpg.exe a neve....
  • Zombee #4
    Azért a fejlesztők is tehetnek róla, biztos megoldható lenne, hogy a fingó appok ne férhessenek hozzá az sms-ekhez, híváslistákhoz, mivel garantáltan semmi nem indokolja. Egyszerű jogosultsági kérdés.
  • harmi2009 #3
    Azért fura, hogy Kína problémázik a megfigyelés miatt...
  • hungi #2
    zola2000: ez a cikk egy f@szság.
    1. Ha az Androidra írt programok kémkednek, akkor nem biztos hogy az Android rossz. Ugyanez a Windowsról nem mondható talán el? A vírusokról is a Microsoft tehet? (részben igen, de most nem ez a lényeg :)

    2. Az Android forráskódját megkapják nemcsak a kínaiak, hanem az egész világ is. Különben nem lenne Cyanogenmod, Miui, LeWa rom sem, nem is beszélve a kínai telefongyártók gyári romjairól...
  • zola2000 #1
    Talán csináljanak ők is oprendszert ... Talán nem kellett volna hagyniuk ennyire egyeduralkodóvá válni egy amcsi oprendszert, esetleg ők is fejleszthetnének valamit...