MTI

MSZP: állampolgári jogon elérhető legyen az internet

Az MSZP Innovációs és Informatikai Tagozata azt javasolja, hogy a következő parlamenti ciklus végére minden magyar állampolgárnak - lakhelytől függetlenül - állampolgári jogon legyen elérhető a mindenkori közigazgatási tartalomszolgáltatáshoz szükséges gyors internetelérés, megfizethető áron.

Baja Ferenc a tagozat elnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, ez legalább egy megabit/másodperces internet-hozzáférést jelent, legfeljebb a minimálbér három százalékának megfelelő havidíjért - ez most 2500 forint lenne. A politikus véleménye szerint ezen a területen a kirekesztettség leszakadást jelent. Az internet tömegesítése lehet az alapja a későbbiekben annak, hogy az elektronikus közszolgáltatások használatát kötelezővé lehessen tenni - mondta.

Úgy fogalmazott: az internet a XXI. század digitális közműve lett, ezért kulcskérdés a terjedésének elősegítése és infrastrukturális fejlesztése. Az internet és a web segítségével lehet sikeres a társadalom összmodernizációs törekvése - vélekedett. A szocialista politikus úgy látja: önmagában a piac ezt az infrastruktúrát nem fogja kiépíteni, ezért szükséges az állami szerepvállalás és az Európai Uniós források bevonása. Arra a felvetésre, hogy miként veszi rá az állam a piaci szolgáltatókat az ország egész területét lefedő internetelérés biztosítására, azt felelte: erre több lehetőség van, közülük a legdurvább az, ha azt mondják, csak akkor szolgáltathat, ha mindenhol tudja ezt biztosítani.

Baja Ferenc kiemelte: az internetet tömegesíteni kell Magyarországon, nem tartható, hogy jelenleg az embereknek csak az 50 százaléka használja az internetet. Ezért ezen a területen tömeges képzésre és támogatási programokra van szükség - tette hozzá. Arra a kérdésre, hogyan vásároljanak eszközt az emberek az internetezéshez, azt válaszolta: az általános jellegű támogatások magukban hordozzák a pazarlás és a visszaélés lehetőségét, ezért szerinte egyedi támogatási lehetőségekre és szigorúbb ellenőrző mechanizmusokra volna szükség.

A tagozat azt is javasolja: támogassák az infokommunikációs szektorban, hogy a távközlés, a hírközlés, az informatika és a média világa egy egységes szolgáltatási platform irányába menjen el. Kezdeményezik, hogy a sikeres infokommunikáció-ipari fejlesztések munkahelyteremtő lehetőségeit kiemelten kezelje a kormány, és használja ezt a modernizációs eszközt a hátrányos helyzetű térségekben is munkahelyteremtésre. A tagozat számításai szerint így legalább százezer új munkahelyet lehetne létrehozni - részben távmunkában vagy részmunkaidőben - ami legalább ötszázalékos GDP-növekedést eredményezne - tette hozzá Baja Ferenc.

Hiteltelen az MSZP javaslata az állampolgári jogon elérhető gyors internetről - mondta Nyitrai Zsolt, a Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportjának vezetője. "Az MSZP kormányon az elmúlt hét évben semmit nem tett a Magyarországon kialakult digitális szakadék csökkentése érdekében" - mondta Nyitrai Zsolt.

Úgy fogalmazott: hiteltelen Baja Ferenc javaslata, hiszen pont az MSZP kormányzása idején merült fel reális tervként az internetadó bevezetése, amely éppen hogy megnehezítette volna a polgárok számára az internethez való hozzájutást. Hozzátette: az internetadót csak a politikai, illetve a civil és szakmai szervezetek nyomására vonta vissza a kormányzat. Amennyiben a választópolgárok bizalmából a Fidesz alakít kormányt, az infokommunikáció kiemelt ágazat lesz - közölte.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #22
    ugyan már interneten ügyintézni már most is lehetne, mégis leszarják, mert sok embernek, és a pártoknak az a véleménye hogy kötelességünk eltartani azt a többszázezer közszolgát, akiknek megszűnne a munkájuk ha neten intéznék... de érdekes módon magánszektorban leszarják. Tönkremegy a céged? SZARUNK RÁD! A gatyádat is elveszetted, SZARUNK RÁD! De nehogy egy közszolgát is kirúgjanak...

    Ez az állam nem ésszerű, ami nem meglepő, mert 50 évig ész nélkül "iránytották", plusz utána is legalább 12 év az agy nélküli irányításról szólt.

    Maga az államigazgatás sem ésszerű, a választási rendszer sem, az adórendszer sem, a közlekedés főleg nem, minden olyan mintha majmok irányítanák.
  • Sanyix #21
    erről írtam én is. "a genyó orbánéknál csak stabil gazdasági növekedés volt, ejj a köcsögik ménem csinálják kolbászból kerítést, -> maszop a bokros csomag vajommiii?"
  • uniu #20
    Egészséges bizalmatlanság miatt csak a Jobbikra fogunk szavazni.
  • uniu #19
    Érdekes a kérdésed. Valószínüleg elérte a SG olvasói tábora a kritikus küszöböt ami után már nemzetbiztonsági és politikai figyelmet is kapott.
  • Komolytalan #18
    Nem, nem akarok, sőt nem fogadok el sem alanyi, sem tárgyi, sem semmilyen jogot semmit sem a maszoptól vagy a szadesztől/mdftől. A következő (fidesz) kormánytól versenyképes adókat _követelek_ (amellyel együtt jár a versenyképes bér is). Ha nem adnak, 4 év múlva mennek ők is a levesbe, és szavazok a jobbikra. Tőlük viszont már akasztást fogok akkor _követelni_.
  • Proview #17
    A fórumokon nem volt szabad politizálni, bármi minket érintő témakörre ráfoghatták a t. adminok, hogy politika. De érdekes...honnan fúj a szél most?
  • Evil Merodak #16
    Azért a Bokros-csomagokat is hogy elfelejtették az emberek és 4 év múlva simán újraszavazták őket.
  • uniu #15
    Azért nem érted mert "szélsőséges" vagy és "kirekesztő" a szellemiséged! Ráadásul nem gondolkozol "európai módon" sem ! :)
  • bottika #14
    kicsit talán el vagyok tájolva, de nem vágom az összefüggést a "mindenkinek legyen joga" és a 2.500 forint között. Most akkor mindenki, vagy csak akinek van 2.500 forintja és erre akarja szánni? Úgy értem, most vagy járjon állampolgári jogon és akkor ingyen, a közterületeken is, utcákon, szállodákban, bányákban, autópályán, világűrben, mert hisz jogom van használni, vagy mondjuk azt, hogy akinek van pénze annak jár, de az meg most is úgy van.
  • bakagaijin #13
    Igen, én is ettől tartok, hogy ez alapvetően a kicsik ellehetetlenítésére menne ki. Ráadásul oktatás nélkül az egész semmit nem ér, felmérték hogy akinek nincs netje otthon az nem azért van mert nem tudná fizetni, hanem mert nem érdekli, nem talált semmit ami érdekelné. Ezért mondtam a Teleházat, mert ott ehhez volt segítség, illetve nem egyedül, otthon szenved vele a jóember, hanem közösségben.

    Az utazás egyébként alanyi jogon jár sokaknak. Gondolj pl. arra, hogy _elvileg_ a munkáltató köteles fizetni 75%-t (?) az utazási költségnek ha más településen van a lakó- mint a munkahelyed. Vagy gondolj az iskolabuszokra amik összegyűjtik a kisebb településekről az iskolásokat és elviszik a gyűjtő-iskolába (kistelepüléseken ugye összevonták az iskolákat). De ugyanígy, ha pl. rendőrség/bíróságra kell menned tanukihallgatásra, ilyesmi, azt is fizetik. (Ha kéred.) Újság, no ezt talán hagyjuk, amit alanyi jogon osztogatnak (ugye a postával) az inkább nevezhető nyílt propagandának mint újságnak. De alanyi jogon adják, tény...