SG.hu

Forráskód-minősítő eszközt fejlesztettek Szegeden

Világviszonylatban is új, a szoftverek forráskódjának vizsgálatára épülő minősítési eljárás bemutatójára került sor szeptember 20-án a budapesti Kopaszi-gáton.

Az innováció a Szegedi Tudományegyetem eredményeihez köthető, ahol 8 éve folynak kutatások szoftverminőség-biztosítási területen. A fejlesztés egyik célja, hogy a megrendelők ellenőrizni tudják a megvásárolt szoftverek valós minőségét, ezáltal csökkentve az üzemeltetési kockázatot. A szoftverek nehezen megfogható, mérhető termékek, így a fejlesztő cégeknek komoly szakmai kihívást jelent a szállított termékek színvonalának garantálása, a megrendelők oldaláról pedig annak ellenőrzése. A problémát felismerve a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztési Tanszékével együttműködve 12 hónapos projektbe kezdett a FrontEndART Kft.. Közös munkájuk eredményként született az ISO/IEC 25000 szabványon alapuló objektív kódminősítési eljárás.

A fejlesztés világszinten is újdonságnak számít, hiszen alkalmazásával a szoftverfejlesztő cégek számára mérhetővé és fejleszthetővé válik termékeik karbantarthatósága. Az üzemeltető cégek ellenőrizni tudják a megvásárolt szoftverek valós minőségét, ezáltal csökkentve a tesztelési költségeiket és az üzemeltetési kockázatokat. A szolgáltatás az objektív tanúsítvány mellett részletes elemzést is nyújt a megrendelők számára, amely kritikussági sorrendben mutat rá a szoftver gyenge pontjaira, a fejlesztés gátjaira, elhárítandó hibáira.

Rozenberszki Zsolt az R&R Software értékesítési igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: „A mai kiélezett piaci helyzetben a megrendelőinknél extrém árérzékenység tapasztalható, amelynek elsősorban a minőség eshet áldozatul; döntő szerepe sokszor szinte kizárólag az ajánlati árnak van. A minőséget középpontba helyező szállítók versenyhátrányba kerülhetnek a virágéletű, rövid távú sikerekben érdekelt cégekkel szemben. Középtávon azonban már a megrendelői oldalon is egyértelművé válik, hogy a rendszer fejlesztése közben megspórolt kiadások a későbbiekben többszörös költséget jelenthetnek a karbantartás és az üzemeltetés, illetve a szükségessé váló csere során."

Hazánkban számos innovációs eredmény nem kerül át a piaci gyakorlatba. Ezt a fejlesztést egy piaci igény hívta életre, valós problémára kínál megoldást. Ez biztosítja, hogy a jövőben a fejlesztésre lesz fizetőképes piaci kereslet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Komolytalan #2
    Hiszem ha látom. Pontosabban: akkor se.
  • Tetsuo #1