SG.hu

Komoly feladatokkal néz szembe az e-egészségügy

Az új egészségügyi törvény elfogadása több szakmai, infrastrukturális kérdés megoldását veti fel, amelyek közül az egyik legégetőbb az ellátási- és a biztosítási folyamatban részt vevő intézmények informatikai rendszerének összekapcsolása.

A rendszerintegrációs projekt a több-pénztáras rendszer működésének sarkalatos pontja, hiszen e nélkül nem lesznek hozzáférhetők a betegek adatai sem országosan, sem az EU-tagállamokban. Az új IT-hálózat kiépítésére szűk időkeret áll rendelkezésre, hiszen annak legkésőbb 2010 januárjára működésbe kell lépnie.

Az egészségügyi törvény elfogadását követően rendkívül rövid idő, alig egy év áll rendelkezésre, hogy a magyar rendszerben szereplő egészségügyi intézmények (szakellátás, kórházak, járóbeteg-ellátás),az adóhatóság, az egészségügyi pénztár, az újonnan létrejövő pénztárak, a nyugdíjfolyósító és az Államkincstár informatikai rendszereinek működését összehangolják. A több-pénztáras rendszerben alapvető elvárás, hogy minden intézmény pontos, megbízható és naprakész adatokkal rendelkezzen a betegekről (személyes adatok, egészségügyi biztosítás), és ezeket az adatokat egységesen elérhetővé tegye a rendszer minden szereplője számára.

Bár a feladat a szakértők szerint nem túl bonyolult, mégis problémát okoz, hogy a teljes rendszer kiépítésére csupán néhány hónap áll rendelkezésre. A törvény hatálybalépése után egy körülbelül féléves előkészítési szakaszban mérik fel az infrastrukturális- és rendszerigényeket, és ezt követően írják ki a tendert - a jelenlegi ütemezés szerint 2008 őszén. A közbeszerzés nyertesének 2009 nyarára, legkésőbb 2010 januárjára kell működésbe hoznia az országos hálózatot. Mindezek mellett az Európai Bizottság irányelve szerint a betegek adatainak az EU-tagállamok között is elérhetőnek kell lenniük.

Ez a kérdéskör adja az aktualitását "Az egészségbiztosítási reform informatikai kihívásai" című konferenciának. Hazánk legnagyobb e-egészségügyi fórumán politikai döntéshozók és szakmai vezetők vitatják meg az egészségügyi reform informatikai vonatkozásait, az informatikai hálózat kiépítésének lehetséges megoldásait, valamint az érintettek várható szervezési feladatait. Az előadások és vitafórumok rámutatnak arra, hogy míg a nyugdíjbiztosítási rendszerben már kiépült és megfelelően működik az informatikai háttér, az egészségügynek még rengeteg feladatot kell megoldania, hiszen IT-infrastruktúrát a reform követelményeinek megfelelően, rövid időn belül módosítani kell. A konferencia betekintést enged az átalakítás eddigi tapasztalataiba, mind politikai, mind szakmai szempontból, beleértve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódszervezetének feladatait is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • aaaaa #2
    Nem baj... Aki nem fizet, azon majd csak a Jóisten segíthet, mert az összehangolt adatbázisnak köszönhetően, kizárják mindenféle ellátásból. Az meg senkit se zavarjon, hogy már most emberek ezrei nem mernek orvoshoz fordulni, mert nincs rendezve a TB-jük, (nem is lesz valószínűleg, mert többnyire nincs munkájuk, azért nem fizet utánuk senki semmit).
    Az APEH már most megzsarolta a TB-vel nem rendelkező embereket (potyautasokat, ugye...), hogy ha orvoshoz merészelnek fordulni, az orvos kötelessége FELJELENTENI a beteget, és ha nincs TB-je, nem fizetett eddig, és akár öt évre visszamenőleg behajtanak rajta kitudja hányszázezer forintokat...
    Persze a munkanélküliek, vagy olyan 18 évnél idősebb fiatalok, akiknek soha nem volt még munkája természetesen nem igazán van miből fizessék ezeket a terheket.
    Ilyen körülmények között sokan még egyszerű megfázással, vagy egyéb jóval komolyabb bajjal sem fognak orvohoz fordulni.
    Számos kezdődő rák fog elhatalmasodni , cukorbetegség, magas vérnyomás és egyéb végzetes kór fog majd gyilkolni szép lassan, az évek során.
    És ezek közt fiatalok is lesznek szép számmal sajnos.


  • Komolytalan #1
    Kóka majd megoldja, csak adjanak neki vagy 200 milliárdot, ahogy szoktak.