Berta Sándor

Tiltólistára kerülhetnek a HTC okostelefonjai Németországban

Egy müncheni UMTS-szabadalmakat értékesítő cég komolyan megkeserítheti a tajvani gyártó életét, mivel azt akarja elérni, hogy a karácsonyi időszakban ne lehessen Németországban kapni az okostelefonjait.

Az ügy évek óta húzódik az IPCom nevű szabadalomértékesítő vállalkozás és a Nokia, illetve a HTC között. Az IPCom korábban a Boschtól vásárolt meg néhány szabadalmat, ezek között volt a mostani vita tárgyát képező 100-as számú technológia is. Az anyagban leírt dolgot használja okostelefonjaiban a HTC is, ezért került az IPCom látókörébe. A vita hamar elfajult és jogi eljárás indult. A mannheimi bíróság már 2009 végén az IPComnak adott igazat, viszont az alperes tajvani társaság fellebbezett a döntés ellen, most azonban visszavonta a fellebbezését.

"A HTC nyilvánvalóan elfogadta, hogy nincs valódi esélye a per megnyerésére. A bíróságok egyértelműen megállapították, hogy a HTC megsértette a szabadalmainkat és lehetőséget adtak nekünk e gyakorlat leállítására. Mivel a gyártó eddig nem tett megfelelő ajánlatot, ezért nagy valószínűséggel a termékei a karácsonyi időszakban eltűnnek majd a boltokból" - nyilatkozta Bernhard Frohwitter, az IPCom egyik vezetője.

Az IPCom azonban nem csak a HTC-vel került konfliktusba, hanem a Nokiával is. Az ok szintén az érintett szabadalmak megsértése. Az ügyben már a Bosch is pereskedett a finn gyártóval, majd az eljárás egy időre véget ért, miután a müncheni vállalkozás megvásárolta a szabadalmakat. Bár az IPCom a megegyezésre törekedett és számos piaci szereplővel sikerült is megállapodnia, a HTC-vel és a Nokiával nem tudott licencszerződést kötni. A szabadalomértékesítők célja egyébként nem a pereskedés, hanem licencmegállapodások megkötése, azonban ajánlataik e két társságnál süket fülekre találtak. Az IPCom a Nokiától több milliárd eurót, míg a HTC-től 100 millió eurót követel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mad mind #11
    Gondolj bele 20 év az IT iparban 4 teljes generáció. Ez kissé túlzás. Amúgy régen a szabadalmak segítették a fejlődést, most egyre inkább gátolják.
    Levédetni a dupla klikket, meg a képernyőfeloldást, kissé nevetséges. Ezeket a részeket kellene szabályozni, és pláne nem engedélyezni olyan szabadalmaztatást, mint amit a rambus csinált a 90-es években.
  • brueni #10
    1 hetes hír, azóta már az is kiderült, hogy egyrészt a német szabadalmi hivatal korábban már érvénytelenítette a hivatkozott szabadalmat, másrészt az IPCom eredetileg egyetlen telefont említett beadványában, az pedig már nincs forgalomban az országban.
    szóval no para. az eljárás meg tök természetes. igaz, hogy gusztustalan dolog, de mindenki ezt csinálja. a kiskapuk kijátszása a legnagyobb jogi biznisz...
  • csulok0000 #9
    Mondjuk azért mert irreális árakat kérnek 1-1 ilyen szabadalomért ami az esetek többségében ráadásul kézenfekvő megoldások, sőt sok esetben nem is az fejlesztette ki mint aki levédette.
    A másik pedig hogy 1-1 készülék annyi szabadalmat használ hogy csak a szabadalmak neveinek leírása kiadna néhány kötet könyvet.
    Általában az sem biztos hogy tényleg sértenek egy szabadalmat mert lehet hogy az annyira triviális hogy ők is maguk alkották meg, csak a másiké is ilyen ezért úgy mond megsértettek a másik szabadalmát, miközben egy betűt nem láttak belőle.
  • sanyicks #8
    "Egyszeruen a szabadalmakat szellemi, fejlesztesi, kiserleti munka elozi meg, amiert fizetnie kell mindenkinek vagy kozvetve, vagy kozvetlenul."

    persze képzelem mennyi munka volt mondjuk az epl-nek megnézni hogyan unlockolják(már évekkel azelőtt) a telefonokat és levédetni utólag, meg a hasonlók..
  • ThomasTheKoRner #7
    Nagyon helyes.
    Remélem jól megszopatják a HTC-t.
    Ilyen undorító üzletpolitikát mint amit ez a cég folytat...hát röhej.
    Minden készülékén ott van 1,5-2X szorzó csak a név miatt, és ha ennek ellenére mégis hülye lennél és megvennéd, akkor is megszopat, mert a már kb fél éves telefonjaira nem ad több supportot.
    Vegyél megint újat.
    Az SE is szar volt ilyen szempontból..de most ők legalább tanultak a saját hibájukból..és ez becsülendő.
  • sandz #6
    A szellemi tulajdon ugyanúgy adható vehető, mint bármilyen más tulajdon. Így van ez a könyvekkel, és a dalokkal is. Ha a HTC használ egy szabadalmat, amit nem ő fejlesztett ki, akkor nem fér a fejembe, hogy ezt miért akarja ingyen tenni. Az igaz, hogy kényszer helyzetben vannak, mert kénytelenek azt a technikát használni, ami elterjed, még akkor is, ha nem ők fejlesztették, de sajnos ilyen az élet. Nem adok igazat, azoknak, akik azt mondják, hogy a szabadalom gyűjtő cégek nem dolgoztak meg a tulajdonukért. Fizettek érte. A pénzért pedig, amit adtak érte, valahogyan megdolgoztak.
  • narumon #5
    +1
  • G_ArchAngel #4
    Van idointervallum, de altalaban 20 ev, azaz mostanaban a 90-es evek elejen bejegyzettek fognak lejarni.

    A masik, hogy ez egy befektetes.
    Valaki kifejlesztette, beleolt idot es penzt, de kellett neki penz, ezert eladta. Aki megvette, az ezt befektetesi es haszonszerzesi cellal tette. A X cegnek ugyanugy fizetnie kellett volna a szabadalomert, de most nem Y-nak, hanem Z-nek fog, aki mar fizetett Y-nak.
    Egyszeruen a szabadalmakat szellemi, fejlesztesi, kiserleti munka elozi meg, amiert fizetnie kell mindenkinek vagy kozvetve, vagy kozvetlenul.

    En is szivesebben vennem a jo borokat a pinceszetbol, de sokszor nem lehet, mert kizarolagosan csak nagy- es kiskereskedo arulhatja, akik osszevasaroljak a termeloktol. En pedig nem ihatom meg ingyen, azt allitva, hogy ez a Varga Pinceszet termeke, en nem fogok fizetni a Tesco-nak erte, mert nem ok keszitettek.
  • mad mind #3
    Falra mászom az ilyen hírektől. Ha a cég aki kifejlesztette perel, az érthető. De, hogy valaki megvesz egy csomó szabadalmat és utána munka nélkül pénzt kérjen értük az már nevetséges.
    Át kellene alakítani a szabadalmakat, hogy ilyen szabadalom harácsoló cégek ne kérhessenek érte pénzt, csak a kifejlesztő és ott is értelmes időintervallumot meghatározni.
  • gforce9 #2
    Jó lenne, ha ezeket a szabadalmi dolgokat helyretenné az EU, úgyis kurvára csak ehhez ért máshoz sem. Mi az, hogy pusztán szabadalmakra valaki céget alapíthat?