SG.hu

Reklámprogram a magyar kémprogramok élén

A Magyarországhoz tartozó IP címek alapján az amerikai Sunbelt pontos információkat biztosít a hazai fertőzésekről.

Több mint egy éve már, hogy az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja által készített kémprogram-toplistát Magyarországon is közzéteszi a szoftvercég hazai képviselete. A Sunbelt Threat Research Center a világ valamennyi fertőzését figyeli a CounterSpy kémprogram-eltávolító által küldött automatikus visszajelzésből, ami teljes képet nyújt a glóbuszon keletkező trójaiak, kém- és reklámprogramok, jelszógyűjtő alkalmazások tevékenységéről.

A magyarországi tendenciákról viszont eddig még nem álltak rendelkezésre hivatalos adatok, így a Sunbelt képviselet magyar vonatkozásban csak a CounterSpy-t alkalmazó cégek rendszergazdáinak visszajelzése alapján ismerte meg a hazai tendenciákat. Ezentúl viszont a Magyarországhoz tartozó IP címek alapján immár a Research Center pontos információkat biztosít a hazai fertőzésekről, amelyeket minden hónap elején közzétesz a hazai forgalmazó, a Yellow Cube Kft. "A magyar toplista mérföldkőnek számít, hiszen eddig egyetlen biztonsági szoftvergyártó sem tett közzé magyar vonatkozású kémprogram fertőzöttségi listát, amit a hazai cégek között végzett rendszeres felméréseinkkel is kiegészítünk." - mondja Bódis Ákos, a Sunbelt magyarországi képviseletének ügyvezetője.

Az előző hónap nemzetközi tendenciája után tartósnak bizonyul a trend: a kémprogramok és trójaiak okozta fertőzések száma csökken, s ezt a magyar vonatkozású adatok is megerősítik. Ez jórészt annak köszönhető, hogy a felhasználók továbbra is a vírusokat tekintik legfőbb biztonsági kockázatnak, így ma már az antivírus a legelterjedtebb biztonsági program, s az antivírus fejlesztők a legtöbb fertőzést okozó kémprogramokat felveszik adatbázisukba.

Ennek következtében az antivírusok azonosítják a kémprogramok egy részét - ám számtalan kártevővel nem foglalkoznak. Így történhetett meg, hogy a Sunbelt magyarországi kémprogram toplistáján egy reklámprogram található az első helyen. Az Adware.NetAdware.Gen reklámprogram eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót. Vagyis nem titokban, hanem a felhasználó jóváhagyásával szeretne települni a számítógépre, így okozva még több fertőzést, hiszen a hamis biztonsági szoftverek további trójaiak letöltésére, illetve a valódi védelmet egyáltalán nem nyújtó programok megvásárlásra ösztönöznek.

A toplista második helyén ugyan még találunk egy trójait, a Trojan.FakeAlert-et, amely szintén hamis biztonsági riasztásokat produkál, ám a bronzérem ismét egy reklámprogramnak jutott: a Virtumonde különlegessége abban rejlik, hogy jól ismeri és alkalmazkodik a legtöbb kémprogram-eltávolító szoftver által alkalmazott módszerhez, a háttérben pedig összegyűjtött adatok - jelszavak, bankkártya-számok - elküldésére is képes.

A másik bizonyítékot az antivírusok által csökkentett trójai fertőzések számára a toplista 4-10. helyezettjei adják: a fülöncsípett trójaiak helyét újabbak töltik be, ám régi ismerősök helyett olyan károkozók kerültek fel a legtöbb fertőzést okozók toplistájára, amelyek még eddig a top 100-ba sem kerültek be. Ilyen Trojan.Win32.Monder.Gen változata, a Trojan.Crypt.XPACK.Gen és a hátsó ajtót nyitó Backdoor.Win32.Small.lu. Mindez azt igazolja, hogy ha néhány hírhedt trójait blokkolunk, akkor több száz új fertőzés kerül a helyére, a megoldást pedig csak teljes értékű kémprogram védelem tudja biztosítani. "Nem félünk attól, hogy a kémprogram toplistát át kell neveznünk reklámprogram-toplistának." - mondja Bódis Ákos. "Biztos vagyok benne, hogy hamarosan újabb trójaiak és a nemzetközi porondon hódító rootkitek fognak felkerülni a toplista dobogójára."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tar86 #6
    Nem lepne meg, ha kiderülne, virusokat meg a kémprogramokat a vírúsirtó programokat iró cégek készitik.
  • vajon kiki #5
    jó tipp: az összes vírus, kémprogram , spyware , trojan és egyéb szóval kapcsolatos hírt, programot, weboldalt stb... egyszerűen IGNORÁLD és ennyi.. nem lessz semmi gondod az életben.. ja és ghostolj gyakran.
  • vajon kiki #4
    "valódi védelmet egyáltalán nem nyújtó programok megvásárlásra ösztönöznek"

    mi a garancia egyáltalán bármelyik vírusirtónál, hogy egyáltalán bármi védelmet is nyújt? semmi. ezért én nem is használok semmilyen vírusirtót. jobban belassítják a gépet mint egy vírus és ráadásul iszonyat hodály helyet foglalnak a vinyómon plussz még pénzbe is kerülnek. ezenkívül ugyanolyan sunyik mint a vírusok és semmi kétség affelől hogy pontosan ugyanazok és ugyanazért írják mint akik a vírusokat.
  • vajon kiki #3
    tied a projekt
  • Reg5 #2
    A reklámprogram első helye elég kínos..
  • szombi #1
    jól meg kell baszni aki ilyen programokat ír.