MTI

Az internetet népszerűsítette a Google elnöke Észak-Koreában

Elszigeteltségének feladása és az internet-használat lehetővé tétele nélkül Észak-Korea konzerválni fogja gazdasági elmaradottságát - vélekedett Eric Schmidt, a Google amerikai informatikai óriáscég elnöke Pekingben, ahová csütörtökön tért vissza Bill Richardson volt mexikói kormányzóval közös, magánjellegű phenjani látogatásáról.

Richardson repülőtéri nyilatkozatában azt mondta, felszólították a phenjani kommunista vezetést, hogy fagyassza be nukleáris programját és ballisztikus rakétákkal végzett kísérleteit. Egyúttal méltányos és emberi elbánást kértek Kenneth Bae koreai származású, amerikai állampolgárságú idegenvezetőnek, akit nemrég államellenes cselekmények gyanújával vettek őrizetbe az észak-koreai hatóságok. A férfival azonban nem találkozhattak. Richardson, az Egyesült Államok egykori ENSZ-nagykövete az amerikai AP hírügynökségnek adott exkluzív interjújában elmondta, hogy az észak-koreai politikusoknak, kutatóknak azt az üzenetet igyekeztek továbbítani, hogy az ország polgárainak a javát szolgálná a több mobiltelefon és az aktív internet.


A 24 milliós Észak-Koreában létezik szélessávú internethálózat, a számítógépek többsége azonban leginkább csak intranetes kapcsolattal rendelkezik, s rendkívül korlátozott az információhoz jutás lehetősége. A mobiltelefonok száma viszont, a 3G szolgáltatást is nyújtó egyiptomi Orascom vállalat jóvoltából, már meghaladja a másfél milliót. A sajtóbeszámolók szerint a négynapos látogatás során Richardson és Schmidt elbeszélgethetett a Kim Ir Szen Egyetem azon hallgatóival, akiknek kutatási céllal lehetőségük van a világhálót böngészni, felkeresték a főváros központi könyvtárát, a Koreai Számítógép Központot, ahol a szoftver- és hardverfejlesztések folynak, és megbeszéléseket folytattak külügyi tisztségviselőkkel.

A látogatásra viszonylag kényes időszakban került sor, mivel alig egy hónapja Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétával Föld körüli pályára állított egy műholdat. Ezt a világ számos országa, köztük az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán is elítélte, azt állítva, hogy a lépéssel Phenjan megsértette a nukleáris és rakétaprogramját korlátozni próbáló BT-határozatokat. A washingtoni külügyminisztérium előzőleg bírálta a látogatást és "haszontalannak" nevezte azt. Nemtetszésüknek adtak hangot egyes konzervatív amerikai politikusok is, így például John Bolton volt ENSZ-nagykövet, aki szerint Schmidt és Richardson "csatlakozott azon amerikaiak és mások hosszú listájához, akiket a Kim család diktatúrája politikai előnyszerzésre használt fel".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kicsibicska #6
    Richardson soha nem volt mexikói kormányzó.
  • Jakuza001 #5
    A googlenak es a nyugatiaknak lenne az erdeke inkabb. Hirszerzes, emberek es szokasok megfigyelese stb.
    Itt inkabb pont az eszak koreaiaknak nem erdeke az egesz.
  • Tetsuo #4
    Viszont ez nem erdeke senkinek. Persze egy ujabb piac, de csak hosszabb tavon. A baj az, hogy nincs ott olaj, foldgaz, ritkafoldfem...
  • Omega #3
    A könyvtárban lehetne net például, a korlátozás megkerülhető még Kínában is. Így terjedne a szólásszabadság és forradalommal megdönthetnék a kormányt.
  • Jakuza001 #2
    Es ki fogja hasznalni ? Az ehezo emberek akik jobb esetben felig elkeszult hazakban hedereznek a foldon ? Esetleg a hentesek akiknek a boltjaiba egy evben egyszer van hus es azt is a voroskereszt szallitja ?

    Meg aram, meg viz is a legtobb helyen, csak par orara van.
    Szamitogeprol meg nem is beszelve. Tomve van valoszinuleg egesz E. Korea vele.
    Arrol nem is beszelve, hogy biztos halalra korlatoznak es minden szamukra mas nezetet vallo oldalt letiltananak es cenzuraznanak.
    Jo sok ertelme lenne az internetnek arra fele.
  • richard45 #1
    Nahát az éhes proletár beengedi az imperalista kutyát, hová jut a világ.